Elektroskútr Scrooser: síla v každém odrazu

Na trhu existují desítky elektrických vozítek, které vám umožní rychle a efektivně se prodírat městskou džunglí. Dalším přírůstkem do rodiny městských vozítek je nově i elektrická koloběžka Scrooser od stejnojmenné německé firmy.

Na koloběžce Scrooser se budete cítit jako na snowboardu
foto: Scrooser

Scrooser má klasickou „koloběžkovou“ konstrukci – nosný hliníkový rám, řídítka, brzdy, sedadlo a dvě kola. Na první pohled Scrooser zaujme především použitím masivních pojezdových kol.

V zadním kolem najdeme ukryté srdce koloběžky – elektrický motor o maximálním výkonu 1000 W. O dodávku elektrické energie pro motor se stará li-ion baterie o kapacitě 960 Wh, která je uložena v podlaze koloběžky.

Koloběžka Scrooser má dva jízdní módy. Při prvním ovládáte koloběžku klasickou plynovou rukojetí. Druhý mód, tzv. Impuls Drive, aktivuje elektromotor pouze při odrazu.

Scrooser

Scrooser vypadá poněkud jako koloběžka Batmana
foto: Scrooser

Jak Impuls Drive funguje? Kdykoliv síla odrazu jezdce urychlí koloběžku minimálně o 3 km/h, elektromotor automaticky umocní sílu odrazu zhruba čtyřnásobně. Pokud chceme znovu „nastartovat“ elektromotor, musíme se opět odrazit potřebnou silou. Zrychlovat ale nejde do nekonečna, maximální rychlost (v obou módech) je elektricky omezená na 25 km/h.

Pokud ihned po odrazu potřebujete zabrzdit, není problém. O zkrocení koloběžky se starají výkonné hydraulické kotoučové brzdy. Navíc při brždění se automaticky vypíná elektromotor.

Koloběžka Scrooser
video: Scrooser

Hmotnost koloběžky je slušných 28 kilogramů, tedy mnohem více než váží klasické koloběžky. Na druhou stranu je to mnohem méně, než váží například elektroskútry. Dojezd koloběžky je samozřejmě ovlivněn kondicí a sílou jezdce.

Podle firemních údajů leží maximální dojezd při plně elektrickém pohonu na hranici 35 kilometrů, při módu Impuls Drive se dojezd prodlužuje až na 55 kilometrů.

Mezi další vychytávky patří denní osvětlení, ocelový bezpečnostní „řetěz“ zabudovaný v rámu a startér s klíčkem. Kontroverze však vzbuzují široké pneumatiky. Problémem je především velká váha a velký válivý odpor. Odměnou pro jezdce však má být stejný pocit, jakoby dováděl na snowboardu.

Německá firma Scrooser spustila kampaň, na čím dal oblíbenějším, veřejném investičním crowd-sourcingovém portálu Kickstarter. Cílem je najít mezi veřejnosti dostatek financí pro spuštění sériové výroby koloběžky Scrooser. Za 3950 dolarů můžete získat předkupní právo na koloběžku i vy.

3 Comments on “Elektroskútr Scrooser: síla v každém odrazu”

Napsat komentář