Města na severu Čech investují do CNG autobusů

Daniel Kunz - 19 Duben 2012

Počátkem dubna 2012 byly v Jablonci nad Nisou uvedeny do provozu dva nové autobusy TEDOM C12 G s pohonem na stlačený zemní plyn (). Vozidla jsou součástí zakázky na šest nových autobusů určených na obsluhu linek MHD. Město na zakázku získalo dotaci 15,8 mil. Kč v rámci projektu Zlepšení dopravní obslužnosti Jablonecka, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celková suma na financování nových vozidel pak činí 48,5 mil. Kč.autobus Tedom C12 G v Liberci

CNG autobus Tedom C12 G v Liberci
foto: Daniel Kunz pro Hybrid.cz

V Jablonci nad Nisou bylo dosud provozováno 13 plynových autobusů – 5 vozů TEDOM 123 G a 8 vozů TEDOM C12 G. Dne 29. března došlo k předání dvou výše zmíněných vozidel a po dodání zbylých čtyř tak bude v Jablonci brzy jezdit již 19 plynových autobusů.

TEDOM C12 G je CNG verze městského nízkopodlažního autobusu TEDOM C12, který začala třebíčská společnost vyrábět v roce 2007 na konstrukčním základě vozu TEDOM Kronos 123. Kompozitové lahve na CNG (každá o objemu 320 l), jež jsou umístěny na střeše vozu, umožňují dojezd autobusu 450 km (3 lahve) nebo 650 km (4 lahve).

Jabloneckou MHD provozuje společnost BusLine. Provoz je však zajišťován zajišťován autobusy Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ), od kterého si je BusLine pouze pronajímá z důvodu dodržování komplikovaných smluvních podmínek.

Ty byly uzavřeny v době, kdy ještě město Jablonec nemělo podíl v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce. Většina autobusů zajišťujících městskou hromadnou dopravu v Jablonci tak patří DPMLJ, ale provozuje je v pronájmu společnost BusLine.

BusLine jezdí s CNG autobusy i v sousedním Liberci a taktéž zde očekává dodávku nových CNG vozů značky TEDOM. Po převzetí všech vozidel ze zakázky na 15 autobusů by mělo v Liberci jezdit celkem už 30 plynových autobusů.

Paradoxem je, že česká společnost TEDOM k 10. lednu 2012 výrobu autobusů ukončila. Důvodem byly dle vyjádření představitelů firmy neuspokojivé ekonomické výsledky divize Autobusy v posledních 3 letech.

Za celý loňský rok například v Česku TEDOM neprodal jediné vozidlo, takže donedávna ještě třetí největší tuzemský výrobce autobusů za společnostmi Irisbus (dříve Karosa) a SOR po sedmi letech výrobu tohoto dopravního prostředku opustil. Za tuto dobu prodal téměř 200 autobusů.

bus.tedom.cz, mestojablonec.cz
Zpět na HybridPřidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupProdej pneu 100% onlineNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?

Newsletter