CST-100: Vesmírná loď od společnosti Boeing

Jan Grohmann - 09 Květen 2014

Ve Spojených státech v rámci programu CCDev vyvíjí několik společností nové vesmírné lodě. Jednou ze společností je i Boeing, která nabízí řešení v podobě kosmické „kapsle“ CST-100 (Crew Space Transportation-100). Loď je nabízena jak státním, tak i soukromým organizacím. Ryno

Nová vesmírná loď CST-100
foto: Boeing

Program CCDev organizačně a finančně zaštiťuje americká vesmírná agentura . Cílem je akcelerovat a podpořit vývoj soukromých vesmírných lodí.

Připomeňme, že NASA již staví vlastní kosmickou loď MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle), dříve známou jako Orion. Robustní MPCV poslouží k cestám do hlubokého kosmu.

Zde již loď nechrání magnetické pole Země a je vystavená radiačnímu zářením, především ze Slunce. Naopak lodě CCDev jsou určené pro lety na bezpečnou nízkou oběžnou dráhu Země.

V současné době NASA poskytla finance pro další fázi programu CCDev čtyřem společnostem. První je Blue Origin s kosmickou lodí Blue Origin New Shepard, druhou Sierra Nevada Corporation s miniraketoplánem Dream Chaser, třetí SpaceX podnikatele Elona Muska s lodí Dragon a čtvrtou je právě Boeing s CTS-100.

CST-100

Designérská vize vnitřního prostoru kapsle CST-100. Pravděpodobně verze pro vesmírnou turistiku.
foto: Boeing

Dnes si představíme poslední z nich. CST-100 je o něco menší než MPCV, ale větší, než byl například velitelský modul měsiční lodi Apollo. Na orbitu dokáže dostat až sedm kosmonautů.

U vesmírné stanice je loď schopna dokovat až 210 dní. To je podstatný rozdíl od raketoplánů Space Shuttle, které mohly dokovat pouze 12 dní. CST-100 poslouží pro dopravu lidí a materiálu na a z vesmírné stanice, nebo jako záchranný modul. První let CST-100 je naplánován na rok 2015 nebo 2016.

Vesmírná loď CST-100 však nemusí sloužit jen státním institucím. Před několika dny Boeing představil upravenou verzi CST-100 pro vesmírné tursity. Do “zájezdové” CST-100 se vyjde údajně až 10 lidí.

Boeing při vývoji turistické vesmírné lodi úzce spolupracuje s firmou Bigelow Aerospace. Již brzy se můžeme dočkat na oběžné dráze nafukovacích vesmírných hotelů Bigelow Aerospace, na které bude vesmírné turisty vozit loď CST-100.

Jakou vesmírnou lodí nakonec budou létat kosmonuti NASA na nízkou oběžnou dráhu se dozvíme v srpnu, kdy NASA vybere jednoho nebo dva (podle financí) finalisty. Konec programu CCDev a uzavžení kontraktu mezi NASA a vítěznou společností se plánuje na rok 2017.

Boeing
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevíte, zda a případně jaká bude třeba k té vesmírné lodi CST-100 nosná raketa pro část cesty na oběžnou dráhu? Bude zamýšlena jako kompatibilní s více typy nosných raket? Jaké její raketové motory budou používat palivo?

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobily