Elektrokolo AGOGS Max: elektrická kola překonala magickou hranici 1 kWh kapacity baterie

Pro čtenáře našeho magazínu jsou kilowatthodiny přeci jen pochopitelnější, než stovky watthodin, kterými se předhánějí majitelé elektrokol. Klasická elektrokola ovšem v letošním roce pokořila hranici 1 kWh a vývoj se zde zřejmě nezastaví.

Rám elektrokola AGOGS Max 2019 s polo-integrovanou rámovou baterií s kapacitou 1030 Wh (1,03 kWh). Osazeno je celkem 80 článků od LG, každý s kapacitou 3500 mAh.
foto: Ekolo.cz

autor: Jakub Ditrich, ekolo.cz

V elektrokolovém pravěku, tedy někdy před 12 lety, jsme začínali s bateriemi s kapacitou asi 240 Wh. Jednalo se tehdy o slaboučké 24V systémy. Brzy se přešlo na 36V standard a první lithiové baterie měly ještě místo článku pytlíky s polymerovým separátorem (Li-Po). Při kapacitě 360 Wh (10Ah/36V) byly tedy pěkně macaté.

Trh se pomalu učí využívat watthodiny jako jasnou hodnotu pro určení kapacity baterie, zejména díky velkým výrobcům jako je Bosch, kteří své baterie označují jako “BatteryPack 300, 400, 500” a podobně.

V roce 2014 testoval německý časopis ElektroRad a po něm i ekolo.cz vliv hmotnosti jezdce na dojezd elektrokola do kopce. Zde je vidět jaká byla obvyklá kapacita baterií před 5 lety.

V roce 2014 testoval německý časopis ElektroRad a po něm i ekolo.cz vliv hmotnosti jezdce na dojezd elektrokola do kopce. Zde je vidět jaká byla obvyklá kapacita baterií před 5 lety.
foto: Ekolo.cz

Trochu pomaleji se zavádí terminologie spotřeby elektrokola udávaná ve Wh/km (analogicky kWh/100 km u elektromobilů). Rozptyl u elektrokola je totiž daleko větší. Zatímco auto veze převážně samo sebe (baterie a šasi) a poměr hmotnosti vozu a řidiče je přibližně 28:1 (počítána Tesla Model S 70D a jeden 75kg řidič), u elektrokola zásadně na hmotnosti jezdce záleží.

Poměr zde vychází 1:3,5 (tedy 80kg jezdec na 22kg elektrokole). Ten ujede na 500Wh baterii mezi 25-75 km (20-6 Wh/km). Bude-li mít jezdec jen 50 kilogramů, bude rozptyl jen 12 – 5 Wh/km.

Ale dost čísel, jak je dnes vidět všude, na elektrokola spíše usedají jezdci 100kiloví než 50kilové slečny. A pro ty je dnešní standard kapacity baterie 400-500 Wh málo. Situace se dá řešit několika způsoby:

  • Koupit druhou baterii. Neodporučujeme. Baterie je těžká a objemná, a především stárne skoro stejně rychle jako ta, co se aktivně používá v kole.
  • Koupit a vozit s sebou rychlo-nabíječku a často dobíjet. Celkem elegantní řešení, které ale nepodporují všichni výrobci elektrokol / baterií. A navíc 5-6A nabíječe bývají též docela objemné krabičky pro terénní e-biking nevhodné.
  • Spolehnout se na nabíjecí infrastrukturu. Plánujeme článek o české síti nabíječek pro elektrokola Powerbox.one. Zatím ale v ČR, narozdíl od rakouských Alp, na nabíjecí stanici spíše nenarazíte.

Jako ideální se proto jeví pořídit elektrokolo s baterii, která bude mít větší kapacitu. A trh je již nabízí – s 630Wh přišla letos většina výrobců, příští rok se přidají i pohony Bosch a Yamaha.

Ale ani to nebude pro celodenní dovádění na elektrokole dostatečné a jezdec je vystaven dilematu jet „naplno“ a užívat si dosyta ten báječný pocit z elektrokola, nebo s energií šetřit a dojet o něco dále.

Minulý týden se začal prodávat nový model elektrokola Agogs Max, který nabídne další skok v možnostech elektro-cyklistiky. S 1030Wh (28Ah) se jedná aktuálně o největší kapacitu standardně vyráběného elektrokola na trhu.

Testování zatím probíhá, ale je pravděpodobné, že i s těžším jezdcem se bude jednat o stroj, který nabídne garanci reálného dojezdu na maximální úroveň asistence mezi 60 – 120 kilometry na jedno nabití.

Model AGOGS Max je vybaven standardním motorem MaxDrive (M420) verze 2019 značky Bafang, který má za sebou již 4. sezónu, a má tedy vychytánu většinu mušek. Standardní geometrie hard-tailu ve třech velikostech a sladěné komponenty střední třídy jsou důvodem, proč je MAX tak vyhledávaným elektrokolem.

Kapacitu 1000 Wh (2×500 Wh) nabízí též technologie dual-battery od Bosch Ebike. Slabinou je, že druhá baterie se instaluje na rám, kde je relativně náchylná k poškození. Dalším problémem je též relativně vysoká cena takového e-kola, samotná 500Wh baterie je na trhu dostupná za necelých 21 tisíc Kč.

Důvodem vysoké kapacity baterií je také zrychlení elektrokol, kdy se vzrůstající asistovanou rychlostí roste spotřeba exponenciálně – ať již populárním čipováním, které zcela využije možnosti středových motorů pro rychlosti až na 45 km/h, nebo ve zcela legálních tzv. rychlých elektrokolech (kategorie vozidel L1e-B).

Další vývoj se jistě nezastaví, i když další výrazný nárůst kapacity se v dané hmotnosti elektrokola do 25 kg již u standardních článků typu 18650 očekávat nedá. Pro články s vysokými proudovými odběry (15 A a více) je dle výrobců kapacita do 4000 mAh na článek technologické maximum.

Proto časem i výrobci elektrokol přejdou na nové články typu 21700, známé z modelu Tesla Model 3, které nabídnou (bohužel s vyšším objemem baterie) lepší škálovatelnost kapacity a výkonu. Jejich první nasazení již nabídnul německý BMZ.

Bikesharing Lyft stáhnul tento týden všechna sdílená elektrokola z ulic San Francisca protože se objevilo několik případů samovolného zahoření.

Bikesharing Lyft stáhnul tento týden všechna sdílená elektrokola z ulic San Francisca protože se objevilo několik případů samovolného zahoření.
foto: Ekolo.cz
vlastní

18 Comments on “Elektrokolo AGOGS Max: elektrická kola překonala magickou hranici 1 kWh kapacity baterie”

    1. To je to samé co u elektromobilu.
      Kdyby byl standardizovaný

      To je to samé co u elektromobilu.

      Kdyby byl standardizovaný nabíjeci konektor tak by byl život s elektrokolem také snadnější .
      Na turistických trasách bývají nabíjecí stojany pro elektrokola
      Bývá tam kabel pro KTM (Bosch) a zásuvka 1f 230V pro ty ostatní co musí sebou tahat nabíječku.
      Každý výrobce si kope na svém písečku Dokud jim to někdo nepřikáže Zánonem používat standardizované nabíjení a konektor Tak se budou jen vymlouvat .

      Na Bosch ,Yamaha Jdou koupit alternatývní akumulátory
      36V – 17,1 Ah / 624 Wh
      36V – 20,7Ah max. 745Wh

      https://www.e-bike-vision.de/

      Nabizejí také kabelové redukce pro nabíjení

      https://www.e-bike-vision.de/produkte/adapter-zum-laden/

      1. Bohužel toto je v našich končinách jednoznačně chyba
        Bohužel toto je v našich končinách jednoznačně chyba evropské komise, že nemá na to jim sevřít koule do svěráku. Výrobci se samozřejmě na ničem dobrovolně nedohodnou, jde to proti jejich ekonomickému zájmu. Já tomu celkem rozumím, ale ať si pak odpustí ty nehorázný žvásty o tom jak zelená je jejich výroba a kolik tun CO2 ušetříme provozem jejich elektrokola, když ti zmetci opět chrlí tuny nekompatibilních nabíječek a kabelů jako tomu bylo před lety u mobilních telefonů. Akoroát teď jsou několikanásobně větší a opět bezdůvodně zasírají životní prostředí. To že se pak kvůli absenci povinnosti jednotného konektoru v podstatě nedá vybudovat veřejná infrastruktura, kde dnes již technologicky nic nebrání, aby umožňovala 40min rychlonabíjení jaku u BEV je pak již maličkost.

        Ona situace není růžová ani u DCFC, každý nově osazený CHAdeMO konektor v EU znamená dalších ca 15kg zbytečně vyprodukovaného odpadu. Je to o to víc absurdní, že samo CHAdeMO od svého původního konektoru dává ruce pryč a chystá s Číňany jeho nástupce, který ale bude pro zpětnou kompatibilitu vyžadovat adaptér = další odpad.

        1. Tak to je ale „prekvapive“, ze se nikdo nehrne do standardu,
          Tak to je ale „prekvapive“, ze se nikdo nehrne do standardu, ktery se sice oznacuje „open“ a je udrzovany „non profit“ organizaci, ale de facto je to vendor lock-in na jednoho vyrobce konektoru.

          Mimochodem, ten „licencovany konektor“ dost pripomina opajcnute licencovane chademo 😉

          1. No, myslet si o tom můžete cokoli, bohužel velkým
            No, myslet si o tom můžete cokoli, bohužel velkým výrobcům to vyhovuje, aftermaket s vlastními bateriemi a nabíječi jim přináší neuvěřitelné zisky. Časem se to zlomí, u mobilů to trvalo 15 let.

            Energybus konfigurací 2x silový a 4x komunikace možná ChAdeMO připomíná, ale jedná se o magnetický, ne nástrčný konektor.

            1. u mobilu se to zlomilo take diky EU ne? ktera pokutuje vyrobce
              u mobilu se to zlomilo take diky EU ne? ktera pokutuje vyrobce a prodejce nestandardni vlastni nabijeni mimo USB

              jinak vymejslet nabijeci konektory u kol me prijde nesmyslne, dalsi blba koncovka kdys je spousta dobrych koncovek davno vyresena a pouzivana jinde

              1. Bohuzel, kdyz to vezmes kolem a kolem, tak ani u tech mobilu
                Bohuzel, kdyz to vezmes kolem a kolem, tak ani u tech mobilu to dlouho nevydrzelo – Apple se Lightningu nevzdal nikdy a USB uz stihlo divergovat na uUSB a USB-C.

                EDIT: a ani v tom Apple svete to uz neni bezproblemove, pocitac ma na nabijeni USB-C, ale nema velke USB-A a kabel od telefonu zas velke USB-A ma, takze je treba s sebou tahat dva zdroje (nebo dalsi adapter z USB-C na USB-A).

                1. porad se jedna o USB, jen evoluce ktera vydrzi jistou dobu
                  EU

                  porad se jedna o USB, jen evoluce ktera vydrzi jistou dobu

                  EU to resi relativne zajimavou cestou, poplatky za odpad, v tomto pripade elektro, protoze tyhle ruzne druhy nabijeni produkuji podstatne vice elektroodpadu, protoze moralni zivotnost je jen par let a pak to konci jako dopad, u jednotnych nabojecek se to snizuje

                  zakaznici Apple si to zaplati prave v tomto poplatku, a ostatni vyrobci zjistili ze jejich zakaznici si ty poplatky radi usetri, protoze nejsou jen z rad co utraci za mobil X desitek tisic ale i jen tisice, a tam je pak vyse tech poplatku jiz znat, u Apple jim je to jedno, nic levneho v nabidce nemaji a tedy poplatke je v cene smesnou casti

                  je tedy u na zakaznicich firem s elektrokoly, aby chteli jednotne nabijeni, EU tohle totiz zacala u tech mobilnich zarizeni resit prave na podmety zakazniku, mimochodem jedna se jiz o zprisneni, kdy by hrozili i vyrobcum co se neprizpusoby pokuty v radech mnohem vyzsich nez je par eur na prodany kus, v tomhle jim celkem fandim

                2. Rozdil je hlavne v tom ze kabel od Aplu vydrzi v poho i 5 let
                  Rozdil je hlavne v tom ze kabel od Aplu vydrzi v poho i 5 let narozdil od ostatnich mr.dek. Takze toho odpadu je mnohem min… ale to bys vedel kdybys mel Jabko 😉

                3. tam vubec nejde o kabale, jde o celej ten system vcetne
                  tam vubec nejde o kabale, jde o celej ten system vcetne telefonu/tabletu/fotaku/noteboku/atd…. a to od adapteru az po to koncove zarizeni

                  a ze Apple kabel vydrzi 5 let a jine ne je nesmysl, ja pouzivam u sveho telefonu kabel stary prez 10 let a stale neni nikde ani nalomeny a porad staci a bezproblemu funguje, mikro 2A, a u tabletu 3C po 2 letech taky v pohode a spis nez kabel se odporouci notne poskrabany tablet od Lenova, neb ho opravdu pouzivam i v terenu

    1. K té 1kWh baterii se předpokládám dodává něco jako
      K té 1kWh baterii se předpokládám dodává něco jako standardní 3-4A nabíječka? To pak musí být nabíjení docela opruz. Tak nějak předpokládám, že i kdybych si k tomu přikoupil 0,5C(14A) nabíječku (pokud v tom jsou LG MJ1 nebo M36), respektive 0,3C(8A) (pro Samsung 35E nebo Sanyo GA) tak to do baterie stejně nenatlačím protože při tom upeču ten nabíjecí konektor, respektive tu variaci na BMS uvnitř baterie?

Napsat komentář