Americká armáda chce obří baterie v kontejneru

Americké námořnictvo (U.S. Navy) financuje vývoj ostrovních energetických systémů. Jejich klíčovou součástí je obří průtoková baterie ESP30 od firmy Imergy Power Systems.

Průtoková baterie ESP30
foto: Imergy Power Systems

Ať se nám to líbí nebo ne, vojenský vývoj byl, je a bude jedním z největších motorů technologického pokroku. Největší armády světa jednoduše mají výhodu v podobě obrovské lidské, technické, zdrojové a finanční základny.

Typickým příkladem jsou Ozbrojené síly Spojených států. Vždyť roční vojenský rozpočet amerických ozbrojených sil je desetkrát větší než roční rozpočet České republiky.

Lidský a finanční kapitál americké armády umožňuje financovat (ať už přímo nebo nákupem produktů) vývoj i takových technologií, z kterých nakonec ponese užitek i civilní sféra.

Pro naše čtenáře můžeme zmínit vývoj lithium-iontových baterií v rámci programu LIMA, rozvoj elektrické dopravy a infrastruktury nebo nejnověji vývoj ostrovních systémů americkým námořnictvem.

ESP30

Schéma kontejneru ESP30.
foto: Imergy Power Systems

Americké námořnictvo, v rámci vývoje ostrovních energetických systémů, zkušebně nainstalovalo ve svém zařízení Navy Mobile Utilities Support Equipment v přístavu Port Hueneme, Kalifornie tři kontejnerové baterie ESP30.

ESP30 je v podstatě obří průtoková vanadová redoxní baterie. Výhodou průtokové baterie je snadná kapacitní škálovatelnost a životnost. Nevýhodou je technická složitost a nízká hustota energie na jednotku objemu a hmotnosti.

Oproti konvenčním akumulátorům, kde je celá energie uvnitř článku, je energie vanadových akumulátorů uložena chemicky v elektrolytech umístěných v nádržích.

Vanadová baterie se skládá ze dvou samostatných nádrží s elektrolytem, které obsahují aktivní vanadovou sůl a koncentrovanou kyselinu sírovou. Elektrolyty jsou čerpány z oddělených nádrží a proudí přes články, zatímco elektrický proud přichází nebo se vrací zpět do nádrží s elektrolytem.

Schéma fungování vanadové redoxní baterie.
video: YouTube

Jako přepravní platforma pro ESP30 slouží klasický dopravní ISO kontejner o rozměrech 5,8 x 2,2 x 2,4 m (délka 20 stop).

Instalovaný ESP30 kontejner dokáže uskladnit 200 kWh elektrické energie při maximálním nabíjecím výkonu 50 kW. Baterie má schopnost hlubokého vybití. Samozřejmě není problém propojit více kontejnerů a zvýšit úložnou kapacitu.

Cena za 1 kWh úložného prostoru v ESP30 je 300 dolarů (6500 Kč). Společnost však slibuje pokles ceny až na 220 dolarů za 1 kWh.

Součástí vyvíjeného ostrovního systému je i solární elektrárna o výkonu 50 kW. Úkolem ESP30 je skladovat nadbytek elektrické energie ze solární elektrárny a v případě nedostatku elektřinu do sítě dodávat.

Ostrovní systém námořnictva lze použít na vojenských základnách, ale i v civilním prostoru. Samo námořnictvo zmiňuje obří průmyslové areály, univerzitní kampusy nebo rozsáhlé kancelářské komplexy.

U.S. Navy

15 Comments on “Americká armáda chce obří baterie v kontejneru”

  1. Hneď na začiatku článku
    Hneď na začiatku článku ma pobavila veta že „roční vojenský rozpočet amerických ozbrojených sil je desetkrát větší než roční rozpočet České republiky“. Pokiaľ mám správne informácie, výdavky US armády sú vyššie ako dávajú všetky štáty sveta spolu.
    Pre ekológov musí byť desivá info o náplni tých batérii. Inak téme výroby tohto typu batérii (grid) sa venuje aj:
    http://www.ambri.com/

      1. To je oficiální číslo,
        To je oficiální číslo, které je jen zlomek výdajů usa na zbrojení. Existují ještě k tomu navíc tzv. „grey projects“ a „black projects“ ve kterých se točí řádově více. Celkem jde v usa na převraty, války, vývoj zbraní, ozbrojování sebe i druhých asi jedna polovina jejich HDP plus samozřejmě obrovské množství „peněz“ na dluh naťukaných do počítače.

          1. Ale on má, v zásade,
            Ale on má, v zásade, pravdu. Napr. výzbroj, vývoj a udržiavanie nukleárnych zbraní nejde z ministerstva obrany, ako by to niekto predpokladal, ale z ministerstva energetiky. Taktiež napríklad nákupy zbraní pre rôzne podpory rôznych skupín vo svete nejdú z rozpočtu ministerstva obrany, ale ministerstva zahraničných vecí …

Napsat komentář