Evropa a Čína uvažují o společné základně na Měsíci

Evropská vesmírná agentura ESA potvrdila, že se svým čínským protějškem, CNSA, diskutuje o možnostech spolupráce na vybudování měsíční základny.

Řez jedním z měsíčních dómů, které by chránily nafukovací či jinak vybudované vnitřní prostory.
foto: ESA

Zprávy o tom, že Evropská vesmírná agentura ESA uvažuje o měsíční základně se objevily už předminulý rok. Už tehdy bylo jasné, že půjde o velkou mezinárodní spolupráci, podobně jako v případě Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Teď se zdá, že dvěma hlavními partery při první kolonizaci Měsíce budou možná evropská ESA a čínská CNSA. Plány už potvrdil Tian Yulong, generální sekretář čínské vesmírné agentury.

Podle ESA by se měsíční základna mohla stát místem pro vědu, byznys, těžbu a dokonce i vesmírný turismus. Zároveň by byla odrazovým můstkem pro další výzkum vesmíru a možná i cesty na Mars.

Takhle by mohla vypadat budoucí měsíční základna

Takhle by mohla vypadat budoucí měsíční základna
foto: ESA

Johann-Dietrich Wörner, šéf ESA, v roce 2016 řekl, že základna by byla otevřena pro všechny členy Evropské vesmírné agentury i další národy z celého světa.

Očekává se, že příští dekáda odstartuje novou éru průzkumu Měsíce, včetně možnosti jeho kolonizace. Zároveň se ještě výrazně dál posune už tak dost aktivní čínský vesmírný program.

ESA už dnes uvažuje o různých možnostech stavby měsíční základny. Počítá se například s možností 3D tisku dómů z měsíční půdy. Hlavním problémem nicméně v tomto velkém dobrodružství nejsou ani tak technologie nebo peníze, jako politika.

ESA chce při konstrukci měsíční základny či vesničky, jak ji také nazývá, využít místní horninu

ESA chce při konstrukci měsíční základny či „vesničky“, jak ji také nazývá, využít měsíční horninu
foto: ESA

Bezesporu by totiž bylo užitečné, aby na tomto odvážném záměru spolupracovaly také Spojené státy americké. má ale od roku 2011 Kongresem veškerou spolupráci s čínskými protějšky zakázanou. Nikdo čínské národnosti dokonce nesmí vstupovat do budov NASA bez speciálního povolení.

16 Comments on “Evropa a Čína uvažují o společné základně na Měsíci”

  1. „ESA chce při konstrukci měsíční základny či
    „ESA chce při konstrukci měsíční základny či „vesničky“, jak ji také nazývá, využít měsíční horninu“

    Myslím že měsíční hornina je pěkně ostrá (možná protože tam není eroze vodou) a že jim to může pak pěkně při dlouhodobém púsobení narušovat různě konstrukční celky a prvky nebo i plášť toho nafukovacího modolu.

    Další zajímavou konstrukci jsou třeba betonové stany
    https://youtu.be/Vb1pdvvoVoQ

    Anebo konstrukce a stavby které se staví sami, něco jako větši nanoboti z Červeného trpajzlíka
    https://youtu.be/emW1TQ290ec

    1. Hele ESA nemá ani technologii na to aby člověka dostala na
      Hele ESA nemá ani technologii na to aby člověka dostala na oběžnou dráhu a ty rozvíjíš teorie o tom na co si má dát pozor při stavbě něčeho na měsíci?

      Bude to jako teď, u někoho kdo tam postaví základnu si zaplatí jedno místo pro „astronauta“ (spíše podle toho kdo jim ho vycvičí to bude taikonaut, kosmonaut nebo astronait). Pak bude zkoumat maximálně co si přiveze (přesněji co mu dovolí si tam přivést) 😀

      1. To je mi šumák jak se tam chtěj dostat. Klidně si
        To je mi šumák jak se tam chtěj dostat. Klidně si rozvíjej teorie jak se tam dostanou, já se budu držet toho co mě zajímá.
        Kanada taky vyřešlia problém jak manipulovat s věcma v kosmu a nemá je tam sama jak dostat, takže v tom nevidím žádnej problém. Každou etapu expedice holt řeší někdo jinej.

      2. No mozna proto chteji spolupracovat s tou cinou ne? Evropa umi
        No mozna proto chteji spolupracovat s tou cinou ne? Evropa umi stavet objekty pro pobyt ve vesmiru, ma k dispozici i nosne rakety (I kdyz nic svetoborneho). ESA sice rohodne neni nejaky leadr v dobyvani vesmiru, ale urcite ma co nabidnout.

  2. Elon je zrovna v Číne a jedná jejich premiérem vo nový
    Elon je zrovna v Číne a jedná jejich premiérem vo nový Gigatovárně zatímco jeho rakety budou z Floridy vynášet špionážní satelity pro špionování Číny :)))
    Na jednu starnu je soukromá osoba s podnikatelskými zájmy, na druhou stranu už to zasahuje do politiky a na třetí stranu je vládou prověřená osoba zasedajíci ve výboru v Pentagunu a ještě poradce u Trumpety. Aby ho z toho neklepla pepka 🙂
    Ještě by mohli na konec ty lety na Mars cálovat Čiňani :O
    https://electrek.co/2017/04/27/tesla-ceo-elon-musk-china-vice-premier-gigafactory-locations/

Napsat komentář