Elon Musk chystá misi na Mars. A vypadá nadějně!

Jan Grohmann - 19 Leden 2015

Elon Musk, šéf společnosti , je dobře znám také svými aktivitami v dobývání vesmíru. Jeho firma SpaceX v letošním roce hodlá představit koncept pilotované mise na planetu Mars.SpaceX Mars

Vesmírná loď Dragon V2 může teoreticky na Marsu přistát. Na cestu vesmírem však nestačí (např. pro nízkou radiační ochranu) a bude třeba vyvinout nové plavidlo i přistávací modul.
foto: SpaceX

SpaceX rozvíjí koncept pilotované mise k Mars v rámci programu Mars Colonial Transporter (MCT), volně přeloženo jako Marsovský koloniální transportér. Cílem je vyvinout těžkou nosnou raketu schopnou dopravit náklad a lidi na Mars a také kosmickou loď schopnou vykonat cestu na Mars, přistát a pak se vrátit na Zemi.

Nejnovější plány odhalil Elon Musk v rozhovoru pro web Reddit začátkem tohoto roku. Podle Muska se bude kosmická loď odlišovat od raket Falcon 9 a přistávací marsovská loď od představené lodě určené pro lety na nízkou oběžnou dráhu Dragon V2.

„Dopravní systém pro Mars bude mít zcela novou architekturu,“ napsal Musk na webu Reddit. „Doufáme, že koncept představíme na konci letošního roku. Dobře, že jsme to neudělali dřív, protože jsme se hodně naučili od provozu Falcon 9 a kapsle Dragon.“

Základem úspěšného letu na Mars je velmi výkonná raketa. Podle Muska musí raketa dopravit k Marsu 100 tun nákladu. Například vyvíjená raketa Falcon Heavy dopraví na nízkou oběžnou dráhu (160 až 2000 km) 53 tun nákladu, na geostacionární dráhu (35 800 km) 21,2 tun, k Měsíci 16 tun a k Marsu 14 tun.

Připomeňme, že při letu k Marsu raketa nesoupeří jen s přitažlivostí Země, ale také Slunce. „Samozřejmě, vyžaduje to velmi velkou kosmickou loď a přídavné raketové motory,“ uvedl Elon Musk.

SpaceX

Fyziku nelze obejít. Zleva doprava. Falcon 9 1.0 , Falcon 9 1.1/Falcon Heavy (3x) a uvažovaná raketa pro MCT.
foto: SpaceX

Kapitolou samou o sobě je pak přistání na Marsu a návrat. Klíčovým problémem/výhodou je slabá gravitace Marsu (třetinová proti Zemi) a velmi řídká atmosféra (pouze 1 % pozemské).

Při přistání těžkého nákladu nelze použít velké padáky, protože jednoduše řídká atmosféra neklade potřebný odpor. Je třeba se spolehnout především na raketové motory, kterým však usnadňuje práci slabší gravitace. Náklad a lidi z MCT transportéru na Mars tak bude pravděpodobně snášet menší loď.

Při startu je naopak nízká gravitace a řídká atmosféra výhodou. Gravitace usnadňuje start a řídká atmosféra klade malý aerodynamický odpor startující lodi. Přesto start z Marsu a návrat na Zemi je nejsložitější a nejkomplikovanější část mise.

Cílem SpaceX však není jen dopravit lidi na Mars, k tomu postačí menší raketa. Musk se již dříve vyjádřil, že smyslem SpaceX je vybudovat trvalou lidskou kolonii na Marsu.

„Důvod, proč SpaceX vzniklo je urychlit vývoj raketové techniky a vše podřídit cíli – vytvoření soběstačné základny na Marsu,“ uvedl Musk v minulém roce. „Myslím, že děláme určíte pokroky v tomto směru – avšak ne tak rychle, jak bychom chtěli.“

Podle Camerona Smithe, antropologa z Portlandské státní univerzity v Oregonu, však musí mít soběstačná mimozemská kolonie bohatý genofond – 20 000 až 40 000 kolonizátorů. Možná to je důvodem, proč kosmická loď MCT pojme podle plánů až 100 kolonizátorů.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud si chce někdo přečíst skvělé sci-fi o kolonizaci Marsu,
tak doporučuju trilogii Stanleyho Robinsona: Rudý Mars, Zelený Mars a Modrý Mars.
Fakt výborná četba včetně odborných detailů z různých vědních oborů.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dle meho nazoru jde spise o motivaci, nez skutecny cil. Kdyz si rekneme ze nebudeme litat na Mars, tak se nebudou vyvijet technologie, ktere se pak mohou vyuzivat treba uplne jinde. Kdyz nebude takovych cilu, technologicky zamrzneme. Je to rozhodne lepsi motivace nez valka - ktera zatim byla vzdy motorem pro vyvoj novych technologii.

Obrázek uživatele Hyperloop

Tak motivace a cíl jsou spolu velice úzce spojeny. Nakonec i válka je jen prostředek pro dosažení určitých cílů. Ono totiž bez stanovených cílů není motivace, protože kdybych už na úvod řekl - sice cíle nedosáhneme, ale přesto budeme všechno dělat proto, abychom ho dosáhli, tak se na to naprostá většina vykašle ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlas, i když se tam nepoletí dává to cíl, který jako "přidanou hodnotu" daruje nové technologie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslím, že většina nadšených podporovatelů nechává stranou jednu důležitou oblast. Jak chce kdokoliv žít dlouhodobě /navždy/ pod kopulí, vycházet pouze ve skafandru? Je to podobné, jako se zavřít do konce života do ponorky -). Do 6-i měsíců se tam polovina lidí zblázní a druhá polovina povraždí. To není jako reality show, z kterého lze odejít.
Hezké plány, ale v této podobě, naprosto nereálné.
Doporučoval bych všem, kteří mně teď začnou nadávat, aby se zkušebně dobrovolně izolovali ve svém bytě na jeden měsíc ...

Obrázek uživatele Hyperloop

Řekl bych, že určitě minimálně prvních několik set kolonistů bude procházet přísným psychologickým testem na stabilitu osobnosti a pevnost svých rozhodnutí. Ono totiž nejde ani o to vydržet žít v podmínkách Marsu, ale hlavně vydržet minimálně půl roku být zavřený v malé vesmírné lodi při cestě na Mars. Nemluvě o tom, že ti první kolonisté musí být odborní a schopní lidé, kteří tu kolonii budou budovat.
A nově narozeným v kolonii bude takový život připadat úplně normální, protože nic jiného nezažijí než život pod kopulí nebo v podzemí a vycházení jen ve skafandrech.
Nakonec ono je to opět podobné jako na polárních stanicích, kde taky většinou lidé žijí jen těch stanicích a ven vychází na omezenou dobu a ve velice teplém oblečení, který od skafandru nemá moc daleko ;)

Obrázek uživatele Aas

Prirovnanie to nie je zle, az na to, ze pre kolonistu nepride o tyzden raketa, koli tomu, ze ho tam chytil zlcnikovy zachvat.
Nebude to veru "modra laguna" :-D

Obrázek uživatele Hyperloop

Však je znám případ Leonida Rogozova, který si musel sám na Sovětské stanici Novolazarevská vyoperovat apendix, protože jiný chirurg tam nebyl a stanice byla odříznutá zimní bouří od jakékoliv pomoci.
viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Leonid_Rogozov
Tady i s fotkami: http://www.hafnet.cz/408

Dá se předpokládat, že v marsovské kolonii budou určitě aspoň dva chirurgové, aby se v případě nouze nemusel opět jeden sám operovat ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Alebo tam bude k dispozícii rovno nejaký robo-chirurg, pretože podľa mňa sa všetko bude orientovať týmto smerom. Predsa vývoj v robotike ide míľovými krokmi a o nejakých 10 rokov, keď sa bude letieť na Mars môžu prvú posádku tvoriť samostatné roboty, ktoré pripravia základňu pre ľudí. Roboty toho potrebujú omnoho menej ako ľudia a takisto sú viac postrádateľné.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A ako jediny tam potom zostane, pri pandemii chripky, co je celkom bezny jav pri type B raz za 30 r.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mars nie je vhodny pre koloniu. Mozno tak koloniu planety opic.
Zianda ochranna atmosfera, ziadna magnetosfera, radiacia, atmosferu nie je mozne vytvorit a ak, slnecny vietor ju odfukne, malo vody, zavislost na podzemnych bez hrozby prepadu krtincoch, nizka gravitacia.

Venusa, presnejsie vrchna cast atmosfery je vhodnejsia.
Rovnaky tal a teplota, ziadna radiacia (venusa ma magnetosferu), mozete sa kochat len s dychacou maskou, v atmosfere je mozne lahko udrzat cele mesta, dost slnecneho svitu pre fotovoltaiku.

PS: Alebo niektore mesiace okolo Saturnu ako docasne tazobne kolonie pre spracovanie H3 ktoreho ma Saturn dostatok a da sa tazit z jeho atmosfery.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobry nazor, az na to, ze kolonie na marsu je zcela realna v horizontu nekolika let. Kolonizace Venuse, uz v zhledem ke vzdalenosti, ktera je od zeme a ke slozitosti pripadnych prvnich kolonozacnich staveb, je v soucasne a v blizke budoucnosti zcela nerealna... xx

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Proč jenom mi váš postoj připomíná jednoho úředníka patentového úřadu, který podobně srdnatě prosazoval názor, že vše už bylo vynalezeno :)

Život je krásný vtom, že lidem jako Vy co ví, že to nejde spatne brada, když jiný člověk si řekne "zase nějaké žvanil" a dokáže opak vašeho tvrzení :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

S trvalou kolóniou na Marse to v najbližšej dobe nebude také jednoduché, možno tak maximálne výskumná stanica, ako na južnom póle, by bola reálna. No samostatná kolónia s viacerými obyvateľmi by musela Zemi ponúknuť niečo na obchodovanie, pretože aj keby si kolonisti dokázali vyrábať energiu, jedlo, vodu, kyslík a stavebné materiály určite nedokážu vyrábať zložité zariadenia, náhradné diely a podobne, tieto by museli voziť zo Zeme. A je otázne dokedy by Pozemšťania mali náladu dotovať Marťanov, keby si na Zemi náhodou povedali dosť tak kolonisti by zahynuli s prvou pokazenou a chýbajúcou dôležitou súčiastkou.

Obrázek uživatele Hyperloop

Řekl bych, že to už vidíte moc scifiózně ;) Samozřejmě, pakliže by někdy situace došla k tomu, že by na Marsu skutečně žily desítky tisíc lidí, pak by už museli sami začít vyvíjet nějakou ekonomickou aktivitu, která by šla prodat na Zemi, protože jejich vydržování by bylo neskutečně drahé. Nicméně to je skutečně scifi a dle mě k tomu ani nikdy nedojde. Jestli vůbec někdy nějaká kolonie na Marsu bude, tak to bude několik desítek maximálně stovek astronautů-vědců, kteří budou dělat výzkumy a vědecká pozorování a budou zcela standardně placení z výdajů na vědu, asi podobně jako vědci a personál žijící na antarktických polárních stanicích. Např. na americké McMurdo žije přes léto až 1000 lidí a přesto celá režie stanice je placená ze státních peněz.

Obrázek uživatele Jolinar

Fyzicky obchod mezi Marsem a Zemi podle Muska neni moc realny, jelikoz doprava jakehokoli fyzickeho nakladu je velice draha. Pravdepodobnejsi je vymena know-how pomoci radiovych vln.

A pokud by se na Marsu nekdy ocitlo vice nez nekolik desitek lidi, tak si musi cim dal vice veci zajistit sami. Cim vice lidi, tim vetsi sortiment "zbozi", ktery si zajisti sami a nebudou odkazani na ne ze Zeme.

Ale to je beh na dlouhou trat...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A medzi tym sa evolucne vyrovnaju s byvanim v bunkach, nizkou gravitaciou, absenciou internetu a ziarenim.

Obrázek uživatele Jolinar

Na Marsu/Mesici by aspon meli pristup k surovinam, zatimco na Venusi v oblacich moc surovin nevidim a byli by odkazani na Zemi jeste vice.

Obrázek uživatele Hyperloop

Proč absencí internetu?
viz: http://e-svet.e15.cz/internet/musk-investuje-do-vesmirneho-internetu-deset-miliard-pokryje-i-mars-1154533

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ok, ked Musk povedal ze na Marse vybuduje Internet, tak Musk to urobi a fukne tam datacentrum na kesovanie 6-66h oneskorenia. A teraz tu, o cervenej ciapocke.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jooo ták, dle vás je internet, když jsou přístupná datacentra a weby, které Vy používáte :D

Chápu, když budou mít svoje weby a datacentra na Marsu, tak vlastně nikdy nebudou mít ten internet, protože tam nebude facebook :D

Obrázek uživatele Hyperloop

Myslím, že se tu celou dobu bavíme zatím spíš o fantaziích takže netřeba žádnou o červené karkulce ;)
Navíc aspoň z mého pohledu zrovna síť satelitů kolem Marsu přenášejících internet ze Země je z toho všechno nejreálnější věc.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nech si kupi to uzemie a urobi to na pusti atakama, je to rovnaka blbost, za rovnake peniaze a ako bonus, 16ms internet, facebook a pecko vzdy a vsade on-line.

Piesok ako piesok.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Prečo sa potom ľudia trepú napr. na Mount Everest, prečo sa radšej nevyvezú lanovkou na Lomničák veď skaly ako skaly.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

uplne by stacilo skalnate pleso

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Teraz ma napada uplne realna a zasadna otazka, ako to vlastne na ISS tak dlho vydrzia bez sexu ? Ten pocit, ked niekomu okolo hlavy preleti ... .

Obrázek uživatele Hyperloop

Myslím, že bez sexu jakožto kopulace se dá vydržet opravdu dlouho, někteří tak žijí celý život. Spíš by mě zajímalo, jestli jim je povolená masturbace ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, to viem ze sa tak da vydrzat cely zivot, . ... em, cim som samozrejme nechcel povedat ze... no to je jedno... ale ved ani vezni nemaju zakazane sa .. em.. tak ak by im to zakazali na ISS, ved to by im to muselo uz riadne liezt na mozog.

Onanuju kozmonauti vo vesmire ?
Preco chce ist Musk do vesmiru ?

Obrázek uživatele Hyperloop

Je třeba chápat celé počínání SpaceX v kontextu Muskových výroků, jako např. že by chtěl umřít na Marsu. Sice nevím, co je na umírání na Marsu tak úžasného, ale budiž :) Každopádně proto Musk tlačí celý vývoj rychlým tempem dopředu, protože jak prohlásil v jednom rozhovoru, nechce být příliš starý na to, aby mohl letět. Pak ovšem nevím, jestli chce umřít už po prvním letu, nebo jestli se tam hodlá vypravovat opakovaně, nebo se tam vydat, až tam bude trvalá základna, a dožít tam... No, tak jako tak bude lepší, když tam poletí až jako relativně stařec, aby toho dokázal ještě hodně na Zemi, o kterou má jinak takovou starost. Vlastně mi to nejde do hlavy, chce mít plně ekologickou dopravu a výrobu energie, aby se na Zemi dobře žilo a pak si klidně zdrhne na Mars. Možná to bude něco ve smyslu "Mission accomplished, bye bye earthlings" ;)

Obrázek uživatele Jolinar

Musk mnohokrat zopakoval, ze je mnohem vzrusujici budoucnost ta, ve ktere je lidstvo "space faring civilization" nez ta, ve ktere je upnuto na Zemi az do zaniku. Podle nej je Mars vhodnejsi nez Venuse, ale take mnohokrat rekl, ze SpaceX vidi jako jakesi vesmirne taxi, takze kdyz nekdo bude chtit na Mesic (Venusi), tak ho tam sveze (za patricne $$$).

Napriklad ted pred par dny v Detroitu prohlasil, ze neceka, ze se sam dostane na Mars, ale ze by to bylo pekne kdyby mu to vyslo...

Obrázek uživatele Hyperloop

Tak to se možná Musk už trochu vrátil do reality, protože ještě před rokem o tom mluvil tak, jako kdyby to byl jeho hlavní životní cíl stanout vlastní nohou na Marsu. Nebo aspoň mi to tak připadalo :)
Nicméně ten můj příspěvek měl mít spíš humorný nádech, nemyslel jsem to zase tak vážně ;)


e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?