Hyundai ukázal robotický kamion, autonomní tahače chce mít na trhu už za dva roky

redakce - 22 Srpen 2018

Automobilka Hyundai úspěšně realizovala ukázkovou jízdu nákladního vozidla s autonomním řízením úrovně 3 v reálném silničním provozu na trase dlouhé 40 km.Hyundai se i nadále zaměřuje na vývoj zcela autonomních nákladních vozidel a po roce 2020 plánuje uvést na trh funkci autonomní jízdy v konvoji.

Hyundai se i nadále zaměřuje na vývoj zcela autonomních nákladních vozidel a po roce 2020 plánuje uvést na trh funkci autonomní jízdy v konvoji.
foto: Hyundai

Společnost Hyundai Motor Company úspěšně dokončila první dálniční jízdu s autonomně řízenou soupravou tahače a návěsu v Jižní Koreji. Nákladní vozidlo Hyundai Xcient ujelo přibližně 40 km na dálnici mezi městy Uiwang a Incheon, a to s velkým návěsem, který simuloval přepravu nákladu. Hyundai tak prakticky prezentoval výsledky svého inovativního technického vývoje pro budoucí mobilitu.

Hyundai nepřetržitě investuje do nejmodernější infrastruktury s cílem vytvářet pro příslušná oddělení výzkumu a vývoje vhodné prostředí a podmínky k inovování a vylepšování techniky autonomní jízdy a zvyšování její konkurenceschopnosti.

Autonomní řízení těžkých nákladních vozidel je nejen významnou inovací, která způsobí proměnu odvětví obchodní logistiky, ale také se od něho očekává snížení počtu těžkých dopravních nehod, k nimž každý rok dochází na frekventovaných silnicích v důsledku lidského selhání.

Společnost Hyundai Glovis bude hrát zásadní roli v implementaci vyspělé autonomní technologie Hyundai do odvětví logistiky

Společnost Hyundai Glovis bude hrát zásadní roli v implementaci vyspělé autonomní technologie Hyundai do odvětví logistiky.
foto: Hyundai

„Tato úspěšná ukázka dokazuje, že inovativní techniku autonomní jízdy lze použít k transformaci odvětví obchodní logistiky,“ řekl Maik Ziegler, Ph.D., ředitel divize strategického výzkumu a vývoje užitkových vozidel ve společnosti Hyundai Motor Company.

„V této fázi je vozidlo v některých situacích ještě manuálně ovládáno řidičem. Myslím si však, že díky neustálému vylepšování této techniky brzy dosáhneme automatizace na úrovni 4.“

Ukázkovou jízdu, která se uskutečnila 21. srpna, absolvovalo nákladní vozidlo Hyundai Xcient, které má maximální celkovou hmotnost 40 tun. Jeho výbava zahrnuje systém pro autonomní jízdu na úrovni 3, definované profesním sdružením SAE (Society of Automotive Engineers), který ovládá řízení, zrychlování nebo zpomalování a manévrování v silniční dopravě bez zásahu řidiče. Řidič byl za jízdy přítomen v kabině, aby v případě potřeby převzal řízení.

Vozidlo bylo vybaveno inovativní technikou, která udržuje vozidlo v jízdním pruhu a umožňuje změnu jízdního pruhu v běžném silničním provozu, detekuje přejíždění ostatních vpředu jedoucích vozidel z jednoho jízdního pruhu do druhého, řídí vozidlo při průjezdu tunely a v závislosti na dopravní situaci vozidlo zpomaluje, v případě potřeby až do úplného zastavení, nebo naopak zrychluje.

Korejské ministerstvo zemědělství, infrastruktury a dopravy poprvé vydalo pro ukázkovou jízdu těžkého nákladního vozidla časově omezené povolení k autonomnímu provozu. Hyundai Motor, ve spolupráci se svou dceřinou společností Hyundai Glovis, využil tuto příležitost k testování funkce autonomní jízdy, určené k využití v odvětví obchodní logistiky.

Zkušební trasa

Zkušební trasa vedla po nejfrekventovanějším úseku směrem k přístavu Incheon, po němž přepravují díly nákladní vozidla společnosti Hyundai Glovis. Nákladní vozidlo úspěšně absolvovalo jízdu, během níž ujelo 40 km za 1 hodinu, přičemž důsledně dodržovalo dálniční rychlostní limit 90 km/h.

Hyundai se i nadále zaměřuje na vývoj zcela autonomních nákladních vozidel a po roce 2020 plánuje uvést na trh funkci autonomní jízdy v konvoji.

Hyundai se i nadále zaměřuje na vývoj zcela autonomních nákladních vozidel a po roce 2020 plánuje uvést na trh funkci autonomní jízdy v konvoji.
foto: Hyundai

Hyundai Motor plánuje uskutečnit v budoucnosti další testy techniky autonomního řízení v různých oblastech, jako je například Busan, a hodlá se přitom soustředit na možnosti rozvoje svého podnikání s cílem brzké komercializace této technologie.

Technika pro autonomní nákladní vozidla

Na dálnicích, vedoucích k přístavu Incheon, panuje během pracovních dnů hustá doprava kvůli velkému množství exportovaného zboží. Autonomní technika a know-how, použité v testovaném vozidle, musely být proto na mimořádně vysoké úrovni, aby mohly optimálně reagovat na neočekávané situace během jízdy.

Souprava tahače a návěsu je navíc přibližně 3,5krát delší, 1,4krát širší a 9,2krát těžší než průměrný kompaktní sedan, vycházíme-li při porovnání z pohotovostní hmotnosti soupravy. To vyžaduje vyspělý a detailně propracovaný systém autonomního řízení. Hyundai Motor proto použil senzory, podobné snímací technice v autonomních osobních vozech, a další senzory optimalizované pro těžká nákladní vozidla, jako je například senzor sledující úhly „zalomení“ soupravy a zadní radarový senzor na návěsu.

Celkem je souprava vybavena 10 různými senzory, včetně 3 kamer vpředu a po stranách vzadu, 2 radarových senzorů vpředu a vzadu, 3 laserových skenerů vpředu a na bocích a senzoru úhlu „zalomení“ soupravy, který v reálném čase vypočítává změnu úhlu mezi tahačem a přívěsem, aby byla zajištěna bezpečná stabilizace soupravy po ostré změně směru při odbočování.
Získávaná data ze všech senzorů jsou doplněna mapovými podklady ve vysokém rozlišení. Elektronická řídicí jednotka na jejich základě určuje polohu vozidla a přijímá precizní rozhodnutí pro každou situaci, jíž přizpůsobuje rychlost jízdy, řízení a brzdění.

Nový systém ovládání řízení s elektrohydraulickým posilovačem (MAHS : Motor Assist Hydraulic Steering), vyvinutý společností Hyundai Mobis, umožňuje precizní řízení v závislosti na rozhodnutí elektronické řídicí jednotky. Tím jsou navíc minimalizovány ovládací síly potřebné k řízení vozidla, čímž se snižuje únava řidiče.

Inovace pro obchodní logistiku

Zavedení autonomních nákladních vozidel do obchodní logistiky způsobí zásadní změny v tomto odvětví, které již mění tradiční povědomí o něm díky používání inovativních a nejmodernějších technologií, jako jsou autonomní vozidla, internet věcí nebo technologie podporující mobilitu.

Autonomní nákladní vozidla maximalizují efektivitu udržováním optimální rychlosti jízdy, snižováním nákladů na palivo, které tvoří jednu třetinu nákladů v dálkové dopravě, a zároveň tím i snižují emise CO2.

„Úspěšné použití autonomních nákladních vozidel společnosti Hyundai Glovis v rámci jejích přepravních služeb dokazuje, že technika autonomní jízdy je využitelná ve skutečné logistické přepravě a může vést k oboustrannému vývoji,“ řekl Sang-Sok Suh, Ph.D., vedoucí divize strategie a plánování ve společnosti Hyundai Glovis.

,em>„Naše společnost bude lídrem v zavádění budoucích technologií v oblasti mobility, jako je autonomní jízda, do obchodní logistiky.“ V nákladní dopravě se může uplatnit také jízda několika nákladních souprav v konvoji, v němž všechna vozidla precizně následují vedoucí vozidlo.

Hyundai v současnosti investuje do technologie jízdy v konvoji, kterou bude možné dále rozvinout použitím autonomních vozidel. Hyundai plánuje dokončení tohoto vývoje ve 20. letech 21. století.

Bezpečnost

Podle oficiálních statistik dopravní nehodovosti, vedených korejskou policií, jsou nákladní vozidla účastníky 10,8 % dopravních nehod, a patří jim tak druhé místo za soukromými vozidly s 53,0 %. Riziko těžké nehody je navíc relativně vyšší, pokud dojde ke kolizi s nákladním vozidlem. V tomto případě je úmrtnost 3,7 %, u nehod bez účasti nákladního vozidla pak 1,9 %.

Počet obětí nehod nákladních vozidel každý rok roste. Řidiči nákladních vozidel často překonávají dlouhé vzdálenosti v noci. Nedostatek spánku může způsobit nebezpečné situace. Od zavedení autonomní techniky do nákladních vozidel se očekává snížení tohoto rizika.

Hyundai Motor aktivně pracuje na prevenci nehod a minimalizaci souvisejících škod zaváděním nové generace asistenčních systémů do výbavy aktuálně prodávaných velkých nákladních vozidel a autobusů.

Společnost nabízí mimo jiné asistenta pro odvrácení kolize s překážkou vpředu FCA (Forward Collision-Avoidance Assist), chytrý tempomat SCC (Smart Cruise Control) a asistenta upozorňujícího na vyjetí z jízdního pruhu LDW (Lane Departure Warning) pro model Xcient a systémy FCA a LDW jako standardní výbavu všech verzí modelu Hyundai Universe.

Hyundai Motor v uplynulém roce úspěšně uskutečnil autonomní jízdu na úrovni 4 s vozidly Ioniq v centru Las Vegas a během Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu realizoval jízdu na 190 km dlouhé trase ze Soulu do Pchjongčchangu s vozidly NEXO na vodíkový pohon a Genesis G80, vybavenými technikou pro autonomní jízdu 4. stupně.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

autonomní řízení a vodík bych prostě čekal u osobních aut, ale nečekal bych, že to udělají u kamionu, to jako dobrá věc!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Samozrejme, ze autonomni rizeni pride prvni do kamionu. Jde v nem v prve fade o to ZBAVIT SE RIDICU, NEMUSET JE PLATIT. Vzhledem k tomu, ze doprava neni jedine odvetvi, kde se za timto ucelem (nemuset platit lidi) automatizuje, nechci videt. co bude v budoucnu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Monika Kluzova:
Ne, do běžného silničního provozu to nepřijde ani do kamionu.
Nutnost budovat drahou infrastrukturu vše škrtá.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co se stane az se nejaka ta hracka v tom auto posere,to bude prdel,na koho se pak bude hazet spina,a jeste by se to mohlo samo nakladat,skladat a opravovat

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pokud ve vozidle bude člověk, kterému bude umožněno okamžitě převzít kontrolu, bude mít i plnou zodpovědnost za soupravu

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vyviji se to proto, aby tam ten clovek nebyl.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Monika Kluzova:
Ne.
Vyvíjí se proto, že marketingová masáž vytvořila vize různým byznysmenům.
V reálu je v silničním provozu taková věc nepoužitelná.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Za pravdivost Vaseho tvrzeni se muzou ridici akorat modlit.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Monika Kluzova:
Na rozdíl od různých kecalů mám technickou kvalifikaci, praxi několik desítek let ve velmi blízkých oborech a taky jsem najezdil po silniciích s různými vozidly stovky tisíc km za opravdu velmi různých těžkých podminek.
---
KDO z nás dvou má asi reálnější náhled na věc...?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

realisto:
obávám se, že tvoje desítky let dlouhá praxe u Aztéků je u Španělů úplně k ničemu,postavím před Tebe obyčejného koně a budeš na něj koukat s otevřenou pusou

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

utopista:
Jo, ty seš přesně ten kecal, co bude motat do sebe nesouvisející věci a záměrně podsouvat někomu nějaké nefunkční srágory.
A pevně věřím tomu, kdybych se ti zeptal, co jsou v automobilovém spalovacím motoru rozvody, odpovíš nejspíš nějaký blud pochycený třeba v bulváru, hospodě, internetové žvanírně apod.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nejsem tady proto, abych se s nekym navzajem urazela.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Monika Kluzova:
Já nedal rovnítko mezi "různí kecalové" a něčí jméno.
---
Tzv. "autonomní řízení" je pouhý mediální nesmysl, v běžném silničním provozu jej nelze aplikovat.
Veškeré používání různých tzv. "asistentů" s tím nemá zdaleka co do činění a nelze je považovat za nahrazení řidiče.

Mám praxi z provozu, kde se různá dopravní automatizace desítky let používá - i třeba v případech, kdy vozidla jedou a není v nich žádná osoba. Vím tedy dobře, co vše je nutně zapotřebí k automatizované jízdě.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ja teda nevim,ale zase to jsou same PR kecy.. Roboticky kamion s rizenim urovne 3? Vdyt to je jen par asistentu.. Samo to jinak umi velky houby.. Zase jen hype nadpis, pak PR kecy a skutecnost je uplne jinde..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak už na to co tvrdím je i oficiální statistika ;-)
auto.idnes.cz/asistencni-systemy-komfortni-funkce-dwc-/automoto.aspx?c=A180816_194953_automoto_fdv
Prostě vyfi.undace k ničemu kvůli pár hračičkům kterým to platíme my ostatní. Nějak jsem pro aby si to zaplatili sami a za svý. Nevím proč bych to měl platit za ně já (vývoj). Zas takový Rotšild nesu.

V beznem aute je spousta tlacitek a zadny system. Tesla ma velky display kde je vse prehledne videt. Mozna ze nejvetsi odpurci ovladani auta pres display jsou zrovna ti, kteri neumi ani zapnout klima. Nejvetsi problem lidstva jsou hlupaci a tech je bohuzel vetsina.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Obávám se, že problémoví hlupáci jsou ti, kteří neberou v úvahu většinu a pozastavuji se Tvému drzému čelu nazývat většinu hlupáky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A prostitutky nebudou mít co žrát!

A teprve pasáci.

Obrázek uživatele spetak

+1 :-)))

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Umi ten kamion vycouvat uzkou klikatou ulickou a zacouvat k rampe?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zatim asi ne ale verte tomu ze to nebude trvat dlouho a dokaze i to. Pokud si myslite ze ne pak mate jen nedostatek predstavivosti. :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Anketa:
Předmět, který má neřídící řidič na první fotce u úst je:
A: Hudební nástroj
B: Erotická pomůcka
C: Designový diktafon
D: Láhev s pitím
E: Něco úplně jiného

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Řidič je na poloviční úvazek kouzelník- iluzionista. Během volných chvilek polyká ze zásobníku kouzelná vejce, která při večerním představení bude vypouštět z úst. Z nich se vylíhnou živí holubi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

chybí mi tam lešenářská trubka :-)))))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

RS:
UPŘESNI...!

Obrázek uživatele spetak

D: butylka s kořalkou :-)))

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station