Zatmění Slunce prověří 21. srpna americkou energetiku

Solární energetiku ve Spojených státech amerických čeká letos jednadvacátého srpna zatěžkávací zkouška. Toho dne totiž dojde k úplnému zatmění Slunce, které zasáhne výhradně území USA. 

Celkový instalovaný výkon solárních zdrojů v USA přesahuje 40 tisíc megawattů.
foto: skeeze, licence public domain

Obrovský stín se začne pohybovat ráno od západu (zatmění začne v severním Pacifiku) směrem na východ k pobřeží Atlantského oceánu. Tam, kam dopadne, se dočasně prudce sníží výkon solárních parků

Provozovatelé rozvodných sítí se proto musejí připravit na obrovské výkyvy, které by mohly způsobit výpadky v dodávkách proudu, nebo i zhroucení energetické sítě.

Platí to především pro Kalifornii, nejbohatší a také nejlidnatější stát americké Unie s více než 39 miliony obyvatel. Tamní operátor rozvodných sítí očekává, že výkon soustavy náhle spadne až o 6000 megawattů. Zhruba tolik, kolik postačuje k zásobování Los Angeles.

Solární elektrárny se v USA podílejí na celkové výrobě necelým jedním procentem, ale ve slunné Kalifornii skoro desetinou. „Musíme včas připravit záložní zdroje, včetně plynových elektráren,“ upozorňuje Amber Motleyová, manažerka kalifornského provozovatele rozvodných sítí (California Independent System Operator).

Podle ní se lze spolehnout také na vodní elektrárny. Tím spíše, že minulá zima zanechala vysoko v horách spoustu sněhu, takže letošní rok je opravdu vodnatý. „Je to pro nás opravdové požehnání,“ dodává Motleyová.

Provozovatelé rozvodných sítí v USA nyní studují zkušenosti, které před dvěma lety získala Evropa. Zatmění Slunce zde nastalo 20. března roku 2015. Díky tomu, že se na něj energetici připravili, žádné výpadky v dodávkách elektřiny nenastaly. Například Německo, kde výkon solárních parků náhle klesl z 38 200 megawattů na zhruba 15 tisíc, využilo své plynové a vodní elektrárny.

Pravidelně se opakující zatmění Slunce představuje jev, s nímž se musí v energetice vzhledem k rostoucímu podílu soláru v jejím „mixu“ počítat. V roce 1979, kdy se nad územím Spojených států zatmělo naposledy, takové starosti nebyly. Solární technologie byla tehdy v plenkách.

To bylo v době kdy politici v čele s prezidentem Jimmy Carterem lamentovali nad dopady „ropného šoku“ vyvolaném politickým napětím na Blízkém východě i rostoucí poptávkou po tomto palivu.

Z čeho se v USA vyrábí elektřina

(podíl zdrojů v procentech, rok 2016)

Zemní plyn: 33,8
Uhlí: 30,4
Jádro: 19,7
Obnovitelné zdr. celkem: 14,9

z toho

vodní elektrárny: 6,5
větrné elektrárny: 5,6
biomasa: 1,5
solární elektrárny: 0,9
geotermální energie: 0,4
Ost. zdroje, mj. ropa: 1,2

Elektrárenské podniky v USA loni vyrobily 4,08 bilionu kilowatthodin elektřiny.

Státy americké Unie, kde je nejvíce solárních parků

(stav koncem roku 2016, megawattů)

Kalifornie: 17 084
Severní Karolína: 3016
Arizona: 2700
Nevada: 2017
New Jersey: 1991

tisková zpráva

7 Comments on “Zatmění Slunce prověří 21. srpna americkou energetiku”

  1. Zvláštní, dělat problém z něčeho, co je
    Zvláštní, dělat problém z něčeho, co je předvídatelné a pravidelné. A ještě mají nedávnou zkušenost z Evropy, kde to byla de facto brnkačka.
    Třeba dneska mi FVE skáče od 730 W do 3.110 W výroby a takových dní je spousta. Prostě po nebi plují mraky, vítr se tu honí sem a tam. S baterií to přestanu řešit a posílat / odebírat do / ze sítě nárazově různé hodnoty. Mráček = najede baterka a začne se vybíjet, slunce = baterka přestane dodávat a začne se nabíjet.

    1. Několika hodinový výkyv v podobě noci, je zaprvé
      Několika hodinový výkyv v podobě noci, je zaprvé předvídatelný a každý den se podle toho také upravuje běh jiných zdrojů, a zadruhé to je výkyv v řádu hodin a s relativně pozvolným náběhem zhruba jedné až dvou hodin kdy výkon instalací klesá a ráno zase postupně nabíhá. Problém u zatmění slunce je v tom, že je to výkyv na několik málo minut, a není tedy snadné takový výkyv nahradit.

        1. Panely nejsou po celou dobu svitu v ideální poloze ke
          Panely nejsou po celou dobu svitu v ideální poloze ke slunci, a i sluneční svit pozvolna klesá díky atmosféře. Čím více musí paprsky procházet atmosférou, tím jsou slabší. A budete se divit, ale i v Californii znají červánky, a západ slunce tam pozvolna trvá přes hodinu. Zatmění měsíce které vytváří relativně přítmí trvá přibližně 3 minuty, a plné zatmění přibližně půl minuty, což je docela rozdíl oproti hodině.

  2. A o čem, že je tento článek? O tom, že budou obrovské
    A o čem, že je tento článek? O tom, že budou obrovské výkyvy v dodávce elektřiny, když solární zdroje v USA tvoří méně než 1 %… no kurňa to bude výkyv jak prase. To abych doma nenasvěcel v obýváku nebo udělám ten samý výkyv v ČR neboť ČR je o něco menší než USA :/

    1. …Platí to především pro Kalifornii, nejbohatší a také
      …Platí to především pro Kalifornii, nejbohatší a také nejlidnatější stát americké Unie s více než 39 miliony obyvatel. Tamní operátor rozvodných sítí očekává, že výkon soustavy náhle spadne až o 6000 megawattů. Zhruba tolik, kolik postačuje k zásobování Los Angeles.

      Stačí pozorněji číst!

Napsat komentář