Elon Musk chystá misi na Mars. A vypadá nadějně!

Elon Musk, šéf společnosti , je dobře znám také svými aktivitami v dobývání vesmíru. Jeho firma SpaceX v letošním roce hodlá představit koncept pilotované mise na planetu Mars.

Vesmírná loď Dragon V2 může teoreticky na Marsu přistát. Na cestu vesmírem však nestačí (např. pro nízkou radiační ochranu) a bude třeba vyvinout nové plavidlo i přistávací modul.
foto: SpaceX

SpaceX rozvíjí koncept pilotované mise k Mars v rámci programu Mars Colonial Transporter (MCT), volně přeloženo jako Marsovský koloniální transportér. Cílem je vyvinout těžkou nosnou raketu schopnou dopravit náklad a lidi na Mars a také kosmickou loď schopnou vykonat cestu na Mars, přistát a pak se vrátit na Zemi.

Nejnovější plány odhalil Elon Musk v rozhovoru pro web Reddit začátkem tohoto roku. Podle Muska se bude kosmická loď odlišovat od raket Falcon 9 a přistávací marsovská loď od představené lodě určené pro lety na nízkou oběžnou dráhu Dragon V2.

„Dopravní systém pro Mars bude mít zcela novou architekturu,“ napsal Musk na webu Reddit. „Doufáme, že koncept představíme na konci letošního roku. Dobře, že jsme to neudělali dřív, protože jsme se hodně naučili od provozu Falcon 9 a kapsle Dragon.“

Základem úspěšného letu na Mars je velmi výkonná raketa. Podle Muska musí raketa dopravit k Marsu 100 tun nákladu. Například vyvíjená raketa Falcon Heavy dopraví na nízkou oběžnou dráhu (160 až 2000 km) 53 tun nákladu, na geostacionární dráhu (35 800 km) 21,2 tun, k Měsíci 16 tun a k Marsu 14 tun.

Připomeňme, že při letu k Marsu raketa nesoupeří jen s přitažlivostí Země, ale také Slunce. „Samozřejmě, vyžaduje to velmi velkou kosmickou loď a přídavné raketové motory,“ uvedl Elon Musk.

SpaceX

Fyziku nelze obejít. Zleva doprava. Falcon 9 1.0 , Falcon 9 1.1/Falcon Heavy (3x) a uvažovaná raketa pro MCT.
foto: SpaceX

Kapitolou samou o sobě je pak přistání na Marsu a návrat. Klíčovým problémem/výhodou je slabá gravitace Marsu (třetinová proti Zemi) a velmi řídká atmosféra (pouze 1 % pozemské).

Při přistání těžkého nákladu nelze použít velké padáky, protože jednoduše řídká atmosféra neklade potřebný odpor. Je třeba se spolehnout především na raketové motory, kterým však usnadňuje práci slabší gravitace. Náklad a lidi z MCT transportéru na Mars tak bude pravděpodobně snášet menší loď.

Při startu je naopak nízká gravitace a řídká atmosféra výhodou. Gravitace usnadňuje start a řídká atmosféra klade malý aerodynamický odpor startující lodi. Přesto start z Marsu a návrat na Zemi je nejsložitější a nejkomplikovanější část mise.

Cílem SpaceX však není jen dopravit lidi na Mars, k tomu postačí menší raketa. Musk se již dříve vyjádřil, že smyslem SpaceX je vybudovat trvalou lidskou kolonii na Marsu.

„Důvod, proč SpaceX vzniklo je urychlit vývoj raketové techniky a vše podřídit cíli – vytvoření soběstačné základny na Marsu,“ uvedl Musk v minulém roce. „Myslím, že děláme určíte pokroky v tomto směru – avšak ne tak rychle, jak bychom chtěli.“

Podle Camerona Smithe, antropologa z Portlandské státní univerzity v Oregonu, však musí mít soběstačná mimozemská kolonie bohatý genofond – 20 000 až 40 000 kolonizátorů. Možná to je důvodem, proč kosmická loď MCT pojme podle plánů až 100 kolonizátorů.

31 Comments on “Elon Musk chystá misi na Mars. A vypadá nadějně!”

  1. Dle meho nazoru jde spise o
    Dle meho nazoru jde spise o motivaci, nez skutecny cil. Kdyz si rekneme ze nebudeme litat na Mars, tak se nebudou vyvijet technologie, ktere se pak mohou vyuzivat treba uplne jinde. Kdyz nebude takovych cilu, technologicky zamrzneme. Je to rozhodne lepsi motivace nez valka – ktera zatim byla vzdy motorem pro vyvoj novych technologii.

    1. Tak motivace a cíl jsou
      Tak motivace a cíl jsou spolu velice úzce spojeny. Nakonec i válka je jen prostředek pro dosažení určitých cílů. Ono totiž bez stanovených cílů není motivace, protože kdybych už na úvod řekl – sice cíle nedosáhneme, ale přesto budeme všechno dělat proto, abychom ho dosáhli, tak se na to naprostá většina vykašle 😉

  2. Myslím, že většina
    Myslím, že většina nadšených podporovatelů nechává stranou jednu důležitou oblast. Jak chce kdokoliv žít dlouhodobě /navždy/ pod kopulí, vycházet pouze ve skafandru? Je to podobné, jako se zavřít do konce života do ponorky -). Do 6-i měsíců se tam polovina lidí zblázní a druhá polovina povraždí. To není jako reality show, z kterého lze odejít.
    Hezké plány, ale v této podobě, naprosto nereálné.
    Doporučoval bych všem, kteří mně teď začnou nadávat, aby se zkušebně dobrovolně izolovali ve svém bytě na jeden měsíc …

    1. Řekl bych, že určitě
      Řekl bych, že určitě minimálně prvních několik set kolonistů bude procházet přísným psychologickým testem na stabilitu osobnosti a pevnost svých rozhodnutí. Ono totiž nejde ani o to vydržet žít v podmínkách Marsu, ale hlavně vydržet minimálně půl roku být zavřený v malé vesmírné lodi při cestě na Mars. Nemluvě o tom, že ti první kolonisté musí být odborní a schopní lidé, kteří tu kolonii budou budovat.
      A nově narozeným v kolonii bude takový život připadat úplně normální, protože nic jiného nezažijí než život pod kopulí nebo v podzemí a vycházení jen ve skafandrech.
      Nakonec ono je to opět podobné jako na polárních stanicích, kde taky většinou lidé žijí jen těch stanicích a ven vychází na omezenou dobu a ve velice teplém oblečení, který od skafandru nemá moc daleko 😉

        1. Však je znám případ
          Však je znám případ Leonida Rogozova, který si musel sám na Sovětské stanici Novolazarevská vyoperovat apendix, protože jiný chirurg tam nebyl a stanice byla odříznutá zimní bouří od jakékoliv pomoci.
          viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Leonid_Rogozov
          Tady i s fotkami: http://www.hafnet.cz/408

          Dá se předpokládat, že v marsovské kolonii budou určitě aspoň dva chirurgové, aby se v případě nouze nemusel opět jeden sám operovat 😉

          1. Alebo tam bude k dispozícii
            Alebo tam bude k dispozícii rovno nejaký robo-chirurg, pretože podľa mňa sa všetko bude orientovať týmto smerom. Predsa vývoj v robotike ide míľovými krokmi a o nejakých 10 rokov, keď sa bude letieť na Mars môžu prvú posádku tvoriť samostatné roboty, ktoré pripravia základňu pre ľudí. Roboty toho potrebujú omnoho menej ako ľudia a takisto sú viac postrádateľné.

  3. Mars nie je vhodny pre
    Mars nie je vhodny pre koloniu. Mozno tak koloniu planety opic.
    Zianda ochranna atmosfera, ziadna magnetosfera, radiacia, atmosferu nie je mozne vytvorit a ak, slnecny vietor ju odfukne, malo vody, zavislost na podzemnych bez hrozby prepadu krtincoch, nizka gravitacia.

    Venusa, presnejsie vrchna cast atmosfery je vhodnejsia.
    Rovnaky tal a teplota, ziadna radiacia (venusa ma magnetosferu), mozete sa kochat len s dychacou maskou, v atmosfere je mozne lahko udrzat cele mesta, dost slnecneho svitu pre fotovoltaiku.

    PS: Alebo niektore mesiace okolo Saturnu ako docasne tazobne kolonie pre spracovanie H3 ktoreho ma Saturn dostatok a da sa tazit z jeho atmosfery.

    1. Proč jenom mi váš postoj
      Proč jenom mi váš postoj připomíná jednoho úředníka patentového úřadu, který podobně srdnatě prosazoval názor, že vše už bylo vynalezeno 🙂

      Život je krásný vtom, že lidem jako Vy co ví, že to nejde spatne brada, když jiný člověk si řekne „zase nějaké žvanil“ a dokáže opak vašeho tvrzení 😀

  4. S trvalou kolóniou na Marse
    S trvalou kolóniou na Marse to v najbližšej dobe nebude také jednoduché, možno tak maximálne výskumná stanica, ako na južnom póle, by bola reálna. No samostatná kolónia s viacerými obyvateľmi by musela Zemi ponúknuť niečo na obchodovanie, pretože aj keby si kolonisti dokázali vyrábať energiu, jedlo, vodu, kyslík a stavebné materiály určite nedokážu vyrábať zložité zariadenia, náhradné diely a podobne, tieto by museli voziť zo Zeme. A je otázne dokedy by Pozemšťania mali náladu dotovať Marťanov, keby si na Zemi náhodou povedali dosť tak kolonisti by zahynuli s prvou pokazenou a chýbajúcou dôležitou súčiastkou.

    1. Řekl bych, že to už
      Řekl bych, že to už vidíte moc scifiózně 😉 Samozřejmě, pakliže by někdy situace došla k tomu, že by na Marsu skutečně žily desítky tisíc lidí, pak by už museli sami začít vyvíjet nějakou ekonomickou aktivitu, která by šla prodat na Zemi, protože jejich vydržování by bylo neskutečně drahé. Nicméně to je skutečně scifi a dle mě k tomu ani nikdy nedojde. Jestli vůbec někdy nějaká kolonie na Marsu bude, tak to bude několik desítek maximálně stovek astronautů-vědců, kteří budou dělat výzkumy a vědecká pozorování a budou zcela standardně placení z výdajů na vědu, asi podobně jako vědci a personál žijící na antarktických polárních stanicích. Např. na americké McMurdo žije přes léto až 1000 lidí a přesto celá režie stanice je placená ze státních peněz.

      1. Fyzicky obchod mezi Marsem a
        Fyzicky obchod mezi Marsem a Zemi podle Muska neni moc realny, jelikoz doprava jakehokoli fyzickeho nakladu je velice draha. Pravdepodobnejsi je vymena know-how pomoci radiovych vln.

        A pokud by se na Marsu nekdy ocitlo vice nez nekolik desitek lidi, tak si musi cim dal vice veci zajistit sami. Cim vice lidi, tim vetsi sortiment „zbozi“, ktery si zajisti sami a nebudou odkazani na ne ze Zeme.

        Ale to je beh na dlouhou trat…

                1. Nech si kupi to uzemie a
                  Nech si kupi to uzemie a urobi to na pusti atakama, je to rovnaka blbost, za rovnake peniaze a ako bonus, 16ms internet, facebook a pecko vzdy a vsade on-line.

                  Piesok ako piesok.

                2. Teraz ma napada uplne realna
                  Teraz ma napada uplne realna a zasadna otazka, ako to vlastne na ISS tak dlho vydrzia bez sexu ? Ten pocit, ked niekomu okolo hlavy preleti … .

                3. Myslím, že bez sexu
                  Myslím, že bez sexu jakožto kopulace se dá vydržet opravdu dlouho, někteří tak žijí celý život. Spíš by mě zajímalo, jestli jim je povolená masturbace 😉

                4. Ano, to viem ze sa tak da
                  Ano, to viem ze sa tak da vydrzat cely zivot, . … em, cim som samozrejme nechcel povedat ze… no to je jedno… ale ved ani vezni nemaju zakazane sa .. em.. tak ak by im to zakazali na ISS, ved to by im to muselo uz riadne liezt na mozog.

                  Onanuju kozmonauti vo vesmire ?
                  Preco chce ist Musk do vesmiru ?

                5. Prečo sa potom ľudia
                  Prečo sa potom ľudia trepú napr. na Mount Everest, prečo sa radšej nevyvezú lanovkou na Lomničák veď skaly ako skaly.

  5. Je třeba chápat celé
    Je třeba chápat celé počínání SpaceX v kontextu Muskových výroků, jako např. že by chtěl umřít na Marsu. Sice nevím, co je na umírání na Marsu tak úžasného, ale budiž 🙂 Každopádně proto Musk tlačí celý vývoj rychlým tempem dopředu, protože jak prohlásil v jednom rozhovoru, nechce být příliš starý na to, aby mohl letět. Pak ovšem nevím, jestli chce umřít už po prvním letu, nebo jestli se tam hodlá vypravovat opakovaně, nebo se tam vydat, až tam bude trvalá základna, a dožít tam… No, tak jako tak bude lepší, když tam poletí až jako relativně stařec, aby toho dokázal ještě hodně na Zemi, o kterou má jinak takovou starost. Vlastně mi to nejde do hlavy, chce mít plně ekologickou dopravu a výrobu energie, aby se na Zemi dobře žilo a pak si klidně zdrhne na Mars. Možná to bude něco ve smyslu „Mission accomplished, bye bye earthlings“ 😉

    1. Musk mnohokrat zopakoval, ze
      Musk mnohokrat zopakoval, ze je mnohem vzrusujici budoucnost ta, ve ktere je lidstvo „space faring civilization“ nez ta, ve ktere je upnuto na Zemi az do zaniku. Podle nej je Mars vhodnejsi nez Venuse, ale take mnohokrat rekl, ze SpaceX vidi jako jakesi vesmirne taxi, takze kdyz nekdo bude chtit na Mesic (Venusi), tak ho tam sveze (za patricne $$$).

      Napriklad ted pred par dny v Detroitu prohlasil, ze neceka, ze se sam dostane na Mars, ale ze by to bylo pekne kdyby mu to vyslo…

      1. Tak to se možná Musk už
        Tak to se možná Musk už trochu vrátil do reality, protože ještě před rokem o tom mluvil tak, jako kdyby to byl jeho hlavní životní cíl stanout vlastní nohou na Marsu. Nebo aspoň mi to tak připadalo 🙂
        Nicméně ten můj příspěvek měl mít spíš humorný nádech, nemyslel jsem to zase tak vážně 😉

Napsat komentář