Je Česká republika montovna? A stojí i padá její rozvoj na automobilovém průmyslu?

redakce - 09 Říjen 2019

Dlouhá léta má Česko v Evropě pověst montovny. Země, kde se vyrábí součástky a díly převážně pro automobily, ale málo tu vznikají nové nápady a technologie. Je to ale stále ještě pravda?auto Škoda Auto zaměstnavatel

Mezinárodní společnost Universum zveřejnila výsledky dalšího ročníku hodnocení zaměstnavatelů. Škoda Auto uspěla pošesté v řadě jako nejatraktivnější zaměstnavatel mezi studenty technických disciplín, dobré umístění si však odnesla i v kategorii ekonomických oborů a IT, v nichž obsadila druhou a pátou příčku. Na průzkumu se podílelo 12 483 vysokoškoláků z celé České republiky.
foto: Škoda Auto

Automobilový průmysl reprezentuje 26 % průmyslové výroby a 23 % exportu České republiky. Jednou třetinou se podílí na investicích do výzkumu a vývoje. I když se nejvíce mluví o výrobě osobních automobilů, je ČR stále jedničkou ve výrobě autobusů na jednoho obyvatele, dvojkou pak v produkci osobních aut.

V absolutních číslech je v objemu produkce 5. největší v Evropě a 15. na světě. Je tedy náš průmysl na tomto oboru závislý? Podle údajů Svazu průmyslu a obchodu je česká ekonomika 6. nejdiverzifikovanější na světě.

Údaje Svazu popírají i další mýtus, tedy nahlížení na ČR jako montovnu Evropy - podíl HiTech průmyslu je podle nich 13 %, což je dvakrát více než v Německu.

Které profese chybějí nejvíce?

Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz jsou v současné době nejžádanějšími profesemi automechanik, kontrolor kvality a konstruktér, i když obecně nejvíce nabídek je na pozice dělník a operátor ve výrobě.

Co do počtu míst byla nabídka největší na přelomu let 2015 a 2016, v současnosti se ale nedaří volná místa obsazovat. Počet reakcí je aktuálně 5x nižší než tomu bylo v roce 2011, kdy dosáhl v tomto oboru rekordní výše – v prvním pololetí roku 2011 přišlo na nabídku v průměru 19,4 reakce, aktuálně je to 3,8. Nejvíce zájemců se ozývá na místa kontrolora kvality, technika údržby nebo autoklempíře.

Platy vyšší než jinde ve výrobě

Průměrná mzda v autoprůmyslu je téměř o třetinu (o 28 %) nad celorepublikovým průměrem v ČR. Podle údajů Portálu Platy.cz se mzda v oboru zvýšila oproti roku 2010 o více než polovinu (56 %), v porovnání s rokem 2015 pak o pětinu (22 %).

Průměrná celková hrubá mzda (tedy včetně bonusových složek) v oboru je tak aktuálně 35 180 Kč. V jednotlivých krajích se poměrně liší, pohybuje se od 30 300 Kč v Karlovarském kraji po více než 37 000 Kč v krajích Středočeském, Libereckém, Plzeňském a Vysočina.

Na základě vyjádření představitelů našich největších firem je možné říci, že automobilový průmysl je na vrcholu, stále těží z rostoucí poptávky, ale naráží na kapacitní i ekonomické limity a čeká jej transformace.

Automobilkám se kvůli nedostatku pracovních sil nedaří zcela využít ekonomický potenciál, což je nutí investovat do většího využití robotů a automatizace.

„Robotizace a automatizace pomůže vyřešit nedostatek pracovníků až s časovým odstupem, ale posunuje firmy k těm nejprogresivnějším v oboru. Problém vysoké míry zaměstnanosti, automatizace a robotizace a jejich reálné perspektivy v českých firmách budou tématy, o nichž se bude diskutovat na odborném veletrhu HR days, který proběhne 23. a 24. října v Praze,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Nobelovu cenu za chemii získali otcové lithiové baterie
Švédský Karolínský institut udělil Nobelovu cenu za chemii Johnu B. Goodenoughovi, Stanleymu Whittinghamovi a Akiru Yoshinovi za jejich práci na vývoji lithiových baterií. Goodenough se stal ve věku 97 let nejstarším držitelem Nobelovy ceny v historii.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/nobelovu-cenu-za-chemii-ziskali-otcove-lithiove-baterie-1363125

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

off: Viděli ste germánský medvědí popelnice v turecký invazi ;)

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-invaze-do-syrie-zacala-reuters.A191009_152033_zahranicni_kha

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Diverzifikace a procentuální rozložení jsou 2 různé věci. Ten optimismus není na místě.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

čezká je především díra zpráskaná oxidy dusíku NOx a nanoprachem PM10 z germánských dízlpopelnic EURO3/4 samozřejmě bez DPF jak jinak na věčné časy zpátky ni krok :))))))))))))))))

https://1gr.cz/fotky/idnes/18/083/cl5/FDV758685_IMG_2457.JPG

https://kcc-hho.webnode.cz/business/cr/

https://www.idnes.cz/auto/historie/ekodan-poplatek-za-prevod.A191008_215344_auto_ojetiny_fdv

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?