Keltské moře brázdí robotický katamarán

Jan Horčík - 25 Srpen 2015

Unikátní robotický dron - katamarán brázdí nově vlny Keltské moře jižně od Irska. Vypustili ho tam vědci z britského Národního oceánografického centra.C-Enduro robotický dron katamarán Keltské moře

Keltské moře brázdí autonomní katamarán C-Enduro
foto: ASV

Unikátní robotický katamarán C-Enduro je vybaven větrnou tubrínou, solárními panely a dieselovým motorem. Jeho cílem je průzkum moře a hledání všemožných mořských predátorů.

Profesor Russell Wynn komentuje novinku slovy: "Keltské moře obsahuje známá místa výskytu ikonických a velice mobilních mořských živočichů jako je například mocný Plejtvák myšok. Potřebujeme ale vyšší hustotu pozorování abychom zjistili čím tato místa zvířata přitahují…"

Robotické mořské technologie jako je právě robotických katamarán C-Enduro dávají vědcům možnost zajistit si prakticky neustálou přítomnost v těchto oblastech. Tím se zcela mění způsob výzkumu mořského prostředí.

Robotický katamarán C-Enduro je dílem společnosti ASV Unmanned Marine Systems. Váží 350 kg a na moře byl vypuštěn 20. srpna ve welšském městě Milford Haven. Pro tuto konkrétní misi je vybaven několika GoPro kamerami a dalšími senzory, například meteorologickou stanicí.

Na moři může zůstat teoreticky až tři měsíce. Dva elektromotory mu dodávají max. rychlost 13 km/h (7 námořních uzlů). Jde o zcela autonomní zařízení, ovšem některé je prvky lze dálkově ovládat.

ASV
Zpět na HybridPřidat komentář

Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol