Peugeot iOn - evropský elektromobil z Japonska

Jan Horčík - 08 Září 2009

Přejmenovaný elektromobil Mitsubishi iMiEV, jehož výroba se právě rozjela v Japonsku, se v Evropě bude jmenovat Peugeot iOn. V Evropě bude uveden koncem roku 2010 s dojezdem 130 km. Poprvé se naživo pod značkou Peugeot tento elektromobil ukáže na autosalonu ve Frankfurtu už za necelé dva týdny.
Peugeot iOn
Ač se to všeobecně neví, Peugeot patří mezi automobilky, které mají s elektromobily dlouhodobě největší zkušenosti. Mezi lety 1995 a 2003 vyráběl elektrický model Peugeot 106. Stejně jako Mitsubishi, i Peugeot cílí jak na firemní či státní zákazníky, tedy vládní či firemní flotily, tak na koncové zákazníky. Dojezd byl ze 160 km u japonské verze snížen na 130 km podle realističtější evropské metodiky.

Elektromobil Peugeot iOn je připraven především pro provoz ve městě. Lithium-iontové baterie se dobíjí na plnou kapacitu šest hodin, na 80% pak během třiceti minut. Jedná se o čtyřdveřový čtyřmístný automobil o délce 3,48 m, který se zvládne otočit na 4,5 m. Maximální výkon je 64 koní a max. rychlost 130 km/h.

Cena elektromobilu v Japonsku se v přepočtu pohybuje kolem 840 000 Kč. Japonská vláda však ekologické automobily dotuje, takže běžní Japonci nakonec zaplatí kolem 560 000 Kč. Očekává se, že podobnou nebo o málo vyšší cenu nasadí Peugeot také v Evropě, plus že vlády Evropské unie (například jako ta britská) nabídnou zájemcům také dotace.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

taky jsem měl zájem o tento vůz,jeden už brázdí po Brně,ale za jeden elektromotor a pár baterek nedám přece meloun!!!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jako správný elektrotechnik jsem i já nadšeným příznivcem elektromobilů, ale vzhledem k očekávaným cenám těchto vozů kolem 1 miliónu je mi jasné, že já a se mnou 90% obyvatel ČR si tyto auta nebude moci dovolit.
A ti, kdo na to mají si kupují zcela jiné vozy a spotřeba nebo cena benzínu je pro ně vedlejší.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dúfam, že redakcia má v pláne aj test.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Momentálně zjišťujeme podrobnosti o případném uvedení v ČR, jakmile se nám podaří zjistit přineseme další informace.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotion