367 bipod - létající hybridní auto Burta Rutana

Ivo Hradil - 26 Červenec 2011

Zpráva o létajícím automobilu vybaveném navíc může zavánět laciným výstřelem senzacechtivých novinových plátků. To by ale za celým projektem nesměl stát světoznámý vynálezce Burt Rutan.367 bipodfoto: aviationweek.com

Konstruktér, designér, vizionář, snílek, vědec. Všemi těmito a ještě dalšími přízvisky by se dal označit Burt Rutan, který se narodil roku 1943 v Portlandu ve státě Oregon. Člověk, jehož výtvory se staly ozdobami Národního muzea letectví a kosmonautiky ve a který zkonstruoval mimo jiné i letoun , s nímž jeho bratr dokázal obletět zemi bez mezipřistání.

Právě Burt Rutan má na svědomí novou konstruktérskou lahůdku.Dvoumístný hybridní létající 367 bipod.

Hlavním článkem konstrukce hybridního auto-letounu 367 bipod jsou dva trupy, v jejichž nitru jsou umístěny dva o obsahu 450 ccm. V režimu pozemní jízdy slouží tyto motory k pohonu zadních kol, avšak při letu přebírají funkci generátoru a slouží k dobíjení lithiových umístěných v nosech obou trupů.

367 bipod je navíc vybaven čtyřmi vrtulemi, z nichž dvě jsou umístěny na křídlech a dvě vzadu mezi směrovými kormidly obou trupů. O otáčení každé z nich se starají 15kW .

Aby se žádný z obou cestujících nenudil, mají každý své úkoly. Cestující v levém trupu je zároveň i pozemním řidičem, zatímco pasažér v pravém trupu se ve vzduchu mění na pilota . Jediným vzájemně propojeným systémem pro oba je plynový pedál.

367 bipod modelfoto: aviationweek.com

Létající má rozpětí křídel necelých 10 m a po jejich sklopení mezi trupy je výsledná šířka asi 2,4 m. Úctyhodný je jak silniční , který se s plnou nádrží pohybuje okolo 1 300 km plus 60 km na , tak i dolet dosahující 830 km v rychlosti dosahující 320 km/h nebo 1150 km s rychlostí maximálně 160 km/h.

Burt Rutan navrhl svůj ještě dříve než se letos v dubnu rohodl odejít do zasloužené penze. Avšak při odchodu stihl ještě povzbudit všechny své obdivovatele když utrousil, že pracuje na jakémsi novém nápadu.

aviationweek.com
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

co je to zas za blbost, na schematu ma 4 motory, na fotce ani jeden :-D

Obrázek uživatele Ivo Hradil

Na modelu jsou vidět čtyři vrtule, které na prototypu prozatím nejsou, avšak co nevidět tam budou přidány.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a ako to bez tej vrtule vlastne lieta ?

Obrázek uživatele Ivo Hradil

Zdroje uvádí, že při prvním testování došlo pouze ke krátkým přeletům. Předpokládám, že k tomu došlo díky jízdní rychlosti, tvaru křídel a vzdušným proudům.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily