Na autobusy na zemní plyn je připravena dotace 1 mld. Kč

redakce - 24 Červenec 2013

Již v tomto týdnu bude vyhlášena výzva podporující pořízení na (CNG) i výstavbu . Příspěvek z evropských fondů dosahuje cca 1 miliardy Kč. auto autobusy CNG Tedom

Městský CNG autobus značky Tedom
foto: Tedom

Dotace budou moci využít v Moravskoslezském a Ústeckém kraji a v brněnském regionu. Podle Ministerstva životního prostředí je to jedna z cest, jak zlepšit kvalitu ovzduší v těchto lokalitách.

„Tento týden by mělo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí vyhlásit výzvu pro nákup nových autobusů v městské hromadné dopravě s pohonem na a i pro výstavbu CNG plnicích stanic,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV. „Jedná se o novou výzvu na alternativní dopravu v hodnotě cca 1 miliardy Kč,“ dodává.

Nejvíce peněz půjde do Moravskoslezského kraje. Největší část dotace chce využít Dopravní podnik Ostrava, který plánuje vyměnit až třetinu svých autobusů na naftu za autobusy na CNG. Nové CNG autobusy pořídí dopravce nejspíše na jaře 2014.

Celkem je plánováno pořízení až 100 CNG autobusů. Dotace by mohla pokrýt až 80 % pořizovací ceny takového autobusu. Dotace budou moci využít i soukromé firmy.

„Dnes u nás jezdí přes 410 CNG autobusů, pokud se ale využije tato dotace, za rok by zde mohlo jezdit i dvakrát tolik CNG autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV.

Brněnský dopravní podnik již před časem uvedl, že díky drahé naftě zvažuje pořízení CNG autobusů. Podnik vykazuje měsíční ztráty kvůli naftě 1,5 až 2 miliony Kč. Díky CNG by se ušetřilo za palivo a snížila závislost na dodavatelích nafty. CNG je podle dopravního podniku ze současných alternativ nejvyzkoušenější.

„Podrobné informace o chystané dotaci připravujeme ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. V nejbližší době je zveřejníme na našich stránkách Asociace,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV.

Bez ohledu na dotace chce nové autobusy koupit i Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova. Z celkového počtu nových vozidel by 4 měly být na zemní plyn. Podnik by rád vybudoval i CNG stanici. V současné době zde provozují celkem 29 autobusů.

Také Znojmo se rozhodlo jít cestou CNG. Znojemská městská autobusová doprava (MAD) má od června nový ekologický autobus. Jedná se o vůz Solaris Urbino 12 CNG. Město Znojmo podpořilo nákup tohoto vozu půlmilionovou dotací a nyní zde pravidelně každý rok pořídí plynový autobus. Postupně se tak obmění zdejší vozový park.

Také v Turnově v letošním roce testovali CNG autobus v rámci . Jednalo se o Iveco Stratos LE na CNG.

V Havířově jezdí CNG autobusy od začátku devadesátých let minulého století, dnes je zde v provozu hlavně na linkách MHD již 30 CNG autobusů a zdejší vozový park je jeden z nejmodernějších.

Podnik má také vlastní CNG stanici. V červnu zde přibyly další 2 CNG autobusy a do konce roku přibude minibus a snad i kloubový autobus. Jedná se o 12 metrové Iveco Citelis na zemní plyn, které byly pořízeny pomocí dotace z Regionálního operačního programu.

TIP: sledujte naši mapu CNG stanic

Na Kladně již několik let jezdí CNG autobusy. ČSAD MHD Kladno nyní nakoupí 12 dalších CNG autobusů, na nákup společnost totiž získala evropské dotace, které činí 40 procent investice. Autobusy se budou uvádět do provozu postupně od tohoto podzimu do jara 2014.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC Group
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?

Newsletter