Elektromobil BMW iX3 do USA nepůjde, má příliš malý dojezd

Jan Horčík - 10 Březen 2020

Automobilka BMW potvrdila, že v neuvede svůj v Číně vyvíjený elektromobil BMW iX3. Důvodem je to, že tamní dealeři považují dojezd auta za nedostatečný. Nejsou sami.auto elektromobil BMW iX3

Už od doby, kdy se začaly objevovat první konkrétnější informace o elektromobilu BMW iX3, bylo jasné, že takové malé SUV s baterií o kapacitě 74 kWh využitelných a dojezdem 440 km WLTP už dnes moc parády neudělá.

Aktuálně to potvrzují zprávy o tom, že američtí dealeři prostě řekli: Ne, tohle u nás nechceme. BMW údajně k tomuto rozhodnutí dospělo už letos v lednu po setkání s dealery v Boca Raton, ne-li dokonce dříve.

Američtí dealeři považují za prodejný elektromobil s dojezdem alespoň 300 mil, tedy asi 480 km. Analytici jako Sam Abuelsamid by se spokojili i s 400 km (250 mil).

Jenže protože se BMW iX3 bude vyrábět v Číně, bylo nejspíš od začátku navrženo především pro tamní trh. A až potom pro Evropu, potažmo Ameriku.

Americký trh bude ale do značné míry patřit Tesla Model Y, případně novým příchozím, jako je Ford Mustang Mach-E.

Mnohem víc si BMW na americkém trhu pravděpodobně slibuje od nedávno představeného elektromobilu BMW i4. Auto s dojezdem 600 km a baterií o kapacitě 80 kWh půjde proti extrémně populární Tesla Model 3.

Zpět na HybridPřidat komentář

Málem jsem koupil BMW i3, ale od r.2013,kdy přišli opravdu s nadčasovým konceptem, toho, kromě lehkého zvýšení kapacity baterií,moc neudělali. Usnuli na vavřínech a teď to budou těžce dohánět. Ostatně jako všichni fosilní giganti.

---

Kona EV, čekám na TMY

Ten dojezd se dá skousnout v Evropě, kde jsou menší vzdálenosti mezi městy a i více možností na nabíjení, ale pro Ameriku?!

Skutečně stále ani jedna evropská automobilka nepochopila správné použití elektromobilu v současné a i budoucí době.
A to nemluvím o 3fázovém AC nabíjení s možností přepínání na 1 fázi a pod.

PR články o autech a bateriích jen pro hltače zpráv nic ale opravdu NIC víc.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s EV 120 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad Lužnicí, Bystřice pod Hostýnem, ...

Obrázek uživatele Tomáš

Off: Breaking news. A je to tady. Revolucni prevrat v bateriove technologii.

https://www.electrive.com/2020/03/10/samsung-solid-state-battery-prototype-800km-range/

Ted jde jen o to kdy a za kolik?

---

Prius PHV 2012, koupen 2017. V EV módu najeto 21000 km.
Průměrná spotřeba/100km: EV+HV: 1,9l HV:3,9l EV:12kWh  (https://tinyurl.com/ya6cyj5b)

Tak jsem přečetl a myslím klíčové jsou věty- this study could be a seed technology- tak možná by opravdu být mohla, ale za jak dlouho se dostanou od studie a semínka k použitelné baterii je otázka a i kdyby se za několik let dostali tak i v té studii se počítá s - and survive 1,000 charging cycles- a to je asi trochu málo i dnes. Vypadá to že vývojáři zavedených společností stále vedou minulé války a náhled na vzdálenější budoucnost nemají.

Pokud je technologie opravdu životaschopná, ale vyžaduje úplně novou výrobní linku a postupy, tak je na implementaci obvykle nutné v průměru 10 let.

Tak 1000 cyklov aj pri batérií na 300-400km/nabitie by bolo takmer 300000-400000km. (áno zjednodušujem, s klesajúcou kapacitou by to bolo menej)
Len dúfam, že to nie je nejaké marketingové číslo (tých 1000 cyklov) ale fakt niečo serióznejšie (čiže pokles na max 70% a aspoň 10-90% rozsah pri použití)
Ale to "up to" vo vete "...battery should survive up to 1,000 charging cycles..." pôsobí tak trocha demotivujúco. Akoby potrebovali nižšie číslo zaokrúhliť hore. Krajšie by sa čítalo niečo ako "over 1000 charging cycles".
Tak či onak, až budú také články bežne na aliexpress, potom môžeme povedať hotovo. :)

aliexpress nebrat, vse je fake. Kvalitni koupite na https://www.nkon.nl. Ale pozor na clanky s/bez ochrannych obvodu. Pro svitilny jen s ochranou proti prebiti a vybiti. Kde mate bms, je bez ochrany lepsi.

Běžné Li-Ion baterie dnes zvládnou 1500 cyklů. Ty nové od Tesly by měly zvládnout 4500 cyklů.

Obrázek uživatele Marek_

A ty už se používají někde? Protože záruka na 70% kapacity je u modelu 3 pořád "jenom" těch 160 nebo 192 tisíc km, prakticky jako u ostatních EV.

---

Lexus GS 450h Premium

Ještě myslím ne. Měl by to být nový design který by měli začít používat letos na nových linkách. Navíc všechny linky nepředělají přes noc, takže to že zvýší životnost ještě neznamená že zvýší záruku. Navíc životnost snižuje ikdyž se k tomu člověk chová dost hnusně. Nechcou zadara vyměňovat baterky taxikářům jenom proto že to nabíjejí 3x denně na superchargerech.

Tesla spíše cílí na Robotaxi, takže potřebujou baterky, které snesou 10 let častého využívání. Ale s tím, že i nabíjecí strategii budou určovat sami.

A taky pro stacionární začízení jako powerpacky a powerwally. Životnost 10+ let s prstem v nose.

Obrázek uživatele Marek_

No jo, to museli měnit u toho týpka s Tesloop, při 600 tisíc už měl snad třetí baterku. Teď už by mu to asi nevyměnili.

Já vím, že záruka nerovná se životnost. Jenom říkám, že si u Tesly věří s těmi baterkami úplně stejně jako ostatní výrobci EV, ty záruky jsou plus mínus stejné. Jaká bude realita, to se uvidí...

PS:
To je zajímavé... než jsem odeslal odpověď, tak se příspěvek trochu změnil :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Jo měl 3. baterku, ale co vím, tak 2x ji vyměňovali někdy hned na začátku a s tou poslední už má skoro půl mega.

PS: Jo to dělám furt :)

Tak to se dá ověřit nájezdem 2 000 000 kilometrů :)

---

<_-@--°°°°°°°-@-_>
Kia Soul EV 2016, 60 tis. km

jj. Tesla mluví o životnosti plánované na 1 milión mil.

Obrázek uživatele Kuk

Takže americká dealerství BMW odsunula nástup vlastní elektrické konkurence o rok. He he he.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

hehe, 5 let za Teslou, fosilní korporace, podvodníci, už teď se jim díky Tesle snižují marže, zaslouženě :)

stejně by to neutáhly, nemají na to továrnu na baterky

pá pá, Lá Lá :)


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol