Do poloviny roku vyroste 15 nových CNG stanic

redakce - 30 Červen 2015

V loňském roce přibylo pro motoristy 26 nových veřejných CNG stanic, tedy tolik, co dříve za celých 5 let. V letošním roce je tempo výstavby ještě rychlejší. Už jen za prvních 6 měsíců se otevřelo 15 nových stanic. auto test Škoda Octavia G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn CNG

CNG auta jsou v Česku čím dál tím populárnější, zejména díky modelu Škoda Octavia G-TEC
foto: Hybrid.cz

Nejnověji se nyní v ČR otevírají stanice v Olomouci na ulici Přerovská a v Praze na Poděbradské. V Praze a Středočeském kraji natankujete již u 24 stanic, na Moravě u 30 stanic. Na konci příštího roku bude v ČR 150–160 veřejných CNG stanic.

Nejvíce, již 16 CNG stanic, dnes provozuje v ČR společnost Bonett Gas Investment (Bonett). Jen v letošním roce Bonett otevírá 15 CNG stanic, na konci roku 2015 by měla mít v provozu minimálně 25 CNG stanic.

„V roce 2016 by pak měla mít síť Bonett více než 40 CNG stanic jen v České republice,“ říká Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment.

Do srpna se objeví také dalších 10 CNG stanic společnosti Vítkovice Doprava, a to v Kroměříži, ve Frýdlantu nad Ostravicí (2 stanice), v Karviné, Praze – Horních Počernicích, v Mikulově, v Přibyslavicích (opět 2 stanice), ve Slaném a v Železné Rudě. Naposledy otevřená CNG stanice v Olomouci je již desátá stanice CNG vybudovaná Vítkovicemi v síti BENZINA.  

První CNG Centrum v ČR otevřela společnost E.ON Energie letos na jaře v Plzni Nýřanech. Společnost E.ON Energie, která je dnes jednou ze tří největších investorů v oblasti výstavby CNG stanic, preferuje výstavbu veřejných CNG stanic ve velkých aglomeracích a na hlavních dálničních tazích. Jejich vybrané nové lokality jsou tedy Praha, Brno, Písek aj. Do roku 2017-20 plánuje otevřít celkem 40 CNG stanic.

„Optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 stanic a tento počet během 3 až 5 let nepochybně v ČR bude,“ dodává Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu.

Společnost RWE Energo postaví také dalších 40 CNG stanic. "Pokud je v České republice potenciál pro zhruba 250 CNG plnicích stanic, RWE by chtěla vlastnit jednu pětinu," říká Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE. Jen letos plánuje RWE Energo otevřít nové stanice v minimálně šesti lokalitách.

“Spolupracujeme s několika partnery a máme smluvně zamluven takový počet lokalit, abychom reálně mohli postavit a provozovat 50 veřejných CNG plnicích stanic,“ říká jednatel RWE Energo Zdeněk Kaplan.


„Plynárenské společnosti v ČR postavily už 37 veřejných CNG stanic, z nichž zdaleka nejvíce, asi jednu třetinu, postavila společnost Vemex,“ říká Hugo Kysilka, marketingový ředitel společnosti Vemex. Brzy otevře Vemex další plnicí stanice v Plzni-Černicích, Praze-Podbabě, v Mohelnici, Pelhřimově a Praze-Zdibech.

„V letošním roce otevřeme dalších 9 nebo 10 veřejných CNG stanic a v roce 2016 už i první LNG stanici,“ dodává Hugo Kysilka. Pražská plynárenská buduje síť plniček, kterých v současné době provozuje pět, do konce roku jich chce mít minimálně sedm.

„V příštím roce máme v plánu vybudovat dalších pět až sedm stanic. Nejen na teritoriu Prahy, ale začínáme stavět plničku například v Mirošovicích,“ říká Pavel Janeček, předseda představenstva PP a.s.

Díky široké nabídce CNG vozů ve většině tříd roste závratně jejich popularita. Jen společnost ŠKODA plánuje letos prodat 3 000 CNG vozidel. V prodejích vozu podle pohonu se stal velký posun a palivo CNG se letos stalo v tomto „Skokanem roku“. Po českých silnicích již jezdí více než 10 tisíc CNG vozidel.

Alternativou v dopravě bude také zkapalněný zemní plyn (LNG). Společnosti Bonett, E.ON a Vemex se chystají postavit první stanice v ČR.

tisková zpráva
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Super, v Praze další a další a Brno si může...

mám otázku na Manažery RWE a E.ONu, si jako myslíte, že si pořídím CNG auto, a budu jezdit 30-50 minut(dle provozu) čerpat přes brno, protože nějaké inteligent u vás myslí?

Kašlat na CNG, stejnak zvedají daň rok co rok a v roce 2020 ju zaseknou pořádně, protože je neomezuje zákaz EU. V německu začína být jeté Leaf za 400k kč, raděj rovnou přejít na elektřinu místo rádoby trapného stavění čerpaček kde jich už je hodně místo v místech kde je kulové...

P.S. pro inteliganta u RWE, v centru jste měli jednu a přesunuli ju na okraj Brna, proč jste nepostavili novou?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hmm

tak víme že jsme zase 100 let za opicemi a objevujeme ameriku
zatímco svět staví co 50 km dobíječky elektromobilů protože každý ví že si elektrický proud vyrobí doma at už solárem či třením liščího ohonu o ebonitovou tyč

ale co aspoň jsme našli koleje po vlaku budoucnosti a stavíme stanice LPG, CNG a vydáváme to za pokrok a chlubíme se....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

musis tomu dat par let, oni si to casem uvedomi i politici a nakonec se tak podpory elektromobilizmu dockame i v CR

bude to treba trvat 10-15-20 let, ale nakonec to bude, neb situace ve svete neni ruzova a jedinou z komodit ktere slouzi k pohonu a jsme schopni si ji 100% vyrabet doma (v CR) je elektrina :)

bude to chtit zmeny v danich a poplatcich, ale reseni jsou, proste se zavede mito a nebo poplatek na vuz a misto spotrebni dane se to tak vybere ferovejc naprimo, a docela i verim ze casem v elektromobilite zalobuje i nekdo silnejsi nez jsou ropni a plynovi giganti :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

CNG není špatné. Že tam rovnou nepostaví hned vedle nabíječku je škoda, projekt by jako celek o moc dražší nebyl.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud bydlíte v nějakém okresním městě (třeba Rychnov na Kněžnou), tak máte dnes nejbližší CNG stanici desítky kilometrů daleko. Takže prostor pro nové plničky tu určitě je.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to jsou reklamní plky to je hrozný. A kolik tedy v ČR už je těch stanic a kolik bude celkově, žádná tabulka?? Skoro to dává nádech článku chvástání se jak velkou podporu vláda zemáku dala :))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

slepá větěv, je čas na elektřinu, čerpací stanici má totiž doma každý :)
a poruchovost půjde razantně dolů

Já bych to za úplně slepou větev nepovažoval, protože se dá takto prodávat bioplyn, sice se to zatím nevyplatí. Uvidíme ......

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ANO BOJUJEME ZA ELEKTRIKU
youtube.com/watch?v=W1bIhKrwzoY
NECHCEME NADÁLE SPALOVAT TENTOKRÁT ZEMÁK
NECHCEME PODPOROVAT GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ ZASE SPALOVÁNÍM
NECHCEME JEZDIT V SPALOVACÍ POPELNICI CO 60% ENERGIE MĚNÍ NA TEPLO A OHŘÍVÁ PLANETU
NECHCEME ZEMÁK Z RUSKA ALE ELEKTROMOBIL TESLA Z USA
kcc-hho.webnode.cz/elektromobil/tesla-model-s/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

teplelny motor svojim teplom ohrieva planetu ?
ach..boze
a potom ze preco je vzdy najviac pocut len idiotov co su proti niecomu a za nieco. kto nejde s nami, ide proti nam. to je sposob ako ich identifikovat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no jistě, spalovák 60% energie z nádrže převede do tepla a vypouští do prostoru, vynásob si to 1Miliardou popelnic a máš vyýsledek, co sis sakra myslel koumáku?? někdy taky votevři kapotu popelnice :))

Obrázek uživatele PaRi

Skoro se mi chce říct: "Pozdě bycha honiti".

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily