Elektrická taxi jsou v Amsterdamu čím dál oblíbenější

redakce - 22 Duben 2015

Návštěvník Amsterdamu brzy zjistí, že jde také o hlavní město elektrických taxi. Taxi Electric, Connexxion a TCA provozují více než 170 elektromobilů Nissan Leaf a Nissan e-NV200, která si mohou pronajmout hotely, letiště, firmy a osoby s omezenou pohyblivostí.Elektromobil Nissan e-NV200, malá elektrická dodávka, byl vyvíjen mimo jiné i s tím, že by měl sloužit jako taxi ve světových metropolích

Elektromobil Nissan e-NV200, malá elektrická dodávka, byl vyvíjen mimo jiné i s tím, že by měl sloužit jako taxi ve světových metropolích
foto: Nissan

Rostoucí trend využití elektrických vozidel jako dopravního prostředku šetří firmám peníze a pomáhá Amsterdamu i celému Nizozemí dosahovat cílů v oblasti udržitelnosti a snižování znečištění ovzduší.

Jak to tedy začalo?

„V roce 2011 jsme založili Taxi Electric, první plně elektrickou taxispolečnost v Amsterdamu," říká spoluzakladatel společnosti Taxi Electric Edvard Hendriksen. „Naším cílem bylo získat významný vliv na toto město."

A to se také stalo. Společnost Taxi Electric začínala se třemi vozy a dnes má vozový park čítající 22 vozidel.

Hendriksen řekl, že ve srovnání se standardní taxislužbou má jejich společnost nižní náklady na kilometr, a to díky místním a národním dotacím na EV - celkem 10 000 eur na vozidlo - a nižším nákladům na údržbu a elektřinu.

„Očividně jsme měli před třemi lety dobrý nápad, protože ostatní společnosti vidí potenciál v taxislužbě s elektrickými vozidly," říká Hendriksen.

Společnost TCA nyní vlastní padesát vozidel e-NV200, která jsou součástí jejich vozového parku čítajícího 1 300 taxíků. Finanční ředitel Richard van der Veen říká, že program elektromobilů společnosti TCA, který nyní běží druhý měsíc, získává stále větší pozornost, což vede k většímu počtu jízd a zisku pro řidiče.

„Udržitelnost je pro společnost TCA velkým tématem a snažíme se pro naše řidiče vytvářet modely, které jsou nejen udržitelné, ale také ziskové... Poptávka po elektromobilech a vozidlech s nulovými emisemi bude narůstat. Myslíme si, že tak vypadá budoucnost," říká.

Atilla Selcuk, řidič ve společnosti TCA, říká, že zákazníci si všímají rozdílů. „Elektromobil má mnoho výhod. Jede plynule a neslyšíte žádný hluk, žádný zvuk. Proto ho mají zákazníci rádi. A řidiči také. Vozidlo je velmi praktické, protože pojme čtyři osoby a mnoho zavazadel... A poměrně jednoduše se nabíjí. Prostě zacvaknout a jít."

Selcuk říká, že snadno nabije vozidlo na asi 80 % kapacity během krátkých přestávek. Nizozemí má nejvyšší hustotu nabíjecích stanic. Každý měsíc ve městě přibude 25 nových nabíjecích bodů.

A v roce 2018 by jich mělo být celkem 4 000. Město Amsterdam si totiž dalo za cíl neprodukovat v roce 2015 žádné emise. Connexxion, největší evropská společnost v oblasti veřejné dopravy, nedávno zakoupila sto elektromobilů Nissan e-NV200.

„Program udržitelnosti není jen náš. Vlády a místní komunity se zasazují o to, aby města začala využívat udržitelnější možnosti. Naším cílem je získat díky aktivnímu přístupu více kontraktů," říká výkonný ředitel společnosti Connexxion, Bart Schmeink.

Stejně jako u každého jiného vozidla jde o úsporu. V nadcházejícím roce společnost Connexxion ušetří 200 000 litrů nafty a sníží emise CO2 o 417 tun, což je podle něj důležitým bonusem vozového parku.

„Nissan není jen výrobce automobilů, ale také strategický partner schopný společně s námi myslet dopředu na to, jak budeme vozový park řídit jako společnost Connexxion."

„Právě takový typ spolupráce umožní Amsterdamu a Nizozemí dosáhnout cílů v oblasti udržitelnosti a snížit míru znečištění místního ovzduší," říká Michiel Hartman.

Po dobu pěti let bojoval jako předseda organizace Dutch Organization for Electric Transportation (Nizozemská organizace pro elektrickou dopravu) za infrastrukturu přátelštější k elektromobilům. „Elektrická vozidla jsou nejlepším řešením místního znečištění," říká Hartman.

„Aby se vaše město stalo chytrým a udržitelným, je třeba mít dobrý plán... Silnou stránkou Nizozemska je, že místní vlády a centrální vláda spolupracují s průmyslem. A to je jediný způsob, jak postoupit dál v oblasti elektromobilů. Elektrická vozidla jsou pro udržitelnost nezbytná, jsou obchodní příležitostí a jsou zábavná. A to se nám líbí."

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Vážená redakce,
když už je tu článek o el. taxi v Amsterdamu, bylo by možné napsat i článeček o tomtéž v Londýně?
Jedná se o stránky newmetrocab, o kterých se již v jedné zdejší diskusi zmínil uživatel "miro".
Doporučuji kliknout na:
Cabbie FAQ – taxikářské dotazy
Specifications – Technické údaje
(strejda gůgl rád přeloží)

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky za tip!

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Toto peří mi ku chlubení nepřísluší – první zmínku o tomto měl v diskusi "vyhrajte-elektromobil-nissan-leaf-na-tyden" uživatel "miro (bez ověření), Pá, 2015-04-10 16:35", jenže prošla téměř bez povšimnutí; ke škodě nás všech.
Ale i tak si budu tuto, bohužel zřídkavou, pochvalu hýčkat :-)

Obrázek uživatele Radovan

Ve srovnání s Českou republikou se tohle čte jako pohádka. Opět je vidět, jak to jde, když se chce. A jak to u nás nejde, protože se stále jen hledá proč to nejde.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přesně. Výmluvy jak to nejde jsou typické pro Čechy - toho si všimli příchozí podnikající zápaďáci hned po revoluci.
Myslím, že elektrické taxiky jsou nejlepší reklamou pro elektromobily - praktické vyzkoušení pro statisíce zakazníků v náročném provozu. A ti cestující se budou ptát na životnost baterií, dojezd, spolehlivost atd. Upovídaný taxikář jim to všechno vysvětlí. Palec nahoru.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil