Nissan ProPILOT: robotické řízení auta jako má Tesla

redakce - 18 Červenec 2016

Nissan oznámil, že nový model Serena, který se začne prodávat koncem srpna, bude vybaven technologií autonomního řízení ProPILOT. Ta poskytne snazší a bezpečnější mobilitu na dálnicích.auto Nissan Serena minivan

Nissan Serena bude první auto vybavené autonomním systémem řízení ProPILOT
foto: Nissan

ProPILOT je revoluční technologie autonomního řízení navržená k použití na dálnicích při jízdě v jednom pruhu. Nissan je první automobilkou, která představuje kombinaci systému natáčení volantu, akcelerace a brzdění schopného plně automatického provozu.

Systém odlehčí řidičům při jízdě po dálnici a na dlouhých trasách. Zabudovaný systém ProPILOT využívá technologii pokročilého zpracování obrazu, je schopen vyhodnotit situaci na silnici i provoz a dává vozu přesné jízdní pokyny zajišťující přirozenou jízdu.

Ovládání technologie ProPILOT je mimořádně snadné – přepínač na volantu umožňuje řidiči systém jednoduše zapnout a vypnout.

Snadno pochopitelné rozhraní systému ProPILOT, které je zabudováno mezi ovládací prvky řízení, zahrnuje i přizpůsobitelný displej zobrazující provozní stav.

Akcelerace, brzdy i natáčení volantu jsou ovládány na základě informací získaných z kamery s jedním objektivem, která je vybavena vyspělým softwarem pro zpracování obrazu.

Kamera systému ProPILOT dokáže trojrozměrně a rychle rozpoznat vozidla jedoucí vpředu i značení jízdních pruhů.

auto Nissan Serena minivan

foto: Nissan

Po zapnutí systém ProPILOT automaticky reguluje odstup od vozidla jedoucího vpředu s přihlédnutím k rychlosti nastavené řidičem (v rozsahu cca 30 až 100 km/h).

Systém rovněž udržuje vozidlo uprostřed dálničního jízdního pruhu tím, že sleduje značení pruhů a podle něj upravuje řízení (dokonce i v zatáčkách).

Když vozidlo jedoucí vpředu zastaví:

Systém ProPILOT automaticky aktivuje brzdy tak, aby vozidlo zcela zastavilo. Po zastavení zůstává vozidlo na místě, i když není sešlápnutý brzdový pedál.

Když lze pokračovat v jízdě, systém ProPILOT obnoví svou funkci poté, co se řidič opět dotkne přepínače nebo lehce sešlápne pedál plynu.

Nissan provádí v různých regionech intenzivní studie jízdních podmínek. Systém ProPILOT tedy bude dobře přizpůsoben podmínkám na všech trzích, kam bude uveden.

Systém ProPILOT použitý v modelu Serena byl vyvinut v rámci vývoje snadno aplikovatelné technologie přizpůsobené jízdním podmínkám na japonských dálnicích.

Už žádné smrtelné dopravní nehody

Nissan aktivně pracuje na inteligenci a elektrifikaci vozidel, aby uskutečnil svou vizi nulových emisí a nulového počtu smrtelných nehod.

Systém ProPILOT je součástí technologie Nissan Intelligent Driving. V rámci „inteligentní mobility Nissan“ posiluje bezpečnost a dodává řidičům sebevědomí.

auto Nissan Serena minivan

foto: Nissan

Systém ProPILOT bude zabudován i do dalších vozidel. V roce 2017 jím bude vybavena evropská verze modelu Qashqai. Rovněž se plánuje rozšíření této technologie na trhy v a v Číně.

Na rok 2018 je naplánován systém ProPILOT 2.0, technologie autonomního řízení ve více pruzích, která bude na dálnici umožňovat automatickou změnu jízdního pruhu.

V roce 2020 by pak měl být uveden systém ProPILOT 3.0 poskytující autonomní řízení v ulicích města, který bude zvládat i situace na dopravních křižovatkách.

Nissan plánuje posílit svou pozici v oblasti technologií autonomního řízení tím, že systém instaluje a aplikuje v klíčových modelech na každém trhu.

Údajně tím "zvýší tím bezpečnost provozu a odstartuje novou éru v automobilové dopravě." My si ale myslíme, že s tím někdo začal už o něco dřív…

tisková zpráva
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen tak dál. Ať je tu větší konkurence i s různými autopiloty. Vyloučení smrťáků je myslím hloupost. Prostě fyzicku neobejde ani počítač, když náhle spadne na silnici strom, někdo pojede na dálnici v protisměru... Jen jich doufám bude řádově méně.

Spíš bude kepší počítat kolika nehodám autopiloty předešli.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá
Leave the oil in the soil and the coal in the hole.

Zda nás čeká s ProPILOTem růžová budoucnost zjistímě až po několika letech používání a pár miliardách najetých kilometrů v reálném provozu. Teď je ještě dosti předčasné mluvit o vyloučení smrťáků.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá
Leave the oil in the soil and the coal in the hole.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?