Tryskový batoh neboli Jetpack o krok blíže uvedení na trh

Jan Grohmann - 19 Listopad 2014

Firma Martin Aircraft Company z Nového Zélandu uveřejnila nové informace o průběhu vývoje tryskového batohu Martin Jetpack. Firma před nedávnem uzavřela strategické partnerství s americkou Avwatch. Obě společnosti tryskový batoh nabídnou americkému ministerstvu obrany a vnitřní bezpečnosti, a také státním a federálním institucím ve Spojených státech.Martin Jetpack

Tryskový batoh Martin Jetpack
foto: Martin Aircraft Company

Martin Jetapack je létající stroj pro jednoho člověka. Díky svým kompaktním rozměrům a s odkazem na vědeckofantastickou literaturu se stroji přezdívá „tryskový batoh“.

Srdcem tryskového batohu je spalovací 2l motor o výkonu 150 kW (200 koní). Cestovní rychlost je 56 km/h, maximální 74 km/h. Výdrž ve vzduchu je 30 minut, dolet 30 km a dostup až 900 m – doporučená letová hladina je však 150 m.

Martin Jetapack je dítětem technika a vizionáře Glenna Martina. První koncepci tryskového batohu navrhl Glenn již v roce 1981. Avšak až v roce 1997 se prvním prototypům batohu Martin Jetpack podařil dostat do vzduchu.

Od prvního návrhu až do dnešní doby vzniklo 13 odlišných konstrukčních prototypů, každý vylepšený o poznatky z předchozího testování. Teprve 35 let od prvního podnětu, tedy v roce 2016, se komerční produkt tryskového batohu Martin Jetpack dostane do rukou prvním zákazníkům.

Jeden z mnoha testovacích letů.
video: YouTube

V první řadě poputují batohy Martin Jetpack k bezpečnostním a záchranným složkám. Právě zde vstupuje do hry americká společnost Avwatch.

Američané získají od firmy Martin Aircraft Company několik strojů Martin Jetapack, s kterými pak na Severoamerickém kontinentě začnou potenciálním zákazníkům demonstrovat schopnosti a možnosti technologie. Stejně tak Avwatch získá simulátor pro výcvik pilotů.

Firma Avwatch a Martin Aircraft Company začnou spolu vyvíjet účelové verze pro jednotlivé bezpečnostní složky. Počítá se s verzí pro pátraní a záchranu osob, bezpečnostní, policejní a strážní operace nebo pro záchranné akce pří přírodních katastrofách včetně rozsáhlých požárů.

"Martin Jetpack je vzrušující technologie, podobně jako vrtulník v počátcích svého vývoje, se značnými možnostmi doplňující naše řešení, které nabídneme naším zákazníkům,“ říká Chris Kluckhuhn, zakladatel Avwatch a bývalý záchranný pilot americké pobřežní stráže. "Je to vzrušující partnerství, které umožní Avwatch a Martin Aircraft Company nabídnout unikátní a pokročilá řešení."

Počítá se, že speciální verze batohu Martin Jetpack pro bezpečnostní složky přijde na 200 000 dolarů (4,3 mil. Kč) + speciální vybavení (elektronické, komunikační a průzkumné systémy). Pro běžné uživatele se cena odhaduje na 150 000 dolarů (3,3 mil. Kč).

Martin Aircraft Company
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tryskový batoh je super nápad, i když asi akorát pro Jamese Bonda. Tohle ale není ani tryskové (má to pístový motor) ani batoh, protože to váží asi tak půl tuny (můj odhad - v článku to pro jistotu vůbec není napsané). Tudíž je tohle celkem na nic i pro Jamese Bonda.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No neřekl bych že to umí něco bez čeho by se kdokoli z potencionálních zákazníků nemohl za žádnou cenu obejít.
Asi tak nezbytné jako létající auta.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no, tiez ma to nenadchlo

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Moc by mně zajímalo, jak bude to zařízení využito při záchraně někoho někde (asi v nedostupném místě), když vydrží jen 30 minut a uveze jen "pilota" .Nebo tam pak zůstanou dva???

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No jasne ze tam zostanu dvaje. Ma to hned niekolko vyhod:
- dvaja su lepsie vidiet ako jeden
- viac hlav = viac rozumu
- no a ked sa zachnovany da dohromady tak sa mozu striedat v neseni jetpacku pri ceste 'domov'

:)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo, jo, to jsou pádné důvody.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?