Řidičem vlaku či autobusu za pár minut

Říkáte si, jaké to asi je řídit vlak nebo autobus? Díky moderní době nemusíte o řízení prostředků hromadné dopravy jen snít, můžete si to zkusit v pohodlí domova. A když se něco nepovede, třeba projedete zastávkou, kde měla většina cestujících v plánu vystoupit, vyhazovu se bát nemusíte.

PC hra Train Simulator společnosti Microsoft nabízí dostatek prostoru se vyřádit všem strojvůdcům-amatérům, ale i profesionálům

Počítačové simulace existují sice již několik desítek let, ale autobusy nebyly pro malou cílovou skupinu zájemců dlouho v nabídce. A snad ještě horší byla situace pro fandy železnice. Tady se přidávala druhá komplikace v podobě pracného sbírání dat, aby se virtuální vlaky chovaly věrohodně.

Vlaky a vláčky

V roce 2001 Microsoft uvedl simulátor s jednoduchým názvem Train Simulator. Tento program železniční nadšenci stále s oblibou spouští. Otevřená architektura totiž nabídla, aby si amatérští vývojáři vytvořili nové tratě, lokomotivy, vozy a podobně.

Vznikla celosvětová komunita a počet šesti tatí a několika vozidel v původním simulátoru se několikanásobně rozrostl. Nechybí americká parní legenda Big Boy, francouzský rychlovlak TGV, ani české lokomotivy – pendolino, parní lokomotiva Albatros nebo lokomotivy řady 380.

Češi jistě uvítají možnost projet se po I. tranzitním koridoru z Děčína do Bratislavy nebo z Prahy do Ostravy a dále až do Košic. Nabízí se i „lokálka“.

Australská firma Auran vydala v roce 2004 simulátor s názvem Trainz. Virtuální modeláři si v intuitivních editorech vytvoří kolejiště a na nich pak provozují modely vláčků.

Trainz Railroad Simulator v několika verzích je k dostání i v českých obchodech. Zde si může hráč zkusit pozici dispečera a dohlížet na strojvůdce. Dostalo se i na vylepšení vlastností vozů – mohou jim prokluzovat kola nebo se porouchat spojka.

Letos přichází nová verze, ta je propojená s google earth a terén se automaticky generuje podle zvolené lokace. Nabízí se také Multiplayer, kde se o trať můžete starat s kolegou.

Pro děti pak je modifikace Trainz Junior: Moje první vláčky. Zde se staví tratě v pokojích domácnosti. Po tratích, které musí překonávat stůl, pohovku nebo dřez, se pak převáží zelenina a hračky.

Další možností je simulace EEP v4.0. Prostředí je realistické, střídá se den a noc, mění se i počasí a k dispozici jsou efekty jako kouř, mlha, déšť a sníh. Nechybí zde několik vlakových souprav, volně definovatelné trasy, města s tramvajemi a auty a komplexní signalizační systém.

Možnosti vlastních úprav jsou opravdu široké. Během hry také funguje komplexní jízdní řád. Opravdoví fajnšmekři si mohou dokupovat dalších více než 500 tratí. Na trhu však je také up-grade, verze EEP 5.0.

Nejen zábava, ale i práce?

Vozy ve hře Trainz se chovají maximálně realisticky, odlišně se chová naložený a prázdný nákladní vlak a zabrzdit i odbrzdit naložený vlak není vůbec snadné. Nabízí se tedy otázka, zda se v praxi lidé od železnice připravují u počítačových her…

Jisté simulace se sice u ČD provádí, ale dle slov tiskového mluvčího Petra Šťáhlavského „jde o poněkud jiný charakter simulace, než je obvyklé počítačové prostředí“. Nejde totiž o hru s klávesnicí a obrazovkou, ale o vytvoření reálného pracoviště, kde lze provádět simulaci jízdy.

ČD používají trenažér, který za pomocí techniky dovede simulovat prostředí pro výpravčí a signalisty nebo strojvedoucí.

„Vzhled takového trenažéru ze strany školené osoby by měl co nejvíce připomínat reálné pracoviště s příslušnými ovládacími prvky,“ vysvětluje Šťáhlavský a dodává, že výpravčí tak mají k dispozici klasické reléové zařízení, elektromechanické stavědlo a podobně.

Strojvedoucí by měli mít reálnou kabinu s příslušnými ovládacími prvky jako ve skutečné lokomotivě.

Další železniční přepravce, který se brzy rozjede, , také bude využívat simulátory. Petr Kopáček, PR manažer říká, že by to mělo být součástí teoretické přípravy strojvedoucích.

„Připravujeme vlastní systém důkladného výcviku a školení našich pracovníků. Obecně platí, že praktický výcvik na reálné vlakové soupravě je nezastupitelný,“ říká Kopáček.

Je nasnadě, že podobné simulace fungují i v zahraničí. Například francouzské státní železnice SNFC vybudovaly výcvikové centrum Hellemes pro strojvedoucí vysokorychlostních vlaků TGV. Nechybí zde hydraulický naklápěcí systém, který simuluje silové účinky na posádku. Podobné výcvikové centrum mají i německé železnice DB.

Podle pravidel nebo bez zpoždění?

Programátoři samozřejmě myslí i na ty, kteří mají radši . I připravil před téměř deseti lety Microsoft Bus Simulator 2004. A že je to staré? Není problém.

Stačí si sehnat něco novějšího, třeba známé CD s hrou „Bus driver“. Zde se hráč stane řidičem autobusu – jede předepsanou trasu, dodržuje pravidla silniční dopravy a zastavuje v zastávkách.

Je na něm, zda bude preferovat pravidla provozu nebo jízdní řád, podobně jako v praxi není zpoždění žádnou katastrofou. Pokud je řidič úspěšný, postupuje a roste obtížnost – trasy jsou delší, provoz stále hustší a zastávky na stále méně přehledném místě.

A body se strhávají nejen za jízdu na červenou a podobné maléry, ale třeba i za prudké brzdění. Zkušení hráči však tvrdí, že hra je příliš snadná. Podobná je také hra Bus Simulator, která je na trhu již od roku 2008 a letos se dočkala nové verze, která bude k dostání koncem února.

A samozřejmě stranou nezůstává ani MHD. Za všechny možnosti můžeme zmínit hru London Underground Simulator. Tady se hráč promění v řidiče metra a do obchodů by měla přijít v nejbližších dnech.

Řidiči zde jezdí na trase o 35 stanicích, tu v tunelu, tu na povrchu, kromě nástupu a výstupu cestujících musí sledovat také čas a dohánět případné zpoždění.

Fyzikální zákony jsou velmi reálné a hráč se tak může cítit jako skutečný strojvůdce metra, i když v Londýně. Otázkou je, jestli se časem dočkáme také hry, kde budeme jezdit z Černého Mostu na Zličín…

4 Comments on “Řidičem vlaku či autobusu za pár minut”

  1. Mám negatívnu skúsenosť
    Mám negatívnu skúsenosť s Trainz Railroad Simulator 2004, resp. 2006. Chcel som si doňho vložiť čs. lokomotívy a vagóny, avšak nemohol som v ňom nájsť ani správcu objektov na vkladanie nových vozidiel a tratí a nemám ani tušenia, koľko desiatok aplikácii a vylepšení by som si mal stiahnuť na to, aby mi bez problémov fungovali naše rušne a vozne. Vrcholom bolo, že na Windowse 7 sa mi TRS 2006 nespustil ani po desiatich klikoch na zástupcu na ploche a pokiaľ je človek menej zdatný z angličtiny, pri odinštalovaní si z disku môže vymazať nielen TRS 2006, ale aj všetky ostatné hry v priečinku spolu s ním! To si žiadna iná „hra“ nedovolí. Návody k TRS sú na každom fóre s modelmi iné, častokrát chýba ovládanie, našiel som ho len na TRS 2004. Privítal by som vlakový simulátor, ktorý by bol obdobou autobusového simulátoru VirtualBus, čo sa týka jednoduchosti ovládania a vkladania nových modelov a tratí. Trainz Railroad Simulator je spolu s Microsoft Train Simulator hra pre pár vyvolených, ktorí majú znalosti rušňovodiča a trpezlivosť sťahovať si nespočetné množstvo aplikácii a niekoľko mesiacov skúmať, ako sa čo ovláda.

  2. Nikde také není zmíněný
    Nikde také není zmíněný rusko-ukrajinský ЖД симулятор (ŽD simulator), tento simulátor zase vyžaduje správné nastavení přístrojů ve strojovně vlaku, pro začátečníky může tento simulátor být nezvladatelný (i kvůli jazykové bariéře), ale potom máte o těch lokomotivách dobrý přehled.

    Další výborný nezmíněný simulátor je MaSzyna symulator pojazdów szynowych, který je vhodný pro seznámení se s polským vozovým parkem a nácvik posunování, především najíždění na soupravy a ruční pospojování brzdných hadic včetně šroubovky, případně mnohočlenného řízení.

    Oba zmíněné simulátory jsou k stažení zdarma, ŽD simulátor po zaplacení 12 USD nabídne rozšířené funkce, jako třeba pásky z tachografu, oživení lokomotivy počítačem, možnost stahovat veškeré novinky a lepší funkce kamery.

  3. Vrelo odporúčam kvalitný
    Vrelo odporúčam kvalitný simulátor „Bus and cable car simulator“, v ktorom si môžete vyskúšať, aké je to jazdiť v MHD. Hra je nesmierne realistická, 3d modely sú na naozaj výbornej úrovni. Podľa mňa by nebolo zlé napísať niečo aj o tomto simulátore 🙂

Napsat komentář