Elon Musk a SpaceX se chtějí znovu zapsat do historie dobývání kosmu

V noci ze čtvrtka na pátek odstartuje z Kennedyho vesmírného centra na Floridě vesmírná raketa SpaceX. Poprvé v historii půjde o znovuvyužitý stroj, který už jednou ve vesmíru byl.

Tohle je obrázek, který po půlnoci ze čtvrtka na pátek touží zahlédnout snad všichni fandové kosmonatiky. Raketa Falcon 9 přistávající na mořské bárce.
foto: SpaceX

Pokud se páteční start, let a především opětovné přistání vesmírné rakety Falcon 9 společnosti SpaceX vydaří, půjde o vpravdě historický moment. O facku do tváře všem nevěřícím Tomášům, kteří chytrácky hlásali, že s vesmírnou raketou se zpět na zemi přistát nedá.

Už v pondělí proběhl na odpalovací rampě 39A statický test rakety, jejíž první stupeň nese číslo #1021. Do vesmíru má vynést lucemburský komunikační satelit SES-10. Jde o první stupeň, kterému se téměř přesně před rokem úspěšně podařilo přistát na robotické mořské bárce s poetickým názvem „Of course I still love you“.

Za redakci Hybrid.cz nepokrytě a zaujatě přiznáváme, že držíme celému SpaceX palce. Pokud se tohle podaří, bude to opravdová pecka. Další podrobnosti o chystaném letu i nákladu se dočtete například na webu Kosmonautix.cz.

SpaceX

41 Comments on “Elon Musk a SpaceX se chtějí znovu zapsat do historie dobývání kosmu”

  1. Ta hurá povedlo se, ale z přistání nebylo vidět lautr
    Ta hurá povedlo se, ale z přistání nebylo vidět lautr nic. Nejdřív se zpatlala kamera na rakeťe, tak přepli na ponton a ta zčernala přesně před přistáním. No teda jsem zklamaný z ukradeného zážitku. 🙁

    Ale Elon je po právu dojat
    http://www.space.com/36293-huge-revolution-in-spaceflight-elon-musk-comments-on-1st-reused-spacex-rocket-video.html?utm_source=twitter&utm_medium=social#?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=2016twitterdlvrit

    Ještě se měli pokusit o záchranu aerodynamických krytů nákladu pomocí padáků a zachycení klikoheptýrami za letu, ale kdo ví jak to dopadlo?

  2. Ked sme u toho zavadzania, vzhladom na to, ze prvy stupen sa
    Ked sme u toho zavadzania, vzhladom na to, ze prvy stupen sa oddeluje uz vo vyske okolo 70-80 kilometrov a prakticky ihned zacina manevrovat na zostup, tak pochybujem, ze sa pozrel do „vesmiru“. Ten je definovany hranicou minimalne cca 100 km, ak sa nemylim…
    Kazdopadne drzim palce aby sa to podarilo.

      1. Samozrejme s tym som pocital, vo chvili oddelenia 1. stupna je
        Samozrejme s tym som pocital, vo chvili oddelenia 1. stupna je vsak smer letu uz pomerne dost „naplocho“, a 2. stupen dosahuje vysku 100km az takmer po polminute od oddelenia a aj to s pomocou motoru.
        http://www.youtube.com/watch?v=7pUAydjne5M
        Kazdopadne by to vyjasnil zaznam z telemetrie 1.stupna, ale pochybujem ze take info SpaceX uvolni pre obycajnych smrtelnikov 😀

        1. Ale to jen tipujete.. Z videa s telemetrii z mise CRS-8, na
          Ale to jen tipujete.. Z videa s telemetrii z mise CRS-8, na ktere odkazoval uz Zbynek dole se da tipnout, ze pomer vertikalni rychlosti k horizontalni v okamziku oddeleni horniho stupne je aspoň 2:3 (tedy znacny). V telemetrii z celkem bezne mise CRS-8 se prvni stupne dostal do vysky 138km (minutu a ctvrt po oddeleni horniho stupne ve vysce 70km). Kdyby se vracel na mys Canaveral (ta moznost tu byla, ale chteli otestovat narocnejsi pristani na plosine v oceanu), potreboval by zpetny zazeh, ktery by ho dostal cca do tech 200km.

          1. Jen technicka, predpokladam, ze pristani na mori nebylo kvuli
            Jen technicka, predpokladam, ze pristani na mori nebylo kvuli narocnosti, ale prave naopak – kdyz se neco nepovede, tak modul zblunkne do vody a nic ne nestane (v lepsim pripade ho vylovi neposkozeny), kdezto na „betonu“ by to temer jiste znamenalo sesrotovany modul a zrejme i explozi zbyvajiciho paliva.

  3. Tvrdenie „Poprvé v historii půjde o znovuvyužitý stroj,
    Tvrdenie „Poprvé v historii půjde o znovuvyužitý stroj, který už jednou ve vesmíru byl.“ je zavádzajúce.

    Pripomína mi to dokumentarne filmy z USA, ked Fón Braun je každým cúlom hrdina Američan. A v prepadlisku dejín sa akosi zabúda že má rkv na rukách nemčúr jeden fikaný, no .. obracať sa vedel.

    Ešte lepšie sú tie Americké serialové filmy na tému vesmírni lidé, kde šoty všemožné o prvom dobývaní vesmíru, ale kozmonaut Remek, či Tereškovová nikde.. že absolútne ignorujú Gagarina .. som si už zvykol.

    Takže .. no je toho veľa čo sa polopravdivo recykluje dokola, prekrúca zabúda ignoruje .. a mnohý diskutújúci sú dokonca nasraný z objavu síce prevratného ale neamerického a len s uštipačnou poznámkou.

    Divný svet toto .. nehovoriac o tom odpade v TV a predikciach zamerne ponukanych na YT bez ohladu na to ze pozerate nieco ine pravidelne.

    Znova otázka, kde sa tá elektrina vezme ?

    1. Pane Markomane,
      nevím co má mít Gagarin společného s

      Pane Markomane,
      nevím co má mít Gagarin společného s firmou SpaceX.
      Domnívám se, že Remek byl jen figurka do počtu aby za každej stát trpící pod diktátem SSSR byl nějaký „kosmonaut“.
      O „kvalitách“ Těreškovové si přečtěte třeba dva níže uvedené články:

      Hned po startu usnula

      Intriky a podrazy

      Tážete se „Znova otázka, kde sa tá elektrina vezme ?“
      Má to nějakou souvislost s článkem?

  4. „Poprvé v historii půjde o znovuvyužitý stroj, který už
    „Poprvé v historii půjde o znovuvyužitý stroj, který už jednou ve vesmíru byl.“

    Té taky pěkný nesmysl ne? Co rakteoplány STS (dost možná i jejich boční bůstry spadají do této kategorie) a teď ten vojenský raketoplán X-37B je ve vesmíru už minimálně podruhý.

        1. Lol raketoplány se nepočítaj :))) A on raketoplán není
          Lol raketoplány se nepočítaj :))) A on raketoplán není stroj? Chjo. Navíc kus rakety to je taky protože to má raketový motory, a to přímo impozantní! A ty jeho znovupoužitelný bůstry jsou přímo výstavní rakety, dokonce na tuhý palivo.
          Strašnej problém tam napsat místo slova „stroj“ „raketa (stroj, nosič…) Space X“, aby lidi nebyli uvedený v omyl ale spíš poučený.
          S takovímhle nedodělkem místo článku by tě každej normální šefredaktor vyhodil. Co se snese v bulvárním platku, by se nemělo vyskytovat v solidním magazínu, notabene technickým. Todle český lajdáctví je strašnej nešvar. Elona na vás, ten by vás hnal holoto!!!
          Ale kdo je zvyklej hledat výmluvy…

          1. Navíc jak upozornil výše Magy, tyto nosiče se ani do toho
            Navíc jak upozornil výše Magy, tyto nosiče se ani do toho „kosmického“ prostoru nedostali, takže tedle članeček aspiruje na pěknej zmetek… jako sorry.

            Ale to jejich přistávání je pro mě po každý úplný scifi. Je to jako kdybyste obyčejnou tužku vystřelili přes Empire state buliding a od tamtuď se bezpečně vratili na zem a přistáli zase špičkou hore, samozřejmě na přesně určenou pozici… :O
            O kymacejícím se voru na moři ve 2 metrových vlnách ani nemluvě. To je majstrštyk,

            1. Dobrý den, tady posílám odkaz na sice amatérskou, ale
              Dobrý den, tady posílám odkaz na sice amatérskou, ale velice přesně zpracovanou, telemetrii letu mise CRS-8 (první mise aktuálně znovupoužívaného stupně). Zejména je zajímavý údaj o výšce prvního stupně v čase videa cca 4:00. Magy může zaslat zase svoje data, proč si myslí, že se první stupeň do kosmického prostoru nedostane.
              https://www.youtube.com/watch?v=LZAzOpdTBms

          2. SRB mali apogee (najvyšší bod dráhy) len cca. 65 km čo
            SRB mali apogee (najvyšší bod dráhy) len cca. 65 km čo vesmír nieje ako vieš, prvý stupeň rakety Falcon 9 výstupa zotrvačnosťou vždy nad 100 Km rychlosť Mach 10 je poznať pri telese vážiacom cez 22 ton (bez paliva) 😀
            Na google obrázky je pod „Falcon 9 first stage trajectory“ kopa ilustrácií a na jdenom sú aj nejaké prepočty.

          3. pro vsechny rozcileny, ten raketoplan je Space Shuttle a to je
            pro vsechny rozcileny, ten raketoplan je Space Shuttle a to je opravdu jina kategorie. To Markoman se rozciluje v pravu, bohuzel jak je zvykem v ceskych mediich… spatne preklady a spatne pochopeni vyznamu slova i predmetu… raketoplan NENI space shuttle, chapeme se diskutujici…

  5. Dávám tomu 80 % že ta raketa v pohodě odstartuje a splní
    Dávám tomu 80 % že ta raketa v pohodě odstartuje a splní svoji zákldní službu (vynese satelit) a 50 % dávám na znovupřistání. Každopádně držím palce a kdyby se to náhodou klukům ze SpaceXu nepovedo, tak se nic neděje, další navrácené kousky čekají v hangárech. 🙂

    1. Štart 100% ale je fakt že pristavanie bude na hrane pri
      Štart 100% ale je fakt že pristavanie bude na hrane pri zhruba rovnako ťažkom SES-9 došlo palivo cca. 100 m nad plošinou od vtedy sa SpaceX určite poučila ale bude to dosť tesné typuje že v nádrži ostane tak 500-700 kg paliva 😀

    2. Myslim ze ta sanca je trochu vyssia, urcite si dali poriadne
      Myslim ze ta sanca je trochu vyssia, urcite si dali poriadne zalezat na tom, aby kazdy diel prehliadli poriadne pred znovupouzitim a tym si zaroven vytvaraju procedury, ktore potom budu rutinne pouzivat pri dalsich „recyklaciach“. Ale to je detail. Pokial sa start a vynesenie nakladu podari, akykolvek pripadny dalsi problem nie je az taka tragedia, ako povedal sam Musk – aj z havarie ziskavame velmi cenne data a ucime sa, ako tomu pri dalsom starte predist.
      SpaceX aj Tesla Motors maju obrovsky naskok pred konkurenciou prave v tom, ze maju to, co ziaden z ich konkurentov nema. Obrovsku databazu informacii a skusenosti z vlastnych pokusov a testov.

    1. Musk z toho nejak extra neprofituje 99.8% financií
      Musk z toho nejak extra neprofituje 99.8% financií zarobených SpaceX ide na vývoj ďalšej verzie rakety Falcon9, motoru Raptor, lode Dragon v2, Falconu Heavy stavbu rampy na Boca Chica, opravy SLC-40, vývoj satelitov pre globálny satelitné internet atd. čo všetko cieľi nejako cieli k Marsu kvôli ktorému bola SpaceX koniec koncov založená.

    2. Máš vůbec jen za mák představu, kolik ušetřil ten kolos
      Máš vůbec jen za mák představu, kolik ušetřil ten kolos NASA (tedy stát) díky využívání soukromých dopravců jako Space X??
      A jestli si myslíš že všechny družice a rakety stavěla NASA sama taky si na omylu. To jsou všechno komerční objednávky, z jejichž prodražování by závistí zezelenalo i 10 tunelů Blanka. Na výzkum vesmíru se dost možná taky něco vydělá komerčníma letama, ale to nevím přesně.
      Musk zásobuje ISS a to zas tolik komerční není. Raketovej byznys je asi nejhorší podnikání s možností okamžitého výbuchu 🙂

    1. Ten Mars to už moc i na mě. Odletět tam a pít do smrti
      Ten Mars to už moc i na mě. Odletět tam a pít do smrti vlastní chcanky a už nikdy si nedejchnout čerstvýho vzduchu by se mi fakt nechtělo. Na kosmickejch stanicích to prej pěkně zapáchá, naštěstí to není z tý televize cítit.

Napsat komentář