Nissan Leaf a Toyota Auris Hybrid vítězi New energies rallye 2013

Elektromobil Nissan Leaf a vůz Toyota Auris Hybrid se stali vítězi 2. ročníku New energies rallye ve svých kategoriích (Elektromobily, resp. Hybrid a CNG). Závod se konal ve dnech 24.-25.5. v rámci 41. ročníku mezinárodní automobilové soutěže Rallye Český Krumlov

Toyota Auris Hybrid na 2. ročníku New energies rallye v rámci Rallye Český Krumlov

Druhý ročník soutěže New Energies Rallye Český Krumlov 2013, zaměřený na alternativní pohony automobilů, odstartoval v pátek 24. 5. hvězdicovým závodem z Tábora a rakouského Freistadtu. Po cca 84 km končila 1. etapa v odpoledních hodinách na výstavišti v Českých Budějovicích.

Tam všichni účastníci absolvovali ještě dvouokruhový test pravidelnosti na trati, která byla jen o hodinu dříve místem první rychlostní zkoušky Rallye Český Krumlov v rámci MČR v automobilových soutěžích. Součástí akce byl také 7. mezinárodní sraz elektromobilů na výstavišti v Českých Budějovicích.

Elektromobily jsou tu

Posádka Nissanu Leaf ukázala, že důležitou devizou celé soutěže byla dobrá znalost regionu. Řidič Vladimír Vávra z českobudějovického dealerství Nissan HS AUTO se na celé trati dokonce obešel bez navigátora a všechny úkoly zvládnul nejlépe ze všech posádek. Nissan Leaf vyhrál kategorii elektromobilů a stal se také celkovým vítězem letošního ročníku.

Právě v této době Nissan uvádí na trh novou generaci modelu Leaf s prodlouženým dojezdem 199 km. Celkově na voze proběhlo více než 100 změn a mimo jiné byl také přepracován systém nabíjení, takže s 32 A nabíječkou budete schopni Leafa dobít z běžné domácí sítě už za 4 hodiny.

Uvedení nové generace Leafu a výhra v této „rally” ukazuje, že automobilka Nissan má vše promyšlené a elektromobilům věří. Nissan Leaf v minulosti získal ocenění Světové i Evropské auto roku 2011 a je za fiskální rok 2012 nejprodávanějším elektromobilem na světě s už téměř 60 000 prodanými vozy.

Nissan také aktivně vystupuje s elektromobily v oblasti motorsportu, kdy ohlásil nasazení elektrického speciálu pro sérii vytrvalostních závodů Le Mans v roce 2014.

Hybridy můžou být zábavné

Toyotu Auris Hybrid přivezla na start dvoudenní eko-soutěže startovní posádka David Valenta – Tomáš Vaněk (oba zaměstnanci TMCZ). V sobotu pokračovala soutěž z Českých Budějovic do Českého Krumlova a na trati dlouhé 135 km čekaly posádky 3 měřené úseky v rámci tzv. testu pravidelnosti.

V těchto testech byla pro přesně vymezený časový prostor dané tratě stanovena průměrná rychlost, kterou musely posádky při projetí dodržet. Jakékoliv odchylky od této hodnoty byly poté penalizovány a počet trestných bodů rozhodoval následně o pořadí.

Posádka Valenta – Vaněk skončila s vozem Toyota Auris Hybrid po prvním soutěžním dnu na druhém místě, ale bezchybnou sobotní jízdou si zajistila nejmenší počet trestných bodů a tudíž vítězství v kategorii „Hybrid a CNG”. Toto vítězství zároveň přineslo i stříbrnou pozici v absolutním pořadí.

Ostrá jízda, nízká spotřeba

„Jsem velmi rád, že nápad zařadit kategorii New Energies do programu klasické Rallye Krumlov vůbec vznikl. Účast v takto prestižní a náročné soutěži je něco zcela jiného, než vystavovat vozy na červených kobercích a rozdávat propagační letáky,” okomentoval cíli jezdec David Valenta, PR specialista pro značku Lexus.

Jde podle něj o další způsob, jak tyto vozy a jejich technologie představit veřejnosti a ukázat, že automobil s hybridním pohonem je nejen o nízké spotřebě a emisích a bezhlučném proplouvání městskými ulicemi.

Auris Hybrid v týmových barvách bylo rovněž velmi zábavné řídit a navíc to byla moje první zkušenost z takových soutěží. Zajímavostí byla rovněž dosažená spotřeba paliva našeho vozu, která se za celý soutěžní víkend včetně dálničních přesunů a lehce ´ostřejší´ jízdy ve speciálních zkouškách pohybovala stále okolo 5 l/ 100 km,“ hodnotil v cíli David Valenta.

Do druhého ročníku soutěže New Energies Rallye Český Krumlov 2013 se přihlásilo celkem 18 vozů s alternativním pohonem.