Google konečně naplno rozjíždí robotická auta, zakládá Waymo

Jan Horčík - 14 Prosinec 2016

Dlouhých osm let pracovali inženýři Google na vývoji robotických aut ve skrytu v rámci "tajných laboratoří" Google X. Teď firma konečně zakládá samostatnou společnost Waymo, která má rozjet komerční nasazení technologie autonomních vozidel.roboticke-auto-google-autonomni-rizeni-waymo

Jedním z prvních lidí mimo Google, kteří měli možnost si jejich robotická auta vyzkoušet, byl slepý Steve Mahan. Robotická auta totiž představují velkou úlevu právě pro lidi s postižením nebo prostě pro ty, kteří řídit neumí/nechtějí.
foto: Waymo

Byl to právě Google, kdo vlastně mánii kolem robotických aut rozdmýchal. Jeho malé vajíčkovité robotické elektromobily slibovaly skutečnou revoluci - měla to být vozidla bez volantu a pedálů.

Jenže to se v průběhu času ukázalo jako takřka neprůchodné. Google sice naučil svá auta, vybavená drahým LiDARem (laserovým radarem) spoustu kousků - třeba uhýbat před sanitkami, číst pokyny dopravních policistů nebo detekovat veverky, ale zbavit se základních prvků auta se mu nepodařilo.

Taky už vás začíná ta uměle superoptimistická hudba a narace u videí (nejen) Google tak trochu štvát?!
video: Waymo

Mezitím štafetu vývoje robotických aut a zejména návazné mediální pozornost převzali jiní. Jmenovitě Tesla se svým Tesla Autopilot, ale také Uber, Nissan a další. Prakticky dnes není automobilka, která by je nevyvíjela.

Nedávná restrukturalizace společnosti Google do holdingové podoby zastřešené společností Alphabet zároveň naznačila, že zakladatelé Larry Page a Sergei Brin chtějí zatlačit na pilu po komerční stránce. A že některé vývojové projekty Google (včetně X) buďto začnou vydělávat, nebo půjdou k šípku.

logo Waymo

Logo nové společnosti Waymo
foto: Waymo

To je i případ autonomního/robotického řízení aut. Jednou z hlavních motivací je v tomto případě pro Google fakt, že každý rok vinou dopravních nehod zahyne až 1,2 milionu lidí. Zároveň se odhaduje, že do roku 2025 by trh s autonomními vozidly mohl mít hodnotu kolem $42 mld.

waymo robotické auto Google

Jak Google/Waymo vlastně zvládne komerční nasazení své technologie zůstává zatím otevřenou otázkou. Je klidně možné, že Waymo se bude snažit být konkurencí služeb typu Uber, Lyft a podobných.
foto:

Výsledkem toho všeho je aktuální založení samostatné společnosti Waymo patřící do holdingu Alphabet. Robotická auta Google už za sebou mají desítky tisíc jízd a zhruba tři miliony najetých kilometrů. Také pár nehod (nezaviněných) a setkání s policistou.

Založení komerční společnosti ale ještě nutně neznamená, že do roka a do dne uvidíme robotická auta Google na trhu. Vlastně stále není jasné jakou podobu autonomního řízení Google nabídne, zda celé auto, nebo spíš jen systém robotického řízení.

Google/Waymo
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

inde som cital ze to uz zarezal, ze sa kamarati s fordom a ze ak nieco tak bude predavat sw ktory by to mal zvladat.

v preklade do normalneho jazyka, odisiel mu clovek co to riadil, a firma to zabila s tym ze este sa mozno uvidi ..casom.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

teraz vysiel dalsi zaonaceny clanok k tomu inde. ze nekonci ale iba to odovzdal pod inu firmu. .. emm, takto .. kym to nemam moznost realne kupit za priaznivu cenu, neexistuje to a basta.

uz tu bolo tolko prehlaseni, a uz uz sa nieco davalo na trh, 8 rokov fuc a .. nikde nic, naopak ine potichu veci o ktorych sa nepise prisli.

napr. uz spominany elektricky skateboard. co sa ukazal ako genialna dostupna alternativa.

Preklep - do roka a do dne (ne do dnes :) )

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Titulek je těžce zavádějící. Vypadá to, že to bude přesně naopak. Google končí s vývojem vlastních samořiditelných aut, bude vyvíjet pouze software http://www.zive.cz/bleskovky/google-udajne-prestal-vyvijet-sva-vlastni-samoriditelna-auta-soustredi-se-jen-na-software/sc-4-a-185266/default.aspx

Obrázek uživatele Kuk

Google has reportedly backed off plans for radical self-driving cars in run-up to launch
https://9to5google.com/2016/12/13/google-self-driving-car-taxi-service/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil