Ford chce vyrábět auta z bambusu

redakce - 25 Duben 2017

Téměř jistě jste na něm seděli a možná jste ho i jedli, ale věděli jste, že bambus by mohl nalézt uplatnění i ve výrobě automobilů? Jedná se totiž o jeden z nejpevnějších přírodních materiálů.auto Bambus Ford výzkum

Ford zkoumá potenciál bambusu pro automobilovou výrobu. Bambus je extrémně pevný v tahu a roste tempem až 1 metr za den. V řadě zkoušek si vede lépe než jiné umělé i přírodní materiály.
foto: Ford

Díky investicím do výzkumu získalo lidstvo převratné materiály jako plast vyztužený uhlíkovými vlákny (zvaný též karbon) nebo lehký hliník. Bambus ale stačí zalévat a za den může vyrůst až o metr.

Kombinací bambusových vláken s plastem by mohl vzniknout nový, mimořádně pevný kompozit, z nějž by se daly vyrábět některé automobilové součásti.

„Bambus je úžasný,“ řekla Janet Yin, vedoucí materiálového inženýrství výzkumného a konstrukčního střediska Fordu v čínském Nankingu. „Je pevný, pružný, zcela obnovitelný a hojný v Číně i v mnoha jiných částech Asie.“

Přednosti bambusu jsou známy již déle než sto let. Experimentoval s ním dokonce i Thomas Edison, když pracoval na vývoji žárovky. Ve stavebnictví je dobře známá jeho pevnost v tahu.

A protože doroste do plné dospělosti za dva až pět let, obnovuje se daleko rychleji než jiné dřeviny. Ford se svými dodavateli již několik let pracuje na vyhodnocení použitelnosti bambusu k výrobě interiérových součástí i dalších dílů.

Výzkumný tým zjistil, že v mnoha materiálových zkouškách si bambusová vlákna vedou lépe než řada jiných, ať už přírodních, či syntetických.

Udržitelná budoucnost

Testování bambusu bude pokračovat, ale jiné udržitelné a recyklované materiály Ford již v praxi používá. Zvuková izolace se vyrábí s využitím recyklované džínoviny, podběhy Fordu C-MAX nebo Fordu Transit jsou z recyklovaných plastových lahví, těsnění se vyrábějí z použitých pneumatik.

Při výrobě dveřních výplní amerického Fordu Escape se využívá vlákno z ibišku konopovitého a odkládací schránky v SUV Ford Flex jsou zpevněné slámou. Dále se využívají třeba rýžové slupky, sója nebo celulóza.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

To už chtěl Mercedes před 10 lety dávat do výplní dveří lisovaný traviny sklizený nejspíš o kousek blíž než někde v tramtárii.

Taky můžou použít konopný nebo lněný vlákna co si vypěstujou za fabrikou a nemusej se dovážet přes půl zeměkdoule. Konopný vlákna se daj použít i do laminátů společně s eko pryskyřicí.

Koukám že Ford měl auto z konopí už v roce 1941!!! 70 % hmoty panelů bylo z konopí :D
Takže tedle jejich greenwashing zase bude jen další malování spalovacích popelnic na zeleno.
http://gearheads.org/the-greenest-cars-dont-always-have-the-fewest-emissions-got-hemp/

Dalo se do něj mlátit i sekyrou :D
https://www.youtube.com/watch?v=srgE6Tzi3Lg

Dokonce poháněl svoje Fordy konopným palivem
https://www.youtube.com/watch?v=54vD_cPCQM8

V Kanadě se už mělo i vyrábět elektroauto z konopí - Kestrel
https://www.youtube.com/watch?v=aIT6sOnAje8
http://www.albertatechfutures.ca/portals/0/images/Web_Photos/john_jan-optimized.jpg

Kestrel EV - elektrické auto vyrobené z konopí
http://www.hybrid.cz/kestrel-ev-elektricke-auto-vyrobene-z-konopi

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A vykácejí se deštné pralesy a zasází bambus. Pak proběhne velká negativní kampaň a u každého auta se bude inzerovat "neobsahuje bambus", stejně, jako se to teď aplikuje s palmovým olejem u potravin.

Obrázek uživatele PaRi

Jirka Grygar jezdil dlouho na bambusovém kole. Takže proč ne :-)

Nejen Grygar, takova kola stavi spousta nadsencu. Videl jsem i bambusovy lehac. Navic tady to nevypada, ze by byl bambus primo konstruckcni material, ale jde "jen" o vlakna, ktera se pridaji do laminatu. Na to by mozna sly pouzit i chlupy z pand, co chcipnou hlady kolegovi dole ;)

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

... a pandy nebudou mít co žrát ... :-)))

Obrázek uživatele Cipísek D

FORDka ať se klidně vrátí k pásový výrobě MODEL T :)))))))) i to je světu volný :DD

---

TESLA jedině !! twitter.com/elonmusk TODÁROZUM !! stream.cz/porady/blanik


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicveletrh e-SalonNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?