Německý rekord: 85 % elektřiny z obnovitelných zdrojů

Koncem dubna se v Německu podařil nový rekord. Díky slunné a větrné neděli dokázaly obnovitelné zdroje dodávat do sítě 85 % spotřebovávané elektřiny.

Německo prochází velkou energetickou revolucí. Následovat ho bude celá vyspělá Evropa.
foto: Ecowatch

Slunný, ale větrný 30. duben znamenal pro Německo další výjimečný den. Během špičky mezi 13 až 15 hodinou vyráběly obnovitelné zdroje energie 85 % spotřebovávané elektřiny. Už ve 12 hodin dosáhly výkonu 55,2 GW.

Během maximální výroby obnovitelných zdrojů se výkon uhelných elektráren snížil na pouhých 8 GW, i když maximum je na 50 GW. Jaderné elektrárny snížily výkon ze 7,9 GW na 5 GW. Cena elektřiny na burze šla do záporných hodnot.

Průměrně dodaly přes zmíněný víkend obnovitelné zdroje v Německu celkem 64 % spotřebované elektřiny. Nejnižšího výkonu dosahovaly o půlnoci ze soboty na neděli, 16 GW.

Německá „Energiewende“, velká proměna energetiky, nese své ovoce. Podle tamních odborníků by do roku 2030 měly být podobné dny standardem, nikoliv výjimkou. Německo chce do roku 2050 dosáhnout 80% podílu OZE. V roce 2035 to má být 55-60 %.

43 Comments on “Německý rekord: 85 % elektřiny z obnovitelných zdrojů”

  1. OZE je budoucnost. Sice budou ohromný špičky, instalovaný
    OZE je budoucnost. Sice budou ohromný špičky, instalovaný výkon bude muset být řádově vyšší než výkon potřebný, ale z přebytků které by jinak „byly k ničemu“ se může dělat třeba vodík a ten už si uplatnění najde.

  2. Zdravím.
    V dome mám 2 druhy kúrenia. Prvé, elektrické

    Zdravím.
    V dome mám 2 druhy kúrenia. Prvé, elektrické odporové drôty v podlahe, celkový výkon asi 6 kW. Druhé, krbové kachle na drevo, výkon asi 8 kW.
    Teraz sa ekonomicky čo najviac oplatí využívať kachle. Verím tomu, že o pár rokov to bude naopak a elektrina bude lacnejšia ako plyn, či drevo. Kachle budú slúžiť skôr ako dekoratívny prvok.

  3. Az bude jezdit velky pocet EV, tak zadne zaporne ceny nebudou.
    Az bude jezdit velky pocet EV, tak zadne zaporne ceny nebudou. Kdo nema potrebu mit cely den plnou baterku, bude nabijet z prebytku elektriny. Muj ION nabijim 2x za tyden a pro moji potrebu to bude idealni.
    Vsichni co strasi ze nam klekne sit nemaji perspektivni videni a setrvavaji v minulosti.
    Chytra sit pomuze.

  4. které zdroje? uhelné, jadrné? u Helmutů mají přednostní
    které zdroje? uhelné, jadrné? u Helmutů mají přednostní přístup do sítě OZE, takže ty se odpojují až úplně naposled, každá OZE výrobna nad 100kW má povinné dálkové ovládání se skokovou regulací 0,100 nebo 0,25,50,75,100% výkonu, distributor to v případě potřeby odpojí, ale v 90% odpojení výrobna dostane zaplaceno za nevyrobenou elektřinu z důvodu odpojení

      1. zcela jednoduše, mají to přímo v zákoně, 15m po
        zcela jednoduše, mají to přímo v zákoně, 15m po spuštění regulačního opatření, který je k dispozici u distributora online např
        mitnetz/strom.de/Unternehmen/ZahlenFakten/NetzsicherheitsmanagementMassnahmen/Entlastungsmassnahmen
        se vezmou z elektroměru data výkonu a ten se uvažuje po celou dobu regulačního zásahu pak to jen vynásobí počtem hodin a příslušnou výkupní sazbou pro danný typ zdroje

      2. Jednoduše, každá FVE má pyranometr. Také má logování
        Jednoduše, každá FVE má pyranometr. Také má logování výkonu a příkazů od dispečerského systému. Takže je jasně prokazatelné kolik vyráběla před, po, a dle křivky osvitu lze jednoduše spočítat poměrem plochu pod křivkou a to je ona „neprotečená elektřina“.

  5. Ten článek nenapsal ekolog, který hledá pravdu ale
    Ten článek nenapsal ekolog, který hledá pravdu ale ekoteroristický ignorant nebo lhář, říkající jen půl pravdy. Vysvětlím. Na úvod: Nejsem z ČEZu, energetiku jsem studoval na ČVUT. Obnovitelným zdrojům i elektromobilům fandím a zabývám se jimi, ale když se řekne A musí se říci i B. 1)Bilance energetické soustavy musí být vyrovnaná. Výroba se musí rovnat spotřebě jinak může dojít k přílišnému přepětí/podpětí v soustavě, to je fyzikální zákon, ten naštěstí MERKEL neočurá. 2) Základní zatížení i v SRN stále obstarávají konvenční zdroje (Uhlí, jádro), s velkou záložní kapacitou, to proto, aby když nefouká vítr ani nesvítí slunce Německo nevyhaslo 3)Konvenční zdroje nejsou konstruovány na tak rychlé změny zatížení (to umí pouze velké vodní, přečerp, plynové el…). Pokud mají např. uhelné elektrárny ubrat na výkonu aby se přizpůsobily náhlému nárůstu výroby z OZ, stále do kotle padá zhruba stejné množství uhlí, jen ohřátá pára nejde na turbínu, ale škrtí se (bez užitku vyletí chladící věží). U jaderek je to ještě horší (reaktor nemá rád velké změny zatížení). Z toho plyne, že i přes obrovský nárůst OZE v DE a stagnující spotřebu nedochází ke snížení emisí CO2, grafy, které toto potvrzují si najděte sami, ty ale ekoteroristi neukazují. Naštěstí už máme na hranicích s DE fázové transformátory za miliardy, které nás před přetoky chrání. Řešením je pojmout energetiku komplexně, každý obnovitelný zdroj (to je ten bod A) musí přispívat na svou zálohu (bod B) tj. to jest na to, aby někdo vyráběl, když není sám schopen: přečerpávačky, velké vodní, regulační zdroje – viz. výše, posílení přenosové soustavy, modernizace konvenčních zdrojů, baterie, aby byly schopny na výkyvy efektivně reagovat. Tímhle jednostranným přístupem necháme konvenční zdroje dožít a pak nebude, kdo by soustavu reguloval. V té době ale už všichni Bursíci budou za vodou.

    1. ano je to super že máme na hranicích fázové
      ano je to super že máme na hranicích fázové transformátory za miliardy, které nás chrání před přetoky elektřiny z OZE, ano je dobře že v čezku jsou podporovány hlavně zdroje patřící čezu a jiným uhlobaronům, kteří tento majetek, který by měl především sloužit všem lidem v čezku získali poctivou prací a svým umem,ano je dobře že v čezku je sabotována výstavba OZE a především FVE na střechách rodinných domů, garáží, pergol, chápu že každý instalovaný FVE 250W panel ročně ubírá čezu zisk cca 1000Kč a proto je nutno to všemi prostředky sabotovat,
      naštěstí pro čezké ovčany čezký energetický trh je v globálním měřítku zcela bezvýznamný a nepodstatný, a buď se přizpůsobí světovým trendům, které naštěstí určují úplně jiní hráči, nebo ho časem převálcují nové technologie (analogie Telecomu a mobilních telefonů), mě osobně se líbí nová elektroauta s vlastní 230V zásuvkou na nářadí :-))

      1. V Česku je to jako vždy od čerta k ďáblu. Nejprve
        V Česku je to jako vždy od čerta k ďáblu. Nejprve podporujeme solární farmy na zemědělské půdě výkupem 14Kč/kWh ZB na 20 let, z kterých zisk odchází do Koree, Číny, DE, nebo do daňových rájů a teď bychom zakázali i fotovoltaiku na střeše. Problém je, že se OZE chytila lobby, kterým přisluhovali zelení blbečci (viz. Jacques a co je to biomasa) a naprosto chybí odborně vzdělaní politici znalí fyzikálních vztahů.

        1. Zde Vás trošku opravím.
          Ti „zelení přisluhovači“

          Zde Vás trošku opravím.
          Ti „zelení přisluhovači“ nastavili podporu pro obnovitelné zdroje tak, aby podpořili jejich rozvoj na základě tehdejšího stavu a podmínek. Současně s přihlédnutím k odhadovanému vývoji.

          No bohužel vývoj šel trochu jiným tempem, než bylo odhadováno. Což bylo ale dostatečně včas identifikováno a 2 roky (slovy dva roky) odborníci upozorňovali, že se blíží problém. No jo, jenže kdyby se s tím „hned“ něco udělalo, to by si kamarádíčci z ODS (v té době u koryta) neměli jak nakrást.

          Jestli Vás irituje příspěvek na OZE na faktuře, doporučuji navštívit nejbližší kancelář ODS a někomu tam rozkopat držku.

            1. Já tady neútočím na solární barony (pokud se
              Já tady neútočím na solární barony (pokud se neúčastnili podplácení politiků).

              Na politicích byla zodpovědnost, aby změnili zákon a předešli tomuto problému. Ale místo toho vzali Váš hlas a utřeli si s ním zadek. Raději se nechali zkorumpovat a sabotovali celou OZE.

          1. Budete muset jít rozkopávat držku do kanclů ČSSD a
            Budete muset jít rozkopávat držku do kanclů ČSSD a dalších partají. Stačí se podívat, kdo podporu OZE nejprve schválil a pak ladně blokoval její snížení. Vše naleznete na http://www.psp.cz v archivu. Ale je zajímavé, jak se ČSSD povedlo marketingově hezky v průběhu let všechny modré ptáky naházet do jednoho pytle se solárníky, když jediná ODS hlasovala proti OZE. Nu, i goebelsovi lidé by se divili.

    2. jinymi slovy, OZE nejsou postacujici podminkou pro znizeni
      jinymi slovy, OZE nejsou postacujici podminkou pro znizeni emisi a zavislosti na fosilnich palivech, ale jednoznacne jsou nutnou podminkou. Dalsi nutna podinka jsou velke kapacity stacionarnich ulozist energie, napr. v podobne tesla powerpack ci neceho podobneho, idealne na bazi graphenu a nikoli lithia, ikdyz je porad lepsi tezit lithium, ktere pujde recyklovat, nez uhli, ktereho je potreba mnohem vice a recyklovat az tak jednoduse nejde.

        1. Vaše tvrzení není pravdivé, protože jste to moc
          Vaše tvrzení není pravdivé, protože jste to moc zevšeobecnil. V současné době německá energetika potřebuje doplňovat provoz OZE i fosilními zdroji.
          Další tvrzení už ale pravdivé není vůbec.
          Jaderná energetika právě proto, že je až příliš stabilní a nedokáže rychle reagovat na případně změny odběru potřebuje i dopňkové flexibilní fosilní zdroje úplně stejně jako OZE.

    3. Já jsem ekoteroristický ignorant a vaše důvody přesto
      Já jsem ekoteroristický ignorant a vaše důvody přesto chápu. Samozřejmě bez dostatečné regulace, ke které je potřeba mít rezervu v podobě zdrojů „on demand“ (zde mě napadají jenom turbínové paroplynové elektrárny) nebo úložišť, ze kterých se dá čerpat opět kdykoli je potřeba, se OZE nemohou dostat dál. Ve článku je zmíněná aktuální záporná cena elektřiny, která vypovídá o současné nerentabilitě kapacit využití OZE. To samozřejmě není dobře. Jakkoli, článek mě připadá jako velmi užitečný zdroj informací o tom, jak Energiewende postupuje a že je opravdu možné, po určitých dalších krocích, většinu NZE klidně odepsat jako nepotřebné.

        1. Vždyť o tom celou dobu píšu. Je to o tom, aby se energie
          Vždyť o tom celou dobu píšu. Je to o tom, aby se energie účelně, tedy efektivně skladovala. To už dnes u malých instalací umíme. U větších instalací to záleží například paradoxně na rozvoji elektromobility, až bude dostatek repasovaných, tj. i levných baterií. Bateriové zdroje se zatím ukazují pro krátkodobé skladování elektřiny (několik dnů) jako nejvýhodnější. Pro dlouhodobé skladovaní je výhodnější použít cyklus PowerToGas – GasToPower.

    4. ekoteroriste je silny pojem. jsou to jenom ekonaivky. nic vic.
      ekoteroriste je silny pojem. jsou to jenom ekonaivky. nic vic. vsichni ti, co o vrtulkach, fotovoltaice a baterkach tak nadsene pisou, diskutuji, pripadne ti, co to tak nadsene dotuji. a proc to dotuje zrovna nemecko (pripadne norsko a pod.)? odpoved je jednoducha. protoze na to ma. nastesti dotuje i jine projekty. treba tenhle Wendelstein 7-X vic treba zde moc bych se na ne nezlobil. kdybych nevedel co s penezma, treba bych si taky koupil teslu. i kdyz pro ekologii by za ty prachy slo udelat daleko vic.

    5. No konečně už jsme po dvaceti letech dodělali něco (PST)
      No konečně už jsme po dvaceti letech dodělali něco (PST) co tam mělo být hned od začátku. Už Svěrák v elektrickém valčíku zpívá „kdo si tam dá hřebíky, vyhoří a začne od píky“. Naštěstí prozatím výpadek nenastal, ale pod tíhou problematického přesměrovávání toků došlo konečně na zásadu, že ochrana je první co se staví! Pozdě, s rizikem než se dostavělo, ale přecejen došlo na techniky když už je dvacet let ekonomoteroristi dusili pod krkem.

      Za druhé horká záloha se točila a točí v každé regulované síti. Takže kecy o emisích jsou liché, neboť dispečeři jasně dostatečně dopředu věděli kolik té energie bude. Žádný krizový stav nebyl spuštěn. Už to že stačili nastavit a zveřejnit záporné ceny dalo jasný návod provozovatelům elektráren jak mají topit pod kotlem. Takže milej zlatej študovanej ty svý kecy zpátečnický si strč do zadele. My tu nežereme seno jak se nám snažíš vnutit. A i přes ten Tvůj odpor budu budovat svou „zálohu“ a to tak dlouho až mi bude DS k trusu. A potom se na ni skládejte dle Vaší politiky – ať platí kdo používá 😉

        1. Pane, to se nejspíš plete, zde přispívám poprvé a
          Pane, to se nejspíš plete, zde přispívám poprvé a opakuji, nejsem proti OZE jen ten přerod musí mít koncepci. Vždyť to nás všechny bude stát na zelených bonusech dle ERU min. 1000 mld. Kč, z kterých většina odteče mimo ČR. Na státu pak zbude jen likvidace starých panelů.

      1. No a vždyť o to jde, že i přes OZE se teplé zálohy
        No a vždyť o to jde, že i přes OZE se teplé zálohy točí skoro pořád stejně. Uhlí se ušetřilo minimum, emise CO2 neklesly. Pane vy jste demagog. Jestli tohle pro Vás není argument… tak nevím. A vychloubat se, že se od DS zcela odstřihnete, až budete mít solár na střeše a baterku v garáži. Počkejte až bude nad pořádná inverze několikatýdenní, slunce nikde, ani větvička se nepohne. To byste se ještě rád připojil.

    6. Tady jsou poznámky od profesionálního ekoteroristy:
      ad1)

      Tady jsou poznámky od profesionálního ekoteroristy:
      ad1) Stabilitu sítě nikdo neobčůrává. Němci s ní nemají problém. OZE, baterie nebo demand response jsou na regulaci sítě stejně dobré nebo lepší než tepelné elektrárny nebo vodní turbíny, „jen“ je stačí pustit na trh s regulací energií.
      ad2) Matláte dohromady dva pojmy. Zdroje „pro základní zatížení“, tj. jedoucí pořád bez ohledu na cokoliv stále více v systému překážejí. Při dalším plánovaném rozšiřování kapacit VtE a FVE se budou muset odstavovat. Němci počítají s odstavením poloviny současných kapacit hnědouhelných elektráren a kompletním odstavením JE do roku 2025. Tepelné elektrárny s pružnou výrobou budou samozřejmě dále důležitou součástí systému a jsou dle mých informací ziskové a staví se.
      Snižování emisí z výroby elektřiny se děje celkem slušným tempem, jenže jim holt roste z dopravy a dost divoce kolísá kvůli topení.
      ad zbytek) Sice jste studoval energetiku, ale očividně vůbec netušíte jak funguje trh se silovou elektřinou a jakými mechanismy zajišťuje dostatek odpovídajícího výkonu. Vy jste stále myšlenkově zaseklý v centrálním plánování, v době kdy se regulovalo pomocí telefonu z dispečinku.

      1. Vy obhajujete OZE tak jak jsou. Založené na dotacích,
        Vy obhajujete OZE tak jak jsou. Založené na dotacích, které daňové poplatníky a spotřebitele budou stát jen v ČR jeden státní rozpočet. Obhajujete dotace což je nástoj centrálního plánování na druhou. Víte kolik stojí kWh z vody a kolik z té vaší baterie? Vodní turbína dokáže běhat i 100 let. Snadno si může dovolit FVE ten luxus dostávat za silovku 350Kč/kWh když dostává ZB 14000Kč/kWh.

        1. 1) Myslím, že OZE jsou budoucnost.
          2) Tvrdíte o mě něco,

          1) Myslím, že OZE jsou budoucnost.
          2) Tvrdíte o mě něco, co není pravda. Nejsem zastánce dotací, ale chápu, že to je snadnější cesta než si pořádně nechat zaplatit externality třeba z uhelné výroby nebo nechat provozovatelům JE plnou zodpovědnost za odpady z výroby a za případné škody při havárii.
          3) Děláte chybu, že neumíte rozlišit mezi obratem a náklady. Z toho si nic nedělejte, stává se to i profesorům ekonomie. Je něco jiného podpořit potenciálně velmi přínosné technologie a mezi parlamentem umožněnou megazlodějinou.
          4) Němci zaplatili i blbým Čecháčkům pokles ceny silové elektřiny o 60 EUR/MWh, Čecháčci si jí vlastní blbostí nechali zdražit o 20 EUR/MWh o poplatky za OZE a fňukají.
          5) Vím jen to, že baterie jsou už dnes stejně drahé jako přečerpávačky a dále prudce slevňují, mají vyšší účinnost cyklu nabití-vybití, regulují lépe a kvalitněji a můžete si jich vystavět kolik chcete a kde se to nejvíce hodí.
          6) V několika vodních elektrárnách jsem byl, všude mění turbínu jednou za cca 20 let, jednou za cca dva roky mění lopatky turbíny a jednou za čas musí vypustit přehradu a generálkovat hráz.
          7) Je jasné, že nevíte nic o cenách nové výstavby FV. Cena elektřiny z FVE už je ve střední Evropě poloviční oproti novým JE (a staví se podle časového harmonogramu, dodržují rozpočty a jde to rychle), větrné elektrárny jsou na tom ještě lépe. To vy jste zakysnul v roce 2005.

          1. 2) Externality jsou do výroby elektřiny z uhlí apod. již
            2) Externality jsou do výroby elektřiny z uhlí apod. již započítané. Škody na krajině apod. všichni tito provozovatelé hradí určité částky do fondu, ze kterého následně probíhá obnova. I přesto jsou levnější.

            4) Tohle je solidní demagogie. Silová elektřina je levnější jenom proto, že mají OZE absolutní přednost před vším, což způsobuje problémy při regulaci sítí. Ale klidně si dál melte tu svou.

            5) Tohle je čirá lež. Najděte mi jediný příklad, kdy baterie budou stejně drahé jako třeba hlubinná přečerpávačka z bývalého dolu. Srovnatelný výkon a doba udržení výkonu.

            6) Tohle je taky lež. Turbíny se zpravidla po 20 letech nemění, to by pak nemělo smysl tu elektrárnu provozovat.

            7) Cena elektřiny z FVE je poloviční jenom kvůli přednostnímu výkupu. Dejte ji stejné podmínky jako JE a budou cenově na trojnásobku. A cena nemá moc kam klesat. Ano, cena baterií půjde dolů a cena panelů možná taky. Ale máte tam také výkonovou elektroniku, která nic nevydrží a musí se pořád měnit a je drahá jako prase.

            1. ad 2) V ČR tam chybí cca 50 miliard ročně na škodách na
              ad 2) V ČR tam chybí cca 50 miliard ročně na škodách na životním prostředí a zdraví lidí.
              ad 4) Co je na tom demagogického, je to prosté konstatování skutečnosti, že klesla cena silové elektřiny a proč a kdo to platí.
              ad 5) Když příklad tak příklad. Stačí když někdo koupí za pár šupů totálku nějakého elektromobilu a zachrání pro sebe baterie, invertor třeba už má doma k FV. Je to stejně neobvyklý, ale reálný příklad jako ony bývalé doly, kde větší část investice zaplatil už někdo jiný předtím pro jiný účel.
              ad 6) V tom případě mi technici elektrárny na Liptovské Maře lhali. A co je na výměně turbíny tak hrozného? To je „jen“ kus železa, který se dá vyměnit. Na přehradě je drahá výstavba hráze, výkupy pozemků, zplanýrování velké plochy na dně budoucí přehrady, … To, když jednou je, tak je vymalováno. Elektrárna pak může klidně vyrábět, třeba 100 let. Stejně tak se můžou repasovat/generálkovat/vyměňovat díly větrných nebo FV elektráren. Větrné mlýny jsou takhle schopny vyrábět třeba stovky let. To nejsou v betonu zalité tepelně namáhané tlakové nádoby.
              ad 7) O přednosti výkupu rozhoduje tzv. merit order neboli spouštění podle pořadí určeném marginálními náklady výroby (cena paliva+údržba). FVE a VtE mají přednost, protože palivové náklady mají nula a údržbu levnou. A podle toho, co jsem se díval stojí elektronika okolo FV panelů okolo 15-20% celkové investice na solárních farmách a ~10% při střešních instalacích. Žádná hrůza při výměně cca jednou za 10 let. Přitom jde cena pořád dolů.

    7. Spíš jste nepochopil o čem článek je?
      Nebo mi prosím

      Spíš jste nepochopil o čem článek je?
      Nebo mi prosím vysvětlete jak popsat celou problematiku ve 2-4 odstavcích?
      Vždyť i ten váš pokus i vysvětlení je skoro delší než samotný článek.

      Tenhle článek, spíš bych to nazval krátká zpráva, je pouze o jedné věci. O tom, že v určitém časovém okamžiku OZE vyrobilo tolik a tolik elektřiny. Což je fakt a o ničem jiném to není. Souvislosti o kterých píšete si každý inteligentní člověk najde nebo je chápe.
      Kdyby měl každý článek o OZE vysvětlovat všechno, tak je to dlouhý na 1000 stran.

      Jinak mi přijde že byste chtěl aby všechno bylo hned. Ne že bych to nechtěl taky, ale je mi jasné, že přerod energetiky nejde udělat za den. A taky chápu, že v mezidobí není vypouštění emisí ideální. Ten plán s tím přeci počítá. Že určitou dobu budou mít stále tepelné elektrárny. Ale také počítá s tím, že je budou postupně vypínat.

      Celý plán je na několik desetiletí!

      Rozdíl je v tom, že oni s tím už začali, zatímco ČR je 50 let za vopicema, pardon za Němci. Nic překvapivého.

      Zatímco v Německu budou dýchat za „pár“ let čistý vzduch my se budeme stále dusit a dýchat jedy z komínů a výfuků. Protože nedokážeme pochopit, že když se musí udělat nějaká změna tak to něco stojí a hlavně „bolí“.

      Navíc mi přijde že místo abychom využili co nám Němci nabízí totiž elektřinu zadarmo, nebo ještě lepší za záporné ceny, takže by nám platili za to že bychom jejich elektřinu odebírali, tak jsme postavili na hranicích zábrany a tenhle „dárek“ nechceme.
      Místo toho radši zaplatíme ČEZu víc peněz.
      Jsme příště Madrid hloupých fanatiků, kteří jsou negativně ovlivnění tím že pár korupčníků se na fve napakovalo.

      Nedokážeme pochopit, že OZE je budoucnost energetiky. A že to nejde hned udělat že to bude nějakou dobu trvat.

      Ale jinak s poslední části s vámi souhlasím.
      Je třeba aby od teď každá FVE, která se chce připojit do sítě musela splňovat určité parametry. Například mít vlastní zálohu na danou dobu, mít kvalitní sfazovani, a souhlasit s centrálním řízením sítě, bez nároků na kompenzaci!
      Prostě aby výstup z takové elektrárny byl stabilní, kvalitní a dál se snadno a centrálně řídit.

      Myslím, že tyhle parametry jsou dnes s pomocí dnešní technologie zajišťuje zajistit. Když nechceš do sítě se připojovat nikdo nemusí. Proč to také jednoduše nejde?
      Protože jsme v ČEZku.

      Technologie jako baterie, FVE panely, měniče, řízení sítě společně dohromady s názvem chytrá síť přeci není vůbec těžké dnes vyrobit. Je to jen o softwaru.

      Souběžně s tím jak narůstají počty elektromobilů a domácích úložišť se zvyšuje výhodnost využití těchto zařízení k ukládání přebytků elektřiny. Takže v budoucnu nebude tak zásadní ani stavět obrovské baterkarny.

      Protože v elektromobikech a domácích úložištích bude tolik volné kapacity, že to ani nikdo nevyužije.

      Stačí krátký výpočet

      Za nějakou budeme mít milion elektromobilů (v ČR za dlouho, ale třeba to bude dříve než si myslíme) a budu předpokládat že by každý 10. majitel pronajal 10% kapacity své baterie. V té době už určitě budou mít elektromobilů minimálně 50-70 kWh, takže pronajme 5 kWh.

      100 tisíc x 5 kWh = 500 MWh !

      A to je kapacita jen v elektromobilech, další bude v domácích úložištích.

      Tohle musí samozřejmě zajistit chytrá síť ale není to nic co by člověk musel vymýšlet.

      V podstatě jde o podobný systém jako se uplatňuje na internetu v mnoha aplikacích. Jako např. torrenty, p2p sítě, cloud, reklama v aplikacích, sharing aut, atd.

      Jde o to že je v mnoha případech výhodnější nestavět velké centrální zařízení, ale spojit dohromady malé části a využít je v jednom celku. Těch malých části samozřejmě musí být velké množství nad tisíc ideálně milióny. Pak vás vůbec netrápí výpadek 1 části ani 100-ky, ale kalkuluje se to pomocí statistiky.

      No příště Němci už začali zatímco my stojíme. Energetika založena na velkých centrálních zařízeních už patří minulosti.
      Všechno se mění a energetika změnu potřebuje jako sůl. Bohužel tu změnu potřebuje u nás hlavně i myšlení lidí.

    8. Ceska soucasnost je ta, ze solarni baroni prodavaji za
      Ceska soucasnost je ta, ze solarni baroni prodavaji za dotovane cenu a a ostatnimi plebsu je vpodstate zakazano do site cokoliv dodavat. Podle me by stacilo vsem odberatelum plynule pres den menit cenu odebrane energie a prispevatelum do site taky. Za deset let by se trh postaral o plynule dodavky sam.

    1. Co to meleš? Daňoví poplatníci jsou v tom jenom proto, že
      Co to meleš? Daňoví poplatníci jsou v tom jenom proto, že rovnost soudruhům kapitalistům nevoní. Oni jsou totiž tak chudí, že do huby nemají! Jinak do té doby to platili spotřebitelé! Světlíci, Mitalové a jiná verbeži – to se vám to podniká, když na vás ostatní makají a ještě ve svých daních platí vaši neschopnost vypořádat se s cenou energií!

Napsat komentář