Hackeři se nabourali do elektromobilu Tesla Model 3, dostali jej od automobilky za odměnu

Vojtěch Sedláček - 28 Březen 2019

Tesla darovala Tesla Model 3 dvojici hackerů, kterým se podařilo prolomit bezpečností systém tohoto elektromobilu během několika minut.V novém Tesla Model 3 odjeli Richard Zhu a Amat Cam, dva hackeři, kteří ovládli letošní Pwn2Own.<br />

V novém Tesla Model 3 odjeli Richard Zhu a Amat Cam, dva hackeři, kteří ovládli letošní Pwn2Own.
foto: Tesla

Hackerská akce Pwn2Own pořádaná Zero Day Initiative vznikla přímo za účelem hledání slabých míst softwarových systémů. Za dobu konání této soutěže už rozdali její pořadatelé ceny v hodnotě více jak $4 milionů a i letos byly odměny velice zajímavé. Tou nejlákavější byl rozhodně elektromobil Tesla Model 3, který do soutěže věnovala sama automobilka.

Elektromobil Tesla Model 3 měl připadnout tomu, kdo by dokázal nalézt slabiny v softwaru vozu a nabourat se do něj. To se podařilo dvojici hackerů, kteří se do systému vozu dostali během několika minut poté, co objevili bezpečnostní chybu v prohlížeči vozu.

Díky ní byli schopni na obrazovce elektromobilu zobrazit vlastní zprávu, čímž dokázali, že mají celý software kompletně pod kontrolou. Za to jim byl vůz v hodnotě $35 000 darován.

Tesla jim k jejich úspěchu pogratulovala a oznámila, že i přesto, že by bylo jejich hackování jen velmi těžké napodobit, aktualizuje software vozů svých zákazníků, jak jen to bude možné.

Elon Musk nedávno oznámil, že právě dlouhodobě kritizovaný internetový prohlížeč vozů Tesla přejde na jádro Chromium, na kterém běží například Google Chrome.

Automobilka podobný systém odhalování chyb ve svém softwaru využívá poměrně dlouho. Již několik let je totiž možné zapojit se do jejího programu na odhalování chyb vozů, v rámci kterého nabízí odměnu $ 15 000 za objevený problém.

Pro hackery Richarda Zhu a Amata Cam je to však relativně zanedbatelná částka v porovnání s tím, kolik si z letošního ročníku Pwn2Own celkově odvezli.

Soutěž totiž pro ně byla velice úspěšná a kromě Modelu 3 si "vyhackovali" odměny v celkově hodnotě $ 340 000. Podařilo se jim totiž prolomit ochranu nejen elektromobilu od Tesly, ale i dalších produktů takových společností jako je Mozilla, Apple či Microsoft.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele M.Krupka

Hackeři vyřadili systémy Vysoké školy ekonomické v Praze. Škola podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Hackeři se nabourali do elektromobilu Tesla Model 3, dostali jej od automobilky za odměnu. Vyhackovali si odměny v celkově hodnotě $ 340 000.

Proč se u nás úspěch neodpouští? Je to náš národní rys?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. Albert Einstein

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Protože v jednom případě jde o black hat hacking s cílem poškodit hackovaný systém a jeho vlastníka. Tedy kriminální jednání.
V druhém případě jde o white hat hacking (pentesting), kdy hackovaný sám vyzval hackery k testování svého systému.
To je jako srovnávat práci lupič, který někomu vybílí dům s prací zámečníka, který vám otevře dveře, ve kterých máte klíče zabouchnuté uvnitř.

Obrázek uživatele M.Krupka

Jde o úhel pohledu. Oba aktéři sedí někde u pc a hledají chybu v systému. Jeden je za chybu druhého odměněn a druhý trestán. Kdybych já byl ředitelem té školy určitě bych nepodal trestní oznámení.
1. Hacker může sedět na druhé straně světa a stejně nebude potrestán.
2. Ostuda vysoké školy(kde jinde mají mít chytré hlavy).
3. Hacker nebude nalezen, ostuda zůstane.
4. Hacker bude bude nalezen a bude nezletilý

Podívejte se na film Mercury Rising, moc zajímavá inspirace, kdy desetiletý chlapec Simon autista prolomí tajný kód. Co s ním??? Je to lupič, nebo zámečník??

Obrázek uživatele Kuk

12 letej kluk nazývaný DVD Jon "prolomil" kód ochrany DVD disků a umožil stahování jeho obsahu. Jelikož ho však neprolomil, ale pouze obešel nemohl být za to trestně stíhán. Docela rozdíl.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jon_Lech_Johansen

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Detaily útoku neznám, ale domnívám se, že v případě systému pro studijní agendu, který obsahuje i osobní data studentů, měl rektor nebo jiný zástupce VŠE povinnost podat TO.
TO nepodává primárně proto, že někdo pronikl zabezpečením systému, ale proto, že průniku zneužil k úmyslnému způsobení škody.
ad 1) Pokud pachatel bude sedět v zemi, která má s ČR dohodu o extradici, tak má smůlu a buď bude souzen doma, nebo si ho české státní zastupitelství vyžádá. O tomto scénáři ovšem dost pochybuji.
ad 2) Chytré hlavy nemusí být nutně experty na kybernetickou bezpečnost. Konkrétně na VŠE se učí ekonomické obory a ne kybernetická bezpečnost. Těžiště znalostí v tomto oboru je, minimálně v ČR, mimo univerzitní oblast.
ad 3) Větší diskreditace by podle mých zkušeností vyplynula z pokusu o ututlání incidentu.
ad 4) Podle mne spíš hypotetický scénář, ale jak už jsem psal v úvodu, VŠE má v tomto případě dost úzký manévrovací prostor a veřejné přiznání je lepší než snahy zamést záležitost pod koberec. O pardonu nebo odměně pro útočníka by se dalo mluvit, kdyby nemanipuloval s daty v systému způsobem, který poškodil nebo zvýhodnil některé studenty.
Ten film znám a prolamování šifry mi tam přišlo spíš jako kulisa pro akční zápletku, než nějaký nosný motiv.
Ten kluk tam nebyl ani v roli lupiče, ani zámečníka, ale zvědavého dítěte, které našlo díru v plotě, za kterým vidělo hřiště ;)
A co s ním? Po dobu přepracování šifry izolovat a pak kompromitovanou šifru stáhnout nebo použít pro dezinformační účely. Šifry prolomitelné jedním, byť geniálním, autistou ale obecně nemají v praxi co dělat ;)

Obrázek uživatele Kuk

off

Takže konfigurátor M3 otevřou pro other Europe snad v dubnu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dal by si někdo Fluence s baterkou 2012 71k namotáno za 320.000 ;)

sauto.cz/osobni/detail/renault/fluence/18152422

autoplace.cz/cz/nabidka-vozu/2465/renault-fluence-z-e-elektro-70kw/

kcc-hho.webnode.cz/elektromobil/a2011-renault-fluence-z-e-/

Obrázek uživatele spetak

Kup to, Koudelko !!!

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.

Ani ne. Nic moc.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

v Čezku mají vzniknout nové dobíjecí stanice, stát na ně poskytne až 130 mega dotaci ;)

lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/v-cesku-vzniknou-nove-dobijeci-stanice-pro-elektromobily-stat-na-ne-poskytne-az-130-milionu-korun.A190328_165037_firmy-trhy_ele

Obrázek uživatele ePavel

OT: treba uz to tu nekdo psal, ale Vystrkov momentalne zdarma, od dubna za velmi prijemne 3kc/kWh. Asi sem opet zacnou jezdit elektromobily nabijet...

---

Tesla referral kód: http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 340.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jsem rád, že tam nemusím už skoro vůbec nabíjet, dohadovat se tam s lidma, kteří si zvláště teplých měsících dělají z techto nabíječek kryté parkoviště mě fakt několikrát otrávilo. Jedna paní mě dokonce sdělila, že ona má taky právo parkovat pod střechou když má v autě psi a že elektrická auta nemohou mít lepší parkování než spalovací, co k tomu dodat. Naposledy se tam dvojice málem poprala, bylo to dost hnusné poslouchat.

Obrázek uživatele Radovan

Proč se elektromobilista pere? Je to snad kovboj a přijel na koni? Není. Elektromobilista řeší věci elegantně, čistě a bezhlučně. Elektrickým paralyzérem :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele ePavel

To je další věc, že dnes odpoledne se mi snad poprvé stalo, že tam nikdo, ale vůbec nikdo nestál. Ani zaměstnanci benzínky. Je tam nově osazená značka parkoviště pouze pro elektromobily, soukromý pozemek, vozidlo může být odtaženo.
Paní si spletla pojem a průjem. Zaparkovaný spalovák se dopouští neoprávněného užívání cizí věci. Pokud z něj kape olej, tak už poškozování cizí věci...

---

Tesla referral kód: http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 340.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Psal jsem Eonu 2 roky ať s tím něco udělají, odpověděli mi jen jednou, že udělají před 2 lety. Asi po čtvrtém emailu jsem se naštval a napsal jim před 2 měsíci, že když mi nechtějí odpovědět, tak ať jdou do prdele. Třeba to je reakce :) pravda, zase po registraci a žádosti o čip mi nic neposlali :)

Obrázek uživatele ePavel

Ano, taky jsem měl pocit že měli postaveno, splněno a dál nezájem. Mě by jako majitele štvalo, že místa pro elektromobily jsou durch od oleje, že na trávu nemůžu pustit dítě, protože by hned šláplo do hovna od čokla že jsou všude vajgly atd... A teď mám pocit, že to u nich někdo začal řešit...

---

Tesla referral kód: http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 340.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to je fajn, že s tím něco udělali, fakt to byl opruz. Zvláště v odpoledních hodinách tam omladina spravovala auta, nechávali schválně nastartováno, aby si to při nabíjení lidé užili.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Psy :) ono i v zimě je to parkoviště.

imgup.cz/images/2019/03/28/IMG_20190207_110128.jpg

Hacknout auto je moc vseobecny pojem. Zna nekdo blizsi podminky? Bylo to auto zamcene a vypnute, nebo sedeli v aute se zapnutym systemem a mohli vyvolavat na displeji ruzne akce?

Obrázek uživatele Michelin

Hlavne, ze ten prohlizec mel mit novejsi jadro uz asi pred rokem.

Tuhle parodii na prohlizec tam ani nemuseli davat. Ja to treba nikdy nepouzil, neb na tom poradne nic nefunguje a jeste je to zoufale pomale. Kdyz uz sedim v aute a nahodou neco potrebuji, vzdy radeji sahnu po telefonu.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

takže brouzdání internetem na 17" je v S/X téměř nanic?? noo to je teda mazec... ;(

Da se nahrat nejaky jiny prohlizec? Chrome, Firefox, ....?

Obrázek uživatele Michelin

Kdepak, to není Android, ale uzavřený systém. Tedy díky bohu za to, jinak by tam těch děr a problémů bylo nepočítaně.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Apple a Microsoft je uzavřený a jsou lídři v chybách, kdyby je otevřeli, bylo by tam asi tak 10000x víc odhalených chyb jak v také v děravým Androidu ;)

Obrázek uživatele Kuk

On je v Xku stejný jako v 3?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Michelin

Předpokládám, že systém bude stejný.

PS: Píše se tu o zastaralém jádru prohlížeče, tedy předpokládám, že je tam ten stejný jako v S a X.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Kuk

Tak co já vím a co tvrdí i ostatní, tak odezva displeje potažmo systému v M3 je nesmírně rychlá. A pochvalují si to hlavně majitelé S a X.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

To bude spis novejsim hardware (MCU2). Ten operacni system na tom bude temer urcite stejny (donedavna postaveny na deset let stare linuxove distribuci, uz to pry trochu zaktualizovali).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Michelin

No to by bylo smutné kdyby při tom jak rychlý je vývoj v IT dali do trojky stejný hardware, pro palubní systém.
Stejná verze Windows vám také na každém novějším počítači běhá rychleji.

PS: Jinak je pravda, že posoudit to moc nemohu neb trojku jsem na Ampéru minul jak širé lány. Ani jsem si do ní nesedl. Věnoval jsem pozornost hlavně e-Niru, Koně a trochu e-Tronu.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla bude přecházet na Chromium, což je více méně dneska standard.

Obrázek uživatele Kuk

Ten byl postavenej a Appláckém Webkitu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a stále o desítky let před fosilními teroristy :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no možná tak před automobilkami z Ruska a Severní koreje :D

žádnej software neudělá z plečky skvělé auto

a i kdyby Tesla udělala tisíc updatů tak to nepomůže :D

už vidím jak ti teroristi ted začnou dohánět a napodobovat Teslu, jak začnou vyrábět křivá, rozvrzaná auta, používat budou hnusné plasty a vymýšlet spoustu nefunkčních nesmyslů :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

je vidět, že jsi vypláchnutej západními "hodnotami", smutné pro národ, tak se dovzdělej:
goo.gl/c0VWDc

:)

Obrázek uživatele Kuk

Čemu říkáš skvělý auto? Softwér udělal ze solidní TM3 super káru, která natrhla prdel Alfě Giulia i Ferrari 458 Italia a vyrovnala čas Porsche Cayman GT4. To není marnej výkon na ten nedodělek z Fremontu. Vítej v budoucnosti joudo. Víš starou belu a jen žvaníš bláboly.
Co tam máš dalšího?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A interier TM3 by mohli alespon okopirovat od Dacie, clovek by se zeblil se koukat furt na ten hnus uvnitr.

Obrázek uživatele Kuk

Vrať se do hrobu, tlačítkový telefony už nejsou v módě, jen v domově důchodců. Pro tebe bude speciální vixvajlantová verze Dačia Krokodýl. :)))
Až v M3 zebliješ tak se ti to bude líp utírat, než z přeplácaný palubky kde to akorát zaschne. :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jo ja vim je v mode mit krasnej upatlanej tablet a vpredu plastove nic za 50 000eur pro psychouse.Hezky si sedni na prijemnou sedacku na urovni z facka z 90let, pust si ventilaci sedacek a mrkni na hed up display a vyfot se, budes geroj.).

Obrázek uživatele Kuk

Nevíš vůbec nic. Já mám pekáč z 90. let a když jsem se do něj posadil zpět z přeplacanýho Lexuse NX, tak se na mě z toho jednoduchého interiéru dostavila naprostá úleva z tvarů a střízlivého dizajnu, který neobtěžuje, ale slouží. Selfie si fakt nedělám, nejsem na tom ještě tak zoufale jako ty, aby mě už nikdo nefotil. :P

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Michelin

Je pravda, že když ten palubní systém srovnám s čímkoli jiným co znám tak jsou jinde.
Zrovna včera jsem hledal nějaké nastavení v Leafu a dneska si na to vzpomněl když jsem zajížděl do boxu na ruční mytí a ještě během jízdy pár kliky vypnul sklápění zrcátek při uzamčení auta (nastavuji to tak vždy aby se nesklopili když odejdu a auto se zamkne, aby mi je obsluha i tak mohla umýt). Hned mě napadlo jak bych to asi dlouho hledal a přenastavoval v jakémkoli "klasickém" palubním systému...
Nicméně to nic nemění na faktu, že ten prohlížeč je tam úplně zbytečně a jestli je ještě zdrojem bezpečnostní díry, pak tam vůbec nemusel bejt.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A není to tím, že to auto prostě dobře znáte a s tím systémem jste se za tu dobu, co auto máte, seznámil? Já třeba v mém autě taky na pár kliků deaktivuji to sklápění zrcátek při uzamčení auta. A v Tesle bych to třeba hledal dlouho... napoprvé.

Obrázek uživatele Michelin

Vtip je v tom, že u Tesly jsem to nemusel hledat ani na začátku.
Pamatuji si jak jsem jel poprvé do pneuservisu (a vlastně kdykoli potom, tam jezdí člověk v ideálním případě jen dvakrát do roka, tedy to nemůže mít nacvičené) a potřeboval v rychlosti přepnout na režim tažení a režim sundaného kola aby se na zvedáku vypnul pneumatický podvozek. Měl jsem to hned, protože je to intuitivní a přehledné. Na rozdíl od pohybování se v nějakých menu a podmenu na malém display pomocí tlačítek na volantu.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A není to málo, Antone Pavloviči? O celé století jsou v Tesle napřed! :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hochu, ty moc historii neznáš, že :)
goo.gl/c0VWDc
jsi prostě obětí likvidace školství západem, tak nemáš zdroje faktů, pak tedy nevíš :)

Obrázek uživatele Kuk

My jsme západ, ty idiote. Praha je víc na západ než Vídeň. To jenom tvůj mozek leží na východě v Kremlu a kálej na něj ptáci. Ty se přesně ten blbec, kterej se bojí vylízt ven a říct upřímně dobrý den, protože všichni jsou západní agenti, který ti vezmou duši.
Pozor nepřítel naslouchá!

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ale nečekám, že umíš anglicky, nevzdělaný primitive :)

"This is a vehicle that is 100 years old, requires very little upkeep, runs smoothly and silently, and has a 110 mile ev range. The technology has always been there. Even the original batteries still work. I could go on and on;..."

goo.gl/Va2fL4

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tys toho vzdělání a IQ evidentně moc nepobral, primitive, je mi líto národa, když jsou tam lidé jako ty :)

Víš vůbec, že jsme Slovani, tedy ti, co netrpí tolik depresemi, neberou tolik prášků dle statistik? Ty už eveidentně k západním "hodnotám" pedofilním korporátním podřadným feudalistů patříš :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jj. Podle statistik. Protože se stydí/nemůžou/neumí léčit a radši se uchlastají.

Obrázek uživatele Radovan

To je zodpovědný občanský státnický přístup, uchlastat se místo léčení. Nezatěžujete finančně solidární zdravotní systém a současně platíte ohromné spotřební daně a DPH. :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Možná kdyby u nás neproběhlo intelektuální národní obrození a zvítězila nejvyšší šlechtou tlačená němčina, ale takhle jsme prostě nezpochybnitelně geograficky střední Evropa a kulturně Slované, kteří v těžké konkurenci keltů, germánů, židů, koňských lučištníků a dalších nájezdníků dokázali napevno ovládnout východní část evropského světadílu.

Obrázek uživatele Kuk

Za mocnářství jsme byli průmyslem a dojnou krávou Vídně. Říkalo se nám peněženka mocnářství z které platili svojí útratu a války. Za první republiky jsme byli skoro jako Švýcarsko. Za komančů jsme byli snad jedinej soc dem stát kde se dalo koupit volně auto bez seznamů a čekání.

Mimochodem Maďaři jdou geneticky víc Slované než Slováci. A doslova to nevydejchávaj ;D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

"Za komančů jsme byli snad jedinej soc dem stát kde se dalo koupit volně auto bez seznamů a čekání."

No nevim, v Praze mozna, u nas v pohranici casto nebyl volne ke koupi ani toaletak, natoz auto.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Radovan

Tak to jsem nezažil. Já naopak viděl ty řady v Mototechně naproti autobusovému nádraží i 3 dny před ohlášeným termínem návozu aut. Už ne tu rvačku s personálem, co ji museli řešit příslušníci VB, když se někdo po cestě vysypal kamion a ta auta nedojela.
Otec v roce 1978 koupil auto bez čekání. Ale jel pro něj z Ostravy do Prahy 8 hodin vlakem a celou cestou trnul, jestli mu někdo nešlohne těch 40 tisíc na Š110 ojetou. A jestli někdo neuplatí borce v pražském bazaru a on mu ji neprodá dříve, než vlak dojede. Jo, není nad osobní zkušenost :-(

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele ozana

Kdo to nevydýchává, Maďaři nebo Slováci?

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Kuk

No přece Maďaři, ty si furt hrajou na to jaký jsou velký nájezdníci. Tudle jsem to jednomu nacinalistovi vpálil a ten začal hned tvrdit, že Slovani nejsou národ, aby ten nepříjemnej fakt nějak vytěsnil :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationSleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?