Google se připravuje na příchod robotických aut

Jan Horčík - 06 Leden 2014

Mobilní operační systém Google Android dnes najdeme na více než jedné miliardě mobilních zařízení - primárně chytrých telefonech a tabletech. Nyní chce Google proniknout i dál, do automobilů. Za tímto účelem utvořil alianci s předními světovými automobilkami.auto Google logo

Google chce být všude - i ve vašem autě
foto: Google

Je tomu teprve pár dní co jsme informovali o tom, že Google chce nainstalovat Android i do vašeho auta. Google pochopitelně není první, kdo se se svým softwarem snaží proniknout do světa automobilového průmyslu. Například elektromobil Nissan Leaf pohánějí Windows 7. A Microsoft spolupracuje také s japonskou Toyotou.

Docela nedávno pak vstup do světa automobilů ohlásil také Apple. iOS do auta se má stát důležitou součástí ekosystému Apple, který vás potom bude provázet úplně všude - doma v obývacím pokoji to bude Apple TV, v ložnici iPad, na cestách iPhone. A v autě iPhone plus iOS v autě.

Google by pochopitelně chtěl mít něco podobného. Na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas proto už zítra ohlásí novou Open Automotive Alliance. Jejími členy jsou kromě už dříve ohlášeného Audi také General Motors, Hyundai, Honda a výrobce čipů NVIDIA.

Ti všichni mají začít spolupracovat už během letošního roku na tvorbě společné platformy, která učiní automobily bezpečnější a intuitivnější. Je tedy dost dobře možné, že tu mluvíme o jakémsi předstupni robotických automobilů, na kterých Google dlouhodobě pracuje.

Nová aliance bude mít nejspíš za úkol do aut nejen integrovat Android, také ale konečně ve velkém rozjet V2V komunikaci (tedy vzájemnou komunikaci automobilů mezi sebou). Tomu by odpovídal zmíněný důraz na zvýšení bezpečnosti.

Jakmile totiž řídící jednotky aut budou mít přehled o tom co se děje v jejich okolí, budou mít možnost zároveň řidiče upozornit na případné hrozící nebezpečí, případně rovnou zasáhnout a předejít kolizi.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dalším problémem autonomních spolu komunikujících aut je možnost napadení škodlivým kódem. Představte si hackera s autem, které ostatním řidičům posílá podvržené informace o okolním provozu. V tu chvíli vás podobné informace mohou stát i život.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

uvaha na zamyslenie. ked sa nase schopnosti znizia tym ze auto bude viac riadit automat, co v pripade az bude nas zasah do riadenia nutny ? aj vtedy sa zvysi bezpecnost ?

nieco, ako ked american ide soferovat auto s manualnou prevodovkou. je z toho zrazu pre nich taky skils ze o tom natocia Fast & Furious na 7 pokracovani :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Předpoklad je, že ruční zásah nebude potřeba. Pokud situaci nezvládne počítač, člověk si ji pravděpodobně ani nestačí všimnout.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

dokazes si predstavit potrebnu uroven umelej inteligencie ktora nevyzaduje zasah pre vsetky eventuality ? ja jedine tym, ze sa obmedzi dosah eventualit. ze sa vodici dorozumievaju zrakom, ze su znacenia na prd, ze ides bahnom, ze pre sneh nevidis cestu, atd, asi znamena ze sa vtedy skratka ? ..co ? ..stane z toho skil a natoci sa o tom nejaky novy film :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak já to vidím tak, že používání robotického řízení bude na silnicích 1. a 2. třídy a dálnicích. Ty jsou prakticky vždy dobře značeny a dobře provedeny (jejich stavba se řídí předpisy). S tím by si UI měla poradit. Navíc má počítač mnohem lepší smysly než člověk do obtížných podmínek - radar, který vidí i ve tmě, noční vidění, GPS (s přesností na centimetr až decimetr díky pozemním stanicím) apod.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vidis, prave tohoto druhu optimizmu, realizovaneho do praxe sa v zivote desim najviac, hlavne pri zakonodarcoch /politikoch/ :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Osobně se nemůžu dočkat, až za mě bude řídit počítač. Na závodění si zajedu na okruh, řízení na silnici mě nebaví. A navíc toho ušetřeného času...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a ja osobne, sa nemozem dockat, az s tym pride modra smrt.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"bezpečnější a intuitivnější" auta? (pěkné marketingové žvásty)
Co je intuitivnější? "Analogové" auto, kdy stačí otočit klíčkem, šlápnout na pedál a vzít za volant, nebo tap na dislpej, aniž vím co to dělá ...
Co je bezpečnější? Spolehlivost se sníží (pády OS), sledování GPS, omezování ve vlastním autě v zájmu bezpečnosti ...


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Sleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveNabíječky elektromobilů Circontrol