Izraelský tým chce vyslat sondu na Měsíc

Jan Horčík - 08 Říjen 2015

Soutěž Google Lunar X-Prize hledá první soukromý tým, jehož vozítko přistane na Měsíci. Bude to izraelský SpaceIL, jehož stroj tam vynese raketa společnosti SpaceX v roce 2017?auto SpaceIL izraelský tým Google Lunar X Prize

Měsíční přistávací modul izraelského týmu SpaceIL
foto: SpaceIL

Zatímco státní a další vesmírné agentury připravují velkou cestu na Mars (možná v hybridu), soukromé firmy i týmy míří na Měsíc.

Že si izraelský tým SpaceIL zvolil k vynesení svého vozítka právě SpaceX, resp. její raketu Falcon 9, není náhoda. Google, který soutěž Lunar X-Prize zašťiťuje, nedávno do SpaceX investoval $1 mld. Izraelci ale nejsou jediní, kdo soutěží. Na Měsíc se chystá například také čtyřkolka Audi nebo vozítko Polaris.

Vítěz soutěže, který do konce roku 2017 úspěšně vyšle na Měsíc vozítko (to tam navíc musí ujet 500 metrů a poslat zpět fotky) získá $20 milionů a navždy se zapíše do historie. Pomyslně proti sobě stojí celkem 16 týmů z celého světa.

Další společností, která má ověřitelně objednáno vynesení vozítka na oběžnou dráhu je kalifornská společnost Moon Express. Vozítko vynese raketa společnosti Rocket Lab.

Dodnes přistály na Měsíci stroje pouze tří organizací: státních vesmírných agentur , Ruska a Číny.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Hyperloop

Pakliže opravdu ujede aspoň těch 500 m, tak překoná nedávný čínský rover Yutu (ujel jen cca 100 m). Bude to takový docela vtipný políček soukromého sektoru velké státní bohatě dotované kosmické agentuře ;)

Obrázek uživatele honza.t

Hodil by se další nezvratný důkaz
Konspirační teorie o přistání Apolla
https://cs.wikipedia.org/wiki/Konspira%C4%8Dn%C3%AD_teorie_o_p%C5%99ist%C3%A1n%C3%AD_Apolla

Obrázek uživatele Hyperloop

Ideální by bylo, kdyby taková sonda přistála tam, kde zůstal měsíční rover po misích Appolo a vyfotila ho, aby to konečně a definitivně rozprášilo konspirační teorie.

Obrázek uživatele Josef

A proč tam chcete posílat sondu a ničit historické stopy? Vždyť stačí si stáhnout nedávno pořízené fotografie stop astronautů a roverů na povrchu měsíce. Samozřejmě existují, nová sonda má takové rozlišení, že je pozná.

A k čemu by to bylo? Akorát na těch konspiračních stránkách přibude odstavec o tom, jak sionisti z Mosadu drží s Američany basu a fotky jsou jen další podvrh.

Tenhle typ lidí zkrátka i kdybyste je tam přivezl a o ten modul jim omlátil hlavu, tak budou následně psát články o nezvratných důkazech o tom, že je to celé naaranžovaná maketa dovezená tam až nedávno.

Obrázek uživatele Hyperloop

Nejde tu jen o Izraelce. Těch soutěžících týmu je celá řada a některé to opravdu mají v plánu.
Nicméně je fakt, že určitou část konspirátorů by nepřesvědčilo asi nic. Akorát by jejich teorie byly ještě trapnější a přitaženější za vlasy, což by je ve finále ještě víc znemožnilo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

lunar.xprize.org

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přeji úspěch, vítězi. Částka jež firma získá se zdá vysoká, ale pokud odečteme náklady na vznik a výrobu funkční sondy, tak se opravdu spíše jedná o prestiž a zviditelnění firmy. Rozhodně Space IL to v konkurenci nebude mít jednoduché, i když schopných vzdělaných a tvůrčích vzdělanců mají dost. Pro ČR je tato výzva příliš nákladná, a ČVUT za sebou nemá takovou firmu jako kdysi u Magionu.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil