Elektrický Smart se pražské záchrance osvědčil, dostala ještě jeden

Martin Singr - 03 Říjen 2012

Před rokem a půl dostala pražská záchranka na rok jeden elektromobil Smart ed od energetické společnosti E.ON. Jelikož se vůz v uličkách historického centra Prahy osvědčil, byla nejen prodloužena smlouva o zapůjčení, ale navíc přibyl v garáži záchranky ještě jeden elektrický Smart.auto elektromobil Smart ED pražská záchranka

Pražská záchranka může ode dneška využívat dva elektromobily Smart ED
foto: Martin Singr pro Hybrid.cz

Předseda představenstva E.ON Czech Holding AG Michael Fehn přiznává, že před osmnácti měsíci ani netušil, jak moc se smart Zdravotnické záchranné službě hlavního města Prahy osvědčí. O to více ho těší, že se spolupráce rozšíří.

auto elektromobil Smart ED pražská záchranka

foto: Martin Singr pro Hybrid.cz

Od 18. března 2011, kdy byl zařazen tento vůz do provozu pražských záchranářů, do 15. září 2012 bylo realizováno 739 výjezdů, během kterých smart po Praze najel 25 700 kilometrů.

Záchranáři ve Smartu pomáhali devíti pacientům postiženým náhlou zástavou oběhu, u pěti z nich dorazili na místo události jako první. Vůz se objevuje i při sportovních a společenských akcích.

auto elektromobil Smart ED pražská záchranka

foto: Martin Singr pro Hybrid.cz

„Smart ed je naším velkým pomocníkem při zajišťování přednemocniční neodkladné péče v samém centru Prahy, kde nemáme stanoviště a posádky sem dojíždějí z okolních lokalit,” říká pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz a dodává, že záchranář ve Smartu byl na místě až o tři minuty dříve než lékařská pomoc.

auto elektromobil Smart ED pražská záchranka

foto: Martin Singr pro Hybrid.cz

Záchranář je ve smartu poměrně slušně vybavený, má například automatický externí defibrilátor a může poskytnou první pomoc, je jakýmsi předvojem pro sanitku.

auto elektromobil Smart ED pražská záchranka

foto: Martin Singr pro Hybrid.cz

Jeden vůz byl ale málo. Denně byl v provozu od půl sedmé ráno do půl sedmé večer a přes noc se nabíjel. Tento problém nyní mizí a se dvěma elektromobily Smart mohou záchranáři fungovat i v noci.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honYa

Každý zachráněný život nebo jiná takto podchycená situace je k nezpalcení. O tom žádná.

Abychom však nevytvářeli zbytečné nadšení, které ani nechceme, protože jsem opravdovými fandy e-mobility, tak by se mělo i uvést, za jakých podmínek je vozidlo zapůjčeno a zda-li by si jej záchranná služba na základě těchto zkušeností za plnou cenu již nyní pořídila? Mám totiž strach, že i velikostně podobný Trabant, který by také měl všude vjezd povolen s houkačkami a stál nachystaný na Národní třídě zasahovat kdekkoliv, by sbíral podobná vavříny...

Proto ano, chvalme e-mobilitu, ale v pádných aplikacích. Myslím, že EV mají trumfů v rukávu několik a už dnes se nemusí schovávat například za zápůjčky zdarma a jiné.

---

honYa

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

HonYa máš určitě pravdu, že by se měly uvádět všechny podmínky, ale čistě přes palec z toho jak mi vycházely elektromobily, by měl tento Smart s rokem a něco působení a najetými 25 tis. km vycházet i ekonomicky. Problém by byl ale stejně najít adekvátní srovnatelné vozidlo, protože výhodou této záchranky je i její velikost a zde by referencí byl opět neelektrický smart nebo jiná "bugina".


e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?