Hyundai představuje technologii pro aktivní řízení převodovky u hybridních modelů

Hyundai vyvinul technologii pro aktivní řízení převodovky. Systémem s označením ASC (Active Shift Control) budou vybavována budoucí vozidla Hyundai a Kia s hybridním pohonem.

První technologie svého druhu na světě, realizovaná v rámci vlastního vývoje, zvyšuje účinnost řazení hybridních vozidel a nyní je již připravena pro velkosériovou výrobu.
foto: Hyundai/Kia

Tato inovace optimalizuje účinnost převodovky sledováním procesu řazení 500krát za sekundu a precizním řízením přenosu hnací síly elektromotoru hybridní soustavy, a umožňuje tak rychlejší řazení.

ASC ovlivňuje výkon elektromotoru při synchronizaci otáček převodovky a otáček výstupního hřídele použitím softwaru řídicí logiky, vyvinutého společností Hyundai, což zkracuje dobu řazení o 30 %.

ASC navíc zmenšuje nežádoucí pohyby karoserie vozidla (v důsledku malého zpomalování a zrychlování během řazení) o 50 % v porovnání se současnými hybridními vozidly, a to díky hladšímu průběhu řazení, které je navzdory tomu rychlejší.

„Tato technologie zavádí nové paradigma pro automatické převodovky, protože poprvé používá elektromotor pro řízení procesu řazení. Dramatické zlepšení řazení přináší zkrácení doby řazení a hladší jízdu pro cestující,“ řekl Kyoung-Joon Chang, viceprezident a vedoucí skupiny pro řízení pohonných jednotek skupiny Hyundai Motor Group.

Inovace: nezávisle vyvinutá řídicí logika pro elektromotor

Konvenční hybridní vozidla používají pro řazení hydraulická čerpadla, jejichž nevýhodou je pomalé a málo precizní řazení. Také kapalinové měniče momentu byly dosud pro přenos hnací síly elektromotoru v systému hybridního pohonu neefektivní, protože přenos hnací síly je u nich spojen s energetickými ztrátami a vyžadují delší doby řazení, aby byla zaručena hladší změna převodových stupňů.

Technologie ASC používá standardní elektromotor hybridní soustavy pro řízení řazení bez jakýchkoli dalších prvků. Řídicí jednotka sledováním řazení v reálném čase zajišťuje synchronizaci otáček vstupních a výstupních hřídelů, a tím zvyšuje účinnost. Výsledkem jsou kratší doby řazení v porovnání se současnými hybridními vozidly.

Konvenční převodovky hybridních modelů mají problém s hladkostí řazení, protože je pro ně téměř nemožné zohledňovat faktory, jako jsou stav vozovky nebo změny teploty oleje.

ASC však využívá technologii uvnitř elektromotoru, jež vyhodnocuje externí i interní podmínky, a tím přispívá k 50% zmenšení nežádoucích pohybů karoserie vozidla při řazení. Technologie ASC prodlouží hladším a optimalizovaným řazením také životnost měniče.

Nová technologie bude mít premiéru v nadcházejícím modelu Hyundai Sonata Plug-In Hybrid 2020. Později budou její přínosy využívat další budoucí hybridní modely Hyundai a Kia. Hyundai se snaží nabízet zákazníkům výjimečné zážitky z jízdy, a proto vyvíjí pro svá vozidla optimalizovaná elektrická a hybridní poháněcí ústrojí.

tisková zpráva

25 Comments on “Hyundai představuje technologii pro aktivní řízení převodovky u hybridních modelů”

    1. U toyoty musíte mít dva motory jeden jako generátor a
      U toyoty musíte mít dva motory jeden jako generátor a druhý jako spotřebič a neustále se tam přelejvá výkon.
      Tím pádem to má horší efektivitu, po městě dobrý,ale na dálnici to žere což Japonci asi moc neřeší, protože tam se jede pomalu.

      A navíc to nezvládá tak velký kroutíci momenty a neustále hlučí.

      1. Me to zere 3.45 l/ 100km v hybridnim rezimu po dalnici (v
        Me to zere 3.45 l/ 100km v hybridnim rezimu po dalnici (v Japonsku kde jak pisete se jezdi tak do 110km/h ale uz se testuje i 120). A neni teda pravda ze to neustale huci. Motor je slyset jen kdyz seslapnu az k podlaze a ani to neni zdaleka tak hrozny jak se vetsinou uvadi. Ale netvrdim ze je to nejlepsi reseni. Kazdy ma nejaky vyhody a nevyhody. Ja mam za sebe nejradsi prave to e-CVT.

        1. Já jsem včera jel trasu dlouhou 130 Km se spotřebou 2,2
          Já jsem včera jel trasu dlouhou 130 Km se spotřebou 2,2 litru/100 Km. Bylo to polovina rychlostka, zbytek město, okresky 30 st. celou dobu klima.Klesání a stoupání 1574 metrů start a cíl byl na stejném místě. Takže jsem vlastně od moře přejel sněžku.

          Když si odečtu 50 Km co jsem ujel na elektřinu ze zásuvky 7 kWh tak, mě vychází spotřeba v hybridmím módu 3,575 l/100 Km.

          Vy jste odečetl to co jste ujel na baterku?

          A navíc se nadá srovnávat aerodinamický Prius se zvýšeným Nirem, které je vyšší a težší.

          Rozdíl bude hlavně na dálnici mě to bere ve 130 kolem 4,5-5 litrů což prisu už berou kolem 6 lirů, dost majitelů to přiznává.

      2. Není třeba výhodou eCVT i to, že je jednodušší než
        Není třeba výhodou eCVT i to, že je jednodušší než toto řešení od Hyundai? Tím pádem by se dala očekávat lepší spolehlivost a delší životnost. Ale nevím…

        Jinak v mém autě eCVT nijak nehlučí, aspoň teda zevnitř to nijak nevnímám. Pravda, v Lexusu to může být lépe odhlučněno než v Toyotě. A na dálnici když dám tempomat na 130-140, tak po rovince točí kolem 1500/min., jen si tak bublá 🙂

        1. Životnost asi bude u té toyoty vyšší i když u koncernu
          Životnost asi bude u té toyoty vyšší i když u koncernu HK ta převodovka vychází klasické spalovací a nemyslím že by tam byl nějaký problém, navíc dávají dost velkorysé záruky. První , druhý majitel to řešit určitě nebude.

          Nebavím se o stáří 10 let+ a 300 tis najetých Km,ale to už má stejně to auto obvykle cenu šrotu a případná úspora na palivu za životnost toho vozu tu zustatkovou cenu několikrát překoná.
          Já si nemyslím že by mělo auto vydržet 500 tis. Km

          1. Tak já už se pomalu blížím k těm 300 tisíc (teď 291),
            Tak já už se pomalu blížím k těm 300 tisíc (teď 291), stáří 6 let. A tak nějak doufám, že ještě těch 100 na tom najedu příští 2-3 roky než to pak prodám. Má to pravidelný autorizovaný servis, tak bych nemluvil o šrotu 🙂

            Pokud se nepletu, tak servis mění olej v eCVT každých 30 nebo 60 tisíc. To třeba u Volva výrobce vůbec nepředepisoval výměnu oleje, takže pak se převodovka dožila 200-250 a repase. Dobrý servis ale výměnu stejně dělal a pak byla i ve 250 převodovka pořád v dobré kondici – to byl můj případ, když jsem to Volvo prodával. Nevím, jak to má Hyundai…

            1. Tak to je slušný nájezd, baterie je původní?
              Ten lexus s

              Tak to je slušný nájezd, baterie je původní?

              Ten lexus s 3,5 litrem je přeci asi jen jiná liga, nájezd průměrně 50 tis. za rok je pěkný. o šrotu jsem to tak nemyslel, ale přeci jen zůstatková cena takového vozu je zhruba na úrovní ročních nákladů na provoz

              Kia u dvouspojky výměnu oleje v servisní knížce nanařizuje také vůbec. Si myslím že výmena spojek bude dříve, než výměna oleje.
              Pokud vůbec někdo najede na KIE tolik Km bude řešit asi převodovku a motor výměnou z nějaké bouračky.

              1. Ano, baterie je původní a je na ni záruka (vlastně na
                Ano, baterie je původní a je na ni záruka (vlastně na celý hybridní systém) 10 let bez omezení km. Jen je potřeba hybridní systém u každé servisní prohlídky zkontrolovat, stojí to asi 1800 KČ nebo tak nějak. V červnu jsem byl na prohlídce 285tkm a vše v pořádku.

                Ten motor právě není moc zatěžovaný, v drtivé většině situací běží v pásmu 1000-2000 otáček, takže ten by vydrřet měl.

                Ale i ten Prius nebude horší. Na Slovensku se před časem objevil v bazaru jeden kousek, taxikářský Prius z Vídně, co měl najeto kolem 800 tisíc. Samozřejmě, na tacho mu svítilo podstatně nižší číslo 🙂

                Podle mě je to z velké části o tom, jas se člověk o auto stará a jak jezdí. Prostě počítám s tím, že jenom pravidelná údržba (když se nic nepos…) stojí cca. 1 KČ/km, šetřit nemá smysl.

  1. Pohledem na technologii mi z toho vychazi, ze by to mohlo byt
    Pohledem na technologii mi z toho vychazi, ze by to mohlo byt jednodussi (az na souvisejici SW) oproti standardu. Parametry take zni dobre. Nakolik to nasledne modely prodrazi uvidime.
    Presto mne evokuje otazka, zda tato novinka ma na nekolik let, nez zahynou spalovaky, vyznam.

        1. Já vidím největší výhodu PHEV v tom, že eliminuje
          Já vidím největší výhodu PHEV v tom, že eliminuje nedostatečnou infrastrukturu. Do města je to EV, které můžete nabíjet doma. A mimo město nepotřebujete nabíječky. Sním o tom, že se časem zvedne kapacita baterek a dojezd bude srovnatelný se spalovákem, tj bude stačit na celodení jízdu. Pak by nabíječky byly u hotelů a tam, kde přespíte.
          A spalovák by odešel ne revoluční či legislativní cestou, ale evolucí.

      1. Vzhledem ke snaze automobilek udržet a prodávat co nejdéle
        Vzhledem ke snaze automobilek udržet a prodávat co nejdéle již vymyšlené technologie a postupným zaváděním nových elektrotechnologií, které nemají připravené na velkosériovou výrobu, jim dávám 10 maximálně 15 let.
        Toho se dožijeme 😀

    1. Oproti např. hybridnímu systému iMMD od Hondy (stálý
      Oproti např. hybridnímu systému iMMD od Hondy (stálý převod, žádná řaditelná převodovka) je to pořád mechanicky složitý systém.

      Spíše mne děsí potenciální možnosti „zesložiťování“ pohonu BEV, kdy firmy jako ZF nechtějí přijít o trh a budou se snažit nacpat vícestupňovou převodovku i do elektrických vozů (ač třeba Mazda Demio EV měla už před lety systém s měnitelným počtem aktivních cívek motoru, takže se evidentně požadavek po vysokých rychlostech u „jednorychlostního“ BEV dá řešit i jinak).

      Spalovací motory tady budou v osobních vozech s velkou pravděpodobností ještě desítky let. V případě „well-to-wheel CO2 emissions“ přístupu, kdy vás nezajímají jenom emise z výfuku jedoucího vozu, ale emise v průběhu celého procesu získání energie pro jeho pohon to bude pro významné trhy v okolí Jižní Koreje stále jedna z cest jak absolutně snížovat emise. Stačí se podívat na energetický mix při výrobě elektrické energie ve státech jihovýchodní Asie, Indie nebo i Austrálie a tempo, s jakým rostou v oné oblasti nové „špinavé“ elektrárny … A evropský trh směřuje nejenom k elektrifikaci dopravy, ale i jednoznačně k potírání městské automobilové individuální dopravy jako takové, takže bude pro automobilky (hlavně mimoevropské) čím dál víc okrajový…

      Ono i hybridní vůz jako takový je v podstatě „hloupé“ řešení – technologie snažící se splnit požadavky regulátorů na flotilové emise a využívající z obou technologií ty (v současnosti) nejproblematičnější – spalovací motor a lithium-iontové akumulátory – a složitost výsledného produktu je naprosto šílená. Možná tak Toyota a Honda přišly v 90. letech s hybridním pohonem jako vizí vozu pro 21. století a zhlediska tehdejších možností se to dá pochopit, ale dnes je to u všech automobilek jenom o tom plnění regulí…

    2. spalovaky urcite nezahynou za par let, to je teze kterou
      spalovaky urcite nezahynou za par let, to je teze kterou nekteri razi jiz od cca roku 2012 kdy Tesla zacala prodavat model S, a porad se vesmes mnoho nezmenilo a spalovaky stale jsou a stale budou

      jestli nekdo ceka ze spalovaky se prestanou prodavat treba behem 10 let, tak je blazen, v hybridni podobe se muzou klidne udrzet i nejakych dalsich 15-20 let a v plug-in hybridech klidne jeste nejake ty roky dele

      scifi vize kdy behem par let lidstvo upusti od vyroby a prodeje spalovacich motoru je proste zatim jen scifi

      1. Myslím, že PHEV jsou slepá cesta, je to vidět nyní na
        Myslím, že PHEV jsou slepá cesta, je to vidět nyní na příkladu PHEV Niro, které stojí stejně jako nové Niro EV 63 kWh. Každopádně to tady bude za 20 let jako na Kubě, tedy budou se udržovat v chodu staré spalováky, protože EV budou ještě hodně dlouho drahá nebo při malých nájezdech bude náklad na palivo zanedbatelný. Časem bude elektřina možná dražší, než se dávalo za palivo, takže skončí vidina EV aut, které jezdí skoro zadarmo, naopak, ježdění s nimi bude dražší.

        1. Já myslím, že každé auto má svoje využití , je to
          Já myslím, že každé auto má svoje využití , je to specifické.

          Když budu jezdit trasy denně v dosahu dojezdu cca 200-300 Km a nebudu potřebovat jezdit dálky a tahat vlak je EV jasná volba.

          Pokud jezdím kolem komína , používám auto i na dálkové jízdy a potřebuji tažné je zase lepší PHEV.

          Jinak Niro PHEV výrazně zlevnilo je plně vybavené za Milion.
          Stejně vybavemé EV stojí 1,2 minimálně.

          To máte rozdíl 200 tis. Kč , benzín na 16 let provozu
          (při nájezdu 17 tis Km , polovina najeta na elektřinu,spotřeba na benzín v hybridním módu 4,5 l/100 Km)

          Se tedy EV vrátí až za 272 tis. Km, v praxi protože musíte na cestách nabíjet někdy i dráže než by stál benzím se asi nevráti nikdy.

      2. A u VW jsou všichni zfetovaný, protože tam končej s
        A u VW jsou všichni zfetovaný, protože tam končej s vývojem spalováků už za 6 let… U VW předstihnou i to tvoje scifi :)))
        Ale možná zase jen kecaj. :))

        Volkswagen ohlásil konec spalovacích motorů. Od roku 2026 bude vyvíjet už jen elektromobily
        https://www.lidovky.cz/byznys/auto/volkswagen-ohlasil-konec-spalovacich-motoru-od-roku-2026-bude-vyvijet-uz-jen-elektromobily.A181205_112938_firmy-trhy_form

        1. to ze konci s vyvojem spalovaku neznamena, ze se prestane
          to ze konci s vyvojem spalovaku neznamena, ze se prestane prodavat 😉 navic kdys tady je od VW nejaka zprava ze tehdy a tehdy daji na trh tolik a tolik elektrickych modelu, tak se tu vyroji posty o tom jak kecaj a jen zvanej a skutek utek, ale kdys se napise ze za 6 let koncej s vyvojem spalovaku, tak je to hned pravda a nic nez pravda 😀

          za 6 let maji noncit vyvoj vznetovych motoru pro osobni vozidla, pro nakladni a lodni dopravu dale ve vyvoji, zazehove chteji dale vyvyjet i pro osobni dopravu az k horizontu roku 2030 😉

Napsat komentář