Dotace na nákup elektromobilu: odpovědi na nejčastější otázky

redakce - 18 Květen 2016

Automobilka Nissan připravila pro všechny zájemce sadu odpovědí na ty nejčastější otázky týkající se aktuálních dotací na nákup elektromobilů v České republice.auto elektromobil Nissan Leaf 2016 nový facelift dojezd 250 km

Nissan Leaf i nadále zůstávají nejprodávanějším elektromobilem na světě. Aktuálně jsme vyzkoušeli jeho nejnovější verzi s 'papírovým' dojezdem 250 km na jedno nabití.
foto: Nissan

V současnosti lze na nákup elektromobilů čerpat prostředky Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v rámci výzvy Nízkouhlíkové technologie, podporující konkurenceschopnost podniků a udržitelnost české ekonomiky prostřednictvím zaváděním inovativních technologií v oblasti elektromobility, nakládání s energií a využití druhotných surovin.

Projekty lze předkládat až do 31.7.2016, přičemž dotaci lze získat nejenom na pořízení elektromobilů, ale také na pořízení nabíjecích (neveřejných) stanic pro elektromobily v rámci podnikatelského areálu pro vlastní potřebu. Výše podpory EU se pro jednoho žadatele pohybuje od 70 000 Kč až do výše 3 000 000 Kč.

Nissan se spojil se společnosti SmartPlan s.r.o., přední českou poradenskou společností působící v oboru čisté mobility, protože kolem tohoto dotačního zdroje se vyrojila spousta mýtů a polopravd, které způsobují nejistotu potenciálních zákazníků, přemýšlejících o nákupu elektromobilu.

Kdo může o podporu žádat?

Nejedná se o plošnou podporu pro jakýkoliv nákup elektromobilu, nýbrž o podporu podnikatelských subjektů, které by v rámci svých podnikatelských aktivit mohly elektromobilem nahradit vozidlo se spalovacím motorem, případně přímo pro nové služby nebo například nový způsob doručování zboží využít přímo elektromobil a vozidlo s konvenčním pohonem vůbec nepoužít.

Jaký je rozpočet výzvy a jak se podpora počítá?

Matoucí může být také rozpočet výzvy, který nabízí na první pohled malou částku 80 milionů Kč. Je však potřeba vnímat fakt, že dotace není poskytována na celou hodnotu elektromobilu, nýbrž na hypotetický cenový rozdíl mezi elektromobilem a srovnatelným vozidlem se spalovacím motorem, který byl stanoven experty Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

To je mimochodem také jeden z mýtů, kdy se i v médiích setkáváme s tím, že se hovoří o 50-70 % podpoře na celou cenu vozidla, což je naprostým nepochopením podmínek tohoto dotačního titulu.

Na kolik vozů vystačí rozpočet výzvy?

Pokud budeme vnímat dotaci v absolutních částkách, kdy se podpora pohybuje v závislosti na tržní ceně elektromobilu od 70 000 Kč do 217 000 Kč u užitkových vozidel a od 80 000 Kč do 196 000 Kč korun u osobních vozidel, budeme lépe vnímat velikost rozpočtu celé výzvy.

Pokud by totiž každý podnikatel získal nejvyšší možnou podporu, tedy 217 000 Kč, pak by z výzvy bylo možné financovat 368 vozidel, pokud nejnižší částku, tak může stát podpořit až 1 142 vozidel.

Tyto hodnoty jsou daleko nad celkovými registracemi nových elektromobilů v ČR za minulý rok, výzva tak bezpečně pokryje dotací minimálně celý loňský trh nově prodávaných elektromobilů.

V maximální absolutní hodnotě dotace na vozidlo je pak až dvakrát větší, než aktuálně spuštěná podpora v Německu. Těchto 80 milionů Kč tedy může tzv. pákovým efektem spustit v segmentu elektromobility investice až k jedné miliardě korun.

Rozpočet výzvy je v případě velkého zájmu možno navýšit. Dotovat také nelze vozidla luxusní třídy, takže se jedná o podporu, která je vhodná například pro podnikatele obsluhující centra českých měst rozvozem pečiva, nebo pro lékaře dojíždějící za svými pacienty.

Je možné žádat o dotaci na nabíjecí stanice?

Součástí žádosti o dotaci může být také nákup nabíjecí stanice pro vlastní potřebu ve výši 50-70 % ceny stanice, což umožnuje nakoupit velmi výkonné a sofistikované řešení za cenu průměrných nabíjecích stanic a to včetně případných souvisejících stavebních úprav.

Stejně tak je možné financovat pořízení studie proveditelnosti nutné pro podání žádosti o dotaci, čímž podnikatel pokryje vlastně všechny náklady spojené se zaváděním elektromobility v rámci svého podnikání.

Ekonomické propočty spojené s rozhodováním tak dostávají zásadní impuls, který otáčí finanční náklady nákupu elektromobilu na novou úroveň, kdy se již ekonomicky srovnávají s variantami pořízení konvenčních vozidel.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Konzultační firmy poberou část peněz na ektromobilitu. Jaká to blbost a zhovadilost.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky.

Jak vkládat odkazy bez registrace. Stačí vložit mezeru www. link.com www.freeghosn.com #freeghosn ‪
#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Naopak, má to svoji neprůstřelnou logiku: Zloděj ke zloději si sedá, v poslanecké lavici a na ministerstvu fleka si hledá. A výsledek známe :-(.

---

Elektromobil Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 69 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý Peugeot Ion pro ženu, najeto 27 tis. km, elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000.

Ta "jejich zlodějská logika" je tou blbostí a zhovadilostí

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky.

Jak vkládat odkazy bez registrace. Stačí vložit mezeru www. link.com www.freeghosn.com #freeghosn ‪
#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

28.06.2016 VYSTRKOV !! ;)

epavel.rajce.idnes.cz/SC_Vystrkov/

Vystrkov?! Vždyť o tom občas píšu bo to mám za humny. Odkaz o několik slov dále....

---

Elektronům Zdar!
Měl jsem Leaf Acenta/real 19kWh/135km dojezd při rychlosti 25tis km za rok.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

coooooo? nový fotky to je oč tu běží! jesi máš tak naval :)

V každém mém příspěvku je jako podpis "...info k...", je to link a tam je pak link na gúgla s fotkama. Snadné! Inu a je tento: Foto zde.
PS: už brzo bude 7000 shlénutí :-)

---

Elektronům Zdar!
Měl jsem Leaf Acenta/real 19kWh/135km dojezd při rychlosti 25tis km za rok.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

joo ty kontrolujeme pravidelně s ePavlovýma, díky

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

-40 dní do startu soudruzi námořníci říkat děda Lebeda :)

Obrázek uživatele ePavel

Také jsem měl záměr zažádat, ale podstupovat dotační mašinerii včetně odměny pro zprostředkovatele, kvůli tak nízké částce se fakt nevyplácí. Dokonce ta firma co úřaduje dotace chtěla pro sebe nakoupit EV a jezdit s nima po klientech, ale taky to vzdali, pro firmu to opravdu nemá význam podstupovat...

---

http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 260.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html

Typicka ceska blbost. Aby se dosahlo na dotaci, musi se predlozit studie proveditelnosti a jine zvasty. Takze kolem 1000 studii, ktere budou skoro stejne bude "vyrabet" nekolik malo konzultacnich firem a tyto firmy vydelaji na cele akci nejvic. Kdyz se po obdrzeni dotace odecte cena za studii, tak se zjisti, ze ten rozdil nepokreje ani zvysenou administrativni zatez a proto cela akce je nanic.
Nejzajimavejsi na cele dotaci by bylo rozkryt vztahy mezi soudruhy z ministerstva a tema konzultacnimi firmami. Proste ceska korupcni mala domu.
Proc nestaci jedna modelova studie proveditelnosti kterou si ministerstvo necha vypracovat. Po zjisteni, ze se to vyplati, muze se spolehnout, ze se to vyplati pro vsechny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To opravdu neni ceska blbost - oni podporu EV naroubouvali na EU operacni program (tj penize poujdou z EU), a prave kvuli tomu, je to podminene stanrdnim procesem pro prijem eurodotaci (ktery je torchu kostrbaty, ale s ohledem na caste znuzivani asi potrebny). Kdyby chteli udelat plosnou dotaci ze statniho rozpoctu, tak by kolem toho takove vytacky nebyly....

V Nemecku dnes odsouhlasili dotaci 4000 € bez papirovani a urcite to neodporuje pravidlum EU. Chapu, ze na nejake individualni projekty je nejaky audit potreba. Ale na provoz EV urcite ne.
Cesi se radi vymlouvaji na EU, ale vetsinou je v tom EU nevine.

Drive byl jeden ministr zivotniho prostredi a jeho bratr delal posudky EIA. V cele zbyle EU nebylo tolik posudku EIA jako v CR.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale ja netvrdim, ze neco odporuje pravidlum EU - nemci budou vyplacet dotaci ze statniho rozpoctu - muzuou si to udelat jak chteji.
Cesi budou vyplacet podporu z unijniho operacniho programu - proto to musi mit standarndi schvalovaci proces pro tneto operacni program...

Obrázek uživatele Cipísek D

http://www.tyden.cz/rubriky/auta/aktuality/nemecko-schvalilo-nakupni-premie-a-danove-vyhody-pro-elektroauta_384007.html

...Nové elektromobily budou na deset let osvobozeny od daně z vlastnictví motorového vozidla.... :)))))))))))

---

TESLA jedině !! twitter.com/elonmusk TODÁROZUM !! stream.cz/porady/blanik

V Nemecku zadna dan z vlastnictvi mot. vozidla neexistuje. Akorat cesky blbecci/pisalkove/tzv. novinari, kteri nemaji poneti o cem pisou, vytrubuji do sveta (nastesti jen do ceskeho) same nesmysly.
V Nemecku se plati Strassenverkehrsteuer (dan ze silnicniho provozu). Plati ji jak soukromy vlastnik, tak i podnikatelsky subjekt. EV maji osvobozeni na 10 let. A dokonce i kdyz zamestnavatel poskytne zamestnancum nabijeni zdarma, nebude se tento benefit zdanovat. Jmenuje se to Geldwerter Vorteil.

Obrázek uživatele Cipísek D

JEDINÁ ČESKÁ dotace na elektromobil pro všechny je nejnižší možné Povinný Ručení ve výši 1.000 Kč ročně soudruzi ;) Neboli nejnišší tabulkový "objem válců" :DD

http://www.epojisteni.cz/povinne-ruceni/tesla/

http://auto.idnes.cz/tesla-s-v-cesku-01m-/auto_testy.aspx?c=A140108_171353_auto_testy_fdv

---

TESLA jedině !! twitter.com/elonmusk TODÁROZUM !! stream.cz/porady/blanik

Obrázek uživatele Cipísek D

http://www.elektromobily.org/wiki/Nej%C4%8Dast%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD_ot%C3%A1zky_k_elektromobil%C5%AFm#Jak_je_to_povinn.C3.BDm_ru.C4.8Den.C3.ADm.3F

---

TESLA jedině !! twitter.com/elonmusk TODÁROZUM !! stream.cz/porady/blanik

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na druhou stranu EV je drazsi nez obdobny spalovak a cloveku se to pak vice nez vykompenzuje na havarijku :-( ...
Mimochodem EV ve firmach neplati silnicni dan, a velka vyhoda je to, ze plaivo pro EV neni danene tak jako benzin nebo nafta, coz je taky solidni zvyhodneni...

Obrázek uživatele Cipísek D

hmm zajímavé a kolipak je taková silniční daň třeba na spalovák faábii nebo co menšího na rozvoz pizzi?

---

TESLA jedině !! twitter.com/elonmusk TODÁROZUM !! stream.cz/porady/blanik

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rak mikrovozitka maji 1800 rocne, standardni maly spalovak s objeme nad 1,25 stoji 3000 rocne

Tak zajímavé to je, ale jen pro toho, kdy si to už stejně chtěl koupit za plné ceny a teď to koupí s dotací. Jinak je ta dotace legrační.

---

www.VarujMe.cz - Řidiči si pomáhají!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Může mi někdo říci proč ještě nemáme elektromobil za nějakou solidnější cenu?

Když to tak vezmu kolem a kolem tak baterie -> tj. cca max 150-250$ za 1KWh. To znamená, že např. Nissan má baterii v ceně 30x250$ = 7500$ = cca 180000,-Kč.
Zbytek auta je jen plechová piksla se 2 elektromotory.

Tak pro to "ku..va" stojí tolik peněz?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

protože zpolitizovaný automobilky chtějí zachovat současnou spalovací mašinérii maximálně ji transfotmovat na CNG nikoli však zlikvidovat ELEKTROMOBILEM

Víš kolika miliónům 3-směnných €jrovotrokům by se muselo předělat sostružnictví na elektrovzdělání ;) Mooooc velký dotace, papalášíé se bóoooojí elektronků.... :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No nevim, zatim mi prijde ze vetsina velkych automobilek se po uspechu tesly rychle snazi dohnat a planuje do par let zahajeni vyroby vlastnich masovych EV (mimochodem na vyrobu EV opravdu nepotrbujete mit operatory na linkach elektrikare, stejne jako dneska tam tu elektorniku pospouje kdokoli - jak slaboproud, tak silnoproud ve starteru).
Jak jsem psal xktrat - treba kdybyste chtel vyrobit ndeska (pri cene baterek cca 200 dolaru za kWh - tj cca 180 000 za 30kWh set) male dostupne auto, tak to ani z principu neni mozne, protoze jenom ta baterka samotna bude stat vyrazne vice nez cely spalovak dneska (za cenu te baterky postavite s rezervou celou spalovaci octavii...)

Koukám do ceníku Fabie a rozdíl při stejné výbavě je až 138 tisíc (1,0 MPI vs 1,4 TDI AP) takže je podle mě už dneska reálné ve stejné cenové hladině (400 tisíc) nabízet malý elektromobil s 24 kWh baterií.

Obrázek uživatele Cipísek D

možná až na germánský molochovce, no poooodivej se na ty kuky šedivý jak se kní hezky mají ;)

http://www.autoforum.cz/bleskovky/merkelova-predstavila-nahradni-plan-snizovani-emisi-co2-zas-tak-odlisny-ale-neni/

http://www.autoforum.cz/zajimavosti/merkelova-jde-proti-eu-nove-limity-emisi-co2-chce-shodit-do-propadliste-dejin/

---

TESLA jedině !! twitter.com/elonmusk TODÁROZUM !! stream.cz/porady/blanik

Obrázek uživatele Cipísek D

http://www.euro.cz/archiv/zluty-upir-kvuli-repce-mizeji-z-ceskych-poli-brambory-pudu-nezdrazuje

---

TESLA jedině !! twitter.com/elonmusk TODÁROZUM !! stream.cz/porady/blanik

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

protože je vedení automobilek nechtějí vyrábět a díky jejich současný malovýrobě je cena vysoká

protoze chtej neprodavat EV ve velkem

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Psal jsem to tady uz xkrat - Ano baterka stoji do nissanu cca 180 000 - tolik ale treba priblizne stoji vyroba cele zakladni verze octavie...
Nebo jinak, jestli leaf stoji cca 720 000, tak bez DPH je to 600 000, z toho cca 100 000 marze prodejce mate 500 000, nejakych minimalne 50 000 bude marze automobilky, a ceskeho zastoupeni a zbyva vam 450 000, z toho stoji jen baterka 180 000, takze zustava 270 000 - z toho je potreba pokryt vyrobu zbytku auta, vyvojove naklady, rezie, marketing a dalsi...
Obecne se da ric, ze vyrobni cena auta je cca 50 jeho cenikove ceny....

ta mareze prodejce je fakt vtipna, a budes to psat furt :D ve tvem podani to skoro vypada ze prodejci jsou bohatsi nez automobilky :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A uz nekolikrat ti pisu marze z cenikove ceny (za kterou realne to auto nikdo nekoupi, proto nejsou prodejci v baliku) - i fyzicka osoba ukeca z cenikove ceny slevu kolem 10%, pro korporatni zakazniky klidne 15 a v nekterych pripadech se slevy blizi 20% - tzn jednoducha uvaha - pokud je mozne dat z cenkove ceny slevu v krajnim pripade 20%, tak tam ta marze musi nekde byt....

ono ty mas spatne i tu vyrobni cenu auta, vyrobni cena Oktavky je celkem znama a nekdy pred 2-3 lety jim ze Skodovky tohle cislo uniklo a byl okolo toho tenkrat poprask v mediich

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No kdyz touzis po tech unikly informacich, tak napriklad clanek z roku 2013 auto.idnes.cz/jakou-cenu-ma-skoda-superb-097-/automoto.aspx?c=A080307_160736_automoto_fdv
Ukradene auto melo vyrobni cenu 350 000 - slo o skodu Superb (nejlevensji verze se tedha prodavala za 620 000, pricemz takove auto se realne nikdo nekupuje, tj cenikova cena toho auta byla nejspise vyrazne vyssi).

350 je prestrelene, a predpokladam ze kdys na TV Barandov odvisilali ze se da na 3D tiskarne vytisknout funkcni nuklearni bomba, tak jsi tomu taky veril vid?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale na clanky s uniklou cenou aut se tady odkazoval ty. Jinak to ze vyrobni cena aut je cca 50-60% cenikove ceny je obecne znamy fakt, ktery ty z nejakeho duvodu odmitas prijmout.
Uz jen kdyz odectes dph 21% a slevu 20% (videl jsem na x fakturach treba pro hromadne nakupy leasingovek) tak se k tomu blizis (nekde tam jest musi zbyt aspo minimalni marze dealeru a automobilky a nejake naklady na prodej auta)....

a je ti jasne ze to cos napsal je nesmysl? zrovna na prikladu te Octavky se to da krasne vyvratit, jeji cena zacina na cca 355 tisicich a konci na cca 1 milionu, pritom vyrobni rozdil mezi tema 2 verzema bude tak do 20-30 tisic ;) u octavky se vseobecne vi i diky jistemu uniku informaci ze je to pod 150 tisici coby ciste vyrobni naklady

cena pro prodejce se lisi prodejce od prodejce a je zavisla na nekolika faktorech, neda se tedy presne napsat ze prodejce ma marzi XX% z cenikove ceny, kazdy prodejce totiz ma jine ceny od automobilky ci importera, na nekterych vozech prodejce dokonce i tisice trati, jen aby splnil urcite kvoty a dosahl tak na ceny v dalsim obdobi, nebo nasledne dorovnava servisem, je to hodne slozite a kdo nekdy sedel coby prodejce nebo ucetni v nejakem autosalonu, tak asi sam vi jake cachry se tam s cenama delaj :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pockat, takze ty napred tvrdis, ze to, ze vyrobni naklady jsou cca 50% prodejnich (coz tvrdim ja) je blbost a nklady jsou vyssi, a ted prijdes s tim ze ty naklady jsou najednou nizsi?
Jinak treba ve firme mame fixni slevu 16% z ceniku, bereme hlavne auta v nizsi vybave (tedy ty levnejsi) a z jinych firem vim, ze je to bezna praxe, poskytovat fixni % slevu z cenikovych cen....
Samozrejme plati to, co pises, ze u nejlevnejsi verzi aut je ten pomer jiny nez u nejdrazsich (zatim u nejlevenjsi verze v akci to muze byt i 60%, tak u auta v plne palbe se vsemi doplnky klidne 40 nebo i mene.
Jinak presne ted sam pises to, cos mi nedavno vyvracel jako totalni blbost (tj ze vyroba cele spalovaci octavie stoji asi tolik co jen samotna baterka to EV auta podobne velikosti).
Ber toto prosim jako posledni reakci na tvuj prisvepek, je to ocividne naprosta ztrata casu...

Obrázek uživatele PaRi

Tak to si taky říkám...

Když jsem to tak četl, tak jsem si říkal: to jsou ale bláboly. No a pak dočtu na konec a vidím zdroj: tisková zpráva. Takže co by se dalo čekat jiného, že?

Pro případné zájemce doporučuji zkušenosti Ing.Daňhela uvedené na webu APEL pod názvem "Dotace na elektromobily : proč ano a proč ne?"

K tiskové zprávě samotné:
1) dotace (50-70%) není poskytována na celou hodnotu elektromobilu, nýbrž na hypotetický cenový rozdíl mezi elektromobilem a srovnatelným vozidlem se spalovacím motorem, který byl stanoven experty Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
---
No to jsou mi teda experti jak noha!!!
Když vezmu ideální případ - dotace 70% = 196.000 Kč, tak mi vychází základ 280.000 Kč. To znamená, že když to odečtu od cca 780.000 Kč (Nissan Leaf 24kWh, Connect, nabíječka 6.6kW), tak mi vyjde cena srovnatelného spalováku 500.000 Kč. A to teda soudruzi experti z MPO ani omylem! Za spalovák srovnatelný s Leafem bych dal max. cca 350.000 Kč. Prostě když se mě někdo ptá, tak mu zjednodušeně řeknu, že Leaf stojí zhruba 2x tolik co srovnatelné spalovací auto. Ale určitě není srovnatelné spalovací auto za půl mega! Jsem sice nadšenec pro elektromobilitu, ale zas tak zaslepený nejsem.

2) V maximální absolutní hodnotě dotace na vozidlo je pak až dvakrát větší, než aktuálně spuštěná podpora v Německu.
---
Hahaha. Jasně, 217.000 Kč je dvakrát víc než 4000 Eur v Německu. Ovšem v ČR je to jen pro podnikatele, kdežto v Německu pro všechny zájemce - to je zatraceně podstatný rozdíl!

3) Stejně tak je možné financovat pořízení studie proveditelnosti nutné pro podání žádosti o dotaci, čímž podnikatel pokryje vlastně všechny náklady spojené se zaváděním elektromobility v rámci svého podnikání.
---
Tak si ty dotace spočítejme:
- 50-70% na rozdíl ceny mezi EV a spalovákem
- 50-70% na nabíjecí stanici
- 100% na studii proveditelnosti (nikde není uvedeno kolik %, takže předpokládám 100%)
A z toho expertům MPO vyšlo 100%, což je zjevný nesmysl, a to i v případě, že "všechny náklady spojené se zaváděním elektromobility v rámci svého podnikání" beru jen jako rozdíl mezi náklady na pořízení firemní elektromobility a náklady na pořízení firemních spalováků.
Prostě z několika položek menších než 100% se v součtu nedá udělat 100% - to vědí i žáčci na ZŠ, když se začnou učit procenta.

---

Nissan Leaf 24kWh, 215.000 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No nevim, opravdu koupit slusne vybavene auto nizsi stredni tridy za cenikovou cenu 350 000? Na 350 000 zacinaji ty nejoholenejsi verze v akcnich nabidkach...

on ma Leaf na dnesni dobu nejakou extra vybavu? kdys tak koukam na ty 3 vybavy Leafu co maj na strankach tak uplne bezne nebejva v zakladu u nizsi streni jen vyhrivani zadnich sedadel, tempomat s omezovacem a vyhrejvany zrcatka, no zadna slava a holt Leaf je jiz celkem dedecek pred duchodem

jinak co je vtipne, dnes ma tempomat vpodstate kazde auto ktere ho ma v nejake z vyssich vybav, jen je deaktivovanej a schazi treba ovladac za par stovek, u vetsiny aut se tak da tempomat "sprovoznit" celkem levne, koupi a nainstaluje se ovladac a klidne i origo (od 500-1000 korun) a na diagnostice se proste povoli aby fungoval, mame tak tempomat v Coltu, stalo nas to 1200,- i s originalnim ovladacem od Mitsu, mechanik to mel hotove asi za pul hodky

Dobře, zeptám se jinak.
Je Nissan Leaf s Connectem čili navigací, bez metalízy jen se základním lakem adekvátní ceně 500.000 Kč?
Nebo jaká cena by byla adekvátní.
Silnější palubní nabíječku nemusíme uvažovat, protože tu spalovací auto nemá.

---

Nissan Leaf 24kWh, 215.000 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No ve srovnani napriklad toyota auris (taky japonec, podobne velky apod) , vybava druha nejnizsi s motorem 1,6 nafta (podobne vykonove paramerty, usporne auto) stoji podle ceniku 480 000, golf na tom bude podobne...

Zkusil jsem si teď nakonfigurovat Aurise na stránkách Toyotabrno.cz. S motorizací 1.6D nešla základní výbava Live, s motorem 1.33 VVT-i 373.900 Kč (nepočítám nabídku Extra za 355.900 Kč), s motorem 1.4D 424.900 Kč. Navíc jak vyplynulo z podmínek dotačního titulu, tak se očividně nevyplatí brát jeden EV, ale hned několik, takže v případě spalováků by ta cena byla o poznání nižší - to nelze nevidět. Pořád je to dost daleko od půl mega.

---

Nissan Leaf 24kWh, 215.000 km

beztak je to predem usite na miru nejakym firmam ktere to nakonec ziskaji a maji znameho na spravnem miste co tuhle dotaci protlacil, a mozna ze uspeje i nekdo dalsi, ale silne o tom pochybuju :)

Ve stejnou chvíli nás napadají úplně stejné myšlenky. :-)
Viz kousek níže.

---

Nissan Leaf 24kWh, 215.000 km

Obrázek uživatele ozana

Jestli tuto nesmyslně napsanou dotaci využije 5 nebo více subjektů, tak to bude zázrak.

---

Jezdím na proud, najeto 87 tisíc km. G-E STROMOS 8+ let a 90 tisíc km.

Tak tak, je to ušité na míru "velkým hráčům". Jak píše Zbyněk Daňhel, je třeba "pořídit více aut, tam se to rozpustí".

Podle mě je klíčová ta studie proveditelnosti - to je způsob, jak "odklonit" část dotačních peněz do kapes spřátelených firem.

---

Nissan Leaf 24kWh, 215.000 km

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicNabíječky elektromobilů CircontrolAmper 2019BUS2BUSKariéra EVC GroupAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil