IBM buduje mezi Bratislavou a Vídní virtuální dálnici pro elektromobily

redakce - 17 Duben 2012

Společnost IBM navázala spolupráci se Západoslovenskou energetikou (ZSE), největším dodavatelem elektrické energie na Slovensku. Firmy společně vypracovaly studii, která zkoumá možnosti využití elektromobilů pro ekologickou dopravu v Bratislavě.auto elektromobil Vídeň Bratislava dálnice elektromobily IBM dobíjecí stanice

Zatímco na Slovensku se budují prozatím pouze "virtuální" dálnice, v České republice je elektromobilita přeci jen o něco málo napřed. už zahrnuje nejen hlavní město Praha, ale i a . V letošním roce přibude Brno a nejspíš také první rychlodobíjecí stanice na dálnici D1.
foto: IBM

Studie využívá technologie z oblasti e-mobility k prozkoumání podmínek pro vybudování „zelené“ dálnice mezi dvěma sousedícími metropolitními oblastmi – Bratislavou a Vídní. Dálnice propojující tyto metropole by byla vybavena rozsáhlou sítí veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily.

Studie je součástí pilotního projektu VIBRATe (VIedeň BRATislava e-mobility), který je ve střední Evropě vůbec první svého druhu. Cílem projektu je snížit emise využitím chytřejšího, energeticky účinnějšího přepravního systému. V současnosti vyprodukuje spalovací motor vozu, který pravidelně cestuje mezi Vídní a Bratislavou, průměrně 45 kg CO2.

IBM Slovensko ve spolupráci se ZSE vyhodnotily různé realizační plány a infrastrukturní možnosti. Společně identifikovaly optimální umístění dobíjecích stanic pro běžné a rychlé dobíjení na obou stranách hranic a analyzovaly možnosti propojení dobíjecí sítě.

Získané informace umožňují ZSE strategicky umístit dobíjecí stanice v místech nejpříhodnějších pro samotné spotřebitele. Zároveň však budou tato strategická umístění předcházet nadměrnému zatížení distribuční soustavy, které v některých případech může způsobovat nepředvídatelné dobíjení elektromobilů v jednotlivých lokalitách.

Účast ZSE na projektu je součástí úsilí společnosti o hledání alternativních zdrojů energie, propagaci zodpovědného spotřebitelského chování a budování spolehlivého systému dodávek elektrické energie.

Nové řešení po své implementaci umožní spotřebitelům snadněji šetřit energií a díky dokonalejším měřícím systémům rovněž zlepší jejich možnosti řízení spotřeby a nákladů. Díky podrobnějším informacím o spotřebě navíc systém umožní dodavatelům a distributorům elektrické energie řídit energetickou zátěž distribuční soustavy v dobíjecích špičkách.

„Masívnější zapojení do elektrizačních soustav bude bezesporu podstatným zásahem do technologií přenosu a rozvodu elektřiny. Na druhou stranu mají elektromobily samy o sobě významný obchodní potenciál, mohou například elektřinu ze svých baterií vracet zpět do sítě a poskytovat elektřinu v okamžicích, kdy je jí nedostatek.

Koncept elektrického pohonu v kombinaci s novými řídícími a IT technologiemi představuje významný změnový prvek, a to jak ve fungování elektroenergetických tak dopravních infrastruktur,“ vysvětluje Libor Kozubík, lídr pro oblast energetiky a veřejných služeb ve střední Evropě, IBM Global Business Services.

Elektromobilita se také kvůli rostoucím cenám benzínu a nafty stává významným fenoménem dnešní doby a elektromobil se s  vysokou pravděpodobností stane žádanou alternativou vozů se spalovacími motory.

Jednou z překážek, které je potřeba odstranit, je stále poměrně vysoká cena takovýchto vozidel a nedostatečná kapacita baterií. Na řešení tohoto problému pracuje intenzivně také IBM v rámci výzkumu .

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No to bude asi tým, že tú elektrinu do tých nabíjačiek bude musieť niekto dodať a aj niekto zaplatiť.
Toto je projekt, ale keď budú elektromobilov tisíce, tak to už bude musieť byť vyriešené, inak k žiadnemu rozšíreniu elektromobilov nedôjde.
Nemôže predsa z každého okna visieť predlžovačka, aby sa dali dobíjať elektromobily....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

desim sa toho "..v kombinaci s novými řídícími a IT technologiemi představuje významný změnový prvek.."
Je to len elektromotor a elektrina v akumulatore, tak co do toho zatahuju a komplikuju ten zvysok v uvodzovkach ?


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.