IBM pracuje na chytré elektřině pro Evropu

Společnost IBM oznámila vstup do evropského konsorcia, aby pomohla vyvinout inteligentní energetickou síť. Ta by měla využívat alespoň z 50 % energie z obnovitelných zdrojů jako je například větrná a solární energie či .

Budoucnost elektromobility podle IBM/Siemens
foto: IBM

Konsorcium financované Evropskou unií vede projekt EcoGrid EU, jehož cílem je vyvinout inteligentní energetickou síť (smart energy grid) umožňující inteligentním zařízením využívat obnovitelnou elektrickou energii s dostupností a oceňováním téměř v reálném čase.

Projekt EcoGrid EU bude pilotně uveden na dánském ostrovu Bornholm s 2 000 obyvateli a komerčními uživateli, představujícími přibližně každý desátý dům na ostrově. Pomocí inteligentních měřidel a internetové aplikace pro chytré telefony, tablety a osobní počítače si budou spotřebitelé moci sami naplánovat, kdy a za jakou cenu nakoupí elektrickou energii přes internet.

Vědci pracující na tomto projektu jsou přesvědčeni, že budou-li tyto údaje snadno dostupné, ekologicky smýšlející Dánové dají přednost nákupu obnovitelné energie před energií z fosilních paliv. Portál bude navíc vybaven funkcemi umožňujícími správu cen na základě aktuální dodávky, poptávky a dostupné skladovací kapacity. Vybraní účastníci zahájí testovací fázi koncem příštího roku.

IBM elektromobil výzkum

Projekt EcoGrid EU podporuje plán 20/20/20 Evropské komise. Jeho cílem je do roku 2020 zredukovat emise skleníkových plynů o 20 %, zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů o 20 % a zvýšením účinnosti snížit spotřebu energie o 20 %.

Tyto cíle jsou v souladu s progresivními snahami samotného Dánska zvýšit ve stejném období podíl obnovitelných energií na své celkové produkci na 50 % a pomoci tak navýšit její spotřebu. Dánská energetická agentura (Danish Energy Agency) nedávno oznámila, že využití energie z obnovitelných zdrojů vzrostlo o 14 %.

Kromě vývopje chytré rozvodné sítě se IBM zabývá také elektromobilitou. Divize IBM Research oznámila navázání spolupráce se švýcarskou společností EKZ, poskytovatelem elektrické energie, na novém pilotním projektu. Ten spotřebitelům umožní pohodlně dobíjet svá elektrická vozidla a kontrolovat náklady na elektrickou energii prostřednictvím mobilních zařízení.

Informace přístupné téměř v reálném čase rovněž usnadní poskytovatelům energií lépe zvládat vysokou zátěž rozvodných sítí během dobíjecích špiček, což je problém, který se bude se vzrůstajícím počtem elektrických vozů na silnicích prohlubovat.

Pilotní projekt kombinuje internetovou aplikaci navrženou a vyvinutou vědci společnosti IBM v Curychu a zařízení pro záznam údajů vytvořené curyšskou technickou univerzitou ZHAW.

IBM chytrý mobil

Zařízení o velikosti diáře byla nainstalována do několika vozidel včetně vozu Renault Twingo, v nichž budou shromažďovat informace o míře nabití baterií, pozici vozu a energetickém zdroji. Shromážděné údaje zařízení přenáší prostřednictvím mobilní sítě do cloudového systému na IBM serverech BladeCenters s datovými řešeními DB2 a WebSphere.

Tento monitoring je výhodný nejen pro samotné uživatele, ale rovněž pro poskytovatele energií, jimž poskytuje cenné informace o produkci a spotřebě energie.

Nová aplikace funguje na většině a , jakož i ve většině internetových prohlížečů. Představuje styčný integrační bod mezi vozem, poskytovatelem energie a řidičem.

Jednoduché čtyřtlačítkové rozhraní zajišťuje uživateli snadný přístup k informacím o míře nabití baterií, dojezdu, pozici vozu, dobíjecím plánu a aktuálních cenách elektrické energie v reálném čase.

tisková zpráva

One Comment on “IBM pracuje na chytré elektřině pro Evropu”

  1. ibm sa do toho trepe aby sme
    ibm sa do toho trepe aby sme museli sledovat ceny, aby mali roznu vysku, bola elektrina draha, bol z toho vynosny biznis, nieco im z toho kvaplo. kazda byrokracia a „system“ spolu s „dolezitymi“ mamazermi cenu len zvysuje a komplikuje, miesto ekonomiky a ekologie vznika bordel a guca sprostosti ktore sa nakoniec prepletu tak ze sa to potom neodvazi nik rozkopnut, ibm skap.

Napsat komentář