Hybrid.cz - elektromobily, elektrokola, elektrické skútry, auta na plyn LPG CNG, elektromotorky, šetrná doprava

elektromobily, elektrokola, CNG, LPG, alternativní pohony v dopravě

   HLEDAT:

Podpora elektromobilů v ČR

Témata věnovaná vozidlům s elektrickým pohonem.

Podpora elektromobilů v ČR

Příspěvekod pseudografx » čtv 23. led 2014 15:42:27

Vzhledem k tomu, že u nás v současné době neexistuje sebemenší podpora elektromobility ze strany státu (nebo o ní alespoň nevím), napadlo mě shrnout možnosti, jak by stát mohl elektromobily podporovat, aniž by na to musel vynakládat nějaké významnější prostředky. Řada z nich funguje v různých zemích po celém světě, tak proč by to nešlo i tady?

1) Povolení vjezdu elektromobilů do center, kde je to běžně zakázáno.
- pokud vím, podobné zákazy existují v Praze nebo Brně a možná i jinde v ČR a obvykle jsou mimo jiné zdůvodňovány zlepšením kvality ovzduší v centrech měst, což je v případě elektromobilů bezpředmětný argument.
2) Umožnění jízdy elektromobilům v pruzích vyhrazených pro MHD.
- vzhledem k naprosto nevýznamnému počtu elektromobilů v provozu by to pro vozidla MHD neměla být žádná překážka, přinejmenším do doby, než množství elektromobilů výrazně vzroste.
3) Parkování na místech vyhrazených pro určité skupiny osob.
- nemyslím tím zrovna stání pro invalidy (to by asi neprošlo), ale na mnoha místech jsou např. stání vyhrazená pro rodiny s dětmi a i to by určitě byla pro majitele elektromobilu příjemná výhoda.
4) Nižší nebo nulová sazba za parkování na placených stáních.
- tento způsob podpory už je trochu diskutabilní; sice by to nic nestálo, ale současně by se tak nic nevydělalo. Platí zde ale argument jako v bodě 2, tzn. že vzhledem k počtu elektromobilů by ten potenciální ušlý zisk byl naprosto nevýznamný.

Pokud vás napadají ještě jiné možnosti podpory elektromobility, neváhejte a pište :-).
pseudografx
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 06. srp 2013 17:33:59

Re: Podpora elektromobilů v ČR

Příspěvekod ctirad » pát 24. led 2014 1:44:48

To co navrhuješ je určitě lepší než dotace, ale pořád je to jenom dočasné řešení, protože jakmile počet elektromobilů stoupne, tak velmi rychle zaplácnou všechna volná místa a pruhy pro MHD, takže budeme tam, kde jsme byli. Ve skandinávských státech, kde přesně takovéto úlevy mají, už se to děje.

Raději bych viděl legislativu, která nebuzeruje lidi, co chtějí například budovat infrastrukturu. Já bych si chtěl třeba udělat doma nabíjecí stanici primárně pro elektrokola a skútry, ale nesmím, protože i když by šlo o obrat v řádu desetikorun, tak bych dle zákona musel splňovat takovou hromadu podmínek a nařízení, že to vůbec nepřipadá v úvahu. To samé teď, když si chce člověk na střechu namontovat FV panely nebo instalovat krbová kamna. Děs běs.
ctirad
 
Příspěvky: 570
Registrován: pon 30. lis 2009 13:15:38

Re: Podpora elektromobilů v ČR

Příspěvekod pseudografx » pát 24. led 2014 11:18:27

Tak samozřejmě, že některé výhody by byly jenom dočasné, jde zpočátku hlavně o to, aby se elektromobily vůbec začaly rozšiřovat rychleji než jeden kus za týden (tak nějak to v současné době IMHO vypadá). Jakmile jich bude víc, zlepší se i infrastruktura dobíjecích stanic, protože jednak už nebude možné dál ignorovat jejich uživatele, jednak tahle oblast začne být zajímavá i z komerčního hlediska.
pseudografx
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 06. srp 2013 17:33:59


Zpět na Elektromobily

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron