Německo možná zpomalí odchod od jádra a naopak urychlí konec uhelných elektráren

V Německu se čím dál více ozývají hlasy, podle kterých může politiku energiewende, prosazovanou vládou, zachránit už jen operace, které se v šachu říká rošáda.

Hnědouhelná elektrárna Ledvice (770 MW) společnosti ČEZ; ilustrační obrázek
foto: ČEZ

Navrhují, aby se odstavování jaderných elektráren, které dosud bylo pilířem německé energetické politiky, zpomalilo, a naopak aby se urychlil odchod od uhlí.

V praxi by to znamenalo, že německé jaderné elektrárny, z nichž poslední podle současných plánů skončí výrobu v roce 2022, by běžely o deset let déle, a naopak uhelné by dosloužily místo v roce 2038 o deset let dříve.

Tento plán veřejně podpořil náměstek generálního ředitele vlivného Svazu německého průmyslu Holger Lösch. A drážďanský student Kevin Bauch, který je hlavním organizátorem německých stávek globálního hnutí za ochranu klimatu Fridays For Future, na přímou otázku, zda s nápadem na „rošádu“ souhlasí, odpověděl: „Můj osobní názor, mimo hnutí, je, že bych do toho šel. Bylo by to lepší než klimatická krize.“

Bývalý premiér Bádenska-Württemberska a dlouholetý eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger tvrdí, že svět potřebuje tolik energie, že si nemůže dovolit kategoricky se zříct jednoho ze zdrojů, tedy ani jaderné energetiky. Současně zdůrazňuje, že Němci za téměř sedm let prosazování odchodu od jádra v podstatě nenašli žádného následovatele.

Jeho stranický kolega a současný předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet obviňuje ekologická hnutí, že promrhala několik desetiletí, když bojovala proti jaderné energetice, místo aby se zaměřila na snižování emisí CO2. Z klimatického hlediska se podle Lascheta napřed musí zastavit spalování uhlí a teprve potom se může řešit jaderná energetika.

Obrat energetické politiky Německa o 180 ° ale zřejmě nenastane. Podle Wolfganga Unterhubera, hlavního komentátora respektovaného deníku Kurier, jsou cíle německé energetické revoluce reálné, pokud při její realizaci nebude chybět zdravý rozum.

Většině německých politiků ale chybí odvaha kazit rozumnou argumentací energetickou párty rozjetou na zelené vlně. Dalším nezanedbatelným faktorem je strach z jaderné energetiky, který byl u německé veřejnosti dlouhá léta pěstován, často i prostřednictvím zkreslených, nebo nepravdivých informací.

Podle před týdnem zveřejněného průzkumu Spolkového úřadu pro radiační ochranu se 74 % Němců bojí radioaktivity pocházející z jaderných elektráren. Polovina dotázaných má strach ze záření vysílačů šířících signál mobilních telefonů a skoro stejná část lidí se kvůli radioaktivitě bojí mobilů a tabletů.

Na druhou stranu má ale jen necelá čtvrtina Němců strach z radonu. Tento plyn, který proniká z podzemní do životního prostředí včetně obydlí, škol a dalších veřejných budov, je přitom podle úřadu v Německu největším zdrojem průměrné roční radiační expozice a zároveň druhou hlavní příčinou rakoviny plic hned po kouření.

tisková zpráva

30 Comments on “Německo možná zpomalí odchod od jádra a naopak urychlí konec uhelných elektráren”

  1. Tak plynovky a cena provozu, ono i provoz „v režimu zalohy“ u
    Tak plynovky a cena provozu, ono i provoz „v režimu zalohy“ u uhelne neni zadarmo 😉
    A jeslti uhlí dochází/je zakázáno, tak provoz plynovky není o volbě, protože cena.

    Němci zatím fungují jenom protože za komunistů nastavělo Polsko a ČR síť na válku/krizi a teď díky tomu, že těmto dvou státům nestojí za prdelí SSSR, kterého by se němci báli, ale státy co jsou vlastně kolonie, tak stavění transformátorům bylo jenom PR, pro uklidnění občnaů polska a ČR 😉
    Navíc, díky možnosti nákupu elektřiny od sousedů když nefouká, tak mají možnost provozovat tu svoji zelenou cestu.

    V případě, že by okolo sebe neměli kolonie a možnost nakupovat přebytky, tak jejich zelená cesta padne do týdne, Němc umí zázraky, ale kde nic není ani smrt nebere…

    1. Já bych ty němce nepodceňoval, na rozdíl od našich
      Já bych ty němce nepodceňoval, na rozdíl od našich solárních tunelů se i s problémy snaží ty obnovitelné zdroje vybudovat (loni cca.30% el.)Dnes mají 33% el.(26GW)jenom z větrníků, a elektřinu dlouhodobě ve velkém vyváží a na nás nebo polácích rozhodně nejsou zavislí, a ten druhý plynovod z ruska má svůj ůčel.

      1. Byla krásné setkání na hvězdárně v Brně, kde byli
        Byla krásné setkání na hvězdárně v Brně, kde byli zástupci přenosové sítě, kteří tvrdí opak, že němci jedou na hraně a ví to a že jenom měli štěstí, že ještě neměli blackout a to díky Francii, polskum ČR a nákupu od přebytkových a přetokům dolů na jih co nedokáže pojmout jejich přenosovka a tak to nahrazuje naše a tu zatěžuje také ke hraně únosnosti.

        Proto taky tlaší, že v rámci SUPER EU, bude řízení v Mnichově, aby si mohli dělat co potřebují a nekacali jim do toho kolonie, tedy vyšší level otroctví jak za SSSR, holt němci nejsou takový žabaři jako soudruzi, helmuti prostě chtějí vše

          1. No, takže jeden příklad co tam dávali jako „zelenou
            No, takže jeden příklad co tam dávali jako „zelenou perličku“, když rakousko koupí od nás elektřinu, tou naplní přečerpávačku v rakousku a následně se „zelená elektřina“ z této přečerpávačky draze prodá do německa 😀

            Stačí jako příklad, že „klasické dnešní manařerské tabulky“ co jsi ukázal, bohužel neukazují jak skutečně „jde elektřina“? Je super, udělat má dáti/dal přímo na hranici, ale jaksi je to složitější…

            Ony ty přetoky k nám jdou totiž dále na jih z těch větrníků ze severu německa, takže nezůstavají u nás. A teď jde o to jak chceš z podobných statistik/tabulek získat informaci, kdy jdou naopak přetoky do německa když nefouká a jak odečíst ony přetoky dolů na jih, když nemáš časová data…

            FAkt by to chtělo, až bude někdy znovu ČEPs dělat přednášku, teda jestli to ještě někdy dovolí, protože byla jedna a od té doby ticho po pěšině, asi dostal ten pán přes prsty, že řekl něco co se nesmí 😀

            1. Mě nemusíte vykládat,že ty přetoky jdou na jih, když
              Mě nemusíte vykládat,že ty přetoky jdou na jih, když jsme velký vývozce elektřiny,o rakousku nebyla řeč tam se to děje desítky lethlavně režim zima/léto,a to, že se vzájemě vyrovnávají sítě jednotlivých soustav je normální a dlouhodobé, dejte data jak často a hlavně v jakém objemu to německo zachraňujeme, jinak to jsou jenom pohádky ovčí babičky a ty spiklenecké teorie to samé.

              1. No pohadky ovci babicky, nejak jsem cekal slusnou debatu,
                No pohadky ovci babicky, nejak jsem cekal slusnou debatu, když už to přenášíte do klasické Bolševické stylu debaty, tak pak nemá ani cenu komunikovat 😉

                Co kyby jsi se nejprve vylíčil s těch spokleneckejch sraček, že vše co jsi neviděl na školení bolševiků neexistuje 😉
                Chápu, že je podle tebe ČEPS plnej prruckiých špionů co chtějí udělat kontrarevolucu, ale to je už spíš na psychyatra než na to abys lezl mezi lidi 😉

                Takže až se spiklenče vyléčíš, že po tobě jdou ufoni a přestaneš si dávat alobal na hlavu, tak se vrať 😉

                1. (asi dostal ten pán přes prsty, že řekl něco co se nesmí
                  (asi dostal ten pán přes prsty, že řekl něco co se nesmí 😀 )jak to chcete nazvat,než spiklenecké teorie? A to jak my a poláci zachraňujeme německo jsou pohádky, pokud svá tvrzení nedoložíte jasnýmy fakty a ne JPP, a nechápu proč do toho taháte nějaký bolševický plky, ještě by jste mohl vytahnout ruský agenty nebo troly.

                2. Tak jasne, budu vest vaznej rozhovor z magorem co ve vsem vidi
                  Tak jasne, budu vest vaznej rozhovor z magorem co ve vsem vidi spiklenecke kecy 😀
                  Až se uzdravíš a přestaneš mlet dokola o tom, že po tobě jde vláda, pak můžeš očekávat, že s tebou povedu normální debatu, do té doby si nos alobal a ží si svůj ustrašenej život 😉

                3. To děláte běžně, že místo argumentů urážíte, je mě
                  To děláte běžně, že místo argumentů urážíte, je mě líto vašeho okolí.

                4. Dej sem čísla magore nebo zklapni.
                  Dej sem čísla magore nebo zklapni.

                5. Jo a tady si o tom můžete něco přečíst
                  Jo a tady si o tom můžete něco přečíst https://oenergetice.cz/nemecko/rada-nemeckych-odborniku-se-obava-nebezpeci-blackoutu-roce-2022/#comments já z historických důvodů němce nemusím, ale na rozdíl od nás kde 20let řešíme jestli další jaderné bloky, mají dlouhodobou koncepci, kterou průběžně upravují a problémy řeší s předstihem viz odkaz.A tady o kolabující síti: Německé přenosové a distribuční soustavy by podle BDEW měly být schopny plánovaný prudký rozmach elektromobility zvládnout. BDEW již dříve uvedlo, že německá síť dokáže zvládnout až 13 milionů elektromobilů (cca 30 % všech vozů v Německu).https://oenergetice.cz/elektromobilita/pocet-dobijecich-mist-elektromobily-nemecku-letos-vzrostl-50-24-tisic/

    2. Vítejte mezi kolegy… Odborníky na energetiku u
      Vítejte mezi kolegy… Odborníky na energetiku u Helmutů…
      Jak to vidite kolego s Blackoutem v německé sítí?
      Osobně to tipuju na první mrazivou noc cca 15 pod nulou letošní zimy, VTE nepojedou kvůli rampouchum na lopatkach, FVE pojedou jen na minimální výkon (osvit Měsícem), a vodním zase zamrzne voda v led

  2. Pane Horčíku, přestože respektuji vaše právo na
    Pane Horčíku, přestože respektuji vaše právo na přiměřené moderování diskuzí, dovoluji si vás upozornit, že odstaňování příspěvků neobsahujcích protiprávní obsah, nebo k vybízejících k protiprávnímu jednání je u veřejného média cenzura a dostáváte se do konfliktu s ustanovením č.17 ústavního zákona č. 2/1993 Sb.

    Velmi rád bych se dozvěděl, jakou závadnost, podle vašeho názoru, obsahují příspěveky přirovnávající „ekologické“ Německo k totalitní společnosti a Africké zemi.

    Děkuji za odpověď.

      1. No vidíte.
        A podle mého názoru je energetická koncepce

        No vidíte.
        A podle mého názoru je energetická koncepce německých marxistů, okřikujících a cenzurujících své názorové oponenty, politikum prvního řádu.

        Takže kdybych byl předpojatý, mohl bych vás podezřívat, že jste se úmyslně dopustil politické cenzury. Ale protože zatím žijeme na rozdíl od Německa ve výrazněji liberální a svobodné zemi, nevěřím, že tomu tak skutečně je.

        Hýčkejme si svobodu slova a médií. Protože až nebudu mít možnost svobodně napsat ten zcela hloupý názor, že německá energetická koncepce je produktem nikoliv odborné vize, ale ideologie levičáckých diletantů, bude to s námi všemi hodně nahnuté.

  3. Budoucnost je v FVE. Nabizi se ukladani letni energie na zimu
    Budoucnost je v FVE. Nabizi se ukladani letni energie na zimu v Norsku v PVE. Norsko ma obrovskou moznost akumulovat energii pro pulku Evropy. Podmorske kabely propoji Norsko s NL a DE. Cina oprasila starou moznost umistit FVE na geostacionarni orbit a prenaset energii bezdratove na zem. Pry chteji zacit v 2022 mensi elektrarnou jeste pobliz zemekouli. Tak uvidime. To by umoznilo 24/365 konstantni elektriny.
    Letni prebytky se muzou ukladat na zimu a pokud bude porad jeste nadbytek elektriny, tak se muze na mori rozstrikem umele odparovat nekolikanasobne mnozstvi morske vody do atmosfery aby se eliminovalo letni sucho.

    1. Souhlasím, že z OZE je FVE nejperspektivnější, ale
      Souhlasím, že z OZE je FVE nejperspektivnější, ale ostatní co píšete je naprosto nereálné. Průměrná spotřeba Evropy je necelých 10 TWh denně, 100 letních dnů je 1000 TWh a například Dlouhé Stráně jsou na úrovni 4 GWh za cyklus, tedy akumulace pro půlku Evropy (500 TWh) by znamenala >100 tisíc takových PVE, neboli přes 300 miliard metrů krychlových vody (300 km3), což už by byl nemalý kus moře 🙂 v ceně mnoha set bilionů korun.
      Navíc jen ty ztráty z tisíců km vedení z jižních částí Evropy do nejsevernějších a zase zpět + menší účinnost PVE by z toho udělaly ekonomický nesmysl i kdyby ta monstrózní PVE byla zdarma.
      FVE na orbitě to samé, následujících 50 let ekonomicky neuskutečnitelné. Pokud počítáme, že se třeba se Starship podaří snížit náklady na vynesení na $100/kg, pak panel co bude generovat 1 kW (vážící 50 kg) jenom na vynesení bude stát $5000 = 115 tisíc Kč a za 10 let vyrobí 85 tisíc kWh, s účinností přenosu na zem tak 50 tisíc kWh, tedy jen tyto náklady jsou už přes 2 Kč/kWh, se vším ostatním by to bylo vysoko přes 5 Kč/kWh.
      Hlavně nevím proč by se to mělo dělat takto složitě, když můžeme ukládat do baterií 🙂

  4. Takže když tohle vyjde, tak v lednu či únoru 2033 nastane
    Takže když tohle vyjde, tak v lednu či únoru 2033 nastane v Německu mohutný blackout, protože uhelné elektrárny už několik let nebudou, atomové elektrárny budou čerstvě zavřené a úložiště elektřiny na 14 dní na úrovni výkonu celého státu bude stejné sci-fi jako dnes.

    Mít v zimě 14 dní v kuse zataženo a téměř bezvětří není žádná výjimka, ale běžný stav každou zimu. Vodní elektrárny to nevytrhnou a plynové elektrárny provozované 1-2 měsíce v roce se nevyplatí provozovat už dnes.

    1. Jste si jisty, ze to bezvetri je v zime i v Blatu ci Severnim
      Jste si jisty, ze to bezvetri je v zime i v Blatu ci Severnim mori tak dlouho? Nebo to soudite dle bezvetri v nasich koncinach?
      Ty plynovky se mozna nevyplati provozovat, ale Nemci je i presto stavi. No a pokud bude takovy nedostatek a cena elektriny bude treba > 200 Eut / MWh, tak je mozna i spusti 😉
      Ac nemam z historickych duvodu Nemce rad, nemuzu jim uprit to, ze i v minulosti dokazali temer nemozne. Jsou velice schopni a maji slusnou ekonomiku. Takze blackoutu se v Nemecku nebojim, daleko vetsi obavy mam ze situace v CR.

Napsat komentář