Kotle na biomasu umožní snížit roční náklady na teplo až o třetinu

Co mají společného městys Kovářská, obec Solenice, základní škola v Čachovicích nebo domov seniorů v Hostomicích-Zátor? Díky nejmodernějším teplárenským technologiím a optimalizaci řízení a výroby tepla uspoří 25 – 35 % ročních nákladů na teplo.

Na snímku je realizace automatického kotle na biomasu MultiBio 199 PLCS v obci Pačlavice u Kroměříže. Kotel na biomasu lze snadno ovládat a jeho provoz sledovat pomocí vzdálené správy přes připojení k internetu. Provozovatel i výrobce kotle tak mají přehled o výkonu, spalování a dalších parametrech provozu.
foto: MultiBio

Snížení nákladů na vytápění umožnilo základní škole v Čachovicích kompletně vybavit každý rok jednu třídu. Jednalo se o náhradu LTO dvěma biomasovými kotly na dřevěné pelety o celkovém výkonu 202 kW, přičemž roční spotřeba paliva je 60 tun pelet.

Ještě větších úspor dosáhl městys Kovářská, kde roční spotřeba dřevěných pelet je 800 tun. Šlo o náhradu LTO za biomasový kotel na dřevěné pelety o výkonu 1 MW. Velikost palivového skladu je přesně 80 tun a je tak naplněn přibližně jednou za měsíc. „Kromě úspor ročních nákladů za teplo byly zároveň zlepšeny všechny emisní parametry,“ říká Milan Duháň, starosta obce Kovářská.

Dožívající koksová kotelna v Domě seniorů v Hostomicích-Zátor, byla nahrazena moderním biomasových kontejnerovým řešením na dřevěné pelety s instalovanými kotly o výkonu 250 kW.

„Splnili jsme představy o rychlém, efektivním a ekonomickém řešení a to bez jakékoli finanční spoluúčasti ze strany objednavatele,“ říká Petr Mach, předseda představenstva Ivory Energy a dodává: „Vytápění dřevěnými peletami je mimořádně účinné a v našich, na míru projektovaných teplárenských technologiích, dosahujeme finanční úspory 25-35 %.“

Česká republika je domácími peletami dobře zásobena a více než 2/3 produkce putuje do zahraničí. Výhřevnost pelet dosahuje 18 MJ/kg, což je víc než u některých druhů uhlí. Složení popela, který vzniká při spalování pelet, odpovídá vysoce kvalitními minerálním hnojivům. Lze ho s úspěchem využít jako zdroj vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku pro plodiny a trávníky.

Vývoj evropského trhu představuje v současnosti roční spotřebu téměř 25 milionů tun pelet, z čehož více než polovina se využije pro residenční a komerční vytápění, s ročním tempem růstu o více než 10%. Mezi největší uživatele patří Británie, Německo, Rakousko, Itálie a země Skandinávie.

tisková zpráva

7 Comments on “Kotle na biomasu umožní snížit roční náklady na teplo až o třetinu”

  1. Biomasa frčí. A měla by tam, kde jsou k tomu podmínky. Aby
    Biomasa frčí. A měla by tam, kde jsou k tomu podmínky. Aby se nevozily pelety po Evropě jako uhlí. Příští týden ve středu kogeneračně na Opavsku:
    Přijměte prosím pozvání na společnou akci obce Mikolajice a Univerzitního centra pro ekonomicky efektivní budovy při ČVUT v Praze na slavnostní přestřižení pásky a seminář o energetických úsporách a možnostech moderních řešení energetiky pro obce a její příspěvkové organizace. Tato akce se koná u příležitosti slavnostního spuštění mikroelektrárny Wave na obnovitelné zdroje energie. Akce se koná ve středu 20. 2. 2019 v kulturním sále obecního úřadu v Mikolajicích.
    Program:
    10:20 – sraz účastníků v Mikolajicích
    10:30 – zahájení tiskové konference
    11:15 – slavnostní přestřižení pásky
    14:00 – workshop o Energetických úsporách a možnostech komplexního řešení energetiky Kogenerace, Fotovoltaika, bateriové systémy, sjednocování jističů, ekonomika
    15:30 – ukončení
    Začátek akce bude patřit jednotlivým řečníkům, kteří představí pilotní instalaci mikroelektrárny WAVE, následně proběhne slavnostní přestřihávání pásky a uskuteční se prohlídka samotného zařízení. Po tiskové konferenci a obědové pauze navážeme odborným workshopem s následnou diskuzí.
    Jste srdečně zván/a na obě akce, prosím o potvrzení Vaší účasti starosta@mikolajice.cz. V případě jakýchkoliv dotazů mě prosím neváhejte kontaktovat.
    Můžete se samozřejmě zúčastnit jen tiskové konference nebo workshopu, nebo obou dle Vašich časových možností.
    S přáním příjemného dne Martin Krupa, starosta obce Mikolajice

    1. Oproti LTO prakticky je to nafta. Je to v clanku. Videl jsem
      Oproti LTO prakticky je to nafta. Je to v clanku. Videl jsem instalovat to nahradou za uhli ,ale to si finacne nepolepsily. Bylo to jen o komfortu a cistym sklepe.

      Za plyn nebo tep. Cerpadlo to asi nikdo menit nebude. Ale pokud neni plyn a elektrika je slaba tak je to dobra technologie.

  2. když porovnám cenu pelet s cenou uhlí pak nelze mluvit o
    když porovnám cenu pelet s cenou uhlí pak nelze mluvit o nějaké úspoře (cena je o 100-200% vyšší u pelet) – dokud nebude topení peletami dostupné pro normální lidi, nebude v zimně čistý vzduch! Zrovna Čachovice dávat za vzor to mě hodně pobavilo – moc dobře vím jak to tam v zimě vypadá s čistotou vzduchu a to stačí dva kouřící komíny u domů se starým kotlem na uhlí a vesnice je zaplavená černým smogem a viditelnost jako za husté mlhy!

    1. keďže vieme čo všetko je biomasa pre biokotol, netreba
      keďže vieme čo všetko je biomasa pre biokotol, netreba porovnávať s najdrahším. a to je problém – v trenčíne so slávoupred desaťročím „otvorili“ eko nomickú/ligickú biokotolňu. vozili slamené balíky z šíreho okolia, traktormi/plaťákmi. zdržovali, smetili, kotolňa detto. po prejkáračkách zrušiť/ponechať/presťahovať dnes: https://mytrencin.sme.sk/c/20870061/kotolna-na-biomasu-na-liptovskej-ulici-skonci.html

Napsat komentář