Google začíná mapovat znečištění ovzduší

Jan Horčík - 03 Srpen 2015

Google s pomocí flotily svých (zatím) nerobotických vozidel mapuje města a krajinu po celém světě. Data pak využívá ve svých mapách a funkci Street View. Nově ale bude sledovat také kvalitu ovzduší.město Goole měření emisí znečištění ovzduší Aclima

Důležitým zdrojem znečištění ve městech je doprava, ale také energetika. Google vidí budoucnost v obnovitelných zdrojích.
foto: Google

Minulý týden ohlásila společnost Google nové partnerství s firmou Aclima. Díky němu budou vozy Google vybaveny senzory schopnými detekovat oxidy dusíku, ozon, pevné prachové častice a další polutanty.

Prozatím data nejsou veřejně publikována, ale brzy se stanou součástí nástrojů jako Google Earth a dalších z dílny Google. První testovací jízdy proběhly už v srpnu 2014 v americkém Denveru v rámci studie pro a EPA.

"Máme skvělou příležitost pochopit jak fungují a dýchají města, a to zcela novým způsobem za pomoci integrace mobilní senzorové platformy Aclima s Google Maps a vozy Street View," říká Davida Herzl, spoluzakladatelka Aclima.

Aclima díky těmto datům vytvořila podrobnou mapu znečištění ovzduší v Denveru v průběhu dne. Dalším velkým cílem je oblast San Francisco Bay Area. Google kromě toho ve spolupráci se spol. Aclima monitoruje také kvalitu ovzduší ve svých kancelářích.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Tak tohle je opravdu dobrá zpráva. Jakýkoli nezávislý zdroj, který mapuje stav ovzduší je k nezaplacení. Oficiální stanoviska přichází pozdě, většinou až po kulminaci a krátkodobé výkyvy, byť hrozivé se většinou nedovíme vůbec. Jenom nevím, jak to chce Gooble zařídit, aby byl monitoring průběžný. To by museli nainstalovat například na taxi, nebo jiné vozy, které permanentně projíždí městy.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ty senzory můžou klidně být umístěny na pevno, ale možná jim to nedovolili, když to mají jen na autě

ale pro "zhruba" hodnoty stačí, lepší něco než nic

Obrázek uživatele Radovan

Tak to jim nezávidím, to je brzy někdo zažaluje za pokles hodnoty jeho nemovitosti či celého města, když ostatní online zjistí, v jakých sajrajtech se tam žije. Už nyní měli problémy, když tam vyfotili někoho, kdo třeba někomu chodil za ženou. Taky museli začít rozmazávat SPZ, z podobného důvodu. Jó za dobrotu na žebrotu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil