myCopter – létající auto pro města budoucnosti

Evropská města vyrostla dlouho před tím, než se ulicemi začaly prohánět první . Bohužel, neustále rozrůstající se pozemní doprava přináší do evropských „středověkých“ ulic problémy s dopravní propustností. Jedním z řešení může být přenesení části do vzduchu. První prototypy létajících „vozidel“ mají už finanční podporu  

foto: myCopter/ Gareth Padfield

Řeč je o vzdušném dopravním prostředku myCopter. Ten byl podpořen celkem 4,2 milióny eur (100 miliónu Kč). Cílem projektu je zjistit, zda bude možné se současnými technickými prostředky vytvořit plnohodnotné osobní létající vozidlo.

„Naším cílem je vyvinout technologie, které můžeme použít k vytvoření nového dopravního systému využívající třetí rozměr. Řeší se také otázky týkající se očekávání potenciálních uživatelů a reakce veřejnosti na nový systém dopravy “ říká profesor Heinrich Bülthoff z Institutu Maxe Plancka pro kybernetiku na univerzitě v Tübingenu, v .

elektrické letadlo myCopter
Obrázek: myCopter/ Gareth Padfield

Projekt předpokládá, že by létalo v nízkých výškách – pod 2000 metrů. Tak by nemělo dojít k narušení stávajícího leteckého provozu, protože uvažované dopravní tepny budou pod oblastí kontrolovaného vzdušného prostoru.

V duchu nové zelené vlny v dopravě, využívá i koncept myCopter . Předpokládá se, že -letoun bude dopravovat 1-2 osoby na trasy do 100 km, na což elektrický systém pohonu dostačuje. I když, jak dodává profesor Bülthoff, bude zapotřebí určitého vylepšení stávajících .

Nutností uvažovaného konceptu je možnost svislého vzletu a přistání. Jen tak bude možné parkovat (přistávat) na malých plochách – ať již na parkovištích nebo .

Technické problémy jsou ale to nejmenší. Výzvou bude především zavedení leteckých předpisů, bezpečnost dopravy nebo také vyřešení územního plánování pro přistání, vzlet a parkování.

17 Comments on “myCopter – létající auto pro města budoucnosti”

  1. Uvažoval jsem pod vlivem
    Uvažoval jsem pod vlivem několika článků o dálnících v českých technických popularizačních časopisech podobným způsobem o alternativě dosavadní letecké a individuální automobilové dopravy a navrhoval jsem,aby do územního plánování byly zahrnovány nejenom existující ale i možné dopravní způsoby. Výhodou letecké dopravy je
    malý vliv na povrch země a nevýhodou nutnost existence letišť. V budoucnosti budou nutností letadla s krátkým startem a přistáním, nejlépe přímo z místa- letadla STOL/VTOL. Tedy vrtulníky, vírníky a ornitoptéry co by létaly přímo z východiště cesty až k jejímu cíli.
    Na zemi by byly je malé plochy tedy něco jako stávající heliporty. Případnou cestu po zemi by mohly absolvovat jako pojíždějící letadla vyhovující požadavkům na automobily. Předchozí komentáře jsou ve stylu proč to nemůže být, proč je to blbost, proč to je jen hračka pro bohaté. To se tvrdilo o autech, která jsou nyní masově vyráběna a dostupná všem. Při nejmenším je možné a žádoucí používat záchranná a policejní letadla zároveň schopná se pohybovat jako automobily přímo na místo potřeby.

  2. Doprava vzduchem je
    Doprava vzduchem je samozřejmě energeticky nejnáročnější. U velkých letadel to vychází asi tak 15kg/100km a osobu. Individuální doprava, to bude ještě několikanásobně horší. Předpokládejme, že to budou pohánět elektrickou energií a nabíjet za solárních panelů (s vysokou účinností) – pravděpodobně na to dosáhnou jenom hodně majetní.

  3. Akýkoľvek lietajúci
    Akýkoľvek lietajúci prostriedok poháňaný rotormi je žrút energie. Porovnajte si len spotrebu vrtuľníka a klasického lietadla tej istej hmotnosti.
    Na druhej strane neverím, že hocikto je schopný pilotovať niečo také. I napriek určite pokročilej automatike každý, kto niečo pilotuje mi potvrdí, že bez výcviku to nejde – nehovoriac o prirodzených schopnostiach adepta pilotovať.
    Skrátke niektorých ľudí nenaučíte šoférovať – ni to pilotovať.
    Čo sa týka samotnej prevádzky srtoja – neviem, či by mal bežný smrteľník peniaze na jeho údržbu…
    Už i prevádzka ultraľahkého lietadla nie je lacné hobby!!!

  4. rvní prototypy
    rvní prototypy létajících „vozidel“ mají už finanční podporu Evropské unie no pomoc tak aj na taketo blaznovstva idu moje dane ???? …dalsi blud je elektricky pohon…ach jo… co viem tak najdalej vo vyvoji takychto aerovozidiel je Moller ktory to vyvija uz dlhe roky, zatial bez uspechu

      1. Do takového „jakoby
        Do takového „jakoby teleportu“ se už investuje spontálně. Člověk se ale přenese jen virtuálně a nebude se muset ani zhmotňovat v kanceláři protože to bude zbytečný a večer by se musel zas zhmotňovat doma. Místo toho se jen doma připojí, odbyde si den ve virtuální kanceláři a večer se zas odpojí. 80% profesí takhle půjde praktikovat a zbytek se pohodlně vejde do ulic.

  5. Súhlasím, že
    Súhlasím, že organizačná a právna stránka problému bude zložitejšia ako tá technická, ale myslím že na tento typ dopravného prostriedku by boli vhodnejšie „vírniky“ (lietadlo s nepoháňanou vrtuľou). Nevie síce štartovať a pristávať z miesta, stačí mu ale veľmi malá rýchlosť na štart aj pristátie. Výhodou je vyššia bezpečnosť v prípade poruchy (je schopné „doplachtiť“) a pravdepodobne ekonomickejšia prevádzka. Vedľajšou výhodou je možnosť zarovnať vrtuľu ponad vozidielko a na zemi využiť na prepravu po bežných komunikáciách.

    1. Samozřejmě.
      Samozřejmě. Realizovatelnost nápadu dobře hodnotí věta, která je na konci – technické problémy jsou oproti těm ostatním (pilotování, řízení provozu, atd.) jen malé. A přitom i ty technické problémy to posouvají na hranici realizovatelnosti, takže díky těm ostatním, které jsou ještě větší, je to už úplná utopie.

    2. A kdo doplatí rozdíl mezi
      A kdo doplatí rozdíl mezi příjmy z drobných poplatků od cestujících MHD a skutečnými náklady? Jako dosud, takže všichni co pracují a platí daně? Výborné řešení.

      To je jen jeden problém. Tedy že z cizího/uloupeného krev neteče, tak dotované MHD se může na efektivitu vykvajznout a vozit řidiče a vzduch.

      Další problém je že:
      „MHD je dopravní zařízení které Vás odveze z místa kde nejste, na místo kam nechcete, za to však v době kdy Vám to nevyhovuje.“
      A to se Bobe vyplatí!

Napsat komentář