Miliardář Warren Buffett tluče další hřebíček do rakve uhlí: postaví největší solární elektrárnu v USA

Americké ministerstvo vnitra posvětilo projekt Gemini. Jde o obrovskou solární elektrárnu o výkonu 690 MW.

Fotovoltaická solární elektrárna v Nevadě, jednom z nejslunečnějších států USA
foto: electrek.co

Nová největší americká solární fotovoltaická elektrárna Gemini vyroste 50 km severně od Las Vegas v nevadské poušti. Bude vybudována na 7100 akrech federální půdy.

Kromě samotných fotovoltaických panelů bude její součástí také obrovská stacionární baterie (BESS) o výkonu 380 MW a kapacitou 1400 MWh.

Začít se má stavět co nevidět, dokončena bude už za dva roky! Zaměstná až 1800 stavebních dělníků a po dokončení vytvoří 19 stálých pracovních míst. Po dokončení půjdě o 8. nejvýkonnější solární elektrárnu světa.

Hlavním investorem $1 mld., na které elektrárna vyjde, je společnost NV Energy, která patří pod holding Berkshire Hathaway známého miliardáře Warrena Buffeta.

Uhlí už v zjevně nemá šanci, jakkoliv aktuální prezident Donalt Trump prohlašoval, že uhelným elektrárnám znovu pomůže na nohy. Staví se tam také jedna jediná nová jaderná elektrárna, resp. dva nové reaktory elektrárny Vogtle s celkovým výkonem 2 GW.

Její rozpočet už byl ale několikrát překročen až k odhadovaným $25 mld., v přepočtu 633 mld. Kč. Hlavními nově budovanými zdroji jsou už několik let plynové elektrárny a obnovitelné zdroje energie.

24 Comments on “Miliardář Warren Buffett tluče další hřebíček do rakve uhlí: postaví největší solární elektrárnu v USA”

    1. Já jen dělil a vyšel mi fakt mazec. Solary jsou téměř
      Já jen dělil a vyšel mi fakt mazec. Solary jsou téměř 10x levnější.

      SOLAR – 1.500.000 / 1MW
      JADRO – 12.500.000 / 1MW

      Jo, a proto v ČR stavíme jádro, protože je to prostě větší kšeft pro stavaře a investovat se prostě musí. Co na tom, že budeme mít nejdražší elektřinu na světě. Proti tomu je solární tunel z let minulých jen nicotný přešlap.

      Snad zvítězí zdravý rozum 🙁

      1. Jenom dotaz, jak chceš zařídit elektřinu, když bude pod
        Jenom dotaz, jak chceš zařídit elektřinu, když bude pod mrakem, nebude moc foukat a bude to trvat třeba měsíc? Jsem taky pro maximální obnovitelnou elektřinu, ale nedovedu si představit, že budeme mít 70% obnovitelné zbytek stávající jádro, plyn. Z toho asi nedostaneme dost na vykrytí při nepříznivém počasí.

        1. Uz jsme to tu psal nekolikrat. EU by mela zastresit staveni
          Uz jsme to tu psal nekolikrat. EU by mela zastresit staveni paternich (UHVDC) vedeni napric spratelenymi zememi. Zeme (spis jejich firmy), ktere nemaji vhodne podminky by mely mit umozneny stavet off-shore VTE (i FVE) v okolnich vodach. Nadale by melo byt umozneno (postupne od firem az po malospotrebitele), aby byly uctovany trzni ceny elektriny, tim by si odberatele zacali porizovat kratkodobou akumulaci a zacala by jit spotreba naproti vyrobe. Jsem presvedcen, ze diky VTE na mori neni potreba ani strednedoba (tyden a vice) natoz dlouhodoba (leto -> zima) akumulace. Pokud by lide meli akumulaci, pak pridat par FVE paelu na strechy je uz ta lacinejsi zalezitost, takze pocitam i s velkou plochou FVE na strechach, parkovistich, brownfieldech a vznikajicich poustich (nejen) na Jizni Morave. Obecne tam, kd eje zadouci, aby si zeme „odpocala“ od spatneho hospodareni.
          Samozrejme se muze stat, ze nekdy dojde k vypadku kvuli chybejici strednedobe akumulaci, preruseni vedeni, sabotaz, apod), proto uz dnes kritick infrastruktura ma zalozni generatory. Jen netusim, jak casto, ale v CR jsme docela zvykli, ze kdyz je vichrice, nejde elektrina, protoz emame nadzemni vedeni, takze i to je reseno zaloznimi generatory (nebo muz ebyt vetsi kapacitou baterii). Cast uhelek bych prestavel na zalozni plynovky (pro pripad te tydeni neprizne pocasi), JE samozrejme nechal dosluzit, pokud to bude rentabilni a bezpecne.
          Kazdopadne jde jen o to nastavit mantinely, aby byla ochota soukromeho kapitalu investovat do kratkodobe akumulace a castecne samovyroby a dalsiho soukromeho kapitalu do OZE na mori. EU musi zastiti co nejvetsi propojeni od Norska (idealne i Island) pro moznost mit stalo bezici OZE – geotermalni + vodni po Sicilii az Kypr. Mozna se pak ukaze, ze se vyplati to protahnout do pousti Male Asie nebo Afriky a tam udelat koncentracni elektrarny. Jde jen o to mit vizi a co nejvice zapojit soukromy kapital.

            1. Asi bych nemel problem se zeptat volicu, pokud by v mediich
              Asi bych nemel problem se zeptat volicu, pokud by v mediich prosl pravdiva a vecna informovanost o EU. Ne co predvadi nasi vrcholni predstavitele (kazdou svou neschopnost zakryvaji EU) a pata kolona Ciny a Ruska.
              V nynejsim rozpolozeni nalady lidi a pri masazi dezinformaci a neschopnych ufnukanku v nasem vedeni, jsem zasadne proti. Tvrdim, z epokud s ema nekdo rozhodovat, musi byt spravne a dostatecne informovan, ne to delat na zaklade emoci.

                1. No, jestli maji odpurci EU strach z meho pozadavku – pravdive,
                  No, jestli maji odpurci EU strach z meho pozadavku – pravdive, vecne a bez emoci informovat a povazuji to za adoraci, pak z toho plyne co? 🙂 Ne a nejede mi za hodinu vlak 🙂
                  Kazdopadne vzdy jsem zastance pravdy, takze me klidne narknete z adorace cehokoliv (kidne i satana), pokud Vam to pomuze tu pravdu na ve sve mysli potlacovat 🙂

                1. Nevim, zda jste to psal i Vy, ale dost lidi tu zminovalo, ze
                  Nevim, zda jste to psal i Vy, ale dost lidi tu zminovalo, ze CT je prolhana. Takze informovat na CT by mi asi nestacilo, pokud bude mit tuto (podle me neopravnenou – kdyz se spletla, tak pak to uvedla na pravou miru) povest. Takze by bylo potreba informovat pravdive naproc medialnim spektrem, nebo abby politici zase nasli koule a zacli informovat pravdive naproic politickym spektrem – minimalne v tom, ze doporuci v naprostem konsensu nejake medium jao duveryhodne a jeji informace pak posveti. Jde o to, aby byla autorita, ktera ma duveru v naprosto drtive vetsine spolecnosti. Jenze v zemi, kde vsichni kradnu, kde se valstni chyba hazi na druhe a je normalni lhat a zatloukat, toto bude docela orisek.
                  Pokud pisete jednoznacne, prijde Vam, ze maji Sputnik, RTV, Parlamentni listy, Blesk, apod pronemecke nazory?

        2. „Kromě samotných fotovoltaických panelů bude její
          „Kromě samotných fotovoltaických panelů bude její součástí také obrovská stacionární baterie (BESS) o výkonu 380 MW a kapacitou 1400 MWh.“

          to nestaci?

          jestli jim cisla sedej, tak ta 690MW elektrarna tu baterku nabije pri slunecnem pocasi za cca 2 a ctvrt hodiny, a nasledne pujde vyuzivat „baterkovou elektrarnu“ s vykonem 380MW po dobu 3 a pul hodiny

          zrovna v Nevade tohle dava sakra smysl, slunecno tam je vesmes 360 dni do roka a 10 hodin denne, takze na denni spotrebni spicky ta elektrarna bude dodavat vetsinu do site a kdys nebude takovy odber tak zacne ukladat do baterii na dobu kdy nesviti, proste takove „dlouhe strane s vlastni elektrarnou“

          me dava ostrovni system smysl i na rodinnem baraku kde je cena maloobchodni, predpokladam ze to 10 let se nas barak od verejne rozvodne site odstrihne uplne, elektromery se odvezou do separaku a distributorum elektriny tak akorat zamavame, a pokud to zacina davam smysl ekonomicky s maloobchodni cenou, tak s cenama primo od dodavatelu ve velkem jako to bude u tehle Nevadske elektrarny to bude davat smysle jeste driv a vic, budou na tom i hodne vydelavat, predpokladam ze si investici spocitali dobre a navratnost bude v radu jednotek let 😉

          1. Mě obnovitelné energie mi taky dávají smysl, ale nedává
            Mě obnovitelné energie mi taky dávají smysl, ale nedává mi smysl nahradit jaderné elektrárny A uhelné elektrárny pomocí FVE a větrníky. Uhlí cca 50% a jádro cca 35%, to je 85% energie, které mají nahradit obnovitelné zdroje. Snad neexistuje, nebo o tom nevím, aby něco pokrylo týdení spotřebu ČR při nepříznivé počasí formou akumulace, co když to bude týdnů víc? Není snad možné dovážet 80% elektřiny od sousedů, kteří mohou mít podobný problém. Musela by se zálohovat plynem veškerá výroba dosloužilého jádra a vypnutého uhlí. Jádro mi nevadí a dokud nebude fůze, tak mi to přijde jako vhodný zdroj, který je spolehlivý, relativně bezpěčný a vezemisní, bohužel dražší.

            Pokud se chceš odstřihnot, jakou máš denní spotřebu v zimě s vytápěním? Já si postavil pasivní dům s tepelným čerpadlem, denní spotřebou v zimě 10k-15Wh (topíme na 25, vše na elektřinu). V horším případě, když bych se chtěl odstřihnou já, na týden bych potřeboval baterii přes 100kWh, měsíc pak 400kWh.

            1. a on je tim nekdo nahrayuje? kdys se tahle elektrarna postavi
              a on je tim nekdo nahrayuje? kdys se tahle elektrarna postavi tak se nejaka jina uhelka nebo jaderka zbori?

              celej dum ma denni spotrebu v maximu za posledni 4 roky kdy to sledujeme 22kW (maximem bylo 21699W v 24 hodinach), prozatim vyuzivame baterii 38kWh, ale casem az se soucasna alespon z casti zaplati se bude moci rozsirovat, do technicke mystnosti kde je soucasna baterie, menice a akumulace do vody by se veslo dalsich 20 podobnych racku s bateriema, ale predpokladam ze v pristich 10 letech se to rozroste max o nejakych 80-100kWh (84kWh dnes vychazi na cca 800 tisic korun kompletni plug-in system, a cena kazdy rok klesa), soucasne reseni kdy je system stale na verejne rozvodne siti nam setri rocne cca 85 tisic oproti tomu co se platilo pred porizenim FWE, baterii, akumulace do vody a tepelnych cerpadel, a v SVJ se jiz predbezne dohodlo ze az se splati uver ktery na to byl sjednan (coz nastane v 2024) tak se system dale rozsiri aby zajistil jeste dalsi mozne uspory od poplatku, ty jsou dnes na urovni cca 25 tisic spolecnych a v radu cca 40-45 tisic dohromady pak u jednotek, pokud tedy cena za FVE a baterie bude dal klesat, nebude nic branit tomu aby jsme system rozsirili na ostrovni, tim meznikem bude suma okolo 700-800 tisic za rozsireni, coz by do tech 5 let klapnout mohlo

          2. Kolega nahoře se ale ptal jak chcete to řešit když
            Kolega nahoře se ale ptal jak chcete to řešit když nesvítí měsíc. OK v Nevadě asi nenastane ale i tak mi taková elektrárna nedává jako alternativa moc smysl. Výkon 690MWp, 10 hodin svitu. Řekněme, že s 80% dá 5520MWh denně. Z toho na nabití baterky 380Mwh. Po dobu těch 10 hodin může dodávat průmerně 514MW do sitě. Zbytek dne z baterky průmerně 27MW (380/14 ) tedy 20x méně. To asi neodpovídá standardnímu odběru. Takže jako samostatné řešení to neobstojí a musí to být doplněno nějakým spolehlivým stabilním zdrojem nebo dalším úložištěm energie.
            Moc by mě zajímalo, bez ironie, fak zajímalo, Vaše ostrovní řešení.
            Jak to chcete nadimenzovat, abyste byl skutečně soběstačný po celý rok a jak to pak vyjde ekonomicky. Zatím jsem nikde takovou instalaci neviděl.

      2. Jenomže takhle se to se zdravým rozumem počítat
        Jenomže takhle se to se zdravým rozumem počítat nedá.
        Srovnáváte hrušky a jabka. Ten solár dá deklarovaný výkon jen pár hodin denně a to jen když je pěkně, zatímco jaderka jede stabilně pořád. V ČR máme oproti Nevadě pro solárka poměrně nepříznivé zimní období.
        Srovnejte skutečnou roční produkci obou řešení nebo ještě lépe produkci za celou žívotnost zařízení pak se dá mudrovat, co je výhodnější.

      3. Jenže u nás slunce tolik nesvítí a v zimě, kdy je
        Jenže u nás slunce tolik nesvítí a v zimě, kdy je potřeba nejvyšší, tak svítí minimálně. Za mne soláry+JE+baterie a na zvýšenou spotřebu v zimě plyn. JE mívají v létě plánované odstávky, takže se dají zkombinovat i se soláry.
        Navíc je nutné počítat, že tepelné elekrárny odpadním teplem vytápějí města.

      4. Aby to nahradilo jeden blok Temelína, bez zapocitani
        Aby to nahradilo jeden blok Temelína, bez zapocitani akumulace, tak by jste jich potřeboval ca 10ks.To by zabralo cca 300 km čtvereční, při zivotnosti panelů 20-30 let a střídačů 10 let. Střídače mohou tvořit až 30/ nákladů na stavbu elektrárny. Základní životnost JE je 40 let. Množství použitého materiálu použitého pro stavbu 7GWp elektrárny by převysilo množství materiálu pro jaderný blok.
        Protože většina investorů touží po malých vstupních nákladech, byly by komponenty pro FVE vyrobeny se 100: jistotou v zemích s výrazně měkčími enviromentalnimi pravidly, takže by výroba panelů byla hned na začátku zatížena otravenou půdou, vodou a vzduchem. Samozřejmě jde stavět zodpovědně z komponent vyrobených v EU, ale pak by cena panelů byla o 30% vyšší.

Napsat komentář