Hyundai Ioniq přichází do Evropy

redakce - 22 Červenec 2016

Hyundai Ioniq je první auto na světě nabízený ve třech variantách elektrifikovaných poháněcích ústrojí. Modelovou řadu tvoří Ioniq Hybrid, Ioniq Electric a Ioniq Plug-in. auto Hyundai Ioniq hybrid  elektromobil

Ioniq Electric nabízí čistě elektrickou mobilitu s maximálním dojezdem více než 250 km, díky akumulátorům Li-Poly s kapacitou 28 kWh. Okamžitě dostupný maximální točivý moment 295 N.m elektromotoru, s největším výkonem 88 kW (120 k) je přenášen prostřednictvím jednostupňového redukčního převodu. Vůz dosahuje nejvyšší rychlosti 165 km/h.
foto: Hyundai

Hyundai Ioniq Hybrid a Ioniq Plug-in jsou vybaveny novým zážehovým čtyřválcem Kappa 1.6 GDI s přímým vstřikováním benzinu, nejvyšší tepelnou účinností ve své třídě (40 procent), největším výkonem 105 k a maximálním točivým momentem 147 N.m.

Tento motor byl přizpůsoben pro hybridní aplikace a je kombinován s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Integrovaný elektromotor umožňuje jízdu s čistě elektrickým pohonem a poskytuje okamžitý točivý moment, zatímco podvozek s víceprvkovou zadní nápravou výrazně zvyšuje úroveň jízdní dynamiky.

Elektromotor modelu Ioniq Hybrid poskytuje největší výkon 32 kW (43,5 k) a maximální točivý moment 170 N.m a je napájen akumulátory Li-Poly s kapacitou 1,56 kWh, uloženými pod zadními sedadly.

Ioniq Hybrid v kombinaci s motorem 1.6 GDI nabízí největší celkový výkon hybridní soustavy 103,6 kW (141 k) a točivý moment až 265 N.m. Tento model je schopen dosáhnout nejvyšší rychlosti 185 km/h a může se pochlubit kombinovanými emisemi CO2 pouhých 79 g/km.

Řidiči, kteří se rozhodnou pro Ioniq Plug-in, se mohou spolehnout na výkonné akumulátory Li-Poly s kapacitou 8,9 kWh, které umožňují dojezd více než 50 km s čistě elektrickým pohonem. Kombinace elektromotoru o výkonu 45 kW (61 k) a čtyřválce Kappa 1.6 GDI umožňuje dosahovat kombinovaných emisí CO2 pouhých 32 g/km.

auto Hyundai Ioniq hybrid  elektromobil

foto: Hyundai

Ioniq Electric nabízí čistě elektrickou mobilitu díky akumulátorům Li-Poly s kapacitou 28 kWh, které umožňují dojezd více než 250 km. Okamžitě dostupný maximální točivý moment 295 N.m elektromotoru s největším výkonem 88 kW (120 k) je přenášen prostřednictvím jednostupňového redukčního převodu. Vůz dosahuje nejvyšší rychlosti 165 km/h.

Jochen Sengpiehl, viceprezident pro marketing ve společnosti Hyundai Motor Europe dodal: „Máme ambici stát se jednou z vedoucích značek v Evropě v oblasti elektrifikovaných vozidel a být v Top 3 v segmentech vozidel s hybridními a elektrickými pohony, včetně hybridního pohonu s vnějším nabíjením. S modelem Ioniq činíme elektrickou mobilitu dostupnější pro každého.“

Modely Ioniq Hybrid a Ioniq Plug-in jsou vybaveny šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou (6DCT), která se může pochlubit nejvyšší mechanickou účinností ve své třídě, díky ložiskům s nízkým třením a olejovou náplní s nízkou viskozitou.

auto Hyundai Ioniq hybrid  elektromobil

foto: Hyundai

Uvedené verze modelu Hyundai Ioniq proto využívají přínosů nejnovější generace technologií v oblasti převodovek a díky tomu nabízejí jedinečnou kombinaci jízdních výkonů a vynikající hospodárnosti. Inteligentní zpřevodování je kombinováno se sofistikovanou strategií řazení, která umožňuje plynulý přenos hnací síly i během řazení.

Hospodárnost a jízdní dynamiku může řidič vylepšit také aktivací režimů SPORT nebo ECO. Funkce SPORT ponechává po delší dobu zařazené nižší převodové stupně a kombinuje výkon spalovacího motoru i elektromotoru, aby řidič obdržel maximální výkon.

Grafika na digitálním panelu přístrojů se navíc změní v rychloměr, obklopený otáčkoměrem v analogové podobě, který ukazuje otáčky spalovacího motoru na červeném podkladě.

V režimu ECO optimalizuje převodovka 6DCT řazení z hlediska hospodárnosti. Nejnižší spotřebu paliva ve své třídě zajišťuje dřívější řazení vyšších převodových stupňů. Informační displej TFT simuluje důvěrně známou ručičku rychloměru.

Všechny verze zcela nové modelové řady Ioniq sdílejí elegantní aerodynamickou siluetu inspirovanou přirozeným prouděním vzduchu s hodnotou součinitele aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,24, která je nejnižší ve své třídě. Ladné vnější tvary a kanály pro přirozené vedení proudícího vzduchu zdůrazňují aerodynamické linie a plochy karoserie.

Zážitky zákazníků během jízdy v modelech Ioniq umocňují nejmodernější prvky z oblasti konektivity, mezi něž patří Android Auto, Apple CarPlay, TomTom Live Services a bezdrátové nabíjení chytrého telefonu. Všechny důležité informace pro řidiče jsou zobrazovány na panelu přístrojů, tvořeném 7“ displejem TFT.

Komplexní soubor inovativních bezpečnostních systémů zahrnuje systém autonomního nouzového brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking), asistenta pro jízdu v jízdním pruhu LKAS (Lane Keep Assist System), sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detection), upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran při couvání RCTA (Rear Cross Traffic Alert) a adaptivní tempomat SCC (Smart Cruise Control), aby byla zajištěna nejvyšší úroveň bezpečnosti pro řidiče a cestující.

auto Hyundai Ioniq hybrid  elektromobil

foto: Hyundai

Všechny verze modelu Ioniq budou nabízeny s nejlepším souborem záruk v automobilovém průmyslu, včetně jedinečné pětileté záruky Hyundai, bez omezení ujetých kilometrů na vozidlo a osmileté záruky s omezením 200 000 km na akumulátory.

Model Ioniq Hybrid a Ioniq Electric budou uvedeny na evropské trhy od podzimu 2016. Ioniq Plug-in bude v Evropě uveden v roce 2017 (termíny uvedení na trh se mohou na jednotlivých trzích lišit).

Kompaktní elektromotor napájený akumulátory Li-Poly


Verze Hybrid, Plug-in i Electric mají synchronní elektromotor s permanentním magnetem, jehož díly byly optimalizovány snížením tloušťky komponentů jádra (elektrovodivý plech) až o 10 % a použitím měděného vodiče s pravoúhlým průřezem, aby se snížily ztráty jádra a mědi.

Hyundai Motor zvolil pro všechny modely Ioniq sadu akumulátorů Li-Poly místo konvenčních akumulátorů . Jejich výhodou je nižší paměťový efekt, vynikající účinnost nabíjení/vybíjení a výjimečný maximální výkon.

Důležitým hlediskem byly rovněž kompaktní rozměry, protože systém akumulátorů, uložených pod zadními sedadly, umožňuje využívat vnitřní prostor pro cestující a zavazadla, bez jakýchkoli kompromisů.

Hyundai Ioniq Hybrid tak nabízí zavazadlový prostor o objemu 443 (VDA 211) až 1505 litrů (VDA 214) při sklopení zadních sedadel. To platí i pro modely Ioniq Plug-in a Ioniq Electric, které nabízejí navzdory větší sadě akumulátorů, rovněž velkorysý zavazadlový prostor.

Elektrická hvězda: Ioniq Electric

Systém „shift-by-wire“ modelu Hyundai Ioniq Electric usnadňuje ovládání vozidla jednoduchým stisknutím tlačítek pro změnu jízdního režimu. Navíc není zapotřebí prostor pro vedení mechanického spojení mezi normálním voličem a převodovkou, takže v přední části vozu je k dispozici i dodatečný odkládací prostor.

Verze Electric se vyznačuje plynulou akcelerací bez řazení, díky jednostupňové redukční převodovce s nabízenými režimy SPORT, NORMAL a ECO, které zvyšují hospodárnost a jízdní výkony.

Ioniq Electric je navíc vybaven páčkami na volantu pro nastavování intenzity brzdění rekuperací kinetické energie ve čtyřech stupních, v závislosti na potřebách řidiče během zpomalování a brzdění.

Ioniq Electric je vybaven také elektrickou parkovací brzdou EPB ovládanou tlačítkem, zatímco přihrádka pro indukční nabíjení mobilních telefonů je prakticky umístěna vedle tlačítek voliče jízdních režimů.

Nabití sady akumulátorů Li-Poly modelu Ioniq Electric na 80 % kapacity trvá pouhých 24 minut pomocí stejnosměrného rychlonabíjecího zařízení (DC) o výkonu 100 kW.

Systém ICCB (In-Cable Control Box) umožňuje nabíjení vozu Ioniq střídavým proudem (AC) z běžné kompatibilní domácí zásuvky. Nabíjecí zásuvka vozu je na místě, kde se obvykle nachází hrdlo palivové nádrže.

Nižší hmotnost

Jednou z hlavních otázek v každé jednotlivé fázi vývoje modelu Ioniq bylo snižování hmotnosti, bez kompromisů, z hlediska radosti z jízdy a komfortu. Ioniq používá hliníkovou kapotu motoru a víko zavazadlového prostoru.

Oba komponenty snižují hmotnost o 12,4 kg v porovnání s konvenčními variantami z oceli, bez nevýhod z hlediska hlučnosti nebo vibrací. Strategie snižování hmotnosti byla důsledně realizována i v méně viditelných oblastech, jako je kryt zavazadlového prostoru.

Vzhledem k vyššímu využití lehkých komponentů a kompaktnější konstrukci je kryt zavazadlového prostoru modelu Ioniq o 25 % lehčí, než verze používaná v ostatních modelech Hyundai.

Ioniq Hybrid a Plug-in používají víceprvkovou zadní nápravu s dvěma spodními rameny, která zvyšuje jízdní komfort. Relativně široké využití hliníku pro komponenty přední i zadní nápravy, snížilo hmotnost o cca 10 kg v porovnání s konvenčním řešením.

Snížení hmotnosti každého spodního ramena vpředu o 2,3 kg ušetřilo 4,6 kg v přední části vozu, zatímco zadní náprava modelu Ioniq je o 7,14 kg lehčí (snížení hmotnost každého spodního ramena o 3,57 kg).

Ioniq Electric je vybaven zadní nápravou s vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou, která ponechává více prostoru pro sadu akumulátorů Li-Poly s kapacitou 28 kWh, umístěnou pod zadními sedadly a v prohlubni pro náhradní kolo.

auto Hyundai Ioniq hybrid  elektromobil

foto: Hyundai

Hospodárnost modelu Ioniq zvyšují také plody spolupráce s výrobcem pneumatik Michelin. Vůz, dodávaný s 15“, 16“ nebo 17“ koly, je vybaven pneumatikami s nízkým valivým odporem, které snižují spotřebu paliva.

Větší 17“ kola modelu Ioniq Hybrid jsou vybavena pneumatikami s větším obsahem siliky, které poskytují ještě vyšší úroveň provozních vlastností.

Víceprvkové zavěšení kol modelů Ioniq Hybrid a Plug-in umožňuje maximálně využívat výhody pneumatik s nízkým valivým odporem. Skelet karoserie modelu Ioniq je vyroben z 53 % z vyspělých vysokopevnostních ocelí.

Bezpečnost a asistenční systémy

Mezi rozmanité prvky aktivní bezpečnosti patří sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detection), které přímo spolupracuje s asistentem pro změnu jízdního pruhu LCA (Lane Change Assist) a funkcí RCTA (Rear Cross Traffic Alert), která upozorňuje řidiče na vozidla přijíždějící vzadu ze stran, chodce nebo jiné objekty, s nimiž by mohlo dojít ke kolizi, pokud by vůz pokračoval v jízdě.

Asistenti pro jízdu v jízdním pruhu LKAS/LDWS (Lane Keeping Assist System/Lane Departure Warning System) nalézají uplatnění při jízdě rychlostí nad 60 km/h. Systémy upozorňují řidiče na nebezpečné situace na základě sledování polohy vozidla.

LDWS aktivuje zvukové upozornění dřív, než vůz přejede podélné bílé značení na vozovce, zatímco LKAS upozorní řidiče akusticky a vizuálně a posléze zasáhne do řízení, aby se vůz bezpečně vrátil do svého jízdního pruhu.

Ioniq je rovněž vybaven systémem autonomního nouzového brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking). Tento vyspělý prvek aktivní bezpečnosti upozorní řidiče na nebezpečné nouzové situace a v případě potřeby zahájí autonomní brzdění.

AEB používá přední radarové a kamerové senzory a pracuje ve třech fázích. Nejprve je řidič vizuálně a akusticky upozorněn, poté jsou aktivovány brzdy v závislosti na míře rizika kolize a v bezprostředním okamžiku před kolizí zvýší systém brzdnou sílu na maximum.

Pokud je před vozem detekováno vozidlo nebo chodec, dojde k aktivaci systému při rychlosti 10 km/h, nebo vyšší, čímž dojde k minimalizaci škody, pokud je nehoda neodvratitelná.

Chytrý adaptivní tempomat SCC (Smart Cruise Control) používá přední radarové senzory k udržování konstantní rychlosti jízdy a bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla, bez nutnosti ovládání pedálu plynu nebo brzdy.

Tempomat je automaticky deaktivován, klesne-li rychlost jízdy na 10 km/h, nebo nižší. Ioniq Electric tuto funkci rozšiřuje o vyspělý adaptivní tempomat ASCC (Advanced Smart Cruise Control), který rovněž podporuje funkci automatického zastavení a rozjezdu.

Systém sledování tlaku vzduchu v pneumatikách TPMS (Tire Pressure Monitoring System) zajišťuje nepřetržité sledování tlaku v pneumatikách a upozorní řidiče na případné změny tlaku.

V interiéru modelu Ioniq chrání cestující v případě nehody celkem sedm airbagů, včetně kolenního airbagu pro řidiče. Vyztužený skelet karoserie zaručuje odolnost v případě nehody, k čemuž přispívá rovněž vysokopevnostní prvek v zadním nárazníku, vyztužený vlákny.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Elektrickyautomobil

Kto chce vidieť a vedieť čo najviac tu sú poznatky s reálneho používania. Postupne tam bude pridávať viac vecí.
YouTube kanál elektrickyautomobil sk

---

Tesla Model 3 Performance - jazdím len na elektriku

Obrázek uživatele Elektrickyautomobil

Pekný deň prajem.
Máme informácie z reálnych podmienok o reálnej spotrebe a dojazde ?
Zaujíma ma pomalá kludná jazda do 90km/h ale aj diaľničná 120 km/h
Vďaka super airodinamike a iným detailom by podla určitých informácii mal mať Ioniq pri diaľničnej 120 lepší dojazd ako EGolf 35kWh, Nissan Leaf 30kWh, i3 33kWh a takmer dosiahne aj na Renault Zoe 41kWh čo už je vrchol.
A ja sa reálne rozhodujem medzi 5 možnosťami: využitelná kapacita
Ioniq 28kWh, Leaf 27kWh, i3 28kWh ?, EGolf 35kWh ? a najškaredšiu a najmenšia a najslabšia varianta Zoe 41kWh ktorý ale mal pár fintičiek ako 22kWh nabíjanie a asi najlepší dojazd pri rýchlostiach do 100 km/h

---

Tesla Model 3 Performance - jazdím len na elektriku

Obrázek uživatele Jan Horčík

Klidná jízda do 90 km/h ověřeno >200 km (234 km max. S tim že polovinu cesty už bylo vypnuté topení). Více brzy v samostatném testu.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele ozana

Hyundai Ioniq Hybrid a Electric - prvá jazda v Amsterdame

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Radovan

Začínám mít silný dojem, že elektrické ledy se pohnuly. Po tomto krátkém testu Rasťa Chvály a přečtení podobného v tištěné verzi včerejšího magazínu AutoDNES to vypadá, že po městě opravdu dojezd 280 km, dálnice přes 200, bez ohledu na způsob jízdy, klimatizaci či topení. Udělat Ostrava-Brno-Praha s 1 zastávkou 24 minut na rychlonabíječce je v podstatě to, co děláme dneska se spalovákem. Minimálně jedna zastávka po trase +-400 km (podle toho odkud v Ostravě vyjedete a kam v Praze míříte) na WC+kafe+svačinku. čili klasicky místo 3,5 hodiny 4 hodiny.
Tady je nutno ovšem poznamenat, že to je ideál neslučitelný se stavem D1 a navazujících rychlostek a vlak Pendolino to dává za 3 hodiny s plným pohodlím, když jsou nějaké výluky tak obvykle za 3,5. Regiojet a Leo expres stejně nebo podobně, navíc s jídlem a od necelých 2 stovek za jízdenku.
P.S. Teď by mne silně zajímalo, co na to odpovědí soudruzi z NDR s i3, eUP a eGolf. Aneb proč musí impuls k rozvoji přijít vždy z Asie, předtím z Japonska, dneska z Jižní Koreje?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

230 km dojezd? No tak to jsem zvědav zda to v pohodě dá aspoň těch 200? :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Podle magazínu DNES dokonce i 280. Ujeli tuším 137 km a zbylý dojezd byl 140.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Alien5

Radovane kdy to vyslo prosim? Diky

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Obrázek uživatele ozana

Zkusili jsme Hyundai Ioniq. Bez elektřiny jezdit neumí

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Kuk

Proč ne, ale radši počkám na zkušenosti majitelů z reálného provozu.

Už je známá cena?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Prý kolem 800, ale uvidíme.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele M.Krupka

Nový Hyundai Ioniq Electric bude stát 33,995 eur.

Hyundai Ioniq Electric Premium stojí € 37.495, -

http://imotion.hyundai.nl/mobiel/zoveel-kost-de-hyundai-ioniq-electric#sthash.FFKtB9x9.eeL2bCqz.dpbs

Obrázek uživatele Kuk

Díky

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Podle Carnotova cyklu při normované vnější teplotě tlaku vlhkosti atd. Není možné překročit účinnost spalovacího motoru nad 42%. Uvedený údaj 40% je přemrštěný. Buď byla okolní teplota prostředí při měření nižší než normovaných 20°C, nebo jde o mezní údaj za optimálních podmínek.V běžném provozu, i s přihlédnutím k tomu, že motor hybridu běží v jiném režimu než jiné spalovací motory (prakticky konstantní otáčky, rovnoměrné zatížení), je potřeba počítat s účinností odhadem kolem 30-35%. A i to by byl úspěch. Běžné spalovací motory, hlavně v přechodových stavech (akcelerace, decelerace) mají účinnost hodně nízkou.

---

hariprasad

Samozřejmě stejně jako všechny technické údaje u spalovacího motoru se této účinnosti dosahuje pouze za ideálních podmínek. Mě by zajímalo obecně spíš jaká je průměrná účinnost při normální jízdě. Odhadem tak jako tak 2/3 až 3/4 energie obsažené v palivu jde bez užitku do chladiče v podobě tepla.

Zajímalo by mne, jestli se někdo zabýval přeměnou toho promrhaného tepla na něco využitelného. Co třeba na tu vodu napojit druhý okruh z nějakým chladivem s nižší teplotou bodu varu oproti vodě a vzniklou parou pak pohánět nějakou turbínku s generátorem? ;)

Odpadni teplo spalovaku se hodi akorat na vytapeni skleniku a pestovani exotickeho ovoce. Akorat to vozeni toho skleniku v aute je dost neprakticke.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pracovalo napríklad BMW, odpadne teplo málo poháňať generátor. Dá sa to aj vygoogliť.
No ono je to nejaký ten piatok staré, ale odvtedy je o tomto ticho.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pracuje se treba na keramickych motorech (vyssi hranicni teplota = vyssi ucinnost), ale to ma zase svoje nevyhody - je to drahy a nespolehlivy - keramika praska :-)

Obrázek uživatele Kuk

Taky slibujou potažení kasickej součástek nanopovrchy, takže by to vydrželo vysší teploty, tření a tlaky, ale o praktických výsledcích jsem neslyšel.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Nebo výrobou elektřiny rovnou z toho tepla pomocí bimatelických článků nebo co se na to používá.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Dobíjení telefonů teplem z pece v Africe :)

http://www.bbc.com/news/science-environment-34905136

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ve vic cool verzi "pro zapadaky" se to jmenuje Biolite

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Josef

Jo, ten máme doma.

A jak to funguje/je to pouzitelne? Nebo je to jen rezerva pro pripad post-apo? Dik. (ja pouzivam zcela neelektrickou verzi drivkace z peti kusu plechu)

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Josef

Použitelné je to překvapivě dobře. Tedy pro potřebu dobití mobilu nebo osvětlení bez elektřiny. Grilovali jsme, gril funguje skutečně bezvadně (turbo gril na dva klacky :-) a světýlko do USB super. Přenositelnost výborná, jenom ta cena je asi proti domácí bastlírně neobhajitelná. Já to pořídil na Kickstarteru za pár šupů.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

chladicí systém v autech nemá dostatečný tlak, k tomu aby byl použitelný ani ORC, něco limitního snad, ale potřebujete apeslpoň 130°C pro normální ORC.

Nabzí se tedy stirlingovy motory a peltierovy články, stirling by byl velký a problém by byl s ohříváním, peltierovy články by měly nízkou účinnost. Navíc oba systémy musíte dost chladit, to je problém. Ideálně by tym bylo jen asi 16% účinnosti, ale ve skutečnosti by chladiš toho všeho byl tak horký že účinnost by poklesla. Nevyplatí se to tedy.

Je to tedy na dvě věci, jediné co by mohlo k něčemu být jsou dost exotické technologie (Optical rectenna), něco jako solární články, ale ve skutečnosti dipóly, které jsou zatím tak v laboratoři spíše než ve výrobě. Ale ty spoléhají jen na to že oravdu pro ně neplatí carnotův cyklus, který platí i pro solární články.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tepelnú účinnosť spaľovacieho motora 40% sa uvádza aj v novom Priuse od Toyoty. Ale hybrid by som si asi radšej kúpil od Toyoty.

Obrázek uživatele Kuk

+1

Není hybrid jako hybrid

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Leaf 60 kWh 200 mil potvrzen

http://www.greencarreports.com/news/1104610_next-nissan-leaf-confirmed-for-60-kwh-battery-200-miles-of-range

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

60kWh Leaf už tu byl na hybridu potvrzen 22. června. A pár dnů zpět že prý zase jen 40kWh.

Obrázek uživatele Kuk

Jo díky, úplně jsem zapoměl :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Snad první Hnůjdaj co se mi líbí. A hlavně konečně normálně vypadající elektrokára.
https://www.youtube.com/watch?v=q2wQmEhl3uM

Testovací Projížďka s EV modelem s ukecanými Korejci
https://www.youtube.com/watch?v=c18E56RnaqY
https://www.youtube.com/watch?v=Merx1_pxd98

autonomní parkování
https://www.youtube.com/watch?v=LrJsS6GseY8

akorát masku bych přestříkal do barvy vozu
https://www.youtube.com/watch?v=5ppq5yrizw4

srovnání s Priusem
https://www.youtube.com/watch?v=MVr33xPHmfU

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrazek s nabijecim konektorem je zajimavy. Typ2 Mennekes a zrejme rychlonabijeni CCS DC. Uz zadne Chademo. Podle meho je Chademo odsouzene k zaniku (mimo Janonsko).

Foto je tu s Combem, ale už jsem viděl fota i s Chademem, takže možný je oboje..

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Už vidím ty reklamy, první český elektromobil a hybrid. My nemusíme podvádět a nesmrdíme tak jako váš soused z Mladé Boleslavi, který je tááákhle malý :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ten dojezd je samozřejmě nesmysl. Pokud to není komerční zdělení tak nechápu proč redakce takové bludy vypouští.

Obrázek uživatele Kuk

Todle je čistej přetisk tiskový zprávy takže by to mělo být spíš označeno jako komerční sdělení nebo jako inzerce.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Cipísek D

NEDC 250km
EPA 200km ;) klasika

---

TESLU JEN GEMBLUJEME za protikliky ;) ČEŽTINA 5.0 jedině vytřepe póvl fbažině ;) PODPORUJEME KOREJSKÝ ZNAČKY za trest že GERMÁN likviduje ty ČEZKÝ ;) NEPODPORUJEME JAPKA za VODÍK ;) 3 se perou a 4-tej dělá baterky :)

Stejně tak jako proklamovaná účinnost spalovacího motoru 40%. Je to nesmysl.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No uplne stejny nemsysl jako standardni dojezd kterehokoli EV prodavaneho v EU (je dany normou)...

Nebo papírová spotřeba libovolného spalováku, že ;)

Obrázek uživatele Kuk

Všechno veřejně proklamovaný bludy a matení zákazníků stejně jako s emisema.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Cipísek D

Bílý dům představil plán k podpoře elektrické infrastruktury vozidla Bílý dům oznámil řada opatření, jejichž cílem je urychlit elektrickou přijetí vozidla ve Spojených státech Jako součást úsilí, odbor Energy vydala oznámení potvrzující, že nabíjení elektromobil facility projekty mají nárok na záruky za úvěry až do výše $ 4.5b. Kromě toho ministerstvo a přeprava Oddělení Energy bude partnerem na vývoj "vize 2020 pro národní sítě rychlého dobíjecích stanic pro EV s cílem usnadnit pobřeží k pobřeží, celostátní nulovými emisemi cestovat." Agentury zahájí úsilí v FY17, aby vypracovala kritéria, které pomohou identifikovat konkrétní lokality pro umísťování rychlé dobíjecí infrastruktury, uvedl Bílý dům. Ministerstvo energetiky bude také partnerem s průmyslem, Národní laboratoře a další zainteresované strany, aby vypracovala studii, která bude zkoumat rychlé nabíjení až do 350 kW, která by měla být dokončena do konce roku 2016...

https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2016/07/21/fact-sheet-obama-administration-announces-federal-and-private-sector

---

TESLU JEN GEMBLUJEME za protikliky ;) ČEŽTINA 5.0 jedině vytřepe póvl fbažině ;) PODPORUJEME KOREJSKÝ ZNAČKY za trest že GERMÁN likviduje ty ČEZKÝ ;) NEPODPORUJEME JAPKA za VODÍK ;) 3 se perou a 4-tej dělá baterky :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Ioniq Electric nabízí čistě elektrickou mobilitu díky akumulátorům Li-Poly s kapacitou 28 kWh, které umožňují dojezd více než 250 km"

To ma byt vtip? Taky dojazd da iba vo sne. Realne to bude okolo 150-170km. Cize zasa len mestske prditko. To nema nikto odvahu konkurovat Boltu a TM3?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak konkurovat modelu 3 to muze, az bude model 3 dostupny, zatim je konkurenci leaf nebo e-golf a s obema se muze ioniq merit naprosto v pohode.
Nez bude na trhu Bolt nebo Model 3, tak maji dost casu zapracovat na vetsich baterkach, nebo snizeni ceny (model 3 s cenou 1,2 mega si treba ja urcite nekoupim)...

U Ioniqu očekávám stejně jako u sesterské Kie a narozdíl od většiny ostatních EV využitelných 28kWh, tedy celkově 30-35kWh. A na 28kWh ujede normální člověk s autem, co by mělo být technologicky "up-to-date" spolehlivě 200km.. ale to ukáže až praxe..
Nicméně tvrdit, že nemá nikdo odvahu konkurovat Boltu nebo TM3, když první jmenovaný dorazí za rok a druhej možná za tři, mi přijde docela neadekvátní.. Za ty 3 roky tu může mít třeba zrovna Hyundai 2.generaci Ioniqu s 60kWh za cenu této verze a všechno bude jinak... Kapacity na to jistě má, stejně jako ostatní velké značky...

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Bolt ma dorazit jiz letos, start prodeju ma bejt v listopadu/prosinci, od kdy je to tedy za rok? nebo odedneska se "za 4-5 mesicu" uvadi jako za rok?

pokud to bylo minene na Cesky trh, tak Ioniq ma na Cesky trh dorazit kdy? neb Bolt na nej oficialne nedorazi nikdy a jeho evropska odnoz v podobe Ampery-e zadne oficialni datum pro CR nema, tedy se neda rici kdy a jak dorazi

Bolt se možná začne prodávat v listopadu/prosinci, ale...
NE v Evropě a je otázka jak to budou zvládat kapacitně, aby se ve výsledku nedostalo na 2/3 zájemců třeba až v roce 2018...
Nás evropany zajímá spíš Ampera-e (btw, Ioniq už v Korei nějakou dobu jezdí), která dorazí prvním zájemcům cca až začátkem příštího léta.. opět s nejistou kapacitou...

Takže Ioniq, který by se tu měl prodávat od října, by mohl mít značný náskok.

(čerpám z mně poskytnutých informací přímo od Opelu/Chevroletu a Hyundai)

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Obrázek uživatele Kuk

Bolt se začně velmi zvolna prodávat v USA letos koncem roku, ale opravdu běžně dostupnej má být až v létě 2017 či později. Možná začnou s prodejem nejdřív v CARB státech a pak to rozšířej všude. Evidentně s tím nijak nespěchaj a nic je k tomu netlačí.
Ampéra-e dorazí do Evropy až ta rok a to v množství asi jen 7000 kousků.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Me hlavne fascinuje, ze maji "specialni disky s nizkym odporem" (pokud to teda neni vyplod recenzenta) a k tomu krabicoidni kastli. Skoda, ze neelektrifikovali Ceed misto Soula...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"A na 28kWh ujede normální člověk s autem, co by mělo být technologicky "up-to-date" spolehlivě 200km.."

Neexistuje, pokial to auto nebude podstatne lahsiem a nebude sa pohybovat iba po meste.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ve čtvrtek Kia Soul EV, 27 kWh využitelných, cesta z Dobré Vody na Šumavě na Prahu 8 po dálnici tak, abych předjel kamiony, 180 km, v bateriích stále ještě 21%, dojezd na ukazateli 38 km, v pátek cesta z Pha 8 za Milín a zpět, ujeto 170 km, dojezd zbýval 28 km, trochu jsem si cestou zazávodil.
Jednoznačně, 2/3 po dálnici, 1/3 po městě 27 kWh dojede 200 km, potvrdí vám i další majitelé Kia soul. Když přidáte k vyčteným vědomostem ještě zkušenost, jste pravdě blíže. Povšimněte, prosím, kdo jezdí s EV stále nediskutuje dojezd, koupil si tak, aby mu auto vyhovovalo a hotovo a ví své. Janda

Soul EV měl v době uvedení na trh využitelnou kapacitu 27kWh a celkovou kapacitu 30,5kWh. Použity byly články od korejské společnosti SK Innovation, technologie NMC-C v standardním pouch provedení. Baterie je chlazena nuceně vzduchem skrze ventilační kanálky. Netuším jestli se od té doby něco změnilo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak tomu neverim, drtiva vacsina ludi udava ine spotreby. Toto je mozne ubehnut len s velmi lahkou nohou, bez kopcoviteho terenu, bez klimy ci vykurovania atd. Cize jazdou na spotrebu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mal som požičanú Kiu Soul EV ale k takýmto dojazdom som sa nedostal ani náhodou. Keď som nastupoval, tak mi nabitá baterka ukazovala dojazd 155km! Predo mnou jazdili po meste a ja som tiež najazdil asi 100km po meste a keď som skončil, tak zostávalo 58km dojazdu. Interiér je pekne spracovaný, ale aerodynamika nemôže dovoliť dojazd, aký píšete.
A nepáčilo sa mi, že v režime B, kedy už slušne spomaluje, nesvietia brzdové svetlá. Podľa mňa dosť nebezpečný nedostatok a nechápem ako to mohlo prejsť homologizáciou?!
Ak by som si mal vybrať, tak radšej Nissan leaf 30kWh.

Obrázek uživatele Radovan

Panu Jandovi by jste ohledně Kia Soul EV věřit oba měli. Ostatně viz jeho článek zde na hybridu a k tomu moje testování téhož typu vozu. Pro představu 110 km/ hod. na tempomat trasu Vyškov-Ostrava 131 km (stoupání 1.365 m, klesání 1.339 m) po rychlostkách D46 a D35 a dálnici D1 při +2 stupních C s nabitím na 94% procenta dala Kia s přehledem.

Co se brzdových světel týče, tak viz test Rasťa Chvály cesta na Šachtičky a zpět dolu kopcom.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vám sa to, myslím, nepodarilo tiež a mne určite. Nemôžem, samozrejme súperiť so skúsenosťami pána Jandu takže mi zostáva veriť tomu, že to dokáže. Na Soule som jazdil priamo s predajcom Kie a ten ma hneď na začiatku upozornil, že papierový dojazd určite nedosiahneme,ale ja som sa snažil, čo som vedel :-) A tiež mi povedal o tých brzdových svetlách, tak sme sa o tom trochu bavili. Možno to je už vyriešené, bolo to asi pred rokom.
Ten test som doteraz nevidel, ale som prekvapený.
Predajca nevedel, že to má tepelné čerpadlo na kúrenie a tiež mi nevedel odpovedať, čo sa stane s rekuperovanou energiou ak vyrazím s plne nabitou baterkou a som na kopci. To, mimochodom neviem doteraz. Tie brzdy samozrejme beriem späť a ospravedlňujem sa, ak som tým niekoho urazil...

plna baterie - to co kazde jine BEV - proste se nerekuperuje a musi se brzdit brzdami.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je škoda. Mohlo by sa s tým napr. kúriť (topit), alebo chladiť. Každý kW je dobrý :-)

Rekl bych, ze by to dost zeslozitilo elektroinstalaci i regulator a prinos bude pomerne maly - alespon u Leafa se prvni "uroven" rekuperace odblokovala uz po par kilometrech od plneho nabiti a plna byla k dispozici po nejakych 15 (orcite to tu nekdo dokaze napsat presneji). A pokud se nabiji jen na 80%, je k dispozici plna ihned.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi ano. To ma len tak v rýchlosti napadlo :-)

Tak, tak..
Děkujeme panu Jandovi, že tu nemusíme všechny teoretiky přesvědčovat o tom, že Soul zvládne 200km i při normálním stylu jízdy.. :P

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Obrázek uživatele ePavel

Za každou cenu je potřeba něco najít? Spalovacím autům zase svítí "brzdová" světla i když nezpomalují, nebo dokonce z kopce můžou i zrychlovat a přes to svítí. A to je v pořádku?

---

Tesla referral kód: http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 340.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nehľadám za každú cenu nedostatky, ale toto nedostatok je a nezistil som to sám, bol som na to upozornený. Určite je nebezpečnejšie, keď auto zásadne spomaľuje a brzdové svetlá nesvietia, ako opačne. Alebo sa mýlim?
A ten nie veľmi podarený aerodynamický tvar určite znižuje dojazd. Pri fosílnom aute to nie je taký dôležitý faktor, ako pri elektromobile. S takou baterkou by sa dalo najazdiť viac.
Som rád za každý nový elektromobil, ale vždy je na nich čo-to vylepšovať. Ak budeme spokojní s tým, čo je momentálne k dispozícii, tak netreba nič vyvíjať a zdokonalovať.
Spalovacie autá nekomentujem, lebo ma nezaujímajú a dúfam, že čoskoro zmiznú z ciest a už im nebudem pozerať na "brzdové" svetlá a výfuk ;-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, o tom to právě je, měl jste pouze zapůjčený. Proto není vhodné vynášet kategorické soudy, když zkušenost pouze povrchní. Co byste rád, je vaše soukromá věc a k té se nemůžu vyjadřovat, předpokládaný dojezd vypočítává z předchozích jízd a brzdová světla nechám na orgánech.Jen znovu připomínám, vlastně o Kia Soul nic nevíte a komentujete s neznalostí věci.Možná chcete jít do sporu, to zase nechci já. Kiu mám 15 měsíců, nabíjím ze slunce, v zimě na paušál, ujela to plně obsazená, dojezd má lepší než v TP, nic mne nestála, dostal jsem ji darem, na články o ničem a mimo reaguji jen sporadicky, Vás už to nepotká. S přání brzkého nákupu EV a hezkého dne Janda.

Obrázek uživatele ozana

To bych si taky dál líbit, dostat auto darem. Kde to rozdávají, že bych se postavil do fronty? :)

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kia byla bez fronty, darem od zaměstnavatelky k 64.narozeninám za věrné služby. Hezký večer. Janda

Obrázek uživatele Josef

Já tady byl dřív! :D

Obrázek uživatele ozana

Nebyl, můj příspěvek je výše :)

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Josef

Kde se dávají Kie Soul EV darem? Jednu hned beru :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Baterka bude cca shodna s lepsim leafem, kde se tech 200 da udelat, a Ioniw je lehci a s mnohem lepsi aerodynamikou, takze pri mimodalnicnich cestach si myslim ze tech 200 nebude nejaky zasadni problem udelat....

Obrázek uživatele Kuk

Leaf 0,29
Ioniq 0,24

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla X 0,24
rekord medzi SUV

Obrázek uživatele Kuk

Má ještě nějaké jiné auto Lithium-polymerový baterky jako Ioniq?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Všechny kromě těch, co používají válcové 18650 články ;) Li-pol neznamená nic jiného, než že jde o placaté články.

Už se to tu řešilo, že toto tvrzení ani zdaleka není pravda. Historicky to u čistých elektromobilů i hybridů bylo a dodnes je cca 50:50 mezi prizmatickými články a pouch články (Lipol). V tomto kontextu lze rovněž říci že 18650 nepoužívá "nikdo" krom Tesly(těch pár jejich drobných dodávek Toyotě a Mercedesu nepadá na zřetel).

Prizmatické články dodnes používá celý koncern VW, BMW, Peugeot/Citroen a čínský BYD.

Pouch články používají koncerny Nissan/Renault, Hyundai/Kia a GM

No tak teda díky. Já se tu snažím marně vysvětlit laikům, že li-pol je zavádějící označení, které ukazuje výhradně pouze na mechanickou konstrukci článku a nic neříká o jeho dalších parametrech a vy do toho ještě vtrhnete s dalším členěním a správným názvoslovím ;)

Teď by tomu ještě mohl nasadit korunu někdo, kdo by se zeptal, proč se používají zastaralé lionky a lipolky a ne ty super moderní lifepóčka, když na Novinkách psali, že jsou nejlepší.

Máte můj obdiv, že jste ještě neztratil elán to vysvětlovat pořád dokola. Z mého pohledu je zrovna otázka "akumulace elektrické energie" jeden z největších prohřešků nejen českého školství. Přijde mi zarážející jak málo prostoru je i v elektro oborech věnováno technologii akumulace elektrické energie, obzvlášť ve srovnání s technologií polovodičů či elektrických pohonů.

No a co se týče aury okolo "dokonalých" Lifepóček a Lipolek tak to je opravdu až neuvěřitelné jak se lid nechá opít rohlíkem a nikdo nevěnuje ani těch pár minut na to, aby si trojčlenkou ověřil že reálné vlastnosti se těm prezentovaným ani zdaleka nepřibližují.

Další zajímavostí je důvěra v to, že automobilky mají v šuplíku(používají) něco signifikantně lepšího než je aktuálně k dispozici na trhu.

Třeba Soul EV..

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Obrázek uživatele Kuk

Takže jenom jejich koncern.
Takže jiný značky je nepoužívaj?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Vždyť vám to píšu nahoře. Li-pol = placatá Li-ion baterie. Tečka. Je to označení zastaralé, zavádějící a nic neříkající o skutečných parametrech článku nic neříkající. Může to být jak ten nejobyčejnější modelářský článek s LiCo katodou co vydrží sezónu a vybuchne už se na něj člověk křivě podívá nebo špičkový a bezpečný NMC nebo NCA článek pro automotive použití, který vydrží tisíce cyklů a minimálně 10 let.

A pokud to chcete úplně polopatě, tak li-pol články používají téměř všichni kromě Tesly a těch, které mají hardware od Tesly, tedy RAV4 a asi i Mercedes B.

Obrázek uživatele ePavel

Li-pol = placatá Li-ion baterie? No to snad ani ne... A co se týče použití, tak je používají především modeláři, protože jsou díky polymeru lehčí. Bohužel mají ale daleko menší životnost.

---

Tesla referral kód: http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 340.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Ach jo :(

Obrázek uživatele Alien5

Takze ionic s touto Li-pol bude mit mensi zivotnost baterie ? leaf ma Lionku ze ? tak to arcite Leafa s tou 60KWH baterii :) zkusenosti uz maji dost z 1 gen :)

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Obrázek uživatele Kuk

Ctirade nenechte cloumat svým majestátem a pohleďte na ten renonc: já položil otázku již ve 22:04 zatímco vy jste odpovídal na mou první až ve 22:32 a pak se posléze zbytečně rozčiloval ve své druhé odpovědi až na druhý den ;)
To jenom napřeskáčku a bez časové posloupnosti řazené odpovědi v této diskuzi nám způsobují tento galimatiáš.

Nicméně vám děkuji za vysvětlení a upřesnění mých znalostí.
Zachovejte cti i dobrých rad ;)

Ještě 2 otázky:

Do těch Tesla baterek by měl spadat i Smart?

Je opravdu Li-polymer to samé jako Li-ion?
Má Li-ion baterka taky elektrolyt z vodivýho polymeru (polyethyleneoxid)?
Podle wiki to vypadá, že ne, že je to jen podobné, ale ne stejné.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Lithium-iontov%C3%BD_akumul%C3%A1tor

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

To heslo v české Wikipedii je hodně zavádějící. Když už, tak se podívejte, do anglické verze , kde to mají dobře (první tři odstavce).
Jaké baterie má Smart netuším, ale pokud to dělala Tesla, tak to budou válcové články 18650.

Obrázek uživatele Kuk

Ok díky.
Jo motor a baterky to mělo z Tesly.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Hlavne ma zaujíma cena plug-in verzie a trosku viac o prevodovke.. To je dvojspojkovy automat?.. Ci ako to chápať? Nič podobné ako ma Toyota?

Ne, Toyota má právě CVT, kde jsou spalovací motor a dva elektrické motorgenerátory spojeny přes planetovou převodovku a otáčky těch motorgenerátorů určují plynule výsledný převodový poměr na kola. Jednoduché, efektivní a prakticky nezničitelné řešení. Zajímavý je i systém, který má Volt, protože umí přecházet mezi režimy paralelního a sériového hybridu.

Ionic hybrid je ale víceméně standardní šestistupňový automat (namísto řidiče řadí servomotor), takže poměrně choulostivá věc s olejovou náplní, co se čas od času musí měnit a když to celé odejde, tak oprava stojí majlant.

Viem co ma Toyota :-). Stojí mi pod oknom :-)

Měla by to být klasická dvouspojka, jako třeba DSG u koncernu VW..
Defacto opak CVTček u Toyoty.
Takže řidičsky to bude zajímavější, ale na druhou stranu servisně složitější...

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Obrázek uživatele Kuk

A jak je to s hmotností?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

S hmotností samotné převodovky nebo celého auta?
O obojím se dá zatím jen spekulovat, ale ta dvouspojka bude určitě těžší než to CVTčko.
Co se hmotnosti celého vozu týče, hybrid a čisté elektro bude podle mě vážit cca stejně a tipuju to cca o metrák míň než Leaf 30kWh, tzn. okolo 1450kg..
Nejtěžší bude jistě ta plug-in verze (+80kg?)

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Obrázek uživatele Kuk

Myslel jsem čistě tu převodovku, čili o kolik víc kg to přidá oproti řešení od Toyoty?
VW e-Pasat má snad až tříspojku?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Předpokládám, že "e-Pasat" (Passat GTE?) bude řešený úplně stejně jako Ioniq hybrid/plug-in, tedy dvouspojkou mezi motorem a převodovkou a nějakou další spojkou, který připojuje elektromotor.
Nevim kolik váží CVT u Toyoty, ale DSG (asi i to DCT) váží okolo 80-90kg. CVT možná 50kg?

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

V Yaris Hsd cele ta eCVT s generátorom a el.motorom ma 40kg..samotna eCVT podľa fotiek odhadujem 15?

Obrázek uživatele Kuk

Pardon myslel jsem GTE a ne "e"

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tak eCVT mi príde do hybridu a plug-in hybridu vhodnejšia.. Odskúšané.. Spoľahlivé

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A jeje, zase jeden z tech PR clanku kde komacky popisujou jak neco co se jiz par let vyrabi, jen to dojede 3x mene jedo to 2x pomaleji...
Skoda zatim zadna konkurence....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jako ve srovnani s teslou? No ujede to polovicni vzdalenost, maximalka je s velkou rezervou nad povolene limity, ale zas to bude stat tretinu ceny Tesly ze...
Ono na te cene bude hodne zalezet - jestli bude podobna jako u leafu, tak ja bych se urcite radsi do Ioniqa nez do leafu...

Obrázek uživatele honYa

Jen 28 kWh? Kolik dostupných? A postavených na 96Ah VDA modulech? Pokud ano, od roku 2018 budou baterkárny dodávat 120Ah, čímž BMW s Nissanem rozjedou novou kampaň... Mimochodem mě pobavilo, že se kapacita jednoho VDA modulu stala u BMW přízviskem dané dojezdové verze - tedy nyní na nás všude z billboardů bez jakékoliv vysvětlivky pro nezasvěcené svítí BMW i3 jako verze "96"...tedy 96Ah celé systémové baterie při pouze sériovém řazení modulů... :-p

---

honYa

Ty hybridy nemají CVTčko? No fuj.

Obrázek uživatele Kuk

Korejci to asi neuměj.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ked som prisiel sem:
"součinitele aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,24, která je nejnižší ve své třídě"

dalej som necital.... jeden z prikladov je nova Audi B9 A4 (Cd 0.23), ci Prius s 0,24.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tzn prius stejne, a tezko rict jestli je A4 stejna trida jako ioniq?

Obrázek uživatele Kuk

Tesla M3 má mít cca 0,21

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale M3 je budouci model, navic ne uplne stejna trida

Obrázek uživatele Kuk

Určitě se potkaj na trhu a pokud budou za stejnou cenu (což nejspíš budou), tak třída netřída volba velkýho dojezdu bude jasná. Auta jsou to skoro stejně velká.

Krom toho odpor vzduchu je veličina dosti nezávislá na nějaký třídě ;)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Boze, jak ti ti jen vysvetli - kdyz nakdo napise ze tesla model x ma ve sce tride nejlepsi dojezd, tak taky budes hledat plany na budouci modely abys mohl rict ze to neni pravda?

Obrázek uživatele Kuk

Nikde nic nehledám, o M3 se věděl dávno před IONIQem, tak nechápu co ti připadá divnýho na tom, že to srovnávám? Elektroaut je pořád tak zoufale málo a přicházej na trh tak zoufale zřídka, že mi nepřipadá vůbec divný to vidět z této perspektivy, speciálně když se ještě nějakej ten pátek nic jiného s velkým dojezdem na horizontu neobjeví.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Lepší koeficient má ten koncept od VW. Myslim, že to bolo XL1. Do toho dať baterku z ionicu a 600km by dal. Len škoda, že to nenapadne nikoho z VW :-(

Obrázek uživatele Kuk

To má, ale je to jen velmi nízká, stísněná, dvousedačková, neodhlučněná uhlíková motokára v které nic neodvezete a místo zrcátek to má kamery což nevím zda na to nemaj spešl vyjímku. Kapotáž zadních kol taky dost pomáhá.

VW XL1 má 0,19 stejně jako GM EV1

Je to jen zrealizovanej sen starýho motoráře Piecha o autíčku s 1 litrovou spotřebou. No a navíc je to dízl. To by mě zajímalo zda i tento kousek podbádí na emisích a spadá do Dízlgejtu? ;D
Další otázkou je kolik hvězd má vlastně XL1 na kreštestu?

Vyrvat z toho spalovák a nacpat do toho baterku je to první a poslední co mě napadá když to vidím.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To, že s emisiami na tom nebude dobre, je myslím jasné :-)
Aj spotreba asi nebude uplne za liter. (mal som passat cc a ten mi ukazoval spotrebu na 2000km 5,6 l/100km ale keď som začal písať, čo som do toho skutočne natankoval, tak mi vyšla 6,1...)
Tiež ma vždy napadne dať do toho baterku a ostatné vyhodiť, ale muselo by to podstúpiť poriadnu plastickú operáciu :-))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

HEV version will start at £19,995
BEV will start at £28,995 ($37,900 USD) in the UK.
zdroj: electrek.co/2016/07/05/hyundai-reveals-pricing-for-the-ioniq-electric-in-the-uk-starts-at-28995/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No ceny aut v UK se moc nedaji brat za bernou minci (stejne jako nemuzete jen proste kurzem prpocitat ceny z USD na koruny)...
Ceny v USA jsou ocekavane mezi 30 - 35 tisic dolaru, dle vybavy (zdroj ted bohuzel nevim...)

no takze jsem se dozvedeli pekne obsane PR a vpdostate zadnou podstatnou informaci co by jiz nebyla znama z drivejsich clanku o tomto voze :)

korejsky bohuzel neumim a anglictina jin nastavit na korejskych strankach nejak nejde, blbne to, tak si tam clovek aspon muze sestavit verzi hybrid a electric, pokud se nekdo v tom rozsipanem caji vyznate, zkuste tam dohledat jejich ceny

Obrázek uživatele Kuk

Cena?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Horčík

Evropské ceny zatím zveřejněny nebyly. V Británii je to £19 995 pro Hybrid, Ioniq Electric tam stojí od £28 995 a obsahuje prémiovou výbavu z Hybrid verze (ta sama o sobě stojí £21 795) a přidává další vychytávky.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

tak to se teda moc nepochlapili ale spis zazdili, Leaf s 30kWh zacina na £25230 a konci na £27230

relativne zajimava je snad jen ta startovni cena za hybrid

Jenže Leaf je se vším všudy, o 300% horší auto než Ioniq.
Když pominu archaický interier Leafu oproti Ioniqu, tak si dovolím vypsat výčet některých prvků výbavy, které Leaf za srovnatelnou cenu ani nezná:
• Autonomous Emergency Braking (AEB)
• Smart Adaptive Cruise Control with Stop & Go
• Driver's Seat Lumbar Support (Electric)
• Lane Departure Warning System with Lane Keep Assist (LKAS)
• Tyre Pressure Monitoring System (TPMS), Individual Tyre Press.Display
• Driver's Supervision Instrument Cluster with TFT Display (7")
• Headlight - Bi-Xenon / LED
• Phone Connection - Android Auto / Apple CarPlay
• Positioning Lights - C Shape LED
• Rear Air Vents - Centre Console
• Rear Light - LED
• Smart Key - Keyless Entry with Engine Start/Stop Button
• Speakers - Upgraded Infinity Sound System - 1 Centre, 2 Tweeters, 2 Front, 2 Rear, 1 Subwoofer and 1 Ext Amp
• Wireless Phone Charging Pad
• Blind Spot Detection System (BSD)
• Alloy pedals
• Driver's Seat Electric Adjustments
• Driver's Seat Memory Function
• Front Passenger's Seat - Ventilated
• Parking Sensors - Front and Rear
• Rear Cross Traffic Alert (RCTA)
• Rear Seats (Outer) - Heated
• Regenerative Brake Shift Paddles
• Hill-start Assist Control (HAC)

Pokud vím, tak i silnější 6,6 kW pal. nabíječka je u Leafa i v nejvyšší výbavě za příplatek 25tis Kč, kdežto u Ioniqu standardem.

U Hyundaie je vidět, že šli cestou sesterský Kie (Soul EV) a narozdíl třeba od Leafa (fakt nechápu, čím vás všechny to auto tak uhranulo) udělali pěkný auto, kde člověk cítí i trochu "prémiovosti"...

A osobně mi připadá docela trapný porovnávat jenom cenu vs kapacita baterie...

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kopec drahych hraciciek, ktore ta mozu autonomne zabit.

To asi nebude ten správný přístup... Mnohem pravděpodobnější je, že Vás právě nějaká taková hračička zachrání, třeba zrovna od smrtelné nehody...
Pokud bychom všichni uvažovali jako Vy, nedávali by dražší/vybavená auta smysl.. ale jak je vidět třeba v podání Tesly a jejího "Autopilota", smysl to dává...

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Obrázek uživatele Kuk

Určující bude cena Boltu až dorazí na evropskej trh, ale vzhledem k tomu že dovezou asi jen 7000 kusů na rok 2017 tak asi nelze očekávat nějaký nízký ceny. Dokavad Bolt nedorazí tak tak si Ioniq bude cenu držet.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Záleží v jakém smyslu určující.
Třeba u nás se má Ioniq prodávat o půl roku dřív než Ampera-e (Bolt), což může být taky zásadní..

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Obrázek uživatele Kuk

Dojezd dle EPA pouze 176 km.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

"Pouze 176 km", ale:
i3: 130 km, 183 km (33kWh)
E-Golf - 133 km
Leaf - 135 km (24kWh), 172 km (30kWh)
Mercedes B - 140 km
Soul EV - 150 km
..Vše podle EPA

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Obrázek uživatele Kuk

Pouze - bráno oproti Boltu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Alien5

Fain diky za prehled..

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Obrázek uživatele Kuk

Tak kde je ten kverulant co tu fňukal, že na Hybrid.cz (co má v Googlu 2 870 odkazů na Ioniq) se furt píše jen o Tesle a o Elonovi a o Ioniqu nic? :D
Proč už tu nejásá? :D:D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


e-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Sleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveNabíječky elektromobilů Circontrol