Na Amperu se mluvilo o energetické soběstačnosti domácností i firem

redakce - 03 Duben 2017

Na nedávném veletrhu Amper se sešli odborníci z oblasti využívání obnovitelných zdrojů, aby diskutovali o možnostech energeticky šetrného bydlení nebo podnikání.auto konference Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem

Konference Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem přinesla řadu užitečných příspěvků
foto: AliES

Ve středu 22.3.2017 na konferenci s názvem Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem vystoupili mimo jiné náměstci primátora města Brna a hejtmana Jihomoravského kraje. Mluvilo se o možných způsobech čerpání podpory na úspory energie, o servisu stávajících obnovitelných zdrojů i o příkladech dobré praxe.

Konference organizovaná Aliancí pro energetickou soběstačnost se konala v rámci doprovodného programu. Tématem bylo energeticky šetrné podnikání i bydlení. Konferenci zahájil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro smart region Jan Vitula a náměstek primátora města Brna pro životní prostředí Martin Ander.

Oba zdůraznili snahu regionu i města investovat do chytrých a ekologických řešení. V dopolední bloku přednášek se diskutovalo o tématu čerpání podpory pro nové projekty obnovitelných zdrojů. O potenciálu tohoto sektoru mluvil Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost, který se tématem dlouhodobě odborně zabývá.

Upozornil například na rozdíl mezi trvale velkým množstvím nových projektů obnovitelných zdrojů v Evropě a stagnujících počtech v České republice v posledních letech. Vyzdvihl však nově otevřené možnosti podpory, které mohou obnovit zájem domácností a firem o projekty zelené energetiky také u nás.

Po něm vystoupil Martin Kotěra ze Státního fondu životního prostředí, který představil podmínky programu Nová zelená úsporám určeného pro domácnosti. Martin Kotěra představil novinky programu pro tento rok, například možnost získání podpory na výstavbu zelených střech nebo na využívání tepla z odpadní vody.

Na možnosti získat podporu pro domácnosti navázal Petr Novotný ze společnosti RENARDS dotační s.r.o. s představeném programů investiční pomoci v oblastech elektromobility, akumulace energie a fotovoltaiky pro firmy. Upozornil, že finance alokované na příslušné operační programy jsou zdaleka nevyužité, a je tedy prostor pro vyřízení dalších žádostí.

O nových trendech ve využití elektřiny z obnovitelných zdrojů z pohledu legislativy mluvil Pavel Doucha z advokátní kanceláře Doucha Šikola. Představil například řešení solární elektrárny pro bytové domy z pohledu legislativy nebo rámec pro provoz akumulačních systémů. Dopolední blok uzavřel Tomáš Charouz z České spořitelny, který představil koncept snížení nákladů na energie jako konkurenční výhody v podnikání.

„Jsme rádi, že jsme mohli přítomné zájemce o fotovoltaiku nebo jiné obnovitelné zdroje inspirovat a ukázat jim, jak mohou získat finanční podporu a jakými způsoby lze obnovitelné zdroje využívat v domácnostech i v podnikání,“ říká Tomáš Buzrla ze Solární asociace.

V odpoledním bloku znovu promluvil Pavel Doucha, tentokrát k předpokládaným dopadům rozhodnutí Evropské komise o notifikaci podpory obnovitelných zdrojů z let 2006 – 2012, které se podle něho projeví na konci tohoto roku. O praktických problémech spojených s provozem, jako jsou například poruchy střídačů nebo jiné servisní záležitosti, mluvili Vladimír Hochman ze společnosti Photon Energy Operations.

Vladimír Hochman upozornil například na některé slabiny instalací střídačů, jako jsou nedostatečná chlazení nebo špatná ochrana proti přepětí a nabídl vhodné směry predikce a prevence poruch.

Zdeněk Tříska ze Solar Global Service představil aktuální činnosti této skupiny působící v obnovitelných zdrojích. Jde například o záměr vytvoření komerční virtuální elektrárny spojením obnovitelných zdrojů ze slunce, větru, vody a bioplynových stanic.

V posledním bloku přednášek se představily tři příklady dobré praxe v oblasti obnovitelných zdrojů. Tomáš Vocílka ze společnosti Asolar ukázal návrh hybridních fotovoltaických anti-blackout systémů.

Jiří Vrána z VŠCHT představil svůj projekt vanadových průtočných baterií, se kterým uspěl v soutěži Obnovitelné desetiletí. Konferenci uzavřel příspěvek Vlastimila Riegera z Nadace Partnerství, který přítomným popsal projekt Otevřené zahrady, pasivních administrativních budov v centru Brna využívajících fotovoltaiku, dešťovou vodu a spoustu chytrých technologií.

„Sluneční energie zůstává nejvyužívanějším obnovitelným zdrojem v České republice, proto se logicky v rámci konference hodně mluvilo o fotovoltaice, objevují se však i nové a mnohdy velmi kreativní způsoby využívání obnovitelných zdrojů, které mohou být skvělou inspirací pro ostatní“ dodává Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ále, zase nějaká příležitost rozdávat a cucat dotace? :-)
Na ja, je to velice green, křemíkový panel na střeše, který za svou životnost nedá ani tolik energie, co bylo potřeba na jeho výrobu. K tomu trafačku, čisťounké baterie ve špajzu (páč to lithium je krásně eko, hlavně při těžbě). A nemalé riziko požáru ze všech těch hejblat jako bonus.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak teď nevím, jestli ještě nemáte dost informací nebo jestli jste už naskočil na vlnu post-pravdy.

Obrázek uživatele Kuk

Jenom háže návnadu a čeká kdo se chytí.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele ozana

Anonymové jsou ti největší chytráci.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pravilo neanonymní "ozana"...

Obrázek uživatele ozana

S trochou snahy najdete někoho, kdo ozanu osobně zná, Anonyma nezná nikdo.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A proč bych to dělal, tady jsme na seznamce? Bez urážky, je mi docela fuk, kdo jste a jak se jmenujete.
A mmch, zná mě docela dost lidí :-)
To už jsme ale trochu mimo téma. Zřejmě jsem vám svým příspěvkem šlápl na kuří oko - taky máte něco zadotováno?
Anonym Tomáš

Obrázek uživatele ozana

Ne, nemám zadotován ani špendlík.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Radovan

Velmi dobrá akce, příklady dobré praxe byly pověstnou třešničkou na dortu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Sleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveNabíječky elektromobilů Circontrole-station