Francie musí snížit závislost na ropě a plynu, vyzval prezident Hollande

Prezident Francois Hollande aktuálně na konferenci o životním prostředí v Paříži řekl, že Francie do roku 2030 sníží využití fosilních paliv o 30 %. Zároveň by měla země do roku 2050 snížit celkovou spotřebu energie na 50 %. Mimo jiné i díky hybridům a elektromobilům.

Jaderná elektrárna Cettenom ve Francii se čtyřmi 1300MWe reaktory
foto: Stefan Kühn, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

„Fosilní paliva jsou stále zdrojem více než 70 % naší spotřeby energie,“ prohlásil prezident Holland v Paříži. „Proto navrhuji, abychom si dali za cíl snížit spotřebu energie z fosilních paliv o 30 % do roku 2030.“

Podle Hollanda je klíčové především snížit závislost na dovozu ropy, plynu a dalších fosilních paliv. V to by se ovšem dal počítat i uran z Afriky pro francouzské jaderné elektrárny. Ty jsou dnes ve Francii hlavním zdrojem elektřiny (přes 75 %). Hned za nimi jsou vodní elektrárny (asi 15 %). Uhelné či plynové elektrárny zastávají pouze 10 % výrobních kapacit.

Obnovitelné zdroje dnes ale ve Francii zaujímají pouhé desetiny procenta sektoru výroby elektřiny. To by se podle Hollanda mělo v následujících dekádách změnit. Francie už prokázala vůli rozvíjet zejména sektor větrné energetiky, pro kterou má ostatně díky dlouhému atlantickému pobřeží výhodné podmínky.

Podle Hollanda bude díky snížení závislosti na dovozu a zvýšení efektivity/snížení spotřeby možné ušetřit do roku 2030 přibližně 20 až 50 mld. euro. Praktická opatření směřující k tomu cíli mají ve Francii začít co nejdříve. V parlamentu se brzy objeví návrh na snížení DPH u služeb pro zvýšení energetické efektivity domácností.

Zároveň Francie zavede od roku 2014 daň 7 euro za tunu oxidu uhličitého. A pravděpodobně se Francouzi dočkají i další podpory prodeje elektromobilů a hybridů, které se mají stát jednou z důležitých součástí celého snažení o zvýšení energetické efektivity.

AFP

15 Comments on “Francie musí snížit závislost na ropě a plynu, vyzval prezident Hollande”

  1. Electricité de France je
    Electricité de France je stát ve státě a pindy nějakého prezidenta na ni mají nulový vliv. Všimněte si, že z toho Hollandova prohlášení nikdo nikde nedělá žádné závěry, neboť nejpozději pozítří už bude zcela zapomenuto.

    Také v článku zmíněné zlomky procenta obnovitelných zdrojů platí pouze ve vztahu k EdF, ale nikoliv pro celou energetiku Francie. Tam se točí už dost větrníků, i když je pravda, že ne vždy patří Francouzům.

  2. Ropa teda lacna nie je ako
    Ropa teda lacna nie je ako tu niektori pisu a za dalsie energeticky gigant EDF, ktory patri Francuzsku sam prednedavnom povedal, ze ide zatvorit v Nemecku a Holandsku cez 3GW elekrarni na na uhlie a plyn, lebo ich prevadzka je nerentabilna v porovnani s OZE. A len tak pre zaujimavost, Total SA, francuzky ropny gigant je majitelom Sunpower- americka firma, ktora vyraba najlespie a najucinnejsie solarne panely. Nechapem, preco cela Europa podporuje Rusko a nestabilne moslimske krajiny kupovanim ropy a plynu z tychto krajin. Predstavte si tie miliardy eur co zostanu v kazdej krajine v ramci EU, ked tie krajiny budu vyuzivat zdroje energie im dostupnym- slnko, vietor, geotermal, voda..

    1. Odpověď na tvoji otázku
      Odpověď na tvoji otázku zní – protože je to ekonomicky nejvýhdnější.

      Vyrobit elektřinu je jednoduché, ovšem vyrobit ji v době, kdy je potřeba je těžké. Uhlovodíky nám zastupují baterie a těžit je je zatím stále levnější než vyrobit baterie.

      Takže vymysli použitelné baterie (rozumná energetická hustota, životnost, recyklovatelnost cena) a nikdo nebude podporovat tyto země.

  3. Docela mě překvapuje že
    Docela mě překvapuje že právě Francie nevyužívá dostatečně potenciál Větrné energie .Celkově využití obnovitelných zdrojů je malé k potenciálu, který se nabízí. V nedávné minulosti došlo dokonce k bourání přehrad pod tlakem veřejnosti, která chtěla obnovení původního říčního koryta na úkor výroby energie. Také byl zastaven ziskový projekt fénix na recyklaci vyhořelého paliva do atomových elektráren .
    Lidé v dobách dávno minulých si museli vystačit s toho co našli ve svém okolí, a s tím si museli vystačit . A dnes pokládáme dovoz čehokoliv od kudkoliv za samozřejmost .Jenže tím vytváříme závislost, a když distrbuční kanál zamrzne vznikne kolabs . Dnes je vše postaveno na levné ropě .Pří skokovém zdražení paliv vznikne ekonomický šok a je provázen masívním propouštěním a destabilizací ekonomiky . Právě proto je snižování závislosti na neobnovitelných zdrojích v dlouhodobém horizontu prozíravým rozhodnutím .Právě ty velké státy s velkými potřebami si to uvědomují nejvíce. Je stále obtížnější ukojit potřeby nenasytného trhu .

    1. Pletete ekologii s
      Pletete ekologii s ekonomii…
      Pokud musim neco dovazet a jsem na tom zavisly pak ten od ktereho to dovazim ma nademnou moc a je to pro me ekonomicke riziko. Pokud bude Francie chtit pouze vice diverzifikovat svoje zdroje, je to z pohledu do budoucnosti velmi prozirave a s ekologii to nemusi mit nic spolecneho.

Napsat komentář