Elektromobilní klid před bouří: dálnice zdarma a výhody v řadě měst, včetně Prahy

redakce - 30 Červenec 2019

Podíl elektromobilů je v celkovém počtu nově registrovaných aut v Česku prozatím pouze 0,4 procenta. V Evropě je to mnohem více a je otázkou, kdy také u nás naberou prodeje těchto vozů strmou stoupající tendenci. Podíl elektromobilů a plug-in hybridů v Evropě strmě stoupá. Ačkoli Česko zatím poněkud zaostává, i u nás nabírá prodej aut s elektrickým pohonem na tempu.<br />

Podíl elektromobilů a plug-in hybridů v Evropě strmě stoupá. Ačkoli Česko zatím poněkud zaostává, i u nás nabírá prodej aut s elektrickým pohonem na tempu.
foto: Kia

TISKOVÁ ZPRÁVA

Nástup nových automobilů, postupné zvyšování kapacity baterií i vývoj technologií pro rychlejší nabíjení činí z elektromobilů, případně plug-in hybridů, stále atraktivnější alternativu vozům s klasickým spalovacím motorem. Růst počtu elektromobilů se meziročně zrychlil o více než 80 procent, když do registru vozidel přibylo 702 čistých elektromobilů.

K tomu ale musíme připočítat také hybridy, těch se jen za první čtvrtletí letošního roku prodalo téměř 1500, elektromobilů bylo 132. Lze tedy očekávat, že rychlý růst bude pokračovat. Klíčovým ukazatelem pro další úspěch bude budování infrastruktury. Celkově bylo v Česku k 1. lednu letošního roku registrováno 1 779 osobních elektromobilů.

Parkování i dálnice zdarma

Městské a krajské samosprávy si uvědomují, že elektromobily mohou pomoci poměrně zásadně snížit dopad na životní prostředí související s automobilovou dopravou. Řada měst již dnes využívá elektromobily pro své zaměstnance, ale elektrický pohon zkouší také v městské hromadné dopravě.

Postupně budou navíc přibývat pro majitele elektromobilů výhody, které dále sníží náklady na již tak efektivní provoz. „Jen něco přes 400 nabíječek v Česku je na první pohled dost, ale to je jen zdání. Navíc jejich rozmístění v rámci země není rovnoměrné,“ říká Jakub Dalecký, analytik obnovitelných zdrojů energie (OZE) ze společnosti Portiva a upozorňuje, že pokud dojde k očekávanému nárůstu trhu s elektromobily a hybridy, bude potřeba budování dobíjecí a další infrastruktury věnovat zásadní pozornost.

Elektromobily a hybridy s emisemi oxidu uhličitého méně než 50 gramů na kilometr mají v Česku nárok na speciální registrační značku. Majitelé aut s touto značkou pak mají možnost parkovat v rámci modrých a fialových zón po Praze zdarma.

Podobná výhoda na ně čeká například v Ostravě, kde mohou bezplatně parkovat v zónách A a R, v Karlových Varech zase ušetří poplatek za vjezd do lázeňského centra. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích navíc stanovila, že se zavedením elektronických dálničních známek od roku 2021 odpadne majitelům aut se zmíněnou registrační značkou také povinnost dálniční známku kupovat.

Vzhledem k tlaku na snižování emisí skleníkových plynů se dá očekávat, že zvýhodnění dostupná majitelům elektromobilů a aut s hybridním pohonem se budou rozšiřovat.

„I když je zatím pořizovací cena elektromobilu či hybridu vyšší než u auta s konvenčním motorem, jeho provoz je výrazně levnější. Společnost Portiva spočítala, že jedno nabíjení stojí přibližně 50 až 60 korun a průměrný elektromobil zvládne například trasu Praha – Brno zhruba na 1,5 nabití. To znamená, že cesta mezi těmito městy vyjde asi na 90 korun. Tedy výrazně levněji, než u auta se spalovacím motorem. Navíc lze ale očekávat, že v dohledné době bude muset většina větších měst, samozřejmě včetně Prahy, přistoupit k regulaci vjezdu do centra a vytvoření nízkoemisních zón, jak to vidíme v Německu, Rakousku a dalších zemích. Může tak nastat situace, kdy auta s konvenčním spalovacím motorem nebudou moci do center měst vjíždět vůbec, případně budou muset uhradit poměrně vysoký poplatek, jako je tomu v Londýně,“ upozorňuje Jakub Dalecký.

Bez elektromobilů automobilka nepřežije

Zdá se, že končí čas specializovaných elektroautomobilek, tedy továren vyrábějících výhradně elektromobily. Tato auta totiž přestávají být lahůdkou pro ekologické aktivisty nebo fanoušky technologických inovací a budou stále atraktivnější alternativou pro běžného řidiče.

Stávají se standardní součástí nabídky klasických automobilek, jejichž modely se dlouhodobě drží na nejvyšších pozicích v žebříčcích prodejů. Trhu vládne Nissan, Toyota, a samozřejmě německé BMW, které zaujalo svými čistě elektrickými modely i.

Svou pozici si snaží vybudovat i Renault a další. Z pohledu českého řidiče je zásadní uvedení prvních vozů české jedničky Škoda s čistě elektrickým a hybridním pohonem. Vzhledem k pozici, kterou si značka v Česku drží, bude s vysokou mírou jistoty znamenat uvedení těchto modelů na trh velmi silný impuls pro celkový trh elektromobilů u nás.

Podle odhadů Ministerstva dopravy bude v roce 2020 v Česku registrováno asi 17 tisíc vozidel s elektrickým či hybridním pohonem. Pokud nebude do té doby věnováno velké úsilí budování infrastruktury, začne se již tou dobou projevovat nedostatek dobíjecích stanic.

Podle analýzy Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) budou už kolem roku 2025 chybět v Česku asi 3 tisíce dobíjecích stanic, v roce 2030 bude tento deficit až 20 tisíc stanic.

„K vyrovnání tohoto deficitu bude potřeba podpořit budování domácích stanic pro rychlé nabíjení, jaké nabízí dnes například společnost ČEZ, ale také nutnost uvažovat o dalších možnostech. Jednou z nich, již osvědčenou třeba v USA, je využití otevřených parkovacích ploch a vybudování částečně krytých stání se solárními panely. Elektromobily by se tak mohly dobíjet během nakupování či v době, kdy jsou jejich majitelé v práci,“ uzavírá Jakub Dalecký.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

"Tato auta totiž přestávají být lahůdkou pro ekologické aktivisty..."

No to je taky pravzláštní výplod. To psal zase nějakej zkuśenej píár inženýr lidských duší. :))))
Teda dost pochybuju, že eko aktivisti jsou nějakou závratnou většinou mezi majitely elektromobilů. Zde na foru máme možná Radovana a zbytek nevím zda by se dal nacpat do podobné škatulky i když by je tam kdejakej občan rád viděl. Spíš by se asi největší procento označil za geeky, ale jejich procento bude s větší demokratizací EV rapidně klesat.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Aktivista dokáže akorát hlasitě hulákat, ale nic reálného nedělá.
Radovat mi příde že nehuláká, ale něco dělá. Má e-auto, solár, nějakou zahrádku.

Většina aktivistů podle mě žije v paneláku a zadek si vozí ve staré oktávce TDI.

---

20 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele Kuk

No když nerozeznáš aktivistu od hulákače tak to je pak těžký :D
Aktivista se zove aktivista protože něco dělá, hulákačů je plnej parlament a vláda, ale je to jen banda pozérů. ;)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

"Zdá se, že končí čas specializovaných elektroautomobilek, tedy továren vyrábějících výhradně elektromobily."

Co je tohle zase za kravinu??? Kolik "specializovaných elektroautomobilek" prosímvás znáte? Já znám jen jednu a to Teslu a možná něco v Číně, ale to je lokální záležitost, ale tyto "automobilky" sotva začínaj a to včetně Tezly, tak jak může končit jejich čas, když ještě ani nenastal? Ha ha ha. Některé ještě ani nedorazili na trh. :)))))
To je zase pseudomoudro století. To vymyslel Prchal? :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele honza.t

Keď jazdíme my v Číne život Shanghai
Dražba SPZ jen za značku 11 500 Euro
Scootery v přepočtu za pár Euro jezdí se bez řidičského průkazu
v provozu Platí pravidlo silnějšího
Rychlostní železnice 29 000km cestovní rychost až 350km/h

https://www.youtube.com/watch?v=R0TRaxT0yH4

Ten zdroj článku je docela nezajímavý. Tedy ani článek nedopadne jinak. Ani jsem jej nedočetl.

těch 1779 registrovaných EV je kterých prosím ? těch nově prodaných ? pak to číslo je úplně o ničem

v roce 2020 bude 17.000 ks EV + PHEV ? co tam berou za matroš na tom ministerstvu ? možná tam zajdu pro vzorek :)

---

BMW i3 60Ah - 37.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

Pokud přejdou auta z ropy na elektřinu, jistě nevystačí současná kapacita elektráren ani rozvodných soustav. Spočítal někdo někdy, kolik nových elektráren, rozvoden, trafostanic, elektrických vedení, úložišť elektřiny atd. budeme muset postavit nebo zrekonstruovat, aby se ta auta dala pohodlně nabíjet?

A nebylo by lepší mít doma / v práci / na benzínce vlastní malou elektrárnu na plyn nebo vodík, která tu elektřinu vyrobí na místě?

Obrázek uživatele Kuk

Já to spočítal a musíš si na na zahradě postavit 200 Temelínů aby ti nevytek mražák :D
Zbytku republiky bude stačit jen to co každej rok vyvezem za pakatel do zahraničí. ;-D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

My nebudeme muset stavět nic, postaví je elektrárenské společnosti. Dostávají za to totiž peníze - za elektřinu, přenosovou soustavu i OZE apod. a přechod na elektomobilitu jsou pro ně desítky miliard obratu a miliardy zisku navíc.
To ovšem neplatí pro ten vodík, tam by bylo potřeba 3,5x více elektřiny + mraky dalších problémů.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

:DDDDDDDDDDDDDDDD dobrej ftip dne! :) tos jako vypotil sám jo? ;)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Jan Horčík

Spočítal.
Nebylo.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele M.Krupka

Odkud pochází informace, že v Karlových Varech ušetří poplatek za vjezd do lázeňského centra? V Karlových Varech hodíte na MP do automatu minci, vypadne Vám lístek, na který napíšete RZ vozu a jedete do lazeňské zóny. Jezdím do té zóny výjimečně, ale tuhle informaci slyším poprvé.

Obrázek uživatele Radovan

https://elektrickevozy.cz/clanky/elektromobilni-klid-pred-bouri-dalnice-zdarma-a-vyhody-v-rade-mest-vcetne-prahy

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 87 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 40 tis. km (54 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

spočítal a je to v pohodě, neboj se nic

---

BMW i3 60Ah - 37.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

Obrázek uživatele runner42

Technicky by to problém nebyl, domácí plynový agregát má stejnou účinnost, jako elektrárna. Problém je, že samotná konverze fosilní palivo -> elektřina -> chemie v baterii -> elektřina -> pohyb je neuvěřitelně neefektivní pitomost.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele Kuk

Lepší je jezdit na benzín co rovnou teče z kohoutku.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele spetak

Vím, jak to myslíš, ale s vodou to zkoušej číňani taky.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/cinane-predstavili-auto-na-vodu-dodavka-ma-na-300-az-400-litru-vody-ujet-500-km/

---

Už jen EV, najeto 140 tisíc km.

Obrázek uživatele Kuk

Že by rozdojení kozla po čínsku? :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

yugo 2011 ízy :)
https://www.youtube.com/watch?v=OvyoeKB2Iyc

https://www.youtube.com/watch?v=O8UH3Xp8dCc

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

"v roce 2030 bude tento deficit až 20 tisíc stanic."
Jelikož jedna rychlonabíječka stačí pro 100 elektromobilů, jedna stanice se 4 nabíječkami pro 400 elektromobilů, tak tím chtějí říct, že bude za 10 let v ČR přes 8 milionů BEV? :-D

No, najezdím ročně s EV přes 30 tisíc km a na veřejné rychlonabíječce jsem tak 5x do roka. Jak jste došel k tomu, že spotřebuji 1% roční kapacity veřejné nabíječky?

Ach jo, pro Carlose je potřeba 1 nabíječka na 10 EV, pro vás 1 nabíječka na 1000 EV. Ty vole dohodněte se už, nebo se smiřte s mým odhadem uprostřed :-D
Podstatné je, že v roce 2030 tu budeme rádi za 100 tisíc EV, pro které s největší pravděpodobností bude dostatečná nabíjecí infrastruktura, takže těch 20 tisíc chybějících stanic je nesmysl. Vlastně není důvod, aby jich bylo potřeba víc než je teď čerpacích stanic, kde je hustota zcela dostačující, jen budou mít víc nabíjecích stojanů.

Co bych se měl dohodnout. Pokud hážete nějakými čísly, tak byste si měl být schopen je obhájit. Souhlasím ale s Vámi, že počet nabíjecích míst (ne nabíječek) bude pravděpodobně stačit jako je dnešní počet pump. Výhodou elektroauta je právě to, že infrastrukturu nabíjecích stanic využíváte méně než klasických pump, protože tam musíte vždycky.

To byla sranda :). Přijde mi vtipný, že mám obhajovat svůj odhad 1 nabíječky pro 100 EV před jedním člověkem, co mě chce přesvědčit že je potřeba 1:10 a hned vzápětí přijdete vy z opačného konce s argumentem 1:1000 :-)

To je sranda, že vůbec nemohu ve svých komentářích najít, že bych argumentoval nějakým čislem...

Jedna nabijecka na 100 automobilu jak jste na to prisel? To je jako rict ze jeden stojan ns benzin staci pro 10. aut.

Pro 30 km denně (asi o 50 % vyšší než průměrný nájezd v ČR) je třeba 5 kWh, pro 100 aut tedy 500 kWh denně, neboli vytížení jedné 50kW nabíječky 10 hodin denně. A to ani nepočítám, že minimálně 50 % nabíjení bude mimo veřejné nabíjecí stanice.
V roce 2030 bude v ČR přinejlepším 200 tisíc BEV (i když takto vysokému číslu ani sám nevěřím). Na to opravdu není potřeba 25+ tisíc nabíječek.

přesně tak, mít to naplánovaný že od 6h bude nabíjet postupně Franta, Pepa Mirek a ve 22h přijede ještě Johana

1 nabíječka je cca na 10 EV

---

BMW i3 60Ah - 37.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

Pokud bereme, že polovina nabíjení bude na veřejných nabíječkách, pak ten váš předpoklad je cca 50 kWh denně na jednu nabíječku a to je průměr, tedy většina bude ještě méně vytížená a to vám garantuji, že nikdo nebude provozovat ani když by náklady na pořízení byly celé dotované s výjimkou speciálních případů generovaní zisku jinde (tedy nabíječky u restaurací, obchodních center, nabíjení v rámci placeného parkování apod.), zbylé nabíječky, které musí vydělat na sebe + zisk budou potřebovat alespoň 10x tolik.

Presne tak. Ac wall box tak s bidou na dve tri auta.

Takhle se to prece pocitat neda, to by jste si na tu nabijecku musel brat poradnik.

Jistě že dá. Ne dnes při desítkách/stovkách nabíječek, ale při desítkách tisíc (o řád větší hustota než čerpacích stanic dnes) je to již jen statistika a žádné pořadníky.

No vidíte a o pár komentářů víše píšete "Na to opravdu není potřeba 25+ tisíc nabíječek." takže ano jsou potřeba.

V současné době je 1700 el. aut z toho jich jistě třetina nemá ani rychlodobíjení a třetina jezdí kolem komína?

Jen čez má 100 rychlodobíjecích stojanů tj. 10 aut na jeden stojan a občas musíte čekat, nevím jaké máte auto a jestli jezdíte pravidelně na veřejný stojan nabíjet, ale co zde čtu občas je to řežba.

Být Váš poměr 100 vozů na jeden stojan, tak tu máme v patek po práci fakt kolony u nabíječek.

život není jen o statistice a tabulkách

Už to tu psal Marek_ průměr u stojanů Čezu je 22 kWh/den, nejvytíženější u nás v Karlíně 173 kWh/den, takže medián bude někde okolo 15 kWh/den a hromada z nich pod 10. Denně chodím minimálně 2x okolo karlínské nabíjecí stanice a ani tam není žádná řežba, vlastně jsem tam frontu neviděl nikdy. A myslíte si, že až pominou dotace, že tu bude někdo provozovat několik tisíc nabíjecích stanic generující obrat (ne zisk) 100 korun denně?
"Na to opravdu není potřeba 25+ tisíc nabíječek" bylo myšleno hlavně na ten článek a zmíněný rok 2030. I kdybychom se nějakým zázrakem dostali s prodeji ze současných 0,25 % na průměrných 10 % ročně v následujících 10 letech, tak jsme na 250 tisících BEV a na to opravdu není potřeba 25 tisíc nabíječek, natož nabíjecích stanic. V tu dobu už bude také naprostým standardem i u nejlevnějších aut to co je teď top, tedy dojezd 600 km a nabíjení 250 kW, tedy běžně jen čtvrthodinové zastávky na nabíjení.
"Být Váš poměr 100 vozů na jeden stojan, tak tu máme v patek po práci fakt kolony u nabíječek." - Ano, to je klidně možné, přesto tento výkyv ve využitelnosti nepřesvědčí žádného provozovatele, aby svůj systém nabíjecích stanic 10x naddimenzoval na úkor zisku. Čísla jsou neúprosná, jak jsem již psal 1 stojan na 10 aut s průměrným denním nájezdem 60 km (10 kWh) a nabíjením v průměru z 50 % mimo veřejné nabíjecí stanice znamená průměrnou denní vytíženost 50 kWh na stanici, což nestačí možná ani zaplacení samotného stojanu bez všech věcí okolo.

Obrázek uživatele spetak

Buuuuď v klidu, žádná řezba se faaakt nekoná.

---

Už jen EV, najeto 140 tisíc km.

Obrázek uživatele runner42

Morfiové delirium zfetovaných elektro prognostiků zneužité cyniky s cílem vybudovat nový penězovod.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele Radovan

Zřejmě Vás to mile překvapí, ale budu s Vámi souhlasit. Bohužel, už i elektromobilita je na úrovni státu v rukou šíbrů a vidí v ní nový zdroj odklánění peněz. Takže se budou snažit.
Úspěšně už to dělají ve jménu nedecentralizace výroby elektřiny a výstavby nových atomek a následně vedení a infrastruktury v případě výroby elektřiny.
Nyní bijí na poplach kvůli elektromobilům a nabíječkám, v nichž vidí možnost hojně dotované věci a přicházejí s katastrofickými scénáři. Jen aby na to vláda přihrála penízky.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 87 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 40 tis. km (54 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Marek_

Ostatně, to jsme viděli před pár lety u fotovoltaiky. Z původní dobré myšlenky se stal obrovský tunel pro provozovatele velkých FVE parků. A my jako spotřebitelé už jsme jim z našich kapes zaplatili několik stovek miliard a ještě zaplatíme... bohužel :-(

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele runner42

Podepisuji. Místo rozumného decentralizovaného užití máme ve jménu ekologie devastaci krajiny i peněženek lidí.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Ve městě to částečně chápu. Ale copak elektrické auto neničí dálnici?

Obrázek uživatele ePavel

Copak kamion s euro6 nici dalnici mene nez ten starsi? Taky ma slevu...

---

Teslu s bonusem objednejte přes link http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Má a taky je to nesmysl.

Obrázek uživatele ePavel

Jen zpusob jak zvyhodnit mensi emise i s ohledem na ujete km. Mate lepsi reseni?

---

Teslu s bonusem objednejte přes link http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Dálnici ničí stejně, ovzduší méně.

---

ecotaxiolomouc.cz

Obrázek uživatele honza.t

Prodejem pohonných ústrojí s vestavěným palivovýn systémem pro CNG, LPG si nepomůžou ?

OFF TOPIC
Omlouvám se, bude to znít jako reklama, ale jsem z toho auta tak nadšený, že se s tím musím pochlubit.
Od pondělí se v ČR (konkrétně v Praze) dá koupit toto.

https://autoroad.cz/novinky/91092-cinsky-elektromobil-opet-ohromil-jac-iev-slibuje-dojezd-500-km-a-interier-tesly-krizene-s-bmw

Tedy k okamžitému odběru jsou na skladě jen verze se 47kWh baterií. V případě zájmu o verzi s větší baterií je možné si ji objednat.

Jo málem bych zapomněl - cena je 799 000,- Kč včetně DPH.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Michelin

Nějak nemůžu v rychlosti najít kdo, že to v té Praze prodává?

---

Více než 170tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele runner42

Hmm, 799.000 Kč včetně DPH, to znamená že:
DPH činí 138 tisíc Kč
Clo činí 86 tisíc Kč
Doprava, homologace, zisk cca 100 tisíc Kč
Baterka 300 tisíc Kč

Zůstává 174 tisíc na samotné auto. To bude nádherné zpracování a spolehlivost sama. Servis určitě nebude potřeba :-D

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele honza.t

Vypadá to hodně dobře.
Při vývoji se inspirovali mnoha vozidly jiných značek
Vidím tam Teslu, Nissan ,BMW ,Toyotu ....
Ale jak to bude se servisem a případnými ND díly ?

Servi je momentálně jen u tohoto prodejce. Sliboval (ale jen sliboval) že hledají strategicky po republice rozmístěné partnery na servisování.
Díly mají.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele honza.t

To bych se bál že prodá pár kusů
Pak to třeba zavře ( malé prodeje / vyské náklady )a kupujicí bude mít velký problém.
Také to může být počátek té Čínské ofenzývy.
Jak řekl Jeremy Clarkson máme se bát Čínských automoilek ?
ANO !
Ještě jsem našel
http://jacen.jac.com.cn/showroom/iev7s.html

Mimochodem, k té obavě (jinak u neznámých značek oprávněné) JAC patří do koncernu VW.
Dokonce odhaduji, že tu tohle auto začnou velmi brzo nabízet pod značkou SEAT. Protože SEAT si jich letos na jaře dovezl 4000 kusů.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Už tři roky prodávají Zhi-Do D2S (tak jsem je vlastně našel). Jinak prodávají i běžná auta. Je to dlouholetý prodejce auta, jen si do portfolia přidal EV.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Michelin

No vida, tak to přišlo dříve než jsem čekal.
A teď teprve začnou evropské automobilky platit za svou zabedněnost a zkostnatělost.
Vážně nevím jestli mám jásat nebo plakat.

Škoda, že to nemá páté dveře pro lepší přístup do kufru.
Hned bych pro jeden kousek zajel.

---

Více než 170tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Ale ono to má páté dveře do kufru :-)

PS: k tomu pláči vs. smíchu - vzhledem k tomu, že jak jsem se dočetl je fabrika JAC vlastně v koncernu čínského VW. Takže k pláči je hlavně to, že se nás tu evropský VW snaží vošulit, a stále nám chtějí cpát předělané spalováky E-UP, E-Golf za větší peníze.
Někde jsem to tu už psal - Seat si letos v březnu dovezl z Číny 4000 totožných aut, jen nejsou olejblovaný JAC.
Je to pouze moje spekulace, ale myslím, že na to nalepí znak Seatu, a budou tvrdit, že je vyrobili aby kompenzovali buď jen svoje, nebo koncernové emise.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

JAC IEV 40 má páté dveře, JAC IEV A50 je nemá.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Aha, tak se omlouvám, že jsem nedával pozor na kontext. Mluvil jsem o tom, který jsem si zkusil já.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

A jaké jsou zkušenosti?

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

No abych řekl pravdu, mám dva názory:

1) Subjektivní. Můj (naší rodiny) životní styl je nastaven tak, že klasické auto moc nepotřebujeme. Bydlíme v tvz. satelitu Prahy. Já osobně jezdím do práce na elektrokole v kombinaci s vlakem a MHD - a upřímně představa, že bych jel do práce do Prahy autem je při nejmenším nepříjemná (spíš až odpudivá). Vždy z vlaku sleduji ty kolony na okresce podél trati, a pak když si ještě představím hledání parkovacího místa v centru... NE děkuji nechci. Manželka má práci v místě, a děti školu a školku taky. Takže máme jedno sdílené auto se sousedem (to pro případě výletu) a loni jsem neodolal a koupil jsem jen pro nás dvoumístné Zhi-Do D2S beta - kdyby někdo někam nutně musel rychle jet. Takže auto tipu JAC mi přijde zbytečně veliké, a nemám pro něj uplatnění. Na dovolené létáme (občas jedeme vlakem), spotřební zboží koupené přes internet má dovážku, stejně tak hobby domy, prodejny nábytku atd... k čemu dnes auto?
Tedy názor č. 1 - zbytečné veliké, není potřeba.

2) Objektivní. Problematice EV se věnuji několik let. JAC je naprosto ekvivalentní auto běžně dostupným sedanům. Téměř ve všech parametrech se jim vyrovná, a v některých je mírně převyšuje. Krom jediného - a to je cena. Z aktuální nabídky na trhu je podle mne jednou z nejlepších kombinací cena / výkon.
Měl-li bych jej přirovnat k některému ze všeobecně známých EV, je nejpodobnější Nissanu Leaf II. Leaf má lepší nastavení rekuperace, a propracovanější e-pedal. JAC má menší spotřebu na sto km, takže při stejné baterii (tj. 47 kwH) delší dojezd.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Děkuji za info, obdivuji, že se JAC dostává na lepší spotřebu, než Leaf, asi už tu technologii zvládli podstatně lépe než např. BYD.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Také jsem se divil, ale s celou rodinou jsme při rychlosti 90 km/h (okreska) byly (dle informace na infopanelu) na spotřebě 11 kw/100.
Sám (bez užitečného zatížení) jsem se dostal na 9 kw/100
Ve městě s rekuperací to průměrně ukazovalo dokonce 6 kw/100 km, ale to je teoretický údaj.
Dálnici jsem si bohužel nezkusil, auto ještě nemělo ani RZ (bylo na převozkách), a tudíž nemělo dálniční známku.

A nebude to tím, že se BYD zaměřuje hlavně na vozy nad 3,5t, kde se na nějakou tu kilowatu navíc nebude tak hledět?

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Tak to je excelentní spotřeba !! Měl jsem na mysli osobní BYD e6, který měl o cca 50% vyšší spotřebu, než podobné EV od Kia, Nissan apod.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Nemyslím si že u nás budou kupovat lidé velké množství čínských EV aut, alespoň v dohledné době ne, teď nekupují ani US ani EU natož China.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Všichni tu řeší hlavně cenu ev, která je údajně největší překážkou. Pokud už teď dokážou dovézt auto s větší baterkou levněji než to co se tu prodává, tak co teprve až nějakou kompletárnou ošulí clo.

Úplně stejně se kdysi mluvilo o Korejských autech, jakej je to šrot, a že to nikdo kupovat nebude a hle, kolik nám jich tu jezdí.

---

Více než 170tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Ale mrkněte co ta Korea tady vybudovala za obrovské zázemí a první auta sem začala vozit mám pocit v roce 1986. JAC má poměrně slušné jméno a řadu let dostává v NCAP 5 hvězd, takže experimentování se meze nekladou a navíc vás to baví experimentovat a jezdit do servisu a řešit závady :)

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Jen co budou mít auto s pořádným kufrem. :-)

---

Více než 170tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Myslíte jako NIO S8 v provedení 5 sedaček? Úmyslně píšu pětisedačkové, protože základní verze je 7 sedaček, ale nabízí i úpravu, že přidají prostřední sedalo do druhé řady, a pak si asi dovedete představit jaký vznikne kufr.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Michelin

No, treba.

---

Více než 170tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Ja teda nevim, rozmery v podstate jako Leaf (nebo ostatne novy Ioniq), cena taky a rychlonabijeni 80% za 1 hodinu u 40kWh, resp 1.5 u 60kWh (cili 32kW) taky nebude o tolik lepsi nez "leafgate" nebo jak se tomu rika.

Samozrejme, ze dobre, ze je dalsi alternativa na trhu, ale ze bych mel pocit, ze mit Leafa, tak je cas okamzite bezet vymenit... ;)

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Michelin

S tou větší baterkou by to mělo asi o dost větší dojezd než Leaf i Ioniq, možná o něco i s tou menší.
Kupoval bych to do práce kde by to na den v pohodě stačilo a nabíjelo by se jen přes noc.

---

Více než 170tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Marek_

Mít teď rozpočet 800 tisíc na elektromobil, tak než jít do nějakého čínského experimentu bez zázemí a servisu, tak bych bral za stejnou cenu Ioniq, viděl jsem teď nějaký za 799 ve verzi Ultimate. I když menší dojezd... nebo bych pak počkal na ten nový.

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Michelin

Mě by zrovna ten Čínskej experiment zajímal. Už proto, že jak to tak zatím vypadá, tak to bude budoucnost i Evropského motorismu.

---

Více než 170tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Radovan

Takže už to začalo. Japonská elektronika, japonská auta. Pak korejská elektronika, pak čínská elektronika. Korejské mobily, pak čínské mobily. Elektrokola prakticky vše Čína a Japonsko, které to vyrábí taky v Číně. Skútry to samé. Po japonských autech přišla korejská, už tu mají i fabriky. Nyní přicházejí auta čínská. Fabriku zatím nemají, ale staví fabriku na čínské elektrobusy v Maďarsku. Je to sice BYD, ale za jak dlouho se dohodne s JAC a přistavějí jednu halu, nejprve jen na montáž osobáků z dovezených dílů? Třeba ten jejich IEV7S je pěkná kára.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 87 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 40 tis. km (54 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Michelin

Bohužel už to tak začíná vypadat, že evropské automobilky se propowerpointujou až do stavu, kdy už ty jejich malůvky nebudou nikoho zajímat.

Já osobně nemám problém jezdit i v Čínským autě. Soudě dle toho co píšou Tesla hejteři si stejně nemůžu pohoršit ne?
:-)

---

Více než 170tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele honza.t

Díky za info a držím palce .

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

no a kde "v ČR (konkrétně v Praze)" se to dá koupit? odkaz by byl?
dorazil vlak z číny nebo na alibabě?? :)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Prodává to společnost od které jsem si kupoval Zhi-Do D2S. Najdu Vám číslo na dealera.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

dobrý
http://www.zhidou-europe.com

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Marek_

http://www.zd-cars.cz/kontakt.html

---

Lexus GS 450h Premium

Jo jo, to jsou jejich stránky na Zhi-Do, ale JAC tam evidentně uveden není, asi bude mít svou vlastní stránku.
A včera jsem jel okolo, tak se to jmenuje "Autocenrum Noblessa".

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Tuhle stránku neznám, ale myslím že to nejsou oni.
Číslo na dealera je 736 732 987

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Proč ty tajnosti? Dealer nemá web, kde by se dalo kouknout na nabídku modelů, konfigurace, ceny, příp. dohledat info o dodací lhůtě?

Jinak za 800 tisíc je ta verze 47 kWh? Pokud ano, tak to je zhruba očekávaná cena těch novinek s 50 kWh baterií jako je Peugeou 208e, Corsa, VW ID.3 (tam bude asi 44 kWh). Ano, jsou to menší auta, ale asi bych je upřednostnil, nevím jestli bych měl odvahu jít do toho číňana bez pořádného zázemé, servisu a podpory. Ale alternativa to je...

---

Lexus GS 450h Premium

Web určitě mají, jen já si teď nemůžu vzpomenout. Číslo jsem našel v historii hovorů v mobilu. A ještě můžu sloužit dodací lhůtou. Auta tam stojí, tedy auto s RZ si můžete odvézt a ta bez RZ (bez TP) následující pracovní den. Verze asi nejsou. Všechno je to jednotná výbava - maximální co model nabízí. Myslím, že se v žádných variantách ani nevyrábí. Jedinou variabilitou je barva karoserie a velikost baterie. A ANO, všechno skladem jsou jen 47kWh - tu s větší baterií si u nich můžete objednat, ale tam ty dodací lhůty nevím.

Druhý odstavec chápu, ale jak jsem psal. Oni normálně auta prodávají a servisují. Pravda je, že nemají pobočky po republice. Dostupnost servisu a garanček je pohodlná jen pro Prahu a Středočeský kraj.
A samozřejmě servisní síti VW nebo Opel se to nejen nedá ani srovnávat, to je prostě neporovnatelné - to uznávám. To je větší rozdíl než Lide.cz vs Facebook. :-)

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

1) Elektromobilní propaganda by se měla distribuovat s mírou a rozhodně ne okatě ;))
2) Hele Bureš je oficijálně nepřítel elektromobility a od toho se to odvíjí
3) takže jediný kde elektromobily budou žít jsou městský díry jako je třeba smradlavý prágl, brno a podobná betonáž kde jim došlo že jinak opravdu chcípnou ;)))))
4) Dálnice a známky se elektromobilů krom TESLY netýkají a týkat nebudou ;)
5) a Šádemobil je scifi "budoucnosti" jestli vůbec nějaká bude :))))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Majitelé elektromobilů nejsou voličská skupina Babiše. Místo podpory EV raději dá peníze důchodcům. Je to celkem logické.

Jak můžete vědět kdo je nebo není voličská základna Babiše? Já jednoho s elektromobilem co ho miluje až za hrob znám.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

dá se to předpokládat, bureš se vyjádřuje k elektromobilům negativně opakovaně několik let, navíc tlačí zlutej sajrat, takže není nad čím polemizovat, je vyřízenej at se ti to líbí nebo ne

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

ano souhlas, ale vyznít to mělo smyslem že je premijér a od toho se odvíjí politika vlády ;)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

to je zas nablito od socek :)

Obrázek uživatele runner42

Pobavilo. Místo toho ANO chystá zdanění elektromobilů podle emisí CO2 vypočtených z energetického mixu v okamžiku prodeje systémem VES.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

To by byl super nápad!! Stejně si budou muset lidi postupně kupovat elektromobily (i ty za pár let) a tím pádem by bylo jen na české republice, jaká energie se tady bude vyrábět a spousta lidí pak bude tlačit na stát, aby začal být eko. ;-)

---

Elektromobilista teoretik, který v EV nikdy nejel, ale je velký fanda. Pasivní dům s přípravou na wallbox s vyhrazným 7-11kW.

Az se uz jen z principu zacne hromada lidi odpojovat od elektricke site, nebot si elektrinu vyrobi sami a budou sobestacni zacnou vymyslet jine zpusoby zdanovani. Ja bych chtel zase nahrazovat uslou energii ze solaru vlivem inverze a jineho znecisteni, dychaci potize atd.. za to muze stat.. :-) Kazde rano a kazdy vecer mam provoneny cely dum vyfukovymi zplodinami z nedalekeho vlakoveho vercajku.. jake euro splnuji vlaky ?

---

13G

180tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele runner42

V ČR si lidé kupovat elektromobily nebudou. Není k tomu jediný racionální důvod. Naopak existuje mnoho důvodů proti - průměrný příjem domácnosti, průměrné stáří vozového parku, energetický mix, ekonomické zájmy Agrofertu...

Prostě bez šance.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Super, tak to vypadá že si budeme ještě dlouho užívat.
Díky za prognózu, hned je mi lépe že tahle nirvana ještě nějakou dobu vydrží.

Ale budou, zatím tu jsou pionýři, kteří zakoupí každý vyrobený elektromobil, taky jsem kdysi koukal "do výlohy" na LCD za 100k, jako teď musím koukat na EV a nabíječky. Kde jsme teď? Chytrá 4K LCD s připojením na internet je dnes za 15k.
Od příštího roku bude nový limit CO2 a automobilky začnou sypat EV, jakmile se trh nasytí EV za vysoké částky, půjdou s cenou postupně dolů, protože musí plnit kvóty.

---

Elektromobilista teoretik, který v EV nikdy nejel, ale je velký fanda. Pasivní dům s přípravou na wallbox s vyhrazným 7-11kW.

Když teď na každé EV doplácí, tak asi s cenou moc dolů nepůjdou. To se děje leda ve vlhkých snech socialistických plánovačů.

Obrázek uživatele runner42

Další limit CO2 se ovšem bude vztahovat i na elektromobily a speciálně v Čechách na to budou super daně.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Jasně. :-D Z jedné strany rána od EU automobilkám, pro plnění limitů a z druhé strany stát, aby se EV vůbec neprodával. To zní logicky a samozřejmě nesmíme zapomenout na pobídky od státu, jako je parkování, dálnice, dotace pro firmy, trochu schíza, ne?. :-D

---

Elektromobilista teoretik, který v EV nikdy nejel, ale je velký fanda. Pasivní dům s přípravou na wallbox s vyhrazným 7-11kW.

Obrázek uživatele runner42

Bohužel to logicky zní. Bohužel.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

blboooost, šáde sype 50 vestínu a lidi maj takovejch prachů že vidlák klidně dá 100 táců za elektroskota jen na letní víkendy. A právě nasrrr v autoservisech je důvod proč vyměnit bramboru za beúdržbový elektromobil ;)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele ePavel

Tak proc kazdym rokem prodej roste o 50% vy bez sance? Pokud se vam nelibi energeticky mix, nemel by jste svou kritiku zamerit na vyrobce elektriny? Preferujete vy osobne obchodniky kteri silovku nakupuji vice z obnovitelnych zdroju? Proc si tm3 kupuji lide, kteri pred tim kupovali auta za polovicni cenu a to i v zemi kde benzin stoji 16 korun?

---

Teslu s bonusem objednejte přes link http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Obrázek uživatele runner42

Procentuální růst vypočtený z počtu jednotek je nesmysl a neukazuje vůbec nic. Jediné co má smysl je růst podílu na trhu, a ten je komický.

Protože jsou hloupí?

Jinak souhlasím, že energetický mix je potřeba změnit. Zcela škrtnout tzv obnovitelné zdroje, kterými devastujeme naše prostředí a zvýšit podíl jádra, utlumit fosilní zdroje a omezit export.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele ePavel

Pro me je spise komicke fosilni mysleni. U vas me to ale spise urvrzuje v tom, ze jste jen trol, protoze tak sobecky clovek v realnem svete snad ani neexistuje.

---

Teslu s bonusem objednejte přes link http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Obrázek uživatele runner42

Sobecký? Co je sobeckého na tom, že nechci, aby vaše rudozelené smýšlení zdevastovalo mým dětem zemi?

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele ePavel

S tim devastovanim zeme pro deti to fakt sedi. No co na to rict. Asi jako polemizovat s nekym co mi bude tvrdit ze se jezdi na cervenou a stoji na zelenou a prispiva to k bezpecnosti provozu.

---

Teslu s bonusem objednejte přes link http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Nestačí Vám toto ?: "Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, vykořisťovatel, antiEU evropan."

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Obrázek uživatele runner42

Holt ne každý je multikulturní homosexualní prounijní komunista.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Proč škrtnout obnovitelné zdroje?

Obrázek uživatele ozana

Pro hlupáka každý hloupý.

---

Útočné troly je možné jen ignorovat.

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Obrázek uživatele runner42

Jestli znáte Gaussovu křivku rozdělení inteligence v populaci, tak vám musí být jasné, že blbců prostě je a bude hodně. Proti tomu je pár klientů Tesly nic.
Netvrdím, že každý majitel Tesly je hlupák. Ale s ohledem na výše uvedené by to tak klidně mohlo být. ;-)

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele ePavel

Zajimave odkazovat se na krivku a na stejne strance napsat, ze ta 0,4% lidi co si koupi ev jsou hloupi. Tady proste neco nesedi...

---

Teslu s bonusem objednejte přes link http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Obrázek uživatele runner42

Nic takového jsem nenapsal. Napsal jsem, že je to možné.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

A já jsem tedy marťan? Proč mám elektromobil, přemýšlel jste nad tím?

---

2015: Renault Twizy 2013 (prodán 2016) | 2016: Citroen C-Zero 2012
2018: Nissan Leaf Acenta 24kWh 2014 - K PRODEJI | 2019: Elektrokoloběžka Xiaomi Scooter, sekačka Güde 40 V/2.5 Ah | 2020: FVE 2.4 kWp, Hyundai Ioniq electric 28 kWh

Obrázek uživatele runner42

Nikoliv Marťan. Jste statisticky bezvýznamná deviace. Neberte to prosím osobně, vy máte elektromobil, někdo jí výkaly. Z pohledu společnosti nevýznamná anomálie, které se určitě přizpůsobovat nebudeme. Ale jestli vás to baví, liberální česká společnost (a teď myslím liberální v pravém slova smyslu, nikoliv výklad levičáckých smažek) vám s radostí dopřeje užívat si to. S chutí do toho ;-)

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

blbost :) Jaká bezvýznamná deviace? :)) To je borec! jeden z prvních a po něm následovníci. Nebo ty vážně ještě si nemyslíš že autopopelnice prohraje?? :)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele runner42

Čím jsem si zcela jistý je, že elektromobilisté a koprofágové tvoří bezvýznamné promile populace.
Může to být módní, může být mnoho nasledovníků, přesto jsem přesvědčen, že starý dobrý steak tak nějak v meníčku zůstane.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Je to super že jsem to promile a že si tu elektromobilitu mužů užívat.az to bude mít každý tak to bude opruz.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

já myslím že je to drogová stimulace populace ropákem minulýho století a brzo to davy přejde jen co čuchnou k lepšímu, k elektromobilu ;))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele runner42

Mě to spíš přijde jako - dejte si výkal, sice smrdí a je to hnus, ale má to budoucnost a je to hodně trendy. A jestli se nepodřídíte dobrovolně, zdražíme vám chleba tak, že ještě budete rádi za ho***.

Vlastně když nad tím tak přemýšlím, zaměnit slovo elektromobil a výkal dává smysl, je to všechno najednou takové veselejší a pochopitelnější.
I to že ten Mišelinův je v akceleraci v přímce fakt rychlej :-D

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Spíš tak dost smrdí ten výčet vašich automobilů. Grand Cherokee ho jsem mmel před 20lety a už tenkrát zral hodně a moc. Mustanga jsem si půjčili ve 3lidech v USA a třetí den jsme ho sli vyměnit.

To jsme se zase dostali trochu jinam, než bylo třeba. Viděl bych to tak, že elektromobil funguje tak, že dokud ho nikdo nevlastní, je vcelku neškodný. Pak ale nastane situace, kdy si s ním někdo sjede a je uchvácen tak, že si ho koupí. Tedy nevím jak ostatní, ale já jsem to měl tak, že jsem po týdnu fungování s elektromobilem neustále přemýšlel nad otázkou, proč tímhle sakryš nejezdí celej svět. Aut jsem vystřídal opravdu hodně, mezi nimi i velké skvosty, ale elektromobil je pořád zajímavější.

---

2015: Renault Twizy 2013 (prodán 2016) | 2016: Citroen C-Zero 2012
2018: Nissan Leaf Acenta 24kWh 2014 - K PRODEJI | 2019: Elektrokoloběžka Xiaomi Scooter, sekačka Güde 40 V/2.5 Ah | 2020: FVE 2.4 kWp, Hyundai Ioniq electric 28 kWh

Jo jo, neprinutim se vlezt do spalovaku. To těch ušetřených 20t měsíčně na palivu radši prozeru a dam do něčeho smysluplného než to lejt do nádrže.

By me zajimalo, jestli a do kdy runner vymeni vsechny sve elektrospotrebice ve svem okoli za poradne vykonne a nabusene spalovaky.. :-) Preci nebude brat nakou hnusnou elektrinu aby zachranil tuto zemi pro sve deti...

Pracka, susicka, mycka nadobi, kuchynsky robot, lednicka, sekacka na travu, holici strojek, zubni kartacek, pocitac, notebook, tablet, mobil...

https://youtu.be/vog7yDmcDNQ

---

13G

180tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Minimálně aby si udržel svou image tak by si měl všechno odstřihnout od elektřiny a koupit si 100kw agregát, to by si pak posmak když by si pustil televizi a za barákem by se mu nahodil agregát. Jo to holt od něj jenom poza nic víc.

Obrázek uživatele runner42

Mam 3kW diesel agregát a zásobu nafty na 10 dní. Navrhněte pane vtipálku čistě elektrické řešení výpadku proudu na chalupě.
A ano, pohání to nejen světla, ale i lednici a pračku.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

A proč hned vtipalku?
Proč bych vám měl navrhovat řešení? Na chatě mám elektřinu a pokud vypadne tak si vyndame svíčky a užíváme si. Mám tam 800w agregát a zatím jsem ho nepotřeboval. Zásoby nekvalitní nafty si nedělám, stárne hrozně rychle. Pokud by byl výpadek třeba na týden tak pojedu jinam.

Proc z dieselu vyrabet elektrinu, na co? :-)

---

13G

180tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Tak pokud máte chatu s přívodem elektřiny a zabezpecujete si výpadek tak je agregát nejlevnější řešení. Ve finále vám běží stejně jenom pár hodin ročně.

Pokud máte chatu bez možnosti přívodu elektřiny a travite tam dost času tak už je třeba lepší přemýšlet o jiném způsobu vytltlroby elektriny

Tak pokud máte chatu s přívodem elektřiny a zabezpecujete si výpadek tak je agregát nejlevnější řešení. Ve finále vám běží stejně jenom pár hodin ročně.

Pokud máte chatu bez možnosti přívodu elektřiny a travite tam dost času tak už je třeba lepší přemýšlet o jiném způsobu vytltlroby elektriny

Obrázek uživatele runner42

A jako finanančně přijatelnou variantu pro takovou chalupu bez elektřiny navrhujete jakou, když by tam byli jako my, tedy měsíc v zimě a dva v létě?

Ten agregát nám jel i týden. Ono opravit při kalamitě na horách vedení holt trochu trvá.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Bez elektřiny holt ostrovní systém. Pokud tam není potok s trochou spadu tak asi jediné fotovoltaika. Uřezat spotřeby a trochu se přizpůsobit.

A na měsíc v zimě nakoupit dost svíček, ne ? Nebo akumulovat elektřinu už od podzimu ?
Čistě fotovoltaika v ostrovním režimu v zimě bude asi pouze pro velké dobrodruhy.

Záleží jaké máte nároky a jaké tepelné ztráty objektu. Hodně zevseobecnujete a vše hazite do jednoho pytle. Jsou v tom velké rozdíly, Vás bych sacoval ještě na + 20metraku uhlí, vy nebudete typ co by vyšel se svíčkami nebo pár poleny drivi

Obrázek uživatele runner42

Topíme dřívím, ale i tak je elektrika v zimě pro 12 lidí tak 300-350 kWh za těch deset dní. Takže za měsíc cca 1MWh.

Takže jestli počítám správně, potřeboval bych úložiště asi tak za 10 milionů + slušně velkou FVE bůh ví za kolik. :-D

Zlatá nafta.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

To bude i tím že nejsem rasista a místo abych hlavu zaměstnával kravina jako vy tak ji používám na myšlení. Tzn jak a kam smysluplné investovat, takže generátor a flotila spalovaku není mě hoby, i když dřív jsem to měl také tak trochu extenzivní jako vy, místo tedy nissanu z350 jsem sbíral alespoň poradny Porsche. A to byla také dobrá investice, šly z baráku za větší peníze než jsem kupoval.

Na vytápění nepotřebujete bateriové úložiště za 10mil. Máte to nějaké pomatené. Topite do zásobníku vody a akumulujete, počkat to ještě sprahnete s rekuperací, popř tepelným čerpadlem tak jste i na dobrý návratnosti. Ale pokud máte do baráku i přívod elektřiny a třeba dobrý tarif tak máte vyhráno.
A těch 10mil - mám na statku fotovoltaiku 2x 30kw staly cca 2,5mil, ročně elektřiny ze ji ani nespotřebují a ještě dostanu ročně zaplaceno za ní cca 450t, dobíjení auta a návratnost investice cca necelých 5let, a ještě 15me čeká, holt místo nakupování flotily fosilu stačí myslet jinak. A dá se.

Obrázek uživatele runner42

Tak píšu snad jasně, že topím dřevem.
Problém je elektrika na ten zbytek. FVE v zimě na horách je totálně k ničemu, to bych to 10x denně ometal, abych získal pod mrakem nula nula nic.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Proč? Když je dobrý sklon a směr tak to i v zimě dělá zajímavý výkony když jsou panely studený, chce si to holt spočítat kolik ty elektriky člověk potřebuje a trochu si stáhnout spotřebu, světla led, úsporný spotřebiče a holt prát když je elektriky dost.

Obrázek uživatele runner42

Takže jestli to správně chápu, mám vykácet stromy okolo chalupy, které v létě poskytují stín, abych narval na střechu FVE za půl mega a v zimě tam denně polezu a budu odklízet sníh a led z panelů, které mi na Silvestra vyrobí za 4 hodiny světla energii na jedno kafe, když teda zrovna nebude zataženo a sněžení, kterou si ale musím předem nashromáždit v úložišti za půl milionu, protože kafe piju večer.

No to je báječné, moc ekologické, uživatelsky přítulné a doslova za pár korun. Moc díky! :-D

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Ne právě že vůbec ne, skuste jít na to jinak než v životě doteď na to jdete.
Skuste myslet pozitivně a racionálně.

Žádné stromy nekacejte.
Na střechu nic za půl mega nervete, to je takové množství panelu že byste elektřinu mohl prodávat.
Úložiště za půl mega už vůbec nekupujte je to zbytečnost.

Začněte si pěkně v klidu a pozvolna.

Najděte si flek kam to svítí nebo si udělejte pergolu nebo pídí konstrukcí a dejte si tam 4 ks panely celkem 1kw, a to víc ve sklonu abyste nikdy v životě na to nemusel ani sáhnout, sníh sklouzne sám,
Kupte si krabici za 5,5t což je vše v jednom, mppt převodník ze soláru na baterie a střídač na 220V, no a k tomu jednu větší baterku třeba 160Ah trakcni. A začněte, uvidíte co srandy to je. Co půjde tak si udělejte mimo rozvod 220v na 12v, světla led, nabíjení telefonu, počítač, televizi co umí 12 treba.
No a počítejte si tu investici co vás bude stát do 20tisic.

Ano bůhví jaká hitparáda to nebude, ročně to vyrobí asi 1000kw, takže při optimálním používání návratnost tak 5let, ale s výjimkou baterie máte životnost přes 20let. No a uvidíte. Třeba vás to chytne. Hlavně myslete pozitivně a nestřílejte do toho miliony. Jo a i to kafe na tom v pohodě uvarite, akorát konvici místo 2kw si kupte 800-1000W a v klidu si na chalupě počkejte dvojnásobek doby než se voda ohřeje. Relaxuje.
No a příště vás naučím jak v létě přepnout kompletně výrobu teplé vody na dolary a i to prani na sluníčko se dá vyřešit.

Až si budete jistý co to umí tak i zásoba nafty pro generátor se zmenší, ale je fajn si ho nechat jako poslední zálohu. V zimě ve vánici opravdu fotovoltaika nic nevyrobí.

Obrázek uživatele runner42

Pokud by jste četl i jiné moje příspěvky věděl by jste, že jsem příznivcem malých soukromých FVE pro osobní spotřebu. Ideální pro malý odběr nebo doplnění externích dodávek.
Instalovat FVE na horskou chalupu s nárazovou zimní denním spotřebou skoro 100kWh je prostě pitomost.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Ale to je přece vás problém a ne můj že máte nárazovou denní spotřebu 100kw denně. Takovou nemám ani doma kde žádnou fotovoltaiku nemám, a na chalupě mám tak malou spotřebu že se mi ani žádná fotovoltaika nevyplatí. Mám ji na statku kde mám spotřebu velkou, a navíc všechnu elektřinu co vyprodukují dostanu zaplacenou a ještě ji můžu spotřebovat. Někde se zkrátka instalace nevyplatí. A k té chalupě se spotřebou 100kw za den vám gratuluji zrovna tak k výběru automobilů. Užívejte si to a platte je to váš způsob života.
Někdo má zkrátka jinou spotřebu a chalupu na místě kde elektřina není, tak ma jinou prioritu než vy.

Obrázek uživatele Radovan

Pán toho spoustu nezná a neví, bere jen věci ze zaprděné české díry plné spáleného jedu. Divil by se kolmým FVE na bocích hotelů a lanovek alpských středisek, divil by se nízkoenergetickým řešením osvětlení a spotřebičů, divil by se akumulačním systémům, prostě divil by se všemu. On má světla, telku, kávovar a lednici vše na 230V a ještě má tu chatu jen na 3 měsíce v roce, což samo o sobě je projev čistého mrhání. A najednou se mu chce šetřit na provozu..... Toho pána nemá cenu řešit.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 87 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 40 tis. km (54 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Vždyť si odpovídá sám co je.

Rasista - no to je sila

xenofob - nojo už mu hrabě

heterosexuál - to třeba jo, ale asi už nešika a nebo ho má malýho když má ty velký auta

Trumpista - nojo co k tomu říct

ateista - ale bez pokory

vykořisťovatel - všech kolem?

antiEU evropan - proč neemigruje do USA za trumpem a nenakoupit si ty největší káry co tam mají a mohl by jezdit ve volném čase blokovat Tesly nabíječky

... a ještě má tu chatu jen na 3 měsíce v roce, což samo o sobě je projev čistého mrhání ...

Tohle uz mi prijde takovy dost americky pristup - porad se resi, jestli se vec xyz vyplati nebo alespon vrati...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Nojo, americký způsob života v Česku. Pár lidí to provozuje všemu navzdory.
Navzdory tomu že skoro nemáme dálnice, navzdory tomu že litr benzinu je tu až 3x dražší než v USA, navzdory tomu že každý druhý Američan je silně obézní a do menšího auta se nedostane, navzdory tomu že průměrný Američan je kulturně a myšlenkové zanedbaný - tak hurá je to náš vzor tak je musíme napodobit a rychle v tomhle stylu života dohnat.

Tak nejhorší je že mu hlava ani trošku nezabere a jede v zaběhlých kolejích. Šetřit asi nechce a nepotřebuje, dobrý pocit z něčeho také nechce mít. Je to na nich, já je nepremlouvam k ničemu, jsou lidi co si do rodiny třeba i koupi malý spalovaku co žere 4litry a jezdí s ním do práce nebo po nákupech a velkou káru co žere 10nechaji doma a vytáhnou ho jen na delší cesty s rodinou. Tím šetří nejenom 6l na 100km ale i drahy opravy, tohle ale nebude případ tohodle pana když vidím jeho portfolio aut. Jede holt na velikost a na objem motoru. Je to jeho výběr, ale asi je nějak zoufalej že se tady do každého naváží. Jestli jezdi tím co jezdí třeba 70t km ročně, tak holt s elektrem já proti němu šetřím přes 300t ročně, to jsou peníze které buď nemusím vydělat a nebo si je mužu dát do třeba 4 dovolenych nebo něčeho smysluplného. Hele každý je strůjcem svého osudu, nechme ho ať si jede podle svého. Oni mu to všechno zdražují od PHM přes díly do auta přes emise a technické prohlídky,platí 4drahy pojistky. jeho volba jeho věc.

Obrázek uživatele runner42

Lituju jediné věci. Že v 89. komunisty jako jsi ty nevěšeli. Pak by o dvacet let později nikdo neměl tu drzost určovat jinému způsob užívání jeho majetku.
Stejné chování, stejná rétorika, jen místo rudé zelená zástava.

---

NA ELEKTRO ANI KORUNA, ŘEKLA KORONA.

Knotek: „Je neuvěřitelné, kolik duševně vyšinutých lidí pobíhá bez dozoru na světě...”

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Predstavte si, ze mame pozemky vedle sebe. Vy na nem mate studnu nebo zahradu a ja Vam k plotu budu lit vyjete motorove oleje, kyseliny z baterek apod. Doufam, z ebyste se neozval, ze Vam vadi, jak uzivam svuj majetel.


10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol