Německo jako světový lídr energetiky? Ne tak docela…

Německo, které hodlá do roku 2021 odpojit ze sítě všechny jaderné elektrárny, je vnímáno jako země, jež významně pokročila ve využívání obnovitelných zdrojů energie a je světovým lídrem v historické transformaci celé energetiky.

Německo se snaží tvářit jako největší světový lídr v oblasti obnovitelných zdrojů. Podle nejnovější studie tomu ale tak docela není.
foto: licence CC0 Creative Commons

Nyní se ale ukazuje, že skutečnost zdaleka neodpovídá pečlivě budované image. Německo je na tom s přeměnou své energetiky totiž hůř než četné jiné země. Vyplývá to ze zprávy, kterou vytvořila uznávaná poradenská firma McKinsey & Company pro Světové ekonomické fórum (WEF), mezinárodní organizaci sídlící ve švýcarské Ženevě.

Autoři zprávy zevrubně analyzovali energetické systémy 114 zemí, které hodnotili podle 40 ukazatelů (několik z nich vždy tvoří určitou kategorii) a z výsledků sestavili „Globální index transformace energetiky“. Německý list Die Welt komentuje výsledný řebříček slovy:

„Pro někoho je možná bolestné zjištění, že Německo se nedostalo do první globální desítky.“ Skončilo totiž až na šestnáctém místě. Především v Evropě si z ekologického pohledu lépe vede celá řada zemí: všechny skandinávské, ale také Švýcarsko, Rakousko, Británie a Francie.

Nelichotivé pořadí Německa zhoršuje především kategorie nazvaná „Struktura energetického systému“. Spolková republika je podle tohoto kritéria až na 110. místě ze 114 zkoumaných zemí. „Jde především o závislost Německa na uhelných elektrárnách, které se stále podílejí na celkové výrobě proudu 42 %,“ konstatuje studie.

V důsledku toho je Německo až na 61. místě i podle hodnotícího kritéria „Životní prostředí a ochrana klimatu“. Hlavním důvodem jsou vysoké emise oxidu uhličitého dosahující 906 milionů tun ročně. Jejich objem se navíc od roku 2014 v Německu nemění.

Přitom jsou země, kde to jde. Studie uvádí příklady Dánska, které během uplynulých deseti let omezilo svoji závislost na uhelných elektrárnách z 91 na 28 % a Británie, kde došlo k poklesu ze 65 na 9 %.

Obě země současně zvýšily pružnost dodávek elektřiny větším využíváním plynu a vodní energie. Země přitom zvolily každá jiný přístup k energetické koncepci: Dánsko, uvádí do provozu nejvíce větrných kapacit v přepočtu na obyvatele, Británie sází na jádro.

Německo si podle analýzy nevede dobře ani pokud jde o výkonnost energetického systému. Toto kritérium vyjadřuje, jakého pokroku bylo během přeměny energetiky dosaženo například v ochraně klimatu, hospodárnosti (výši nákladů) a také v bezpečnosti a spolehlivosti dodávek elektřiny.

Spolková republika je na tom v tomto ohledu hůř než třeba Paraguay, Slovensko nebo Indonésie. Jedním z důvodů je vysoká cena elektřiny pro domácnosti dosahující v průměru 30,8 centu za kilowatthodinu (82. místo na světě) i cena pro menší průmyslové zákazníky (110. místo).

Česko v celkovém indexu energetické transformace získalo 56 ze sta možných bodů a umístilo se na 51. místě žebříčku, což je řadí na konec skupiny zemí, které podle zprávy dosahují velmi dobrých výsledků.

V hodnocení výkonnosti energetické soustavy Česko získalo 60 bodů, ale v připravenosti na její transformaci jen 52 bodů. Mezi vyspělými evropskými ekonomikami tak zaujímá předposlední místo, předstihlo ale Chorvatsko, Maďarsko, Turecko, Polsko, Černou Horu, Bulharsko, Srbsko a Bosnu a Hercegovinu, které zpráva řadí mezi rozvíjející se evropské ekonomiky.

Odborníci z McKinsey při sestavování indexu přihlíželi také k tomu, , kolik emisí oxidu uhličitého produkuje v přepočtu na jednoho obyvatele a do jaké míry se je daří snižovat. Vzali v potaz rovněž náklady na dovoz energie, státní dotace k cenám paliv a četná další kritéria.

Index vyjadřující pokrok v transformaci energetiky

(v bodech, možné maximum je rovnu stu)

Deset zemí, které zaznamenaly největší pokrok, a jejich energetika je dobře připravena na další změny:

1. Švédsko: 75,8
2. Norsko: 75
3. Švýcarsko: 72,9
4. Finsko: 72,4
5. Dánsko: 72,4
6. Nizozemsko: 69,3
7. Británie: 69
8. Rakousko: 69
9. Francie: 68,5
10. Island: 67,8

Pořadí dalších vybraných zemí:

16. Německo: 64,3
23. Japonsko: 62,6
25. USA: 62,6
42. Slovensko: 58
51. Česko: 56
70. Rusko: 51
83. Saúd. Arábie: 48
114. Zimbabwe: 37

Zdroj: World Economic Forum

tisková zpráva

30 Comments on “Německo jako světový lídr energetiky? Ne tak docela…”

      1. víž že Polsko koupilo antirakety za 5 až 10 milijard $
        víž že Polsko koupilo antirakety za 5 až 10 milijard $ což je 100 až 200 milijard korun což je děleno 40 mega poláků = 2.500 až 5.000 zátěž na osobu 🙂 a to je jen začátek tak jaká ekologije? 2. studená jede a zbrojit se bude 🙂

        irozhlas.cz/zpravy-svet/raketovy-system-patriot-polsko-varsava-mariusz-blaszczak-raytheon_1803281151_haf

        Ví někdo jesi je Petrijot schopný sejmout Topol M ??

  1. Německý problém se jmenuje hnědé uhlí. Má tu „smůlu“,
    Německý problém se jmenuje hnědé uhlí. Má tu „smůlu“, že ho mají velké zásoby a že politici mají strach těžbu utlumit, protože by nakrkli voliče v těžebních revírech, to se týká hlavně SPD. Tenhle problém Dánsko nebo GB neměly.
    Takže teď přibližně „jedno Česko“ elektřiny vyvážejí, čímž podporují „čisté“ Rakousko, Francii nebo Nizozemsko.
    Ale není všem dnům konec vlád už si dala za úkol do příštího roku naplánovat Kohlenaustieg.

    1. Mýlíte se Francie je velkým vývozcem el. energie Německá
      Mýlíte se Francie je velkým vývozcem el. energie Německá elektřina končí kromě Rakouska především v Itálii. Problém Německa bylo nesmyslné uzavření Je, kdyby rozvíjeli jádro a OZE mohli zlikvidovat celé uhlí a nepotřebovali by ano další plynovod z Ruska – jenže zelená ideologie je zelená ideologie….

      1. ehmm čezký pepík ví nejlépe jaké má problémy německý
        ehmm čezký pepík ví nejlépe jaké má problémy německý průmysl :-))))), v německu aspoň v něčem vláda naslouchá svým ovečkám a pokud drtivá většina Němců nechce mít na svém území JE tak to čezkému pepíkovi může být ukradené, horší bude až Němci přes EU vyvinou tlaky na odstavení JE v čezku a ostatních pidi EU státech a přes dotace mají páky dost velké, neboť spousta firem, institucí už bez dotací nejsou schopny ani fungovat

      2. Francie je velkým vývozcem elektřiny, hlavně po nocích.
        Francie je velkým vývozcem elektřiny, hlavně po nocích. Ale součástí energetické politiky Francie bylo i idiotské rozhodnutí podporovat topení elektrickými přímotopy a nezateplovat. Takže jak začne ve Francii mrznout, vyletí jim spotřeba elektřiny do závratných výšek. Tak vysoko, že ani nemají dostatek vlastních zdrojů za rozumnou cenu. V ten okamžik ve velkém nakupují od Němců, kteří kvůli nim pouštějí svoje uhelné a plynové zdroje.
        Během letošních únorových mrazů Němci exportovali i 15 GW elektřiny.
        JE se v Německu zavřely, protože to chtěli voliči. A kdyby se nezavíraly teď, zavíraly by se o 10 let později. Jejich provoz není moc kompatibilní s očekávaným růstem výroby z větrných a FV elektráren, které mají do roku 2030 vyrábět polovinu německé elektřiny. Teda, bez OBROVSKÉ akumulace.
        P.S.: Oni ten plynovod Nordstream 2 nepotřebují, není to ani vládní projekt. Je to iniciativa několika soukromých firem, které chtějí levnější plyn, protože takhle se nebudou muset platit tranzitní poplatky Bělorusku, Ukrajině, Polsku, Slovensku, … Takže tihle všichni teď držkujou, protože to je dnes pro ně zdroj lehkých příjmů. A držkuje se i v ČR, protože slovenské plynovody patři EPH.

  2. …v připravenosti na její transformaci jen 52 bodů.
    Jo

    …v připravenosti na její transformaci jen 52 bodů.

    Jo tady bude to největší ovlivnění toho špatného umístění Česka, vůbec nepochopili, že Česko už transformací prošlo a teď exportuje taková kvanta elektřiny, že když se budem starat jen sami o sebe, tak můžeme okamžitě bez problémů vypnout většinu uhelek, nebo prodejem zdražených povolenek CO2 do zahrabičí je místo celoročního provozu využívat převážně jen v zimě a jako zálohu.

      1. Že vy jste jeden z těch konspiračních teoretiků? No nic,
        Že vy jste jeden z těch konspiračních teoretiků? No nic, celý ten problém s vodou a podobně je řešitelný za pár šupů, potřebujete jednak do půdy vrátit část organické hmoty, a jednak obnovit rybníky které by zpomalily odtok vody z krajiny, to opravdu moc nestojí, výroba biomasového hnojiva, tedy organické složky, je bez větších problémů i zisková. Eventuálně se dá přejít od zhůvěřilostí typu kukuřice a další plodiny k produkci drahých plodin, jako ořechy, mandle fíky, réva a pod.

        1. no hele tyhle zimy bez sněhu a suchý jara s prachem dá
          no hele tyhle zimy bez sněhu a suchý jara s prachem dá rozum se někde projeví a první na ráně je půda. Holt klima se mění díky spalování ropy a uhlí, to je nad slunce jasný a co se asi tak může stát s půdou když nemá vodu? přírodopis 3tí třída :))) Ale klííííd v Rusku dostatek životního prostoru a pokračujícím oteplováním se bude navíc rozšiřovat 😉 Já už se učím ruštinu heč :)))

          1. Erozi nám dělají hlavně zemědělci a nadužívání
            Erozi nám dělají hlavně zemědělci a nadužívání půdy, díky nim také zmizela akumulační kapacita asi 4mld kubíků, to se projeví například tím že období sucha se střídají s povodněmi, dále za to mohou také vodohospodáři nesmyslnou kanalizací a regulací řek.

            Tu ruštinu vám přejí, sám ji jakš takš ovládám, mne se nezbavíte :D, ale problém je v tom že Rusko má samo gigantické problémy s krajinou, rozmrznutí Sibiře nemusí být řešením, naopak může být mnohem problematičtější než si myslíme. Navíc může dojít k takové nestabilitě proudění vzduchu že se bude střídat Sibiř na druhou se Saharou na druhou. Nehledě na to ten stát má vážné sociální problémy takže přijmout miliony lidí z Evropy není možné, zhroutilo by se.

            To co je teď třeba je velmi rychlý odvrat od uhlí, následovat by měla ropa a plyn (fosilního původu) a nakonec podle stavu techniky možná jádro. Musíte ale třeba také provést masivní investice do železnic aby bylo možné pohodlně poslat náklad, to znamená přestavět mnoho tratí na sklon do 10 promile a pod. tím můžete velmi omezit silniční dopravu a zvýšit nedostatečnou kapacitu dráhy.

            Problém je že se pod pláštíkem soběstačnosti pokračuje v drancování uhlí a budoucnosti místo toho aby se pár let dovážel plyn, který se dá pálit buď v PPE, nebo klasických kotlích. Pokud je tedy deklarován masivní přechod na JE v budoucnu. Potřebujeme co nejrychleji utnout uhlí, škody 51 mld ročně jsou u nás moc.

            Dále pokud chceme celosvětově řešit problémy s energií a emisemi, je třeba uhodit právě na Rusko aby opustilo definitivně fosilní paliva a plně využilo hydropotenciál, který je snad dvoj až trojnásobný proti jeho celkové spotřebě elektřiny. Mají ideální podmínky pro mix s více než 50% OZE, zbytek třeba jádro, přesto je naprosto nerozvíjejí. To je problém. Ano možná je dost potenciálu někde na dálném východě, ale hned vedle je Čína a máme technologie HVDC, takže ani využití těchto zdrojů by neměl být zásadnější problém.

            Pokud se začne opravdu tvrdě pracovat, tak se problémy dají vyřešit během velmi krátké doby, ale to se musí chtít.

      1. Tak DESERTEC jako megalomanský projekt padnout musel,
        Tak DESERTEC jako megalomanský projekt padnout musel, nicméně se místo toho rozšiřuje jednotná synchronní oblast o sever Afriky, Turecko a část Ukrajiny, byl by zájem i o Pobaltí, ale s tím jsou trochu problémy skrz napojení IPS/UPS, tedy ex-SSSR síť a muselo by se vyřešit dost problémů, jak politických, tak technických, například nelze kvůli vnitřním omezení v sítích mezi nimi přenášet více než 3GW.

        To co je teď třeba je velmi urychlit výstavbu a nasazení akumulace, což lze minimálně usnadnit změnou legislativy, která v Německu dusí PVE.

        P.S.
        Mohla by redakce upgradeovat cpatchu? Těch hlášek je čím dál tím více.

        1. nemusel padnout!! byl to skvělá demokratický projekt do
          nemusel padnout!! byl to skvělá demokratický projekt do kterého ovšem zasáhli diktátoři a celý ho silou 3tí strany sbourali. Jeho části ted oprašuje Japonsko co se angažuje se solárem v SAUDI ARABi jesi seš správne informován, jenže zaprodaný japonci nejsou nemci a ta eletrika nejspíš půjde na výrobu vodíku do Tojot 😉

    1. No dost.
      Tak polovinu nynější spotřeby by v hnědém uhlí

      No dost.
      Tak polovinu nynější spotřeby by v hnědém uhlí mohli těžit doma ještě bez velkých problémů dvacet let.
      Ale veškeré černé uhlí dováží, takže je skutečný ekonomický nesmysl, že se první zavázali k odstavování jaderných elektráren. Ale do roku 2021 to budou muset určitě odvolat nebo minimálně posunout.

      1. no počkat ale to všechno za podmínek záchrany klimatu
        no počkat ale to všechno za podmínek záchrany klimatu přeci !? nebo už na evropský úrovni bylo německo odepsáno coby zelený pásmo a počítá se s ním jako s polopouští 2025?? Aha no tak to ale mluvíte o přesídlení desítek miliónu němců do novýho životního prostoru ovšem tzn, víc na sever nebo spíš na východ, kde bude příjemných letních 15-30Céček, tzn o 20C chladněji než v germánii 2025 po změně klimatu ;))

Napsat komentář