Elektroletadlo s rekordním výkonem vzlétlo v Německu

redakce - 11 Červenec 2016

V Německu zdárně proběhl první let letadla s elektrickým motorem o výkonu 260 kW, což je v této kategorii světový rekord. O pohon letadla se postaral speciálně vyvinutý elektromotor Siemens s mimořádným poměrem hmotnost/výkon.Letadlo EXTRA 330 LE s elektropohonem Siemens je prvním elektrickým letadlem na světě v kategorii CS-23 (letouny kategorie normální, cvičná, akrobatická a  pro sběrnou dopravu)

Letadlo EXTRA 330 LE s elektropohonem Siemens je prvním elektrickým letadlem na světě v kategorii CS-23 (letouny kategorie normální, cvičná, akrobatická a  pro sběrnou dopravu)
foto: Siemens

Rekordní let nejvýkonnějšího elektrického letadla trval 10 minut a uskutečnil se 24. června na letišti poblíž města Hünxe, severně od Duisburgu.

Dvoumístný akrobatický letoun EXTRA 330 LE měl povolení od německého Federálního leteckého úřadu (LBA) a splňoval všechny podmínky Evropské agentury pro bezpečnost letectví.

Elektromotor, kterým je letoun vybaven, společnost Siemens představila v loňském roce. Byl navržen speciálně pro použití v letadlech, při váze pouhých 50 kg dává výkon přibližně 260 kW – tedy pětkrát více než jiné hmotnostně podobné motory.

Pro srovnání, poměr u motorů, které jsou používány v elektromobilech, se pohybuje okolo 2 kW na kilogram. O pohon elektrického letadla EADS E-Fan, které 10.7.2015 překonalo kanál La Manche, se pro změnu postaraly dva elektromotory o celkovém výkonu 60 kW.

Při vývoji motoru byla klíčová důkladná analýza všech komponentů předchozích typů motorů a jejich optimalizace až na maximum jejich technických limitů.

S pomocí simulačních technik a inovované lehké konstrukce se podařilo dosáhnout vynikajícího poměru výkonu a hmotnosti pěti kilowatt na jeden kilogram, který dává reálnou možnost využít elektropohon u letadel se vzletovou hmotností až 2 000 kg.

Ideální vlastnosti akrobatického letadla

To, že se první let s elektromotorem uskutečnil v akrobatickém letadle, samozřejmě není náhodou. Tento typ letounu je pro testování více než vhodný – je dostatečně robustní a jeho velké zrychlení na všech třech osách dokáže dostatečně prověřit celý elektrický pohon.

Letadlo EXTRA 330 LE s elektropohonem Siemens je prvním elektrickým letadlem na světě v kategorii CS-23 (letouny kategorie normální, cvičná, akrobatická a  pro sběrnou dopravu)

Umístění baterií a motoru.
foto: Siemens

Pro test se použil běžný produkční letoun EXTRA 330 LE o celkové délce 6,94 m, s rozpětím křídel 7,7 m a hmotností necelých 1 000 kg. Do trupu letadla byl vestavěn trubkový rám, který umožnil snazší instalaci všech komponentů elektropohonu i jejich případnou další manipulaci.

Elektromotor s označením SP260D byl vyvinut ve spolupráci se společností Grob Aircraft. Akumulátory dodala slovinská firma Pipistrel, vrtule byla vyvinuta bavorskou společností MT-Propeller. Celý projekt vznikal za podpory Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky jako součást národního leteckého výzkumného programu.

Výrobce letadel Extra Aircraft není jedinou firmou, se kterou Siemens v oblasti letectví spolupracuje. V dubnu letošního roku uzavřel Siemens dohodu s Airbusem o spolupráci při vývoji a výrobě letadel s hybridním elektrickým pohonem.

Cílem je provozovat menší dopravní letadla s kapacitou až 100 pasažérů pro regionální lety do vzdálenosti 1 000 km. Obě společnosti chtějí do roku 2020 prokázat technickou proveditelnost celého záměru, o deset let později by měl vzlétnout první prototyp.

Na vývoji bude pracovat tým asi 200 lidí, předpokládá se, že takovéto letadlo bude potřebovat pohon o výkonu 10 MW.

"Zelený" pohon

Podle Franka Antona z oddělení Siemens Corporate Technology, který měl celý projekt rekordního elektrického letadla na starost, budou elektrické pohony v letectví nenahraditelné.

K tomuto optimismu ho vede fakt, že Evropská komise plánuje do roku 2050 snížit emise CO2 v letectví o 75 % na pasažéra a kilometr letu. Tento plán je součástí dlouhodobé vize letecké dopravy v Evropské unii, která byla představena v roce 2011.

Podle expertů společnosti Siemens by hybridní elektrický pohon letadel měl představovat až 50% úsporu paliv i emisí. Elektrická letadla jsou také mnohem tišší než konvenční letadla.

Snížení hluku by bylo přínosem nejen pro ty, kteří žijí v blízkosti letišť, ale i pro letové provozovatele, tiché pohonné systémy by například mohli nabídnout pro večerní a noční lety, které jsou nyní zakázány z důvodu hluku. To by mohlo významně zvýšit využití kapacity letadel a tím i jejich ziskovost.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

K cemu potrebujeme letadla kdyz bude fungovat Hyperloop.

Obrázek uživatele Magy

Hyperloop je na kratke vzdialenosti, nevhodny na medzikontinentalne cesty alebo velmi velke vzdialenosti (nad cca 1000km)

---

Nissan e-nv200

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No jak se to vezme, postavit trubku z Madridu do Tangeru nebo z Káhiry do Damašku zase není nepřekonatelný problém, a splňujeme mezikontinentální spojení :) Byť by to vydrželo asi týden než to nějaký magor odpálí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Může mi někdo vysvětlit proč není 5 kw/kg i u elektrokol. Nebo alespoň ty 2 kw/kg? (prakticky by stačilo třeba i 0.25 kw/kg, dneska je to u malých motorů tak 0.125 kw/kg)

Obrázek uživatele Radovan

Ohledně malého výkonu elektrokol to bude možná legislativním omezením. V rámci EU je elektrokolem jen to, které má k rozjezdu pomocného motorku příšlap a vypíná se při 25 km/hod. pokud ne a je schopno samostatné jízdy, jde o elektrický moped a musíte mít SPZ, povinné ručení, přilbu a řidičák. Zatím to u nás nikdo nekontroluje (takže borci mají horská kola s dojezdem kolem 100 km a výkonem malé motorky), ale to asi do prvního průšvihu s havárkou se zraněním nebo sražením chodce / cyklisty.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, motor nesmie byť silny. Jemu išlo o to, aby bol vďaka tej technológií ľahký! Ak sa dá vyrobiť motor 5kW/kg, tak motor s výkonom 250W by mal 50 gramov :-)
Jasné, sú samozrejme aj nejaké minimálne hmotnostné a pevnostné limity, ktoré nepodlezieme... Ale verím tomu, že by tie motory na bicykloch mohli mať tretinovú hmotnosť... No ale viac by pomohlo, keby sme mali aj tie batérie ľahšie a s vyššou energetickou hustotou, že áno...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Největší problém zřejmě nebude motor, ale zdroj energie, ale možná se to dá vyřešit - //brilliantlightpower.com/

Jj, vypada to vylozene duveryhodne. Vyroba svetla z ledu (H2O-based solid fuel), video z demonstration day, kde se dve hodiny neco prezentuje a na konci se rozsviti zarovka.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Noo...prototyp má být do r.2017... takže počkáme a uvidíme
(tisková zpráva...//brilliantlightpower.com/news-release-july-11-2016/)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neviem akú hmotnosť má najsilnejší motor od Tesly, ale v Tesla roadster je 185 kW na 35kg. Čo dáva pomer skoro 5,8kW/kg. A to bolo v roku 2008 !!!
Takže neviem o akom svetovom rekorde je tu reč?! Predpokladám, keďže je rok 2016, ten 310kW motor má ešte lepší pomer.
Stačilo ho kúpiť od Tesly a mali by určite spolahlivejší, výkonnejší a lacnejší pohon :D
Zasa sa ukázalo, že Tesla je minimálne 10 rokov vpredu.
Pri kúpe auta nie je čo zvažovať. Aj napriek tomu, že je drahšia (relatívne...) To, čo má tesla v súčasnosti, majú ostatní v konceptoch, ktoré budú iba vláčiť po výstavách a to je asi tak všetko.

Jenže u letadla je to kontinuální výkon a u auta špičkový. Dát tam elektromotor od Tesly, tak bude spolehlivější možná tak první minutu :).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tiež to bude špičkový výkon, ale vydrží 10 min. A ten od Tesly možno tak isto.

A tady elektroletadla od Krytona: https://www.youtube.com/watch?v=Xe1g1JrRRkY

---

www.VarujMe.cz - Řidiči si pomáhají!

Obrázek uživatele Kuk

Btw neví někdo jak jsou na tom s tím elektroletadlem co dělaj na Moravě?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

A který myslíš? Tuším už dva roky zpátky rozchodili Sportstara na baterky, nic dalšího o něm nevím, snad na něm pracují dál, problém byl - překvapivě - dolet. Další projekt ze severní Moravy je Phoenix - elektrokluzák - moc se mně líbí, na něm se neustále pracuje, komunikoval jsem s autorem měsíc zpátky a budou posilovat baterie. A teď podepsali smlouvu s Číňany, budou dělat komplet od základu letoun pro kategorii ULLa/ELSA na baterie, výdrž cca dvě hodiny, to se mně taky líbí, držím palce.

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TMY čekatel

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když zmiňujete kluzák, nevíte jestli někoho napadlo oprášit praktiku z doby před helikoptérami a nákladními letouny, ky se vojenské náklady přepravovaly na/za frontu v kluzacích? Myslím že by to bylo zajímavé zombinovta s elektropohonem. Jenom by to vyžaovalo asi dost nárořnější říení a plánování dálkových letů, ale jít by to mohlo, sice pomalé, ale myslím že zajímavé.

Nevím o tom, jsou projekty na vzducholodě, ale kluzáky pro vojenské účely nejsou v kurzu. Holt operace "Bodenplatte" už není to pravé ořechové, dnes je všechno doména malých rychlých zásahových jednotek, shozených s kyslíkem z osmi kilometrů, nebo SEAL po vodě :)

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TMY čekatel

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No nemuselo by to být zrovna pro vojenské účely, pokud se o toho vlezl tank, kontejner tam dáme také. Kdyby to mělo vhodnou automatiku tak v komerčním provozu by to mohlo být zajímavé. Jistě by se dalo vyjít třeba z Me 321, alespoň co do rámcových parametrů. Jen kde pro takové monstra hledat stoupavé proudy?

...asi nad elektrárnou Dukovany a Temelín! :-D No, myslím, že tohle my dva nepořešíme... :) Já budu rád, když bude tak za pět let na trhu dvoumístný elektrokluzák s klouzákem 1:35 a výdrží na baterie 4 hodiny - ideálně jak je Phoenix elektro - na termiku rozpětí kolem 15metrů a na cestování snadno odděláte konce křídel - poté rozpětí cca 9 metrů, cestovní rychlost 220kmh - paráda. To vše za 1,5mega a jsem spokojen :)

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TMY čekatel

Obrázek uživatele Kuk

Další projekt elektrickýho akrobata

http://www.youtube.com/watch?v=Xe1g1JrRRkY

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Toto už lítá a velmi pěkně :)

https://www.youtube.com/watch?v=WiADDbeFanU

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TMY čekatel

Obrázek uživatele Kuk

Od Siemensu mám luxusní ledničku a je to pěknej šmejd. Za dva roky se podělala a přestala fungovat. Doufám, že se to éro nepodělá pilotovy ve vzduchu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

rozdíl je v tom že lednička narozdíl od prototypu elektroletadla je určena pro SPOTŘEBITELE :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nemal si si kupovať najlacnejší model :-D

Obrázek uživatele Kuk

Za 15 000,- ?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak už aj tam dávajú kur...ka. Treba si kupovať záruku aspoň na rok naviac a nech si to riešia, keď vyrábajú drahé šmejdy.

Obrázek uživatele Kuk

Jj platit ještě víc za to že to kurvěj :X

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

A video z letu si mám zase dohledat sám?? Ten mediální servis dneska stojí za prt.
http://www.youtube.com/watch?v=fiu8TFnXYFY

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hmm.. no vodík je bezva, akorát nejde jen otočit ventilem a sosat z naší matičky za pár korun, jako např. zemní plyn :o(

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

super. uz len doriesit odkial brat energiu.
v tomto pripade bude zrejme vodik najvyhodnejsi zdroj. ci sa mylim?

s vodikem by extremne utrpela bezpecnost soucasnych letadel (takova mala vsuvka, videl jsi jak vypadala havarie Columbie), dnesni dopravni letadla jsou stavena tak, aby i pri vybuchu na palube zustal trub nosnej a letadlo mohlo teoreticky dal letet a pristat, dovedes si predstavit jak male by museli bejt nadrze na vodik aby nehrozilo ze to pri "vybuchu" neposkodi tu nosnou cast? a je ti jasne ze letadla litaj i skrze bourky a zasah bleskem neni as tak vyjimecnej, kontrastuje to pak s tim ze vodik a elektrina a zmeny tlaku se nemaj prilis v lasce :)

s ohledem na to za jak dlouho vubec planuji prvni prototipy dopravnich letadel (2030) a ze pak jeste nejakou dobu zabere vubec dostat to do vyroby (10-15 a vice let, pro Airbus jsem delal zakazku vizualizaci prototipu jednoho mensiho letadla v roce 2004 a porad jeste neni v seriove vyrobe, mam dojem ze plan je 2020) tak se tak nejak ani nebojim toho, ze do te doby za tech nejakych +- 25-30 let budou baterky stale na stejne urovni jake mame dnes :) ale tak treba do te doby prekvapi nejakym pokrokem i ten vodik a opravdu se bude vodik pouzivat v doprave, ale v souvasnem stavu tomu neverim z duvodu bezpecnosti

Challenger

prototypy

tak tak, kdo by chtěl létat s vodíkem na palubě, tak si může připomenout, jak dopadl zeppelin..... :) vodík nebrat! :))

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Víte ale že by roli u takové společnosti jako je Airbus mohla hrát celá mašinerie, která ji řídí, zavedené procesy atd, které mohou oddálit nebo úplně zhatit výrobu prototypu? Myslím že je to dost podobné jako u aut. Tam také nikdo až na firmu, která vznikla jen proto, zatím nedělá vozy čistě na elektřinu s dost dlouhým dojezdem, navíc v několika modelech.

Obrázek uživatele Kuk

Za všechno můžou trpaslíci.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ne, obři! :)

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

super. uz len doriesit odkial brat energiu.
v tomto pripade bude zrejme vodik najvyhodnejsi zdroj. ci sa mylim?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je teď otázka, protože poměr hmotnost/výkon je u palivových článků, až na pár výjimek, celkem nízký, en.wikipedia.org/wiki/Power-to-weight_ratio Zajmavé začínají až od Ballard Power Systems

Zajímavé hodnoty mají také Flow Batteries, kdy by mohlo být zajímavé pokud by se oddělilo nabíjení a vybíjení, výměna elektrolytu by asi dost zkrátila dobu potřebnou k natankování u letadel. Tam jsme někde mezi 750-1400Wh/kg. Je otázka jestli se to nedá ještě dost zvednout. Ale i tak je zase nízká hmotnost u samotného článku, kdyby se to ale podařilo zvýšit, alespoň na 500W/kg, lépe 1000W/kg, mohlo by to být zajímavé, i z hlediska lodní dopravy. Jen elektrolyt asi není moc zdravý.

Letecký benzín má asi 43MJ/kg, tedy asi 9.6kWh/l, při účinnosti turbínového motoru 50% máme z litru asi 4.3kWh, tedy stále se zdá vodík jako lepší řešení.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zasa tu riešite vodík. Je to síce najdôležitejší prvok vo vesmíre, ale zároveň aj najnebezbečnejší v čistej forme!
Najdôležitejší pre človeka je v spojení s kyslíkom a tak to aj dlhú dobu zostane..:D
Vodík má samé naj... , ale bohužiaľ väčšina je negatívna.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?