Francie musí snížit závislost na ropě a plynu, vyzval prezident Hollande

Jan Horčík - 25 Září 2013

Prezident Francois Hollande aktuálně na konferenci o životním prostředí v Paříži řekl, že Francie do roku 2030 sníží využití fosilních paliv o 30 %. Zároveň by měla země do roku 2050 snížit celkovou spotřebu energie na 50 %. Mimo jiné i díky hybridům a elektromobilům.jaderná elektrárna Cettenom ve Francii

Jaderná elektrárna Cettenom ve Francii se čtyřmi 1300MWe reaktory
foto: Stefan Kühn, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

"Fosilní paliva jsou stále zdrojem více než 70 % naší spotřeby energie," prohlásil prezident Holland v Paříži. "Proto navrhuji, abychom si dali za cíl snížit spotřebu energie z fosilních paliv o 30 % do roku 2030."

Podle Hollanda je klíčové především snížit závislost na dovozu ropy, plynu a dalších fosilních paliv. V to by se ovšem dal počítat i uran z Afriky pro francouzské jaderné elektrárny. Ty jsou dnes ve Francii hlavním zdrojem elektřiny (přes 75 %). Hned za nimi jsou vodní elektrárny (asi 15 %). Uhelné či plynové elektrárny zastávají pouze 10 % výrobních kapacit.

Obnovitelné zdroje dnes ale ve Francii zaujímají pouhé desetiny procenta sektoru výroby elektřiny. To by se podle Hollanda mělo v následujících dekádách změnit. Francie už prokázala vůli rozvíjet zejména sektor větrné energetiky, pro kterou má ostatně díky dlouhému atlantickému pobřeží výhodné podmínky.

Podle Hollanda bude díky snížení závislosti na dovozu a zvýšení efektivity/snížení spotřeby možné ušetřit do roku 2030 přibližně 20 až 50 mld. euro. Praktická opatření směřující k tomu cíli mají ve Francii začít co nejdříve. V parlamentu se brzy objeví návrh na snížení DPH u služeb pro zvýšení energetické efektivity domácností.

Zároveň Francie zavede od roku 2014 daň 7 euro za tunu oxidu uhličitého. A pravděpodobně se Francouzi dočkají i další podpory prodeje elektromobilů a hybridů, které se mají stát jednou z důležitých součástí celého snažení o zvýšení energetické efektivity.

AFP
 

Electricité de France je stát ve státě a pindy nějakého prezidenta na ni mají nulový vliv. Všimněte si, že z toho Hollandova prohlášení nikdo nikde nedělá žádné závěry, neboť nejpozději pozítří už bude zcela zapomenuto.

Také v článku zmíněné zlomky procenta obnovitelných zdrojů platí pouze ve vztahu k EdF, ale nikoliv pro celou energetiku Francie. Tam se točí už dost větrníků, i když je pravda, že ne vždy patří Francouzům.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nahrada za ropu samozrejme existuje. Teda aspon , co sa tyka ziskavania energie. Vola sa to metan hydrat a tazi sa z mora. Je ho dokonca niekolkonasobne viac, ako ropy. Ale je to da sa povedat zmrazeny plyn.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ropa teda lacna nie je ako tu niektori pisu a za dalsie energeticky gigant EDF, ktory patri Francuzsku sam prednedavnom povedal, ze ide zatvorit v Nemecku a Holandsku cez 3GW elekrarni na na uhlie a plyn, lebo ich prevadzka je nerentabilna v porovnani s OZE. A len tak pre zaujimavost, Total SA, francuzky ropny gigant je majitelom Sunpower- americka firma, ktora vyraba najlespie a najucinnejsie solarne panely. Nechapem, preco cela Europa podporuje Rusko a nestabilne moslimske krajiny kupovanim ropy a plynu z tychto krajin. Predstavte si tie miliardy eur co zostanu v kazdej krajine v ramci EU, ked tie krajiny budu vyuzivat zdroje energie im dostupnym- slnko, vietor, geotermal, voda..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Odpověď na tvoji otázku zní - protože je to ekonomicky nejvýhdnější.

Vyrobit elektřinu je jednoduché, ovšem vyrobit ji v době, kdy je potřeba je těžké. Uhlovodíky nám zastupují baterie a těžit je je zatím stále levnější než vyrobit baterie.

Takže vymysli použitelné baterie (rozumná energetická hustota, životnost, recyklovatelnost cena) a nikdo nebude podporovat tyto země.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tiež som anonym, ale naštastie s ždibkou rozumu narozdiel od toho predchádzajúceho. Vorel, nič si z neho nerob...práva sa dopočul, že je kríza a teraz to všetkým prišiel zdelit :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevím proč si Frantíci myslí, že ropa není obnovitelný zdroj?
.
Dnes už vědci ví, že ropa vzniká z anorganického materiálu v zemi ve velkých hloubkách. Vzniká tedy průběžně a nezávisle na lidském přičinění.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Průběžně vzniká i uhlí. Ale obnovitelný zdroj je definovaný jako nevyčerpatelný nebo takový který se dokáže v průběhu jedno lidského života obnovit.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Otazkou zůstává jako rychlostí vzniká a jakou se těží!

Obrázek uživatele honza.t

Docela mě překvapuje že právě Francie nevyužívá dostatečně potenciál Větrné energie .Celkově využití obnovitelných zdrojů je malé k potenciálu, který se nabízí. V nedávné minulosti došlo dokonce k bourání přehrad pod tlakem veřejnosti, která chtěla obnovení původního říčního koryta na úkor výroby energie. Také byl zastaven ziskový projekt fénix na recyklaci vyhořelého paliva do atomových elektráren .
Lidé v dobách dávno minulých si museli vystačit s toho co našli ve svém okolí, a s tím si museli vystačit . A dnes pokládáme dovoz čehokoliv od kudkoliv za samozřejmost .Jenže tím vytváříme závislost, a když distrbuční kanál zamrzne vznikne kolabs . Dnes je vše postaveno na levné ropě .Pří skokovém zdražení paliv vznikne ekonomický šok a je provázen masívním propouštěním a destabilizací ekonomiky . Právě proto je snižování závislosti na neobnovitelných zdrojích v dlouhodobém horizontu prozíravým rozhodnutím .Právě ty velké státy s velkými potřebami si to uvědomují nejvíce. Je stále obtížnější ukojit potřeby nenasytného trhu .

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Lidi, Proboha!, naučte se psát alespoň tečky tam kam patří (= na konci věty nikoli na začátku té další nebo s mezerou z obou stran)!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ten zelenej komunista Francii ekonomicky srazí na kolena. Budiž to odstrašující případ všem, co u ekologie nepoužívají zdravý rozum.

Obrázek uživatele Jolinar

Pletete ekologii s ekonomii...
Pokud musim neco dovazet a jsem na tom zavisly pak ten od ktereho to dovazim ma nademnou moc a je to pro me ekonomicke riziko. Pokud bude Francie chtit pouze vice diverzifikovat svoje zdroje, je to z pohledu do budoucnosti velmi prozirave a s ekologii to nemusi mit nic spolecneho.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zaslouží si to, když se nás neví zeptat jak se to má dělat. A hlavně vás. Ale když jste anonym, pan prezident neví kam má volat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vorle, zato ty nejseš vůbec anonymní, jen blbě papouškuješ kraviny proti lidem co tu vystupují jako anonymní a přitom děláš to samé. Francie je v těžký krizi a kdybys nebyl kokot, tak to víš.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já anonym nejsem protože informovaní lidé vědí podle nicku kdo jsem. A vy to víte zřejmě taky, když jste tak zareagoval. Ale s takovými inteligenty se nebavím, a už vůbec si netykám. Končím, pište si co chcete, nebudu odpovídat.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily