Honda FCV Concept - další auto na vodík z Japonska

Jan Horčík - 18 Listopad 2014

Toyota Mirai má být první auto na vodík, které se od příštího roku začne prodávat v Japonsku a následně ve zbytku světa. Konkurenční Honda má přitom s vodíkovými auty mnohem větší zkušenosti, ale zatím ukázala jen nový koncept.auto na vodík z Japonska- Honda FCV Concept

Honda FCV Concept - bude mít proti konkurenci šanci, nebo propadne podobně jako Honda Insight, hybridní konkurent Toyoty Prius?
foto: Honda

Honda FCV Concept je koncept pětimístného auta na vodík, jehož výrobní verze by se na japonských silnicích měla objevit v roce 2016. Tedy rok po vodíkovém autě značky Toyota.

Honda s největší pravděpodobností auto veřejnosti odhalí také na blížícím se autosalonu v Los Angeles. Právě Kalifornie totiž patří mezi přední trhy pro vodíková auta.

Silné vodíkové páky

Vodíková lobby má v Kalifornii silné páky - je tu velké množství vodíkových čerpacích stanic a také místní zákony (právě díky snahám zástupců vodíkového průmyslu) vodíkovým autům velmi nahrávají.

Honda se navíc chystá právě na autosalonu v L.A. pravděpodobně oznámit asistenci s rozšiřováním vodíkové infrastruktury v Kalifornii. Což bude jasná příprava na uvedení produkčního vodíkového automobilu.

Jenže konkurenční Toyota pochopitelně nezůstává stranou a aktuálně oznámila, že zafinancuje výstavbu sítě 16 vodíkových stanic v pěti severovýchodních státech : New York, New Jersey, Massachusetts, Connecticut a Rhode Island.

Pokračování FCX Clarity

Zajímavé je, že Honda má s vodíkovými auty mnohem větší zkušenosti než Toyota. Dokonce už jich několik vyrobila a komerčně nabízela, ač pouze k pronájmu. Vůz Honda FCX Clarity se dostal dokonce i do ČR a my jsme si ho krátce vyzkoušeli.

Nový vodíkový koncept Honda disponuje značně vylepšenými vodíkovými palivovými články než FCX Clarity. Mají o 60 % vyšší energetickou hustotu a max. výkon 100 kW. Podle automobilky Honda nabídne auto dojezd kolem 500 km.

Načerpání "plné nádrže" vodíku bude trvat tři až pět minut u stanic, které jej dokážou plnit pod tlakem 10 000 psi (70 MPa).

tisková zpráva
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Trochu zavádějící, postavit vedle sebe Insight a Prius. Auto které se bez spalovaciho motoru nehne je opravdu k ničemu.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Prius i Insight jsou vybaveny spalovacími motory.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tom víme oba - ale Insight je (byl) mild hybrid. Takže stěží konkurence pro Prius.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily