MegaBots: nadšenci staví gigantické ocelové roboty jako z videoher

Jan Horčík - 27 Listopad 2014

Pokud jste někdy hráli hry jako MechWarrior nebo EarthSiege, nejspíš si pod pojmem "MegaBot" dokážete něco představit. Pětimetrové ocelové chodící monstrum-robot se díky partě nadšenců z Bostonu má stát skutečností.MegaBot obří ocelový robot

Obří oceloví roboti ovládají dva lidé přímo uvnitř, podobně jako robota "skladníka" ve filmu Vetřelci. Roboti váží kolem 7,5 tuny.
foto: MegaBots

Futuristické souboje obřích mechů, čili ocelových robotů, představují specifickou žánrovou úchylku určité části herních nadšenců. Mechové postupně pronikají dál a dál do mainstreamu (viz. film Avatar). O tom že tam ale ještě tak docela nejsou svědčí i aktuální projekt MegaBots.

Parta nadšenců z amerického Bostonu se rozhodla, že takového obřího robota skutečně postaví. A jak si řekli, tak také udělali. Tým 20 inženýrů, vědců, designérů, výtvarníků i kutilů se dala dohromady, aby společně zhmotnili svůj sen.

V týmu se najdou mimo jiné i lidé, kteří pracovali právě na legendární herní sérii MechWarrior. Ale také inženýři z robotických společností a firem zabývajících se hydraulikou. V současné době už mají k dispozici první nepohyblivé prototypy robotů, jak je vidět i na videu.

Cílem je vybrat na Kickstarteru 1,8 milionu dolarů a postavit dva prototypové exempláře, které se v květnu 2016 utkají v turnaji na život a na smrt. Konečným cílem má být ale stavba až deseti takových robotů, kteří by pak spolu bojovali v obrovské aréně! Partička dokonce nabízí stavbu MegaBotů na zakázku za "příjemnou" cenu $999 999 (v přepočtu asi 22 mil. korun).

MegaBot obří ocelový robot

Takhle nějak by měla vypadat konečná verze MegaBota. Vybavená zbraněmi a připravená pro boj v aréně. Stane se ze soubojů MegaBotů nový sport?
foto: MegaBots

A proč o tom všem píšeme na našem webu? Nejen, že jde o skvělou ukázku odvážného technologického snu. Navíc jsou MegaBoti de-facto elektromobily. Prototypy jsou poháněny 10kW elektromotory typu PMDC. Finální verze by měla být vybavena 100kW střídavým motorem s permanentními magnety (PMAC).

Roboti pak budou muset být vybaveni také baterií s dostatečnou kapacitou, odhaduje se asi 50-75 kWh. Jejich "dosah" pak bude kolem 5 až 8 km v "běžném provozu". A kromě toho na vás budou moct střílet paintballové rakety.

O tom že uskutečnit takový sen nebude nic jednoduchého svědčí i fakt, že kickstarterová kampaň bude už brzy končit (zbývá 28 hodin) a týmu odvážných snílků se zatím podařilo vybrat pouhých $65 000. Tedy přibližně 1/30 částky. Vypadá to, obrovští oceloví roboti prostě zatím nemají ve světě vybudovanou tradici!

MegaBots
 

US Navy představilo veřejnosti elektromagnetické dělo
Článek je z 16.07.2014, čili časově aktuální.
Dole pod článkem jsou další tematicky navazující odkazy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No nebyl by už na to lepší spalovací motor a alternátor?
Myslím že dříve či později se toho chytne U.S. Army, nebo možná spíše U.S. Navy (kolem nových technologií se motají asi nejvíce). Byly-li by umístěny těžké zbraně, ovšem ne příliš (limitem je zpětný ráz, energii by bylo možné využít) a nějaké tlumiče a podobné věci, mohlo by to být obstojně použito proti pozemním jednotkám. Manévrovatelnost bude asi větěší než u tanku.

Případné nasazení by bylo otázkou, myslím že by bylo možné jej nasadit i v policejních operacích, mohl by nést granátomet a střílet granáty se slzným plynem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neexistují technologie, které by dokázaly to monstrum udržet v rovnováze při chůzi proměnlivým terénem. Prostě by to zakoplo a upadlo. Ale jako demonstrátor to bude dobrý.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Možná gyroskopy spolu s počítači, toto nebude trpět tím čím roboti blízcí člověku, kde jsou limity v rozměrech. Vzhledem k velikosti tomu myslím ěžné velikosti kamení nebudou vadit. možná ani obrubníky.

Jinak jsou už algoritmy, ktré roboto zase zpátky postaví na nohy. DARPA je tak o pět až deset let napřed. Výkonné laserové systémy jsou už dostupnou záležitostí na vojenských lodích, brzo tu asi budou i elektromagnetická děla, jsou již ve fázi testování.

Myslím že do pár let to bude možné i v přiměřeně hrbolatém terénu, asi před dvěma třemi lety vytvořili první muly jak tomu říkají, má to čtyři nohy a pohybuje se to v terénu celkem dobře (na robota), leze to i do kamenitého kopce a je u toho kupodivu slyšet ten benzinový zdroj. Ono to půjde.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Elektromagnetická děla jsou již nasazena na torpédoborcích US Navy. Pravda, v testovacím provozu, ale schopna palby.

Uvidíme jak jim to půjde, já jim fandím. Ale podle toho co vím, tak se budou potýkat s velkými překážkami.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hmm, já jsem našel že lodě s touto technologií budou nasazeny až kolem roku 2016. Ale myslím že bez nějakého jaderného reaktoru se to prostě neuživí, ne více děl a ne dost rychle pálících. To mě vlastně přimopíná že bych se mohl podívat jak to vlastně s náboji z děl je, jestli nesou trhaviny, nebo ne.

Každopádně dostřel toho děla by byl asi 220 námořních mil to je 407km zhruba. omezeně by to šlo asi použít i jako dělo železniční, jestli se to vleze do obrysu UIC. Loď umístěná 60km od Latakie by mohla pálit skoro po celém území Sýrie.

Do pár let, myslím, budou dostupní i takovíto roboti pro vojenské využití Myslím že s větší plochou chodidla při těch rozměrech bude růst i odolnost proti běžným nerovnostem terénu. (počítám tak +- 10cm, obrubníky, štěrk, cihly.)
Navíc musí být rozložn nějak tlak na terén aby se stroj nezabořil a nedá se počítat s chůzí jen po betonu.

Do roku 2025 by se to mohlo objevit v použitelné stavu

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobily