EFG Rapotín BPS dodává jako první v ČR certifikovaný biometan

redakce - 15 Duben 2020

Odpadová bioplynová stanice v Rapotíně jako první v České republice vtláčí biometan vyrobený z biologicky rozložitelného odpadu do distribuční plynárenské soustavy.EFG Rapotín BPS splnila všechny požadavky certifikačního auditu ověření nízké produkce skleníkových plynů při výrobě a použití biopaliv.

EFG Rapotín BPS splnila všechny požadavky certifikačního auditu ověření nízké produkce skleníkových plynů při výrobě a použití biopaliv.
foto: EFG Rapotín BPS

Vyrobený biometan má neutrální uhlíkovou stopu a 88% úsporu emisí oproti fosilním palivům. Audit a vydání certifikátu provedla společnost TÜV SÜD Czech. EFG Rapotín BPS patří do Investiční skupiny Energy financial group (EFG).

„Loňský rok jsme certifikaci udržitelnosti ISCC EU získali pro výrobu elektrické energie a tepla, letos jsme získali certifikát i pro náš biometan. Vysoké procento úspory emisí je dosaženo zejména zhodnocením dvojího přínosu zpracování biologicky rozložitelných odpadů. Životní prostředí není zasaženo těžbou a přepravou energetických surovin, to je první pozitivum, a za druhé není zasaženo ani únikem skleníkových plynů ze skládek či jiných odpadových koncových zařízení,“ uvádí Tomáš Voltr, výkonný ředitel a předseda představenstva EFG a dodává:

„I přes striktní nařízení vlády v souvislosti s pandemií Covid-19 není chod naší bioplynové stanice nijak omezen. V současné chvíli vedle standardního provozu probíhají také přípravné kroky na spuštění tzv. druhé fáze výroby biometanu.“

Certifikace udržitelnosti ISCC EU potvrzuje skutečnost, že bioplyn je vyráběn s vysokou úsporou emisí, protože pochází výhradně z biologicky rozložitelných odpadů (BRO) bez přidávání cíleně pěstované biomasy.

Poté je část bioplynu využita k výrobě biometanu, tzv. zeleného zemního plynu. Díky jeho srovnatelným vlastnostem se zemním plynem je následně vtláčen do plynárenské distribuční soustavy spravované společností GasNet.

V EFG Rapotín BPS se biometan vyrábí pomocí technologie membránové separace. EFG Rapotín BPS je jednou z mála odpadových bioplynových stanic u nás.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jan Veselý

Chybí mi některé důležité údaje:
-- Jaká je kapacita zařízení, jaká je výkupní cena a jak vysoké jsou dotace
-- Jaké jsou ekologické dopady (zápach, odpady a jejich zpracování)
-- Kolik takových bioplynek bychom potřebovali, abychom pokryli spotřebu zemního plynu řekněme z 10%
-- Jaký má ČR v tomto odvětví potenciál, tj. kolik odpadů vhodných pro výrobu bioplynu produkujeme

---

hariprasad

Obrázek uživatele Jan Veselý

Odpověděl bych alespoň na ty ekologické dopady. U BPS je problém se zápachem, pokud nenechají digestát (kvasící hmotu) dokvasit až do konce. Na to někteří provozovatelé prvních BPS kašlali a při vyvážení to smrdělo úplně děsivě, slabší povahy zvracely i kilometr po větru. Dneska už je tenhle postup nelegální a přísně stíhaný. Digestát, který se nechá dokvasit do konce a odvodní se, je svým vzhledem a použitím prakticky nerozeznatelný od kompostu nebo rašeliny. Byl jsem osobně na několika BPS a mě to tam vonělo, je to taková lehce alkoholizovaná vůně kvasícího ovoce.
U BPS je alfou a omegou vstupní materiál. Pokud ho máte kvalitní a nekontaminovaný například těžkými kovy (třeba vlivem protiplísňových postřiků), tak to odpady fakticky neprodukuje. Jen musí vymyslet co s amoniakem a sulfanem, které se v bioplynu taky mohou vyskytovat (podle vsázky) a při čištění plynu se musí odstranit.

Ne, že bych byl zastáncem umělých hnojiv, ale NH4 a H2S se dají celkem snadnou reakcí zpracovat na síran amonný, což je relativně neškodná, ve vodě rozpustná sloučenina. Jsou i jiné možnosti. Obě látky jsou sice silně toxické, ale v přírodě se vyskytují a protože jsou dobře reaktivní, reagují rychle na něco, co je méně, nebo dokonce úplně netoxické.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Kuk

A jaká je výhoda toho že je to ve vodě dobře rozpustné?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Pan Veselý to myslí jinak než já, protože nevím, jak se to dá přesně technologicky udělat. U mě šlo jen o prosté sdělení. Ale při výrobě je to nejspíš výhoda, protože se to nemusí z reaktoru mechanicky odstraňovat jako usazenina, pro další použití nevýhoda, musí se to odpařit (nebo dosušit) a skladovat ve vhodných podmínkách anebo přepravovat a používat jako roztok.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tak se to z bioplynu dostává pryč, nechá se to probublat vodou nebo se to prožene Venturiho pračkou. Není to nijak těžké. A do vody se nadávkuje nějaký reaktant, aby to zreagovalo na nějaký "no problem".

Když se dívám na složení těch dvou plynů, tak úplně nejlepší by samozřejmě bylo, využít vodík v obou sloučeninách na prostou produkci vodíku, dusíku a síry. Obě sloučeniny nejsou moc stabilní, ale nejsem chemik, abych si dokázal odvodit, za jakých podmínek by to šlo.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Jan Veselý

To asi nestojí za to, vzniká toho relativně málo.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol