Renault-Nissan: vyrobíme až 500 000 elektromobilů ročně

Jan Horčík - 17 Květen 2010

Šéf aliance Renault-Nissan oznámil finanční výsledky svého automobilového kolosu. Řekl, že i přes ekonomickou krizi si firma udržela nebo dokonce zvýšila podíl na většině světových trhů. Letos uvede na trh první elektromobil Nissan Leaf. A navíc dodal, že automobilka má kapacitu až na 500 000 elektrických aut ročně. Nissan elektromobily Leaf

"Žádna jiná automobilka nebude vyrábět baterie nebo elektromobily v takovém měřítku. A zákazníci jsou připraveni," řekl mimo jiné Carlos Ghosn. Upřesnil, že zájem o elektromobil projevilo 130 000 lidí jen ve Spojených státech. Nissan má už teď 13 000 předobjednávek, což překračuje výrobní kapacitu pro letošní rok.

Bude tedy Nissan prvním, kdo nabídne osobní elektromobil ve skutečně masovém měřítku? Konkurenční Mitsubishi v nedávné době krátce po sobě ohlásilo zvýšení výroby elektrického modelu iMiEV na několik desítek tisíc ročně. Pouze Nissan má ale ambice vyrábět až stovky tisíc aut na elektřinu ročně. Kdy? Až se poptávka dostane na správnou hladinu.

Zajímavá je situace Nissanu v Číně. V roce 2012 tam bude automobilka vyrábět více než milion aut ve třech továrnách. A chystá se další rozšiřování výrobní kapacity. V Indii rozjela automobilka v alianci s firmou Chennai ročně výrobu 200 000 aut s možností rozšíření na dvojnásobek.

Kromě toho chce Nissan mít také svého konkurenta pro Tata Nano, nejlevnější automobil na světě. Vyrobí ho společně s indickou Bajaj. Dalším důležitým trhem je pro automobilku rostoucí Brazílie a v neposlední řadě i Rusko. A připravuje se dokonce i na další vlnu rozvíjejích se zemí, např. Indonésii.

Ačkoliv výdaje na výzkum a vývoj se v automobilce snížily, letos chce představit 15 nových technologií. Těmi hlavními budou "Zero emission" a "Pure drive". Tedy elektromobil Nissan Leaf a další snižování emisí u spalovacích motorů. Ve spolupráci s Renaultem nabídne Nissan vlastní hybridy a čisté diesely se sníženou spotřebou.

Zpět na HybridPřidat komentář

e-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil