Portugalsko chce ekologickou energii

Potom co Švédsko oznámilo, že chce přejít kompletně na obnovitelné zdroje a ekologická paliva do roku 2020 už nezní nový záměř portugalské vlády zas tak odvážně, přesto je chvályhodný.
vláda oznámila, že do tří let chce získávat 45% procent z obnobitelných zdrojů jako jsou větrné, solární a přílivové elektrárny. Navíc hodlá prosadit záměr, aby 10% veškerých paliv byla biopaliva.

15 Comments on “Portugalsko chce ekologickou energii”

        1. Za tu cenu(když porovnám
          Za tu cenu(když porovnám jen instalovaný výkon) by Temelín stál 10,5 miliardy euro. Šílenost! Kdybych pak chtěl stavět sol. elektrárnu takovou, aby vyrobila za rok stejné množství energie jako Temelín, byla by cena(velmi hrubým odhadem) 21 miliard euro(v noci je tma, že…). Temelín stál necelých 3,5 miliardy euro.

                1. Já samozřejmě chápu
                  Já samozřejmě chápu rozdíl. Jenže není škoda nahlížet na problémy vašim způsobem („nepůjde“,“nelze“)? Co jsem pochopil, tak chtějí využít kombinaci přírodních zdrojů a pravděpodobnost, že nebude Slunce (určitě víte, že není třeba „modrá obloha“, aby mohly solární kolektory fungovat), vítr ani příliv není vysoká. Myslím, že je to jenom o rezervě, naplánování a případném dovozu/vývozu energie ze zahraničí (poslední řešení).

                2. Tak to jste mě nepochopil.
                  Tak to jste mě nepochopil. Mě nejde o to, že to nelze, ale o to, že zcela pravidelně se to dělá špatně! Viz Německo a jejich větrníky, které rozkolísají energetickou soustavu v Německu a v okolních státech ihned, když přestane foukat vítr. Například. Krom toho, že větrníky na stejný výkon jako má JE spotřebuje násobky betonu a oceli. Větrníky jako zasíťovaný zdroj je hrubý omyl. U moderních solárních článku(rozeměj ne ty, které vydává Solartec za moderní) v kombinaci s vhodným akumulátorem si dovedu představit v blízké budoucnosti solidní řešení. A o tom článek nic neříká. Vsadím se, že to dopadne jak v Německu. Tzn. špatně.

                3. Sluneční energie vyrobí
                  Sluneční energie vyrobí el. proud. Elektrický proud vyrobí vodík (elektrolýza). Vodík se nechá spálit i když nesvítí slunce. Vodíkem se nechají plnit palivové články. Ty rovněž vyrábějí el. proud i když slunce nesvítí. Berte to ale s rezervou, nejsem odborník.

Napsat komentář